Svoboda projevu

Další témata

Image

Reportáž

Petra Dvořáková: Obrazy ze země pod sankcemi: Írán je jako cibule. Každá jeho vrstva tě rozbrečí

Ekonomické krize si člověk v Íránu nemusí na první letmý pohled všimnout. Chléb ani olivy zatím nedošly. Někteří pracovníci však měsíce nedostali výplatu. Ceny infikovala nevyzpytatelná inflace. Není Íránce, kterého by se krize nedotkla.

Asociace

Zpráva

Spor na FAMU pokračuje, rektor školy se rozhodl děkana Holého neodvolat

Rektor AMU Jan Hančil se rozhodl neodvolat děkana filmové fakulty Zdeňka Holého. Návrh na odvolání děkana schválil akademický senát. Podle senátorů je rozhodnutí rektora útokem na samosprávu vysoké školy.

Jan_motal_1_

Komentář

Jan Motal: Stát musí bránit statiku demokratické diskuse

Šíření hoaxů a dezinformací nelze chápat jako součást demokratické diskuse. Je to konání, které způsobuje škodu společnosti. Proto je třeba se mu bránit.

Zuzanavlasat_1_

Rozhovor

Rozhovor s Václavem Štětkou o situaci médií: Nebojme se regulace

Ještě před pár lety se mediální teoretici téměř nezabývali vztahem mezi tím, kdo vlastní média a co se v nich píše. Dnes je právě toto považováno za jeden ze základních problémů tuzemské žurnalistiky.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Prohlášení zaměstnanců Českého rozhlasu k situaci ve veřejnoprávním médiu

Zaměstnanci Českého rozhlasu se rozhodli ohradit vůči vystoupení svého ředitele Reného Zaorala, který zkritizoval sérii reportáží Janka Kroupy o hospodaření Babišova Agrofertu. Jejich prohlášení, po nějž teď sbírají podpisy, přetiskujeme.

B1

Zpráva

Vraždy, cenzura, komerční tlak. Svoboda novinářů je nejmenší za poslední dekády

Organizace Article 19 přibližuje v nové studii různé podoby nátlaku a represí, jimž čelí novináři v současném světě. Problémy se přitom neobjevují pouze v zemích s autoritářskými režimy, ale čím dál více i v demokratických státech.

A1

Zpráva

Tiskové centrum Evropského parlamentu ponese jméno zavražděné maltské novinářky

Případ Daphne Caruanové Galiziové poutá i nadále pozornost v celé Evropě. Památku novinářky, jež systematicky poukazovala na podezřelé praktiky klanu kolem současného maltského premiéra, uctili europoslanci také minutou ticha.

A1

Zpráva

V Turecku začal proces s redakcí Cumhuryietu, jeden z Erdoğanových nejspornějších

Sedmnáct osobností nejznámějšího z tureckých opozičních deníků čelí obžalobě z napomáhání PKK a Gülenovu hnutí. Právě Cumhuriyetu přitom PKK soustavně vyhrožovala