
Jan Beránek
Jan Beránek je autorem diskusních příspěvků, které nalaznete zde. |
---|
Profil
Autor je ekolog, je vdoucím programu Energie v Greenpeace International. V roce 1989 spolu s Jakubem Patočkou založil Hnutí DUHA, kde se věnoval energetice a zejména výstavbě Jaderné elektrárny Temelín. Předsedal Straně zelených v letech 2003 až 2005, kdy mj. poprvé získala mandáty v Senátu a v krajském zastupitelstvu. Je ředitelem WISE Brno a koordinátorem iniciativy Stop přehradě, která sleduje problematiku plánování nových přehrad v České republice. Od léta 2007 pracuje v ústředí Greenpeace International v Amsterdamu.
Štěstí z šesti
Fotografický projekt: Rok na amsterdamském kanále
Autor představuje svůj loňský časosběrný fotografický projekt: soubor snímků amsterdamského kanálu Slotervaart.
Komentář
Moskevská vzpomínka na oběti stalinského teroru
Rusko vzbuzuje vinou svého dnešního politického vedení odpor, ale to neznamená, že v něm nedějí věci hodné obdivu a že v něm nežijí lidé zasluhující naši podporu.
Vyprávění
Silvestrovo dětství a prvorepublikové Vémyslice
Předchozí pátrání nastínilo čtyři možnosti, jak prastrýc Jana Beránka během války o Singapur nedlouho po svých 22. narozeninách zahynul. Neméně zajímavá je však otázka, jaký byl jeho život v rodných Vémyslicích, než je opustil.
Vyprávění
Silvestrova smrt, hypotéza čtvrtá: Evakuace ze Singapuru
Že prastrýc Jana Beránka zahynul při evakuaci na některé z lodí, které na poslední chvíli odvážely z ostrova v plamenech civilisty i vojáky, je málo pravděpodobné. Průběh těchto událostí je však zajímavý sám o sobě.
Vyprávění
Silvestrova smrt, hypotéza třetí: Japonské zajetí a tajemné seznamy
Autor se dnes zabývá třetí možnou verzí skonu svého prastrýce, dobrovolníka Silvestra Němce, v důsledku obsazení Singapuru Japonci; variantou, že zemřel v zajetí ještě předtím, než je Japonci zanesli do evidence. Přibližuje život zajatců.
Komentář
Můj žal ze sucha
Vyschlá říčka Libochůvka na Tišnovsku je předzvěstí daleko horších dějů, jež nás čekají vinou spalování fosilních paliv. Reakce české politiky i veřejnosti na sucho a změny klimatu je zcela neadekvátní.
Komentář
V čem jsem se mýlil
Autor v letním seriálu DR bilancuje: od dětský omylů, přes přílišnou laskavost v čele Strany zelených, až po turecké prozření.
Vyprávění
Silvestrova smrt, hypotéza druhá: Boje na kopcích Pasir Panjang
Po té, co autor v předchozím díle popsal nejpravděpodobnější smrt svého prastrýce Silvestra během masakru v singapurské Alexandřině nemocnici, se dnes začíná věnovat dalším, méně pravděpodobný, avšak o nic méně pozoruhodným, hypotézám.
Vyprávění
Silvestrova smrt, hypotéza první: Masakr v Alexandřině nemocnici
V dnešní části vyprávění se autor věnuje první a nejpravděpodobnější variantě smrti svého předka, který padl jako dobrovolník za druhé světové války v Singapuru.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Pád Singapuru a nezvěstný Silvestr
Autor se v dalším díle vyprávění po osudu dostává ke klíčovému bodu: obsazení Singapuru Japonci, jež se často označuje za nejostudnější porážku v dějinách britské armády. V textu se dovíte proč.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Japonská invaze do Malaje, Baťovci ve válce
V dalším pokračování příběhu svého pátrání po předkovi, který zahynul za války jako dobrovolník při obraně Singapuru, autor popisuje, jak se Japoncům podařilo bleskově ovládnout Malaj a dostat se Singapuru na dohled.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Silvestr singapurským dobrovolníkem
Jak vznikly a fungovaly ozbrojené složky singapurských dobrovolníků, které měly v britských koloniích dlouhou tradici a ke kterým se počátkem 40. let přidal i autorův prastrýc Silvestr?
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Fašizace Japonska a vypuknutí čínsko-japonské války
Autor pokračuje v líčení geopolitických poměrů v Asii před druhou světovou válkou, které obstarávají kontext útoku Japonců na Sinagpur, při němž zahynul jeho předek.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Asie po první světové válce
Autor se v dnešním pokračování příběhu pátrání po osudech svého předka, který jako zaměstnanec Baťových závodů a dobrovolník domobrany zahynul za druhé světové války v Singapuru, popisuje meziválečnou situaci v Asii.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Malaj a Singapur ve 30. letech
Pátrání po předkovi, který padl v Singapuru, autora přivádí k poměrům, které v místě panovaly před válkou, v době britské koloniální zprávy: od Sandokana k Baťově špionážní zprávě.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Silvestrova cesta do Singapuru
Jan Beránek se vrací ke své práci na pátrání pro osudu Silvestra Němce, svého nezvěstného prastrýce z jihomoravských Vémyslic. Silvestrova stopa mizí v půli února 1942 během posledních dní zoufalé obrany Singapuru před japonskou invazí.
Vyprávění
Historka o ševcích z Prlova, aneb pátrání po Silvestrovi pokračuje
S novým rokem je tu také další pátrání po osudech zmizelého prastrýce Jana Beránka. Čeho všeho se dál v archivech dohledal?
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Baťovým pedikérem
Čtrnáctý díl seriálového pátrání vypráví o tom, co se autorovi podařilo zjistit o práci pedikéra ve firmě Baťa. Ačkoli se může zdát, že se nejedná o nijak příjemnou a prestižní práci, byla důležitou součástí působení firmy.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Potíže mezi singapurskými Čechoslováky
Třináctý díl pátrání se věnuje těm méně idylickým stránkám života a práce československých zaměstnanců firmy Baťa ve válečném Singapuru.
Vyprávění
Pátrání po Silvestrovi: Život Baťovců v Singapuru
V dvanáctém díle pátrání po osudech svého prastrýce, který padl jako dobrovolník v Singapuru, autor popisuje, co se mu podařilo zjistit o každodenním životě tamějších zaměstnanců firmy Baťa před válkou.