Recmanov__profil

Ivana Recmanová

Profil

Autorka absolvovala filologii s lingvistikou na University College v Londýně a nyní pokračuje v magisterském studiu lingvistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.

Image

Komentář

„Legální fašismus, národní ostuda“. Hnutí Femen protestuje proti frankismu

Pietní akci u příležitosti výročí smrti španělského diktátora Francisca Franka přerušil protest stoupenkyň feministického hnutí Femen. Jaký význam jejich akce má?

Image

Komentář

Španělsko, Katalánsko a referendum

Ivana Recmanová komentuje debatu o možném referendu, v němž by se rozhodovalo o nezávislosti Katalánska. Místní kontext politických a společenských vztahů je složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Image

Komentář

Snění Marieke Vervoortové o životě a smrti

Belgická paralympička Marieke Vervoortová před paralympijskými hrami v Riu oznámila, že po jejich skončení podstoupí v Belgii legální eutanázii. Po zisku stříbra své rozhodnutí prozatím přehodnotila.

Image

Štěstí z šesti

Příběhy statečných žen

Osobní výběr zásadních knih dnes představuje Ivana Recmanová. Nabízí především příběhy silných ženských hrdinek.

Image

Sloupek

Takový normální český ramadán

Ivana Recmanová nabízí výlet do alternativní reality, kde je islám po mnoho století tradičním náboženstvím české kotliny. V české společnosti ale i tak převládá ateistická vlažnost a používání tradic proti přistěhovalcům.

Image

Sloupek

Jak rychle připravit své tělo do plavek

Léto je v plném proudu. Přinášíme dosud nejpraktičtější návod, jak dosáhnout ideálního těla do plavek.

Image

Sloupek

Mužský pláč

Společnost lidem odmala vštěpuje, že kluci nepláčou. Na mužský pláč se pak hledí jako na něco nepatřičného, nejedná-li se o vysloveně emotivní situaci, jako je pohřeb. Smutek je pak nahrazován reakcemi, které mohou ostatním ubližovat.

Image

Sloupek

Šlapky na Twitteru

Datová žurnalistka Gemma Joyceová je autorkou studie o nenávistných komentářích na Twitteru. Ženy z ní vychází jako skoro nenávistnější skupina než muži. Studie však trpí zásadními problémy.

Image

Sloupek

Zdravotní bratry nepoptáváme

Jaké jsou důvody nedostatku zdravotních sester v českém zdravotnictví? A jak to může souviset s genderem?

Image

Sloupek

Feministická ikona Janet Jacksonová slaví padesátiny

Zpěvačka Janet Jacksonová dnes slaví padesáté narozeniny. Nejen svou tvorbou, ale i svým emancipačním angažmá ovlivnila řadu mladších kolegyň, jako Christinu Aguileru nebo Beyoncé. Dokazuje, že je vzorem i pro další generace.

Image

Sloupek

O přátelství mezi mužem a ženou

Pro velkou část české veřejnosti je stále ještě otázkou, zda může mezi mužem a ženou vládnout čistě přátelský vztah. S některými problémy přitom může být jednodušší se svěřit opačnému pohlaví.

Image

Sloupek

Gender v textech Michaela Jacksona

Michael Jackson ve svých textech často tematizuje gender. Kromě sexismu se mu občas daří i narušovat některé stereotypy. Ve vztahu k vlastní osobě pak často řeší pojetí mužství, ke kterému byl vychováván, a s nímž se nikdy neztotožnil.

Image

Sloupek

Důstojnost prostitutkám

Ve sporu o legalitu prostituce se střetávají dvě stanoviska. To progresivnější dnes hájí třeba lídr britských labouristů Jeremy Corbyn. Ten prosazuje dekriminalizaci prostituce. Ta umožňuje prostitutkám usilovat o bezpečí a důstojnost.

Image

Sloupek

Janie a Johnny šli do světa

Roste počet amerických studentů, kteří odcházejí na evropské univerzity. Ty jsou pro ně finančně přístupnější. Ty, které nabízejí studium v angličtině, navíc lákají i vysokou kvalitou.

Image

Sloupek

Můj život v no-go zónách

Termín „no-go zóna“ nedává smysl. Slouží jen jako zjednodušující nálepka, která dehumanizuje místní obyvatele. Používají ho zpravidla ti, kteří to které místo nikdy nenavštívili.

Image

Sloupek

Placenými kurzy k vysokoškolskému studiu

Placené přípravné kurzy k přijímačkám na vysoké školy diskriminují chudší a dojíždějící studenty. Nejde v nich jen o budování vědomostních rozdílů mezi uchazeči, ukazují zároveň na hlubší problémy spojené s financováním vysokého školství.

Sloupek

Autisté taky umějí mluvit

Ve společnosti panuje o autistech, tedy lidech s Aspergerovým syndromem, řada předsudků. Formy autismu se přitom zásadně liší. Některými vyjádřeními média a politici často přispívají k jejich kolektivní ostrakizaci.

Image

Sloupek

Politici ve škole

Předem připravené otázky na Zemanovu besedu otevírají debatu nad místem politiky ve školách. Ty by se neměly tvářit jako apolitická místa, ale kultivovat politicky pluralitní prostředí. Jen tak vychovají studenty k politické gramotnosti.

Image

Komentář

Sleva na manželku

Navrhovaná daňová úleva pro manžely podnikatelů má jistě výhody. Nikoli však pro manželky samotné. Chudobou jsou nejvíce ohroženy české seniorky, a to kvůli nižšímu platovému ohodnocení.

Image

Sloupek

Trable s cedulí

Ivana Recmanová popisuje problémy, které vznikají při snaze o genderovou rovnost. Mnohdy omezující dělení je v naší společnosti silně zakořeněno. Kroky k vyváženosti proto musíme činit, i když jsou často jen nepatrné.

Zobrazeno 20 / 111