Vonavkova

Anna Voňavková

Profil

Autorka je posluchačkou politologie a afrických studií Univerzity v Hradci Králové.

Dundackova2

Zpráva

Šabatová má ve volbě ochránkyně práv velkou šanci

Pravděpodobnost zvolení Anny Šabatové je velká, jelikož spojí-li síly neobvyklá koalice ČSSD, TOP 09 a komunistů, dá dohromady 123 hlasy. ODS podporuje svou exposlankyni Evu Dundáčkovou; VV chtějí odklad, protože Kristýna Kočí kandidáty nezná.

Karluv_most

Zpráva

Ministerstvo zrušilo pokutu za škody při opravě Karlova mostu

Hlavnímu městu byla v březnu udělena pokuta 3,25 milionu korun za poškození Karlova mostu během rekonstrukce. Ministerstvo kultury ji ve čtvrtek zrušilo, Plzeňský kraj musí své rozhodnutí doplnit.

Op_prost_jov_ivanovice

Zpráva

ČSÚ: Propouštějí se dělníci, nabírají úředníci

Na přelomu let 2008 a 2009 zasáhla Českou republiku největší vlna propouštění od poloviny devadesátých let. Během loňska ubývalo především zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu. Přibyli učitelé a úředníci.

Image

Analýza

Bezdomovci? Vyhnat a oplotit

Podle odborníků je při práci s lidmi bez domova prioritou prevence a integrace. Lidé, kterým jsou právě přidělovány funkce v nové vládě, ale mají jiný recept: represi. Jakým způsobem budou politici řešit téma, které je pro mnohé z nich okrajové?

Fotovoltaika

Zpráva

Šéf ČEZu Roman varuje před sluncem. Zbytečně plaší

ČEZ straší zvýšením cen elektřiny kvůli státním dotacím na solární energii. Vychází ale z nereálného předpokladu, že všichni, kdo si kapacitu přenosu pro energii ze slunce zamluvili, zdroj opravdu postaví.

Sto_ry

Zpráva

Kvůli drátům pro Temelín se zvýší cena elektřiny

Kvůli plánované dostavbě Temelína vznikne stodvacetikilometrové vedení vysokého napětí. Sdružení Calla a Jihočeské matky podaly své námitky.

Image

Zpráva

Děti Země: Dostavbu D8 zdržují silničáři

Za průtahy při dostavbě dálnice D8 stojí podle organizace Děti Země Ředitelství silnic a dálnic. Důkazem je také pět soudních rozhodnutí ve prospěch ekologické organizace.

B_zkov_

Zpráva

Největší poslanecký klub měl ČEZ, říká organizace Greenpeace

Zatímco v úterý zasedala valná hromada společnosti ČEZ, organizace Greenpeace zveřejnila dokument, který shrnuje hlavní případy, kdy firma ovlivňovala českou i evropskou politiku. Podle ředitele organizace Jiřího Tuttera měla doposud největší poslanecký klub.

Colourplanet

Zpráva

Registrované partnerství již uzavřelo tisíc párů

Už čtyři roky mohou v ČR gayové a lesby legalizovat své svazky díky zákonu o registrovaném partnerství. Dosud jej využilo bezmála tisíc párů.

Image

Zpráva

Od čtvrtka budou na nástupištích popelníky

Ve čtvrtek vstupuje v platnost novela protikuřáckého zákona, jež znovu legalizuje kouření na otevřených veřejných místech. Provozovatelé restaurací si zároveň budou muset vybrat, zda chtějí mít podnik kuřácký, nebo nekuřácký.

V_ka_

Zpráva

Výsměch přímé demokracii: nová koalice zavede pseudoreferendum

Věci veřejné ohlásily úspěch během vyjednávání o vládní koalici s ODS a TOP 09. Podle svého předsedy Radka Johna se jim podařilo prosadit obecné referendum, podle občanského sektoru je to za daných podmínek jen výsměch.

Image

Zpráva

Radní Janeček za ODS vymyslel skládku pro bezdomovce

Čtrnáctideník A2 přinesl ve čtvrtek reportáž o vznikajícím akčním plánu pražského magistrátu, který má vyřešit problém bezdomovectví. Jeho součástí je zřízení sběrného místa, jehož popis Anně Šabatové nápadně připomíná koncentrační tábor.

Greenpeace_voda

Zpráva

Greenpeace otestovali vodu v českých řekách

Pracovníci mezinárodní organizace Greenpeace odebrali vzorky vody u výpustí čistíren odpadních vod i z vybraných řek v celé České republice. Jejich cílem je upozornit na častý výskyt nebezpečných látek, které poškozují hormonální systém.

Temelin

Zpráva

ČEZ přes ODS v Senátu protlačil stavby ve veřejném zájmu

Senátoři podpořili návrh novely zákona, která má urychlit výstavbu energetických sítí a vodních děl. Vliv na životní prostředí nemá být již nadále pro povolení stavby rozhodující.

Image

Zpráva

Šabatová, Brožová, Dundáčková, Bok. To jsou možní ombudsmani

Prezident Václav Klaus dnes navrhl na veřejného ochránce práv bývalou poslankyni ODS a svou příznivkyni Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Nového ombudsmana vyberou z navržených poslanci.

Hulinsky

Zpráva

Dienstbier ml. bude za ČSSD kandidovat na pražského primátora

Pražskou ČSSD povede v podzimních volbách do zastupitelstva hlavního města Jiří Dienstbier mladší. Sociální demokraté vylučují povolební velkou koalici s ODS.

Image

Analýza

Evropské hlavní město kultury: Plzeň versus Ostrava

Titul Evropské hlavní město kultury je udělováno každý rok dvěma městům v EU. Za pět let jedním z nich bude Plzeň, nebo Ostrava. Obyvatelé obou pociťují kandidaturu města už teď. Desítky kulturních akcí i stavební úpravy už probíhají, s občany se diskutuje víc než dosud.

Bauhaus-brno

Zpráva

Starostka brněnských Ivanovic byla odvolána i kvůli Bauhausu

Zastupitelstvo odvolalo starostku brněnských Ivanovic Janu Bohuňovskou. Podle kritiků nezvládla financování mateřské školy, kanalizace a nezasáhla proti nedaleké stavbě Bauhausu.

117135_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Koalice odmítá Zaorálka, chce někoho tichého

Radek John jednostranně vyhlásil konec „studené války" politických stran, konec přestřelek a napadání. Zástupci ustavující se koalice se shodují v tom, že Lubomír Zaorálek, kterého do čela sněmovny ČSSD navrhla, stanovená kritéria nesplňuje.

Image

Zpráva

Klausovo veto omezení hazardu chválí firmy, obce protestují

Veto novele omezující hazard podle Klause krátí finance občanskému sektoru, výslovně jmenoval Junáka, a vytváří korupční prostředí v obcích. Vzápětí se od prezidenta distancoval jak Junák, tak starostové, třeba i za ODS.

Zobrazeno 20 / 63