Marek

Marek Adam

Profil

Autor je středoškolský profesor. Vystudoval český jazyk a dějepis, k jeho zájmům patří historie a filosofie.

Glosa

Na Pražském hradě už nejsme doma

Přemrštěné ceny a absurdní poplatky na pražských kulturních památkách jsou podle Marka Adama skvrnou na české státnosti.

Komentář

Jídlo jako přítel

Statistiky varují před zvyšující se obezitou. Důležitou složkou zdravého životního stylu musí být aspekt míry a vyváženosti. Ke štíhlosti, resp. optimální hmotnosti, se ale člověk musí projíst zdravou a pestrou stravou.

Komentář

Vstanou noví Babišové?

Dopadne Andrej Babiš stejně jako Václav Klaus či Miroslav Kalousek? Ti svého času byli také u veřejnosti velmi oblíbení. A jaký typ politika nastoupí po současném šéfovi ANO?

Komentář

Bělásek Ivety Bartošové

Marek Adam se vrací k životu zpěvačky Ivety Bartošové. Ta podle něho představuje jedinečný sociologický fenomén. Její osoba se stala „veřejným majetkem“, její život figuroval coby „veřejné drama“ a její poetika byla „veřejnou útěchou“.

Image

Komentář

Ať jedí koláče!

Miloš Zeman, který se deklaruje coby zastánce „dolních deseti milionů“, zaperlil. Označil nedávnou kritiku neplacení daní za českou závist. Závidět je hnusné, pojďme bohaté lidi obdivovat.

Komentář

Sloh podle Cermatu

Metodika, s jakou se dnes opravují maturitní slohové práce z českého jazyka, je vedená snahou standardizovat výsledky diferencovaných středních škol, bohužel ale do značné míry potlačuje samostatné myšlení.

Komentář

Sociální spravedlnost

Marek Adam uvažuje nad pojmem sociální spravedlnost. Ta se podle něho neobejde bez sociální citlivosti, sociální kritiky a bez vzájemné solidarity.

Komentář

Aktuální fáze budování kapitalismu v Čechách

Marek Adam navazuje na svůj dřívější text Budování kapitalismu v Čechách, ve kterém popsal jeho různé fáze. Autor k nim nyní přidává další, která právě probíhá.

Komentář

Svoboda je vždycky levicová

Existuje v českém prostředí cosi jako autentická levice? Kdo ji případně reprezentuje na tuzemské politické scéně? A v čem tkví ona podstata levicového světonázoru?

Komentář

Budování kapitalismu v Čechách

Marek Adam popisuje čtyři fáze budování kapitalismu u nás. Zatím ta poslední začala v roce 2006. Lidé se v ní stali bezmocnými loutkami, neboť elementární sociální opora kapitalistické solidarity, faktor lidské práce, zcela zmizel.

Komentář

Sociální cítění není charita

Sociální cítění není charita. Je to zodpovědnost každého z nás za sebe samého i za obec. Pokud tou obcí máme na mysli stát, pak ti, kdo ji řídí a spravují, musí skládat své účty. Veřejně a transparentně.

Komentář

Pravicoví maloměšťáci 2013

V dnešní době vystupuje do popředí vrstva lidí, kteří se sice hlásí k demokracii, ale zároveň pošlapávají pojem občan a výsledky dlouhodobého historického zápasu za svobodného člověka. Stát je pro ně zlo, ale zároveň se jím nechávají bohatě platit.

Komentář

Ve jménu hodnot republiky

Karel Schwarzenberg symbolizuje povážlivý odklon od idejí, na nichž se v průběhu národního obrození konstituoval moderní český národ a později i naše státnost.

Zobrazeno 13 / 13