Sl_a_0435

Ondřej Slačálek

Ondřej Slačálek je autorem diskusních příspěvků, které nalaznete zde.

Profil

Autor působil jako aktivista sociálních hnutí a také jako politolog.

Komentář

Mračna nad Cibulkou

V úžasné, leč chátrající košířské památce se protíná několik příběhů. Krásnému statku s čarovnou historií i atmosférou hrozí zničení, squaterům, kteří zde žijí, násilný vyhazov. Jde o hodně – a zdaleka nejen bezprostředním zúčastněným.

Image

Komentář

Žádné hodnoty nejsou postmateriální

Zveřejňujeme projev Ondřeje Slačálka ze sjezdu Strany zelených. Doporučuje jim, aby byli vládě sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců opozicí zleva.

Komentář

Na obranu vzpoury

Ondřej Slačálek reaguje na sloupek Jiřího Dolejše, který squaterům doporučil snažit se ubrat na divokosti. Podle Slačálka by Dolejš měl raději přijít se zákonem, který by vlastnosti squaterů využil jako vhodný korektiv vlastností majitelů domů.

Komentář

Vůle k iluzi

Roman Joch se trefil. Svou výstižnou a navíc vtipnou analýzou dal okruhu Deníku Referendum dar. Bude záležet jen na nás, jak s ním naložíme.

Komentář

Mýtus o dobrém Petrovi

Současné vyzdvihování Petra Nečase jakožto oběti vlastní slušnosti je povedeným vtipem. Má-li být ovšem bráno vážně, prokazuje ztrátu soudnosti i paměti.

Komentář

Tři projevy

Odcházející i nastupující prezident se koncem minulého týdne střídali nejen v úřadu, ale i v banalitách. Skutečná zpráva o stavu země zazněla v ty samé dny někde jinde.

Komentář

Roztomilí poddaní

Kult Karla Schwarzenberga vypovídá ledacos o jeho nositelích – o jejich obdivu k ničím nepodmíněné nerovnosti, sentimentu vůči rakousko-uherským pořádkům, infantilitě.

Komentář

Zločiny postkomunismu

Prezidentská volba bude opět představovat kláni o minulost. Zdá se však, že se už nebude skloňovat stalinismus či normalizace. Na řadě jsou devadesátá léta.

Image

Esej

Vraťte stát bohatým a krátkozrakým

Komu vrátit stát? Bohatým, kteří se rozhodli „suplovat slabou občanskou společnost“ a krátkozrakým, kteří nechápou, že podstatou demokracie je sociální otázka. Nástup majetkové elity v roli protikorupčních spasitelů představuje politickou hrozbu.

Komentář

Z Peheho se stal Klaus konce devadesátých let

Ondřej Slačálek polemizuje s tezí Jiřího Pehe, že odbory by neměly v demokratickém zřízení vyzývat jménem odborových organizací vládu k rezignaci a pořádat za tímto účelem masové protesty.

Komentář

Čas rozsvítit a strašit Řeckem

Strašit Řeckem a paušálně stigmatizovat celé skupiny obyvatel? Po pravici by to měla udělat levice. Hodní už jsme byli dost dlouho. Nastal čas učit se u Drobila, Kalouska a Holešovské výzvy.

Komentář

Osoba Randák v Reflexu

Redakce týdeníku Reflex má o inteligenci svých čtenářů hodně nízké mínění, což prokázala otištěním článku Dušana Šrámka Zaostřeno na Randáka. Autor v něm mimo jiné zcela nezakrytě dělá PR pochybné iniciativě Vaše svoboda.

Komentář

Bourají Karlštejn

Jak mohou univerzity vzdorovat útoku, který proti nim vláda vede? Potřebují přeložit svůj zájem do politických pojmů – najít jazyk, kterým přesvědčí veřejnost o své potřebnosti. Zápas o univerzity může být pro levici školou v politické taktice i v respektu vůči druhým.

Komentář

O 17. listopadu, podobách moci a cestě k béčkovým životům

Projev na demonstraci ProAltu na Václavském náměstí o poučení ze 17. listopadu. Nestyďme se hájit své zájmy. Styďme se, pokud je nehájíme.

Komentář

Touha vidět oběšence

V posledním čísle týdeníku Respekt vyšel velký profilový článek o Gustávu Husákovi s dvojsmyslným titulkem Prezident, který měl viset. Vypovídá to mnohé o prestižním českém týdeníku i o schopnosti jeho redaktorů chápat minulost.

Komentář

Miluj Bátoru svého jako sebe samého

Skutečné ohrožení pro svobodu a rovnost nepřichází od „extremistů“, ale od „slušných lidí“. Bátora a Joch už dnes představují náhražkové téma. Přicházejí útoky na cizince a Romy, rámování médií či kariérní postup méně viditelných ultrakonzervativců na vysoké posty.

Image

Esej

Svobodo, slyšíš na jméno Sprostota

„Týden svobody“ uspořádaný s podporou primátora Svobody a ministrů Schwarzenberga a Vondry začal připomínkou růžového tanku Davida Černého a skončil pojmenováním ulice po Ronaldu Reaganovi. O jaké svobodě tu je řeč?

Image

Esej

Občanská společnost v kastrujícím objetí

Patří odbory do občanské společnosti? I to je otázka, kterou si lze klást nad stávkou dopraváků proti reformám a na okraj postoje Strany zelených k této stávce. Další mohou následovat: je možné propojit postmateriální agendu se sociálním konfliktem? Přežijí odbory novou generaci?

Zobrazeno 18 / 18