Tibet

Image

Zpráva

Zastánce tibetského jazyka Taši Wangčuk půjde na pět let do vězení

Aktivistu, který se zastával výuky mateřského jazyka Tibeťanů v tamních školách, připraví čínské úřady na pět let o svobodu. Viní jej z „podněcování k separatismu“. Zatčen byl po vystoupení v reportáži New York Times.

Ctvrtek

Zpráva

Byl to osobní názor Milana Štěcha, usnesl se Senát k čínskému prohlášení

Horní komora Parlamentu schválila usnesení, kterým se distancovala od prohlášení čtyř ústavních činitelů k Číně. To, že se k němu přidal i předseda Senátu Milan Štěch, je podle senátorů a senátorek osobní názor politika ČSSD.

Image

Recenze

Gaby Khazalová: Remundův slepý krtek

Dokument Filipa Remundy Krtek a Lao-C' z cyklu Český žurnál se pokouší vykreslit česko-čínské vztahy. Remunda však snímek utápí v kulhajících paralelách, které zjednodušují svět na pohádkové dobro a zlo.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Sloupek

Radovan Bartošek: A do toho vpadne mnich

Bohuslav Sobotka nemusel zrovna vyvěšovat tibetskou vlajku, stačilo, aby nepodepsal ostudné memorandum. Proč podepsal? Každý politik je utvářen lidmi, kterými se obklopuje.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Dalajlama na Hradčanském

Přestože v médiích byly z návštěvy dalajlamy zdůrazněny spíše konfliktní momenty, dalajlama samotný se od nejrůznějších střetů raději distancuje. Nechce oddělovat, ale naopak spojovat.

K_emen

Komentář

Tomáš Křemen: Praha a Peking, kamarádi do deště

Tomáš Křemen doplňuje páteční článek Olgy Lomové o selhání pražského zastupitelstva při vyjednávání podmínek spolupráce s čínským Pekingem dalšími informacemi a širším kontextem.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Praha o krok blíž k pandě versus dvacet milionů Taiwanců

Těsná většina pražských zastupitelů se zachovala jako evropské mocnosti v Mnichově v září 1938. Také jim vůbec nezáleží na osudu nějakého vzdáleného malého národa, ustupují arogantní mocnosti a doufají, že z toho budou mít výhody.

Image

Zpráva

Jsem stále marxista, zopakoval dalajláma

Tibetský duchovní vůdce při své úterní přednášce v Kalkatě opět připomněl, že pokud jde o společensko-ekonomické uspořádání, je stále přesvědčeným marxistou.

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Václav Havel za to nemůže

Pokud chceme překonat rozdělení naší společnosti, co se týče Václava Havla, je třeba na jednu stranu odmítnout snahy svést na něj nespokojenost s vývojem po roce 1989, ale na druhou si také plně uvědomit rozpory v odkazu Havla – prezidenta.

Rokos

Komentář

Luboš Rokos: Morálka či obchod v čínsko-evropských vztazích

Luboš Rokos shrnuje čínsko-evropské vztahy. Může ekonomická otevřenost vůči Číně vést k politickým změnám v této zemi? Nese v sobě ekonomická liberalizace zárodek liberalizace politické?

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Diskutujme o lidských právech v zahraniční politice

Je třeba otevřít a kontinuálně vést skutečně širokou debatu o tom, v jakých zemích, jakým způsobem, a s jakými cíli chceme ochraňovat lidská práva. Taková debata musí být kritická nejen k naší současné, ale také minulé zahraniční politice.

Jg2

Sloupek

Jan Gruber: Burpsík štěká a kouše

Předseda strany LES, ekolog, bývalý ministr životního prostředí a politický turista Martin Bursík se v letošních senátních volbách pokouší o návrat do vysoké politiky v barvách TOP 09.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Jaký Tibet podporují?

Petice i obří reklama „Pane premiére, mýlíte se! Češi Tibet podporují!“ reagují na rozhodnutí české vlády zlepšit vzájemné vztahy s Čínou. Ač je zřejmé, proč právě tato vláda čelí kritice, není jasné, jaký Tibet autoři petice mají na mysli.

Jg2

Sloupek

Jan Gruber: Křiklouni a klauni

Ministr zahraničí České republiky navštívil Čínu s cílem obnovení a znovunastartování vztahů mezi oběma státy po patnáctileté přestávce. Výsledkem jsou zatím dvě petice a velký povyk.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Tibeťané v naší zemi

Zveřejňujeme včerejší projev Matěje Stropnického, který pronesl jako zástupce starosty za Prahu 3 u příležitosti vyvěšování tibetské vlajky na výroční den násilného potlačení tibetského národního povstání.

