Hana_svobodov_

Hana Svobodová

Profil

Autorka studuje postgraduálně politologii na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Tématem její práce jsou elity v globální společnosti.

Komentář

Integrační význam přímé volby prezidenta

V současné době má část voličů pocit, že se svým hlasováním nijak nepodílejí na vývoji země. Jedná se zejména o voliče KSČM. Přímá volba prezidenta by mohla, přes veškerá svá úskalí, sehrát pozitivní roli jako integrační mechanismus.

Glosa

Rizika podprahových signálů

Politická kultura v České republice je ve velmi špatném stavu. Projevy veřejně činných osob jsou nejen místy vulgární, ale v některých případech atakují i samotné principy demokracie. Tím, že se to neustále opakuje, stává se to normou.

Glosa

Nad jedním lidskoprávním postojem

Poslanci KSČM se sice zaštitují ideály rovnosti a ochranou lidských práv, v klíčových momentech je však sami zrazují. Přímo i nepřímo podpořili volbu Václava Klause a naopak nepodpořili Annu Šabatovou při volbě ombudsmanky.

Komentář

Populismus – dětská nemoc politiků

Snaha politiků zalíbit se a získat hlasy voličů je přirozená. Chtějí jen uplatnit svůj program. Přičteme-li k tomu však ideovou vyprázdněnost a absenci skutečného programu, je na čase hovořit o populismu.

Komentář

Spoléhat na zub času? I to je řešení

Uvnitř KSČM se střetávají proudy zastávající model samosprávné společnosti oproti státnímu direkcionismu. Strana je však nejvíce ovlivněna očekáváním, že vše vyřeší zub času.

Glosa

Logika růstu, logika rizik

Historicky jsou ekonomie a ekologie v nerovném vztahu, neboť jedna strana je silnější a obviňuje tu druhou z populismu. Je však načase, aby ekonomická racionalita přestala vylučovat tu ekologickou.

Zobrazeno 6 / 6