Temelín

Obalov__soubory_richard

Zpráva

Průzkum jaderných úložišť má pokračovat, chce Brabec

Správa úložišť radioaktivního odpadu měla místa pro možnou výstavbu úložišť prověřit do konce roku 2016. Poté, co ministerstvo životního prostředí odmítlo stanovenou dobu prodloužit, vrací ministr Brabec věc k novému projednání.

Ml_dek

Zpráva

Pozastavte práce na hledání úložiště, vyzývají stát zástupci dotčených obcí

Na sedmi lokalitách vypršela platnost stanovených průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště, stát ale usiluje o jejich prodloužení. Zástupci obcí naopak žádají zastavení prací a diskusi o koncepci nakládání s radioaktivními odpady.

Eda_8343

Komentář

Edvard Sequens: Drahé zářící dědictví

O tom, kolik stojí jaderná energie, se mluví často. Většinou se ale zapomíná na dluhy, které rostou už nyní kvůli existujícím reaktorům. Platit za nás nejspíš budou následující generace.

70913_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Lidé mohou připomínkovat státní koncepci nakládání s vyhořelým jaderným palivem

Lidé i občanské spolky mohou až do 22. prosince připomínkovat návrh, jak nakládat s radioaktivními odpady včetně vyhořelého paliva z Temelína a z Dukovan. Podle ekologů by ale špatně vedené hledání úložiště mělo být zastaveno.

Jan_ml_dek

Zpráva

Mládek plánuje zahájení přípravy dostavby reaktorů v Temelíně a Dukovanech

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek chce zahájit přípravu stavby dvou nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Vyslovil se tak v národním akčním plánu pro rozvoj jaderné energetiky v České republice, o kterém bude v pondělí jednat vláda.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: Jaderná energetika a snahy o totalitarismus

Petr Uhl shrnuje mezníky ve vývoji jaderné energetiky na našem území. Její propagace je spojena se šířením národovectví. Stoupenci jaderné energetiky také jen neradi připouštějí rozvoj alternativních energetických zdrojů.

Image

Zpráva

Ekologické organizace: povolování nových bloků Temelína připomíná frašku

Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla podaly žalobu vůči rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), kterým bylo povoleno umístění nových reaktorů v Temelíně.

Temelin

Zpráva

Zahájíme přípravu výstavby až čtyř nových reaktorů, plánují ministerstva

Ministerstva průmyslu a financí připravily Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, podle kterého má být zahájena příprava výstavby až čtyř nových reaktorů v Temelíně a v Dukovanech. Experti dostali na připomínkování strategie jen pět dnů.

134201_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Geologické průzkumy pro úložiště stále nezačaly, důvodem jsou odvolání obcí

Průzkumné práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů nezačaly v roce 2014 ani v jediném státem vybraném místě. Kromě odvolání obcí a spolků se tak nestalo kvůli vlastním chybám Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Ml_dek

Zpráva

Vláda rozhodne o plánu stavby nového uranového dolu

Sobotkův kabinet v pondělí rozhodne o plánu ministra průmyslu na zahájení schvalovacího procesu, který umožní stavbu nového uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Potřebuje Česká republika rozšířit Temelín?

Podporovatelé rozšíření Jaderné elektrárny Temelín získali posilu v novém americkém velvyslancovi Schapirovi. V EU však panuje trend přecházet k obnovitelným zdrojů a i navzdory různým zájmovým skupinám se tomu nemůžeme vyhnout ani my.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

ČEZ ve čtvrtek rozhodl o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Podle ekologů jsme tak prakticky v bodě nula. Skončil první i poslední bod energetické koncepce valné části našich politiků.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

Případná dostavba Temelína bude drahá, varují ekologové

Investice do nových reaktorů bude mít výrazný dopad na snížení příjmů státního rozpočtu z dividend společnosti ČEZ a daně ze zisku. Navíc se při cenách, které panují na evropském trhu s elektřinou, nemůže vrátit. Potvrzuje to i ČEZ.

