Alenawagnrova

Alena Wagnerová

Profil

Autorka je novinářka, spisovatelka, překladatelka a vydavatelka. Žije střídavě v Saarbrückenu a v Praze.

Image

Komentář

DR otevírá dveře zavřené ženám toxickou českou maskulinitou a jejími piťhovinami

Předností psaní Deníku Referendum o ženách je, že tu přicházejí ke slovu ženy z různých profesí, političky, socioložky, ženy z praxe, což celé spektrum problematiky obohacuje a kompletuje.

Image

Komentář

Sociální Evropa jako mobilizující cíl

Podle Aleny Wagnerové nyní stojíme před historicky nejdůležitějšími volbami, které Evropská unie zažila. Jde nejen o její existenci, ale i o budoucnost demokracie v Evropě.

Image

Esej

Krize levice, nebo neoliberalismu?

Krize a rozpad společnosti volného trhu a hluboká, ale pasivní nespokojenost lidí se stavem společnosti jsou v současné době stále zřejmější. Řešením je radikální postoj levice a vytváření konkrétních emancipačních alternativ.

Image

Komentář

Konec kancléřky jasný, nový začátek německé politiky nejistý

Německo nyní čekají měsíce oživené politické diskuse, v níž přestává platit, že politika Angely Merkelové je bez alternativ. Lze jen doufat, že navrch získají demokratické síly, a nikoli ty antisystémové.

Image

Glosa

Omluva za nenapsaný komentář k adeptkám české miss na mrazu

Přemýšleli jsme v redakci, jak se nejlépe vyrovnat s ponižováním adeptek na českou miss. Nápad byl poprosit o komentář ženu, jež v našich očích zosobňuje důstojnost a noblesu. Alena Wagnerová se nám ale omluvila, že má mnoho práce. Takto.

Image

Esej

Poslední bitva vzplála?

Střet o Řecko byl i střetem o charakter evropské sociální demokracie. Zcela v něm selhala.

Komentář

Pekingský ženský kongres 1995 dvacet let poté. Kritické zamyšlení

Alena Wagnerová o tom, kam se posunula ženská otázka dvě dekády po Pekingském kongresu věnovaném postavení žen ve společnosti a možnostem jejich emancipace.

Komentář

České jaderné klopýtání a jeho paradoxy

Energetická koncepce ministra Mládka je zastaralá, nejen proto, že staví na jaderné energii, která zenit svého vývoje už překročila. Vůbec se zde nepočítá s vodíkem, který by mohl znamenat podstatnou decentralizaci produkce energie.

Komentář

Krátká zpráva z lotrinských Met

Napřažené samopaly teroristů nám kladou otázku, co pro nás tolikrát zapřísahané evropské hodnoty skutečně znamenají, a jak s nimi v každodenní praxi zacházíme. Opravdu je ohrožují jen teroristé nebo i my sami?

Komentář

Na okraj výstavy o Mileně Jesenské

V letošním roce uplynulo sedmdesát let od smrti Mileny Jesenské. Právě dnes byla v Praze otevřena výstava, která v řadě materiálů, komentářů a často dosud neznámých fotografií shrnuje všechny stránky života této osobnosti.

Image

Esej

Bohumil Hrabal, Milan Kundera a smetiště epochy

Alena Wagnerová se zamýšlí nad pojetím románu a chápáním literatury a jejího úkolu u Bohumila Hrabala a Milana Kundery.

Komentář

Spolková republika Německo tři neděle před volbami

Blíží se volby do německého Bundestagu. Předvolební kampaň zatím příliš vzrušení nepřinesla. Kromě pokračování dosavadní koalice CDU/CSU a FDP je stále ve hře i vláda vedená SPD. Ta může nastat, pokud Angela Merkelová nebude mít koaličního partnera.

Image

Esej

Romové v Košicích i jinde

Situace košických Romů je extrémním příkladem postavení, v němž se nacházejí v celé Evropě. Naděje na zlepšení jsou teprve v zárodcích a cesta k němu nebude ani krátká ani snadná.

Image

Esej

Svoboda, rovnost, základní příjem aneb O důstojnosti člověka

Evropská debata o zavedení základního příjmu se slibně vyvíjí a představuje jeden z klíčových motivů v debatě o tom jak vymanit demokracii z její současné podřízenosti trhu.

Komentář

Normalita lhostejnosti?

Co začíná míjením muže ležícího v mraze na chodníku, může končit stejnou netečností k transportům. A z čeho se vlastně to, co dnes pokládáme za normální, rodí?

Zobrazeno 15 / 15