Andrea2-foto

Andrea Cerqueirová

Profil

Autorka je novinářka. Publikuje mimo jiné v měsíčnících Sondy Revue a Biorevue, na portálech tadyjemoje.cz, Kultura21.cz a dalších.

Komentář

Milion chvilek umí spojovat, v tom je jeho největší síla

Chvilkové demonstrace jasně ukázaly, že se nemálo lidí dokáže přenést přes politické rozdíly a hledá to, co spojuje. A to není vůbec málo.

Image

Komentář

Boj nejen o Koněva

Spor o pomník maršála Koněva v pražské Bubenči je nejen výrazem různých výkladů historie, ale symbolizuje také nesmiřitelné rozdělení společnosti a neochotu naslouchat oponentům.

Image

Komentář

Brazilské varování

Obyvatelé a obyvatelky Brazílie 14. června stávkovali nejen na protest proti chystané důchodové reformě, která ohrozí chudé, ale i proti podrývání demokratického systému. V čem může být jejich postup pro nás poučný?

Image

Komentář

Každá porce má svého strávníka

Stovky milionů lidí po celém světě i v dnešní době stále hladovějí. Problém však nespočívá v tom, že by jídlo pro ně nebylo.

Image

Komentář

O školních obědech, mobilech a zbytečném podezírání

Dotování školních obědů pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin překonávat hlad i společenské rozdíly.

Image

Komentář

Pobodání ukrajinského studenta Stanislava

Stanislav Serženko dlouhodobě ztěžuje činnost ukrajinských neonacistických skupin. Tím si podle Andrey Cerqueirové vysloužil jejich nepřátelství.

Image

Komentář

Zachraňování jídla pokračuje

Jak neplýtvat jídlem mohou ukázat některé iniciativy z Dánska či Rakouska. Ale také v České republice se začíná krotit vyhazování potravin a rozšiřuje se dodávání jídla sociálně potřebným.

Image

Komentář

Boj o pitnou vodu a bydlení

Nevýhodné smlouvy a převaha velkých společností může mít zásadní dopad na každodenní fungování města. Praha nyní řeší zdražování pitné vody a obyvatelé Písnice bojují o své byty.

Image

Komentář

Most mezi novou a starou levicí

Různé směry levicového myšlení i levicová hnutí by měly nalézat společnou řeč. Jinak jejich témata a možné spojence přebere konzervativní pravice.

Image

Komentář

Ruská propaganda?

Pochopitelná obezřetnost proti ruské propagandě se někdy překlápí do zbrklých obvinění. Tématu se věnovala nedávná konference.

Image

Komentář

Dalajlama na Hradčanském

Přestože v médiích byly z návštěvy dalajlamy zdůrazněny spíše konfliktní momenty, dalajlama samotný se od nejrůznějších střetů raději distancuje. Nechce oddělovat, ale naopak spojovat.

Komentář

Plné kontejnery, prázdné žaludky

Skupina senátorů a senátorek bojuje proti zákonu, který zakládá povinnost supermarketů darovat neprodané potraviny na charitativní účely. Část společnosti přitom jídlem plýtvá, zatímco někteří musí lovit v popelnicích aspoň kousky chleba.

Pujcka_na_vanoce

Zpráva

Výzkum: Ohrožené rodiny jsou chudší, zadlužené a častěji se stěhují

Podle výzkumu agentury Median jsou příjmy ohrožených rodin výrazně nižší než v běžných rodinách. Přes 37 % jich dokonce žije v relativní příjmové chudobě. Ohrožené rodiny mají také častěji kombinaci dvou či více spotřebních a jiných půjček.

Sjezd_2

Zpráva

Sjezd KSČM: Filip povede komunisty další čtyři roky. Kritice navzdory

Vojtěch Filip měl nakonec pouze jednoho protikandidáta. Ivan Hrůza nechtěl tříštit hlasy a své kandidatury se vzdal ve prospěch Josefa Skály. Ani tento manévr ale nakonec k sesazení Filipa nestačil: Skálu volilo 150 delegátů, Filipa 203.

Stredula

Zpráva

Středula komunisty na jejich sjezdu chválil i kritizoval

Předseda ČMKOS tvrdí, že shodu s komunisty nenajde v ideologickém zaměření. Stranu na sjezdu kritizoval za to, že někteří její poslanci ve sněmovně nepodpořili zavření supermarketů a některých dalších provozoven ve svátky.

Sjezd_filip

Zpráva

Filip: KSČM musí oslovit mladé a váhavé voliče. Babiš je prospěchář, tvrdí

KSČM musí podle svého předsedy prosazovat rudo-zelený program. Vojtěch Filip ve svém úvodním projevu na sjezdu KSČM také řekl, že strana může být důvěryhodná pro ty, kteří zastávají nemilitantní politiku trvale udržitelného života.

289221_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Zákon o náhradním výživném: koalice otálí, vlastní návrh předkládají komunisté

Komunisté navrhují zákon o náhradním výživném, které by platil stát a z dlužníka by je vymáhal. Upozorňují přitom, že v neúplných rodinách žije 400 tisíc dětí, což je 22 % všech dětí v ČR. Obdobný návrh má v plánu předložit také koalice.

Komentář

Vadí nám sexismus? Začněme u sebe!

Sexismus ženy umenšuje na pouhá těla nebo nositelky hysterie. Abychom se dostali k rovnosti v politickém zastoupení, je třeba kultivovat a umenšovat i naše nutkání k předsudkům a stereotypům.

Komentář

Sázka na Matěje Stropnického

Andrea Cerqueirová, členka Strany zelených, předestírá, proč vidí v Matěji Stropnickém nadějného politika. Jeho taktikou totiž není lidi onálepkovat a rozdělit, ale naopak oslovit a propojit.

Image

Komentář

Neurážejme přes diagnózy

Andrea Cerqueirová navrhuje pečlivější styl recese: zesměšňovat nacistické chování ano, ale bez přirovnávání k lidem s psychickými potížemi.

Zobrazeno 20 / 86