Posp-bw

Komentář

Petr Pospíchal: Tři věci, které nová vláda nesmí dopustit

Zveřejňujeme první ze série článků Petra Pospíchala, ve kterých popisuje tři věci, které by nová vláda neměla připustit. První je dostavba Temelína.

Vlada

Zpráva

Ekologové: vláda by energetickou koncepci schvalovat neměla

Protože vládní kabinet Jiřího Rusnoka důvěru Poslanecké sněmovny nezískal, měl by podle ekologických organizací odstoupit od záměru narychlo schválit energetickou koncepci České republiky na příštích třicet let.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: I kvůli jadernému lobbistovi Podivínskému je třeba Rusnokovu vládu odmítnout

Fakt, že navrhovaný ministr životního prostředí Podivínský zasvětil svá první veřejná vystoupení propagaci dostavby rozšíření jaderné elekrárny Temelín, z něj činí jeden z hlavních důvodů, proč Rusnokovu vládu ve Sněmovně odmítnout.

Temelin

Zpráva

Ekologové: Ministr životního prostředí se plete. Dostavba Temelína je hrozbou

Mnohé výroky nového ministra životního prostředí týkající se jaderné energetiky jsou podle ekologů v lepším případě nedorozuměním. Připomínají také, že Podivínský svou diplomatickou kariéru spojil právě s prosazováním Temelína.

Eda_8343

Komentář

Edvard Sequens: Tomáš Podivínský - věcná fakta nebo jaderná propaganda?

Nový ministr životního prostředí propaguje investici do dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Podle energetických studií však nic takového nepotřebujeme.

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: Ministr Podivínský má velký obdiv ropáckého hnutí

Nový ministr životního prostřední je úředník, který plní, co se mu zadá. Podporu ekologických aktivit od něho nelze očekávat. Po ministrech Drobilovi a Chalupovi tak nastupuje další aspirant na titul Ropák roku. Stabilita a kontinuita je zajištěna.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Miloš Zeman proti demokracii, včetně sociální

Vývoj nutí ještě znovu se pokusit vyložit, proč vláda Jiřího Rusnoka nesmí být považována ani za vládu odborníků, ale ani za reprezentantku levice. Manévry Miloše Zemana představují větší hrozbu nežli minulá koalice.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

Dostavba jaderné elektrárny Temelín stát připraví o dividendy z ČEZ

Valná hromada ČEZ ve středu rozhodla o výši vyplacené dividendy. Zelení upozorňují, že státní rozpočet může o tento zdroj miliard v budoucnu přijít v důsledku rozšíření Temelína.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Deset podmínek, za kterých by měla ČSSD podpořit Temelín

Autor, sociální demokrat, reaguje na včerejší vystoupení Jana Mládka, který spolu s ruským velvyslancem zvolal „Zvítězíme“, aby dal najevo, jak moc se těší, až se náš stát začne ruinovat výstavbou dalších bloků Temelína.

26699_mediafax_dobrin_stojcev

Zpráva

Odpovědnost ČEZu je naprosto titěrná, vzkázali ekologové Drábové

Ekologické organizace Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla vyzvali předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou, aby se zasadila o nezbytné změny v odpovědnosti za jadernou škodu.

Temelin

Zpráva

CESTA pořádá diskusi o dostavbě Temelína

Ve čtvrtek se ve velkém sále Goethe-Institutu uskuteční diskuse věnovaná dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Na akci pořádanou Centrem pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii přislíbili účast Dana Drábová, Edvard Sequens či Jan Rovenský.

2898424-letecky-pohled-na-temelin-po-dostavbe

Zpráva

Ministerstvo se bojí zveřejnit informace o Temelínu, upozorňují ekologové

Proti nečinnosti ministerstva podaly Děti Země již druhý rozklad. Ministr Tomáš Chalupa ve svém rozhodnutí z ledna uvedl, že by úředníci resortu měli buď žádosti vyhovět, anebo ji zmítnout a řádně to odůvodnit.

