Chci přispět X

Vietnam

Pato_kaj

Komentář

Josef Patočka: Chicago 68: osud hnutí proti vietnamské válce zůstává inspirací

Přesně před padesáti lety pomohlo brutální policejní násilí zmařit naděje na smírné řešení krize, do níž americkou společnost uvrhl vietnamský konflikt. Lekce z největšího protiválečného hnutí v dějinách zůstávají platné i dnes.

Dr1cropwb

Fejeton

Thu Thuy Truong: Nam Định – cizinkou ve „své“ zemi

Náš letní seriál Místa pokračuje. Thu Thuy Truong zve do Vietnamu, do města Nam Định, kde se narodil její otec, a vysvětluje, jak je možné být daleko od domova, a přitom se cítit jako doma.

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Proč se z dětí stávají rasisté?

Dětská krutost se mnohdy formuje do xenofobních urážek. Kde čerpají své nadávky a přesvědčení, že bílé děcko je lepší než potomek etnicky odlišných rodičů?

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Máš doma katanu?

Příslušníci menšin se často setkávají i s těmi nejpodivnějšími otázkami. Dotazy je nutno kultivovat. Zároveň ale nesmí zůstat bez odpovědi. Mohou totiž vyjasnit nedorozumění, která by jinak zůstala zamlčena. Thu Thuy Truong tedy vyzývá: „Ptejte se mě!“

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Chtěla jsem být vietnamským chlapcem

Proč vietnamské dívky litují, že se nenarodily jako chlapci? Často jde o jedinou možnost, jak se vymanit z tradiční výchovy k poslušnosti vůči mužům. Mladá generace ale stále častěji zdůrazňuje svůj nárok na svobodu.

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Exportéři bez hranic

Zahraniční politika České republiky se v oblasti lidských práv dopouští nemalého pokrytectví, kdy na jedné straně hájíme svobodu slova a na straně druhé vyzbrojujeme režimy, které svobodu slova brutálně potlačují.

Image

Zpráva

Výrobce Agent Orange se chystá vrátit do Vietnamu, láká jej trh s GMOs

Vietnamská vláda plánuje zvýšit zemědělské výnosy výsadbou geneticky upravených rostlin. Licenci ke zkušebnímu pěstění přitom udělila i firmě, která vyráběla nechvalně známou směs herbicidů používanou za 2. vietnamské války.

Image

Zpráva

Vietnamští komunisté určili směřování země na dalších pět let

V Hanoji skončil kolosální sjezd Komunistické strany Vietnamu, který se koná jednou za pět let. Země i strana na něm dostaly nové vedení i hospodářský plán. Pozorovatelé však zdůrazňují také závažnost dalších problémů, k nimž se sjezd nevyjádřil.

Zobrazeno 8 / 8