Such_nek

Komentář

Jiří Suchánek: Střelba v Tibetu a východní směřování české zahraniční politiky

Na začátku října se v Číně odehrály střety mezi čínskými bezpečnostními složkami a protestujícími Tibeťany. V České republice příliš pozornosti neupoutaly. Mnohem lépe je na tom tématika nového, „východního“ směřování české zahraniční politiky.

Obr2

Komentář

Štěpánka Šprynarová: Most mezi západní vědou a východní vírou

Tibetský vůdce dalajlama se rozhodl zahájit projekt, jehož cílem je spojovat západní vědu a východní meditace. Pro vědce i mnichy se jedná o velkou výzvu.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Vyvěste fangle

V současné době probíhá výstava, která kombinuje různým způsobem prvky vlajky české a romské. V České republice se velké oblibě těší každoroční vyvěšování tibetské vlajky. Bylo by pěkné, kdyby se stejně vyvěšovala i vlajka romská.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Exportismus vs. dalajlamismus

Jaká je pozice ČSSD ve sporu lidských práv a exportu? Autor interpeluje poslance Lubomíra Zaorálka.

A1

Zpráva

V Tibetu se za poslední rok upálilo přes dvacet lidí

Konkrétní počty sebeupalených se liší zdroj od zdroje. Všechny nicméně přiznávají, že jde o závažný problém.

110627_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Přes čtyři sta radnic vyvěsilo vlajky na podporu Tibetu

Radnice, magistráty a krajské úřady po celé České republice v pátek vyvěsily tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

Image

Zpráva

Čínské úřady uzavřely Tibet pro cizince

Správní orgány ve známé autonomní provincii se bojí nepokojů, které by mohly provázet oslavy devadesátého výročí vzniku Komunistické strany Číny. Výročí připadá na 1. července. Uzávěrka by měla trvat přinejmenším do poloviny měsíce.

Image

Zpráva

Tibet má nového premiéra, převezme politickou roli dalajlámy

Novým tibetským premiérem v exilu se stal právník Lobsang Sangay. Po 300 letech tak nebude nejvyšším politickým zástupcem země duchovní vůdce dalajláma, ale zástupce zvolený lidem.

Image

Zpráva

Amnesty bude protestovat proti porušování práv Tibeťanů

Amnesty International chce ve čtvrtek Čínské lidové republice připomenout, že nepřestává sledovat porušování lidských práv v Tibetu. Protiválečný aktivista Jan Májíček ale připomíná, že Čína v porušování lidských práv není osamocená.

236547817_8c20c0eac0

Zpráva

WikiLeaks: Dalajláma chce řešit ekologii Tibetu, politika počká

Dalajláma podle depeší zveřejněných serverem WikiLeaks naléhal na americké diplomaty, aby se zaměřili na ekologické problémy a dopady změny klimatu v Tibetu. Řešení politické situace podle něj může pět až deset let počkat.

Image

Zpráva

Dalajláma chce opustit místo politického vůdce Tibetu

Pětasedmdesátiletý dalajláma v pondělním rozhovoru prohlásil, že bude příští rok jednat s tibetskou exilovou vládou o svém odchodu do politického důchodu. Chce mít dle vlastních slov více času na šíření lidskosti, míru a harmonie.

Image

Zpráva

Jsem spíše marxista, přiznal dalajlama

Tibetský duchovní vůdce při návštěvě USA osvětlil, jak podle něj přispívá kapitalismus k demokratizaci čínské společnosti. Přiznal však zároveň, že jeho srdce nikdy mít nebude.

4536498501_37fed9814f

Zpráva

Pomoc mnichů čínské vládě nevoní, poslala je domů

Čínské úřady doporučily buddhistickým mnichům, kteří dokázali jako první pomoci v čínských provinciích postižených zemětřesením, aby opustili postižené oblasti. Místo nich má pomáhat čínská policie a armáda.

Image

Zpráva

Dalajláma tvrdí, že čínská vláda ničí buddhismus

Dalajláma viní v den jedenapadesátého výročí protičínského povstání pekingskou vládu: maří prý úsilí o kompromisy. Vláda ale oponuje tvrzením, že se dalajláma pokouší získat pro Tibet nezávislost.

110627_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Z českých radnic vlají vlajky na podporu Tibetu

Na budovách 364 radnic a obecních úřadů dnes vlají tibetské vlajky na podporu svobody a demokracie v Tibetu. Amnesty International chystá před čínskou ambasádou promítání snímku Nechat strach za sebou.

Image

Zpráva

Čína jmenovala falešného pančhenlámu do politického orgánu

Jmenováním nastrčeného duchovního vůdce Tibetu do prestižního poradního orgánu chce vláda těsně před výročím velkého povstání z roku 1959, kdy bývají po celém světě vyvěšovány tibetské vlajky, zřejmě předejít nepokojům.

Zobrazeno 31 / 31