Vizualizace_ez

Zpráva

Na nové reaktory přispějí spotřebitelé. Každá domácnost si doplatí tisíc korun

Ředitel strategie ČEZ Pavel Cyrani tvrdí, že není možné stavět jadernou elektrárnu, aniž by nedošlo k fixaci výkupní ceny z dostavěného Temelínu. Nové reaktory tak zaplatí spotřebitel, každá domácnost si podle ekologů doplatí tisíc korun ročně.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

Zelení: dostavba Temelína je hrozbou pro životní prostředí i ekonomiku

Dokumentace k záměru výstavby nových bloků předložená v procesu posuzování vlivů na životní prostředí vykazovala podle zelených nedostatky. Podle jejich předsedy je proto vydání souhlasného stanoviska politickým faulem ministra Chalupy.

Temelin

Zpráva

Resort životního prostředí souhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Temelín

Sdružení Calla a Jihočeské matky považují postup ministerstva životního prostředí, které vydalo souhlasné stanovisko na další reaktory v Temelíně v procesu hodnocení vlivů na životní prostředí, za chybný.

Hudec1

Glosa

Fantazie o blokování dostavby Temelína

Dovolme si na chvíli osvobodivou fantazii o tom, že dostavbu Temelína si nepřejí samotní manažeři ČEZu.

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: Jihočeskými volbami hýbou paradoxně národní témata

Autor komentuje předvolební debatu politických lídrů v jihočeském kraji a předjímá dnešní debatu z kraje ústeckého.

334903_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Kubova koncepce zdraží energii, zbrzdí inovace a otevře nové doly

Nová energetická koncepce a surovinová politika, které navrhl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, jsou podle ekologů naprosto promarněnou příležitostí, jak snížit závislost české ekonomiky a rodin na dražší a dražší energii.

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: Houfování projaderných fanatiků

Veškerý humbuk kolem budování k ničemu nepotřebných a absurdně drahých dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín má jeden jediný standardní účel: vytunelovat další prostředky z veřejných rozpočtů.

Dr_logo

Dokument

Dopis ekologů Klausovi

Dopis ekologů připomíná prezidentu Václavu Klausovi jeho roli při mocensky prosazené předražené výstavbě prvních dvou temelínských bloků.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Hladová zeď a Damoklův meč. Zkrátka Temelín

Argumenty ve prospěch dostavby Temelína, které jsou veřejnosti předkládany, postupně utichají. Česká veřejnost možná ani protestovat nebude. Dostavba navíc skýtá možnost zaměstnat řadu lidí. Za jakou ale cenu?

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: České Budějovice? S jinými názory na Temelín nežádoucí!

Ministerstvo životního prostředí pořádalo v pátek 22. června veřejné projednání posudku o hodnocení vlivů stavby dvou jaderných bloků na životní prostředí. České Budějovice se u této přílěžitosti proměnily v nepřátelské prostředí.

Image

Zpráva

Česká republika se obejde bez uhlí i jádra, tvrdí nová studie

Experti z Greenpeace ve středu představili studii Energetická [r]evoluce pro Českou republiku, podle které se můžeme zbavit závislosti na fosilních zdrojích i jádru a v horizontu nejbližších desetiletí přejít k udržitelné a efektivní energetice.

Komentář

Simon Cihelník: Kdo získá dostavbou Temelína?

Tendr na dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín se opírá o dvě dogmata. Prvním je obava, že ČR bude čelit zásadnímu deficitu elektrické energie, druhým pak představa, že technologie 3. generace jaderných reaktorů je perspektivním a smysluplným řešením.

Eda_8343

Glosa

Ropák 1998: Miroslav Grégr - atomový dědek

V roce 1998 se stal Ropákem Miroslav Grégr za to, jak razantně zničil naděje, že ČSSD zastaví dostavbu JE Temelín. Okolnosti jeho jmenování připomíná Edvard Sequens, energetický konzulant v občanském sdružení Calla.

