Zbarta

Zdeněk Bárta

Zdeněk Bárta je autorem diskusních příspěvků, které nalaznete zde.

Profil

Autor je evangelický duchovní. Signatář Charty 77, v letech 1990–1992 byl poslancem ČNR a v letech 2000-2006 senátorem PČR. Pracuje v Diakonii ČCE v Litoměřicích.

Komentář

Otevřená odpověď třem odborovým organizacím ÚSTR na jejich výzvu Radě a řediteli

Zveřejňujeme otevřenou odpověď třem odborovým organizacím ÚSTR na jejich výzvu Radě a řediteli od člena Rady ÚSTR, Zdeňka Bárty.

Komentář

Viníci, či oběti?

Policisté v České republice to nemají jednoduché: když se chovají správně a zasáhnou proti nějakému kmotrovi, mají průšvih. Když se chovají podle instrukcí a na kmotra jsou hodní, ale kmotr ke vší smůle přestane být smečkou hájen, mají zase průšvih.

Image

Volný text

Zbořené hradby mezi lidmi

Autor byl k textu inspirován článkem Lukáše Krause Norský pohled na norského ultrakonzervativního vraha. Biblické křesťanství totiž hlásá od začátku multikulturalismus – ať se to lidem líbí, nebo ne.

Glosa

God save America

Baptisté z Westboro děkují na svých webových stránkách střelci, který zabil federálního soudce Johna Rolla a postřelil kongresmanku Gabrielle Giffordsovou. Ať už jde o úlet jednotlivce nebo rozšířený postoj, je to výrazem náboženského fanatismu, který je nebezpečný.

Sloupek

Multikulturní Vánoce

Kritika multikulturalismu a snaha stavět se na barikády a hájit naše staré dobré křesťanské hodnoty bílého muže zcela pomíjejí poselství, které přináší Matoušovo evangelium. Myslitelé hlásící se ke konzervativnímu křesťanství by si je měli přečíst.

Sloupek

Co je opravdu důležité

Obecné vědomí identity vyrůstá mimo jiné z lokálních aktivit. Ty mohou být mnohem důležitější než události, kterým věnují pozornost média. Takovou skutečně pozoruhodnou událostí bylo znovuotevření evangelického kostela.

Sloupek

Adventní pravdoláskaření

Poté, co Adam B. Bartoš zveřejnil seznam lidí ve službách Pravdy a Lásky, vznikla na Facebooku skupina, která se k těmto nešvarům hrdě hlásí. Autor k ní patří a vysvětluje, co ho na pravdoláskaření tak přitahuje.

Sloupek

Utéct z odpovědnosti nelze

Advent je připomenutí toho, že pod zorným úhlem věčnosti víra ve spravedlnost, pravdu, lásku má smysl, i když se to leckomu může zdát jako bláhová naděje.

Sloupek

Běda vám, pokrytci!

Víra není totéž, co náboženství. Náboženství je jen dobově proměnlivou kulisou úžasného dramatu o smyslu lidského života zvaného víra.

Sloupek

Bylo i hůř

Martin Luther bojoval proti strašlivé korupci a naprostému cynismu vší církevní i světské vrchnosti. Může nás uklidňovat, že tehdy bylo hůř než dnes?

Sloupek

Jirka z Brna

Míra přebujelosti českého šovinismu je úžasná. Jsme nejšikovnější, nejvzdělanější, nejhudebnější, nejtolerantnější a vůbec nejlepší národ na světě. Podmínkou, bez které se z národního vražedného narcisismu nedostaneme, je sebereflexe.

Sloupek

Filipika proti fanatismu aneb Proč volím Stranu zelených

Snaha očernit co možná nejvíc současnou SZ v důsledku nahrává těm politikům, kterým je jakýkoliv veřejný zájem bytostně cizí. Ve volbách bychom však měli myslet především na to, co náš hlas může ovlivnit.

Sloupek

Drahý svatý Václav

Nezáleží ani tolik na tom, čím vlastně svatý Václav ve skutečnosti byl, ale co představuje pro českou společnost. Nebo taky můžeme rezignovat na archetypální měřítka výkonu moci, která svatováclavská legenda reprezentuje, ovšem k naší škodě.

Sloupek

Hoax a plynové pece

E-maily, které šíří rasistickou nenávist, se internetem valí jako lavina. Posílají si je i lidé, kteří by snad nesouhlasili s exterminací celých skupin obyvatelstva. Proč to tedy dělají? Měli by se zamyslet.

Sloupek

Regulace prostituce před pěti lety

Před pěti lety v Senátu dva teologové: katolický, tehdejší ministr vnitra Bublan, a evangelický, senátor Bárta, marně přesvědčovali Senát o potřebě umožnit vznik zákona, který by reguloval prostituci.

Sloupek

Freude, Freude, Freude!

Iniciativy, které se snaží představovat křesťanství jako náboženství, jež se k sexu staví odmítavě a vyznává „Boha nesoulože", lze označit spíše za konzervativní, nikoliv křesťanské.

Sloupek

Povodně a genocida

Při reflexi poválečného dění nejde už dnes ani tak o ty vyhnané, jde zejména o Čechy. Mají-li porozumět svým dějinám, tomu, co se dělo v padesátých letech i potom, až po léta devadesátá, nelze tak zásadní děj, jako bylo vyhnání českých Němců, ignorovat.

Sloupek

Tohle je opravdu vážné!

Zrušení postu ministra pro lidská práva bylo krokem zpátky. Další restrikce na poli ochrany lidských práv nás mohou nepříjemně překvapit.

Sloupek

Čestně o Bohu

Naše civilizace stůně rozkladem základních lidských hodnot. Je to však pacient, který již nepřijme léky tradičního náboženství, potřebuje se léčit medicínou, která mu bude připadat smysluplná.

Sloupek

Stalo se v Antiochii roku 45

Pavel a Barnabáš vyhráli v Antiochii svůj boj v církvi a ta se díky tomu stala novou univerzální nadějí a novou inspirací pro celý tehdejší unavený antický svět. V historii se stejný proces mnohokrát opakoval a měl by zas.

Zobrazeno 20 / 58