Vietnam

Marketagcb

Komentář

Markéta Gregorová: Volný obchod s Vietnamem ano. Ale za jakou cenu?

Evropská unie musí změnit svůj přístup k uzavírání smluv o volném obchodu s autoritářskými režimy. Ochrana práv evropských zaměstnanců a lidských práv občanů zemí, jako je Vietnam, nemůže padat za oběť doktríně volného obchodu.

Berg

Komentář

Michal Berg: Na čem se shodnou Zahradil s Filipem? Na volném obchodu s Vietnamem

Čeští komunisté a k lidským právům bezohledný typ českých konzervativců k sobě mají blíže, než by se z jejich jindy nesmiřitelného vystupování mohlo zdát. Společně se chtějí družit s vietnamskými komunisty.

154780059565379782

Komentář

Mai Nguyenová: Volby mají pro vietnamskou komunitu v České republice velký význam

Ve zdejší vietnamské komunitě je o blížící se volby velký zájem. Snaha o rozšíření sféry vlivu vietnamské vlády, pro niž je koncept nezávislé kandidatury a svobodné volby cizí, ale vstupuje i dovnitř Evropské unie, do České republiky.

154780059565379782

Komentář

Mai Nguyenová: Nejdřív lidská práva, pak obchod. Vietnamská vláda musí začít dodržovat úmluvy

Dohoda o volném obchodu mezi Vietnamem a Evropskou unií měla vstoupit v platnost v roce 2018. Zatím se tak však nestalo a důvodem zpoždění je i stav lidských práv ve Vietnamu. Dokáže se tamní vláda přizpůsobit podmínkám EU?

154780059565379782

Komentář

Mai Nguyenová: Když socialistický stát ve Vietnamu bere chudým

Obyvatelé zahradní části čtvrti Tan Binh ve vietnamském Ho Či Minově městě se ze dne na den ocitli bez střechy nad hlavou. Proč je neochránil vládnoucí režim, který se zaštiťuje ochranou chudých a bezmocných?

Image

Štěstí z šesti

2018: světové události za horizontem

Ne všem důležitým zprávám ze světa jsme se letos stihli podrobně věnovat. Přinášíme proto alespoň výběr šesti událostí ze čtyř kontinentů, které mají potenciál významně ovlivnit podobu nejen blížícího se roku 2019.

Pato_kaj

Komentář

Josef Patočka: Chicago 68: osud hnutí proti vietnamské válce zůstává inspirací

Přesně před padesáti lety pomohlo brutální policejní násilí zmařit naděje na smírné řešení krize, do níž americkou společnost uvrhl vietnamský konflikt. Lekce z největšího protiválečného hnutí v dějinách zůstávají platné i dnes.

Dr1cropwb

Fejeton

Thu Thuy Truong: Nam Định – cizinkou ve „své“ zemi

Náš letní seriál Místa pokračuje. Thu Thuy Truong zve do Vietnamu, do města Nam Định, kde se narodil její otec, a vysvětluje, jak je možné být daleko od domova, a přitom se cítit jako doma.

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Proč se z dětí stávají rasisté?

Dětská krutost se mnohdy formuje do xenofobních urážek. Kde čerpají své nadávky a přesvědčení, že bílé děcko je lepší než potomek etnicky odlišných rodičů?

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Máš doma katanu?

Příslušníci menšin se často setkávají i s těmi nejpodivnějšími otázkami. Dotazy je nutno kultivovat. Zároveň ale nesmí zůstat bez odpovědi. Mohou totiž vyjasnit nedorozumění, která by jinak zůstala zamlčena. Thu Thuy Truong tedy vyzývá: „Ptejte se mě!“

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Chtěla jsem být vietnamským chlapcem

Proč vietnamské dívky litují, že se nenarodily jako chlapci? Často jde o jedinou možnost, jak se vymanit z tradiční výchovy k poslušnosti vůči mužům. Mladá generace ale stále častěji zdůrazňuje svůj nárok na svobodu.

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Exportéři bez hranic

Zahraniční politika České republiky se v oblasti lidských práv dopouští nemalého pokrytectví, kdy na jedné straně hájíme svobodu slova a na straně druhé vyzbrojujeme režimy, které svobodu slova brutálně potlačují.

Image

Zpráva

Výrobce Agent Orange se chystá vrátit do Vietnamu, láká jej trh s GMOs

Vietnamská vláda plánuje zvýšit zemědělské výnosy výsadbou geneticky upravených rostlin. Licenci ke zkušebnímu pěstění přitom udělila i firmě, která vyráběla nechvalně známou směs herbicidů používanou za 2. vietnamské války.

Image

Zpráva

Vietnamští komunisté určili směřování země na dalších pět let

V Hanoji skončil kolosální sjezd Komunistické strany Vietnamu, který se koná jednou za pět let. Země i strana na něm dostaly nové vedení i hospodářský plán. Pozorovatelé však zdůrazňují také závažnost dalších problémů, k nimž se sjezd nevyjádřil.

Zobrazeno 14 / 14