Image

Zpráva

Fukušima na Moravě? Mohl by stačit stoletý sníh

Zpráva o zátěžových testech českých jaderných elektráren, kterou zpracoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost, má mizernou kvalitu, je produktem snah líčit vše v růžových barvách, ale přesto z ní plynou alarmující skutečnosti.

Image

Dokument

Dokument: ČEZ nevzal evropské zadání příliš vážně

Stanovisko Dalibora Stráského ke konečným zprávám ČEZ o výsledcích zátěžových testů jaderných elektráren Temelín a Dukovany vydáváme jako dokument.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Rádio Jerevan o české jaderné bezpečnosti

Velmi uklidňujícím dojmem působily minulý týden zprávy o vedoucí pozici České republiky v indexu jaderné bezpečnosti. Mnohem méně uklidňující je skutečnost, že tyto zprávy byly výsledkem pouze špatné novinářské práce s původním materiálem.

Jete

Zpráva

Přestřelka o bezpečnosti Temelína v dokumentu ČT

Kauza potenciálně vadného svaru v temelínské elektrárně nastoluje otázku, nakolik má vysoká důvěra české veřejnosti v jadernou bezpečnost opodstatnění. Přestřelku mezi Greenpeace a SÚJB pod režijním vedením Ivo Bystřičana uvede 4. ledna ČT 2.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Šlendrián a zametání pod koberec ve Fukušimě jako v Temelíně

Podobnost mezi Fukušimou a Temelínem není viditelná na první pohled, ale systémové paralely zde jsou: moc energetického monopolu, slepá důvěra veřejnosti, bohorovnost úřadů, chronický šlendrián a utajování problémů s aktivní podporou státních inspektorů.

Image

Zpráva

Odvolejte Romana z dozorčí rady ČEZu, požadují protikorupční organizace

Jedenáct protikorupčních organizací sepsalo vyzvů, dle které žádají odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZu a nezávislé prošetření kauzy kolem převodu Škody Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian.

Image

Zpráva

Nečas je v zajetí jaderné lobby, tvrdí ekologové

Hnutí DUHA a sdružení Calla kritizují složení účastníků pracovní cesty předsedy vlády Petra Nečase do USA. Podle nich se ukazuje, že i po odvolání Martina Romana z čela vedení ČEZu nezmizel silný vliv energetických mastodontů na českou politiku.

Image

Zpráva

Mf Dnes: Martin Roman byl ve střetu zájmů

Na jedné straně byl Martin Roman donedávna generálním ředitelem ČEZu. Na druhé pak údajně jedním z majitelů Škody Plzeň, která je důležitým dodavatelem právě polostátního ČEZ. Roman to popírá. Podle něj se jedná o dezinformační kampaň.

Image

Zpráva

Beneš: Jaderná energetika je jasná priorita ČR

Nečasova vláda i nový generální ředitel ČEZ Daniel Beneš vidí energetickou budoucnost ČR v rozvoji jaderné energetiky. Podle ekologů nás ale jejich plány navracejí do minulého století a navíc jsou v rozporu s předvolebním programem VV a TOP 09.

Image

Zpráva

Stavba Temelína II se zpozdí, po elektřině není poptávka

Generální ředitel ČEZ Martin Roman oznámil, že výstavba dalších reaktorů v Temelíně se zdrží. Jednak spotřeba elektřiny klesá, jednak očekává protesty.

Image

Zpráva

Vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína

Vláda ve středu schválila kroky státu nutné k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Harmonogram příprav k rozšíření Temelína se zatím týká let 2011 a 2012. Podle ekologů Nečasová vláda dělá nesmyslně z naší země elektrárnu Evropy.

Image

Analýza

Jiří Guth: Vláda projedná Temelín II. Možná se bude stavět bez připomínek

Vláda ve středu projedná harmonogram výstavby dvou nových reaktorů v Jaderné elektrárně Temelín. Průběh řízení má podle zmocněnce usnadnit, nebude-li do něj smět vstupovat veřejnost. Často zmiňovaná jaderná renesance se v Evropě podle materiálu ovšem nekoná.

Zobrazeno 50 / 76