Lukas_kraus

Lukáš Kraus

Profil

Autor je politolog v emigraci, který se zajímá o nordický sociální model, o komparace evropských sociálních systémů. Je členem ČSSD aktivním v odborném zázemí, spoluzakladatelem ekologické platformy ČSSD Zvonečník. V současné době občansky zkoumá podstatu a možnosti přenositelnosti částí nordického sociálního modelu do České republiky přímo v terénu.

Komentář

Česká vláda sociální díky ČSSD? Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči

Autor porovnává sociální politiku české vlády s politikou vlády polské, vedené v řadě ohledů problematickou stranou Právo a spravedlnost. Vychází mu z toho obraz ČSSD jako pravicově konzervativní strany.

Image

Komentář

Česká masmédia i politici dezinterpretují kroky norské vlády

Politici typu Michala Haška, kteří nijak nepomohli, by se měli zdržet trapných poznámek na adresu Norska, o jehož situaci nic nevědí. V Norsku je nemyslitelné, aby kdokoli z levice hovořil o uprchlících jako mnozí čeští sociální demokraté.

Glosa

Jak je to s norskými pasy pro imigranty

Český politolog žijící v Norsku uvádí na pravou míru informaci z Novinek.cz, že Norsko zavádí barevně odlišené pasy pro přistěhovalce, a glosuje diskuzi, jíž zpráva vyvolala.

Komentář

Deset podmínek, za kterých by měla ČSSD podpořit Temelín

Autor, sociální demokrat, reaguje na včerejší vystoupení Jana Mládka, který spolu s ruským velvyslancem zvolal „Zvítězíme“, aby dal najevo, jak moc se těší, až se náš stát začne ruinovat výstavbou dalších bloků Temelína.

Komentář

Evropská unie: kompromis nebo diktát?

Slova o tom, že Evropská unie je postavena na zásadě kompromisu, se v poslední době dostávají do rozporu s realitou, kterou je spíše diktát politické třídy tlačené finanční oligarchií.

Komentář

Exportismus vs. dalajlamismus

Jaká je pozice ČSSD ve sporu lidských práv a exportu? Autor interpeluje poslance Lubomíra Zaorálka.

Komentář

Extremista Masaryk?

Způsob, jakým BIS píše ve výroční zprávě o ProAltu a odborářích, ohrožuje podstatu liberální demokracie.

Komentář

Nebude-li federalizace, nebude nic

Nové problémy, které stále sužují EU, se nemohou vyřešit bez radikální změny. V podstatě existují jen dva možné scénaře. Nechat odejít z Evropy většinu členů, kteří nikdy nebudou stačit centru, nebo okamžitě přistoupit k federalizaci Evropy.

Komentář

Ústavní brzda tupé politice

François Hollande se postavil proti ústavním rozpočtovým brzdám. Vyjádřil rovněž přání, aby se Evropa zaměřila na růst, tedy na investice do infrastruktury a nových technologií. Zdá se tedy, že Evropa začíná nabírat nový směr.

Komentář

Evropo, jde to i jinak

Evropští socialisté předkládají protikrizový plán: zásadní reformu rozpočtu EU, efektivnější a spravedlivý systém národních daňových režimů a plošné zavedení daně z finančních transakcí, které mohou ročně přinést zdroje až do výše 200 miliard eur.

Komentář

Evropští kluci

Úsporná opatření, která si vynucuje Německo, tlačí Evropu do deflační spirály. Je tu nedostatek poptávky a schází stimul, píše George Soros. A má pravdu. Ani „trhy“ po tomto škrtacím paktu netouží.

Glosa

Novoroční reakce na projev občana Václava Klause

Prezident Václav Klaus hovořil ve svém novoročním projevu o reformách. Myslel tím mechanické a radikální škrtání. Je dobré si připomínat, že k rozvoji ekonomiky není omezování výdajů dobrou cestou.

Komentář

Levice bojující za opravdu jednotnou Evropu

Evropu rozdělují konzervativci se svým defektním pouze škrtacím plánem, který trhy bezesporu neuklidnil, tím méně občany. Trhy velmi dobře chápu situaci, tedy že jde EU do chronické recese, jelikož se bude škrtat.

Komentář

Evropská unie devětadevadesáti procent, ne jednoho procenta

Škrty, které nakonec zvítězily i na summitu EU, jsou stále cestou do pekel. To, že se k nim rozhodla většina, na jejich devastující povaze nic nemění. Česká sociální demokracie by se měla probudit.

Komentář

Za opět demokratické Polsko

Hlavním problémem současného Polska je ztráta naděje voličů, že by svým hlasem mohli cokoli změnit. Je na čase se ptát, zda se ještě jedná o demokratické zřízení.

Komentář

Demokracie proti mafianismu

Když už nejsou prostředky na vzdělání, důchody a dostupnou zdravotní péči, tak to nejspíš znamená, že nežijeme v demokracii, ani v regulovaném kapitalismu, nýbrž v nezřízeném mafianismu.

Komentář

Norský pohled na norského ultrakonzervativního vraha

V Evropě existuje jedna sdílená, ústavami garantovaná kultura, tedy kultura tolerance a respektu k odlišnostem. Na tom je postavena Evropa. Kdo naopak říká, že společnost mnohosti a košatosti je nelegitimní a závadná, evropské hodnoty popírá.

Komentář

Jeden aktivní zmůže víc než desetitisíce

V telefonickém rozhovoru s Markétou Hrbkovou se k pátečním útokům pro DR vyjádřil i Lukáš Kraus, v Norsku žijící sociální demokrat a znalec tamní situace. Jeho slova přetiskujeme jako samostatný komentář.

Komentář

Stávka proti normalizaci

Ve vyspělých demokraciích společnost stávky podporuje. Neuvažují-li lidé krátkozrace, vědí, že dnes stávkují jiní, ale zítra zase budou stávkovat oni a budou rádi za společenskou podporu.

Glosa

Prý to byl komunismus

Bohuslav Sobotka vidí jako jednu z možných variant povolebního uspořádání menšinovou vládu ČSSD s podporou KSČM. Vzhledem k současné situaci je dobré, že si takovou situaci umí připustit.

Zobrazeno 20 / 50