Ja

Robert Bartoš

Profil

Autor je překladatel, v roce 1976 ukončil FF obor překladatelství a tlumočnictví, doposud přeložil Plíživý převrat (Noreena Hertzová), Neviditelní bojovníci (Martin Arostegui), Kronika filmu (Cinema), Kresby francouzských impresionistů (B. Mráz), Co se stane když...? (John Farndon), časopisecky povídky amerických autorů (Ray Bradbury,Isaac B. Singer, Bradbury, Oatesová, C. Boyle, Mc. Bain), pro ČT2 přeložil filmy Carravagio, Wittgenstein, 2001 vesmírná odysea, Berlín Alexandrovo nám., Modrý samet, Bezstarostná jízda, Plechový bubíek, Betonová zahrada, Ztracená čest K. Blumové, Paříž Texas, Lovec jelenů, Občanská výchova, Homo Faber, Smrt obchodního cestujícího a mnoho dalších.

Komentář

Zadní vrátka TTIP

I když padne TTIP, nebude to mít pro americké koncerny žádné záporné dopady. Své obchody budou moci provádět přes kanadské dceřiné firmy v rámci CETA.

Komentář

Zatracená slůvka

Proč by se české ženy nemohly nepřechylovat, tak jako se nepřechylují ženy většiny zemí světa? Návrh Přemysla Sobotky na zrušení koncovky -ová je však třeba dotáhnout do dokonalosti.

Komentář

Dějí se věci…

Současné korupční aféry připomínají film Zločin v šantánu, kde se slídí, každý šmíruje každého, policie kamarádí s mocí, kují se pikle, strojí se léčky, napilovává se zábradlí, obhájce má techtle mechtle se šantánovou zpěvačkou.

Glosa

Jak to chodí v českých médiích

Dokument České televize „Kupředu levá, kupředu pravá“ srovnává členy levicového Komunistického svazu mládeže s pravicovými Mladými konzervativci. Snímek by měl vyznít ve prospěch těch druhých, přesto se to v plné míře nestalo.

Komentář

Akce Chrlice - Drábek coby slepý s mečem v tanci?

Do dnešního dne nikdo neví, jaké je vlastně stanovisko ministerstva sociálních věcí k dalšímu osudu ústavu v Chrlicích. U vlády, která razí koncepci, podle níž musí vše fungovat jako soukromá firma, jsou obavy víc než na místě.

Komentář

Pravicoví pohádkáři

Zhruba od 80. let minulého století docházelo k tomu, že byznys se pozvolna globalizoval, zatímco politika zůstala v národních hranicích. Kapitalismus by sám o sobě nebyl špatný systém. Je však zapotřebí nového nastavení.

Komentář

Horký podzim v USA

Velká sociální nerovnost v USA ovlivňuje tamní současné dění. Vše nasvědčuje tomu, že po arabském jaru bude následovat americký podzim.

Komentář

Procitající a spící

V USA se začínají probouzet z neoliberálního snu. Také proto, že každý šestý Američan se nachází pod hranicí chudoby. V českých zemích nastane bod obratu asi až ve chvíli, kdy se proškrtáme na samé dno.

Komentář

Fraška, neonáckové a Hooverovy vesničky

Učitelé na ekonomkách učí mládež o nutnosti škrtat jen na výdajové stránce, o nutnosti snižovat daně firmám, aby neutekly, o nutnosti reformy důchodového pojištění vytvořením privatizace pojištění, o tom, že stát je největší zlo a daně, že jsou trest pro pilné.

Komentář

O nás (máme na to řídit stát?)

Demokracie vyžaduje schopnost věcné diskuse, pádných argumentů, přiznání lepšího názoru tomu druhému, odchod poté, co mi bylo prokázáno mravní selhání, bez vytáček, bez výmluv, bez zbytečného chytračení a taktizování. Dokud se tomu nenaučíme, nebude lépe.

Zobrazeno 10 / 10