P_arad_n

Pavel Šaradín

Profil

Autor je politolog a přednáší na Katedře politologie a evropských FF UP v Olomouci, specializuje se na stranický systém České republiky, politické kampaně a lokální a regionální politiku. Snaží se rovněž popularizovat politickou vědu, mj. spoluprací s některými médii. Spoluřídí činnost nakladatelství Periplum. Je autorem několika knih a mnoha odborných článků a studií.

Image

Komentář

Olomoucká lekce

Pavel Šaradín komentuje odvolání olomouckého hejtmana. Na první pohled nenápadná kauza podává zprávu o fungování ANO: pokud členové neposlechnou příkazů shora, budou potrestáni.

Image

Komentář

Poznámky k bezčasí Strany zelených

O víkendu se v Hradci Králové uskuteční sjezd Strany zelených. Politolog Pavel Šaradín navrhuje, co by měla strana změnit, aby se opět stala relevantní politickou silou.

Image

Komentář

SPD: úspěch virtuální reality

Obavy byly liché, migrace se nestala hlavním tématem krajských voleb. Politolog Pavel Šaradín se zamýšlí nad úspěchem Okamurova uskupení, které se stalo v podstatě jediným úspěšným hráčem mezi protiimigračními stranami.

Komentář

Čtyři poznámky k dopadům Brexitu na českou politiku

Politolog Pavel Šaradín pro DR komentuje možné dopady Brexitu na českou politiku: jak bychom byli případné kampani za vystoupení České republiky z Evropské unie schopni čelit u nás?

Komentář

Když Horníkovi volá Pelta

Návrat zdramatizovaným korupčním skandálem proslaveného Ivana Horníka do první fotbalové ligy, a rovnou do klubu předsedy fotbalové asociace Pelty, není překvapivý: jaká politika, takový fotbal.

Komentář

O poradcích a radách

Pavel Šaradín komentuje poradní tým předsedy vlády Bohuslava Sobotky, který byl zveřejněný minulý týden. Lehce se také dotýká sobotní debaty o reformě sociální demokracie.

Komentář

Volme pouze v Praze

Pavel Šaradín reaguje na povzdech profesora Tomáše Halíka v týdeníku Reflex, že kdyby celá země volila tak, jak v mnoha volbách volila Praha, tak u nás bude lépe. Pavel Šaradín připomíná, jak Praha ve skutečnosti volila.

Komentář

Stíny dlouhého čekání

V situaci narůstající apatie vůči politice, ve které se nacházíme, byly loňské volby ideální příležitost jak tento stav neprohlubovat a co nejrychleji dát vzniknout nové vládě. Nestalo se tak. V posledních dnech to právem schytává prezident.

Komentář

K budoucnosti ODS

Hluboký pád a radikální odliv voličů si ODS plně zaslouží. Arogance, podvody, korupce, klientelismus. Má-li se opět stát subjektem prvním napravo, musí skončit v opozici. Jiná cesta pro její obnovu tu není.

Komentář

Ve znamení souboje malých stran

V nadcházejících volbám má šanci překročit hranici pěti procent hned několik malých stran, možná i pět. Nejvíce populárních tváří, které vzbuzují důvěru, má ANO. Hnutí by už nyní mohlo mít větší podporu, pokud by neexistovalo dědictví VV.

Komentář

Kdo vyhraje v krátké kampani

Na první pohled se může zdát, že nás v předčasných volbách nečeká žádné překvapení. Skutečnost je jiná. Důležité bude, jak se rozhodne třetina voličů, která tradičně váhá, koho volit. Zásadní roli sehraje i to, zda někdo mobilizuje mladé voliče.

Sloupek

Kandidát s kosočtvercem na zádech

Ladislav Jakl, nejvíce hradní kandidát na prezidenta republiky, je odvážný muž; přesto ve volbách neuspěje a v české politice toho po něm nezůstane mnoho.

Sloupek

ODS ve volbách neprohrála

ODS získala ve volbách o polovinu méně krajských mandátů než ČSSD, nevypadá to ale, že by si velikost své porážky uvědomovala.

Sloupek

Šeď volebních kampaní

Naše volební kampaně jsou stereotypní a nudné, jen malá menšina kandidátů se pokouší o nějakou inovaci.

Sloupek

Švejk, Moravec a masky

V mozaice událostí tohoto týdne auora zaujala konference o veřejné správě, předvolební debaty a meziobecní spolupráce místních akčních skupin.

Sloupek

Úvod do hodnocení krajů

Hodnocení krajů, které vypracovala iniciativa Oživení, trpí výběrovostí hodnocených oblastí a nejasností metodologie.

Sloupek

Překvapení a politika

Fantastické objevy a překvapení jsou na místě ve vědě, nikoliv v politice – tu musíme naopak vzít aktivněji du rukou, abychom nebyli stále překvapováni.

Sloupek

Studentské volby

Výsledky studentských voleb nejsou skutečně reprezentativní a není radno je přeceňovat. Důležitá je především samotná popularizace politiky mezi mladými.

Sloupek

Ponožky a pravidla

Občanská angažovanost, právo na kritiku a svoboda slova dostaly na frak. Nejvyšší soud poslal Romana Smetanu za přikreslování tykadel do vězení a občanům tím vzkázal, že politici jsou nedotknutelní.

Sloupek

Na konci okurkové sezony

Přes léto Zemanovci opticky posilovali na úkor sociální demokracie. Vydrží tento trend? A představuje SPOZ pro ČSSD skutečně vážnou konkurenci?

Zobrazeno 20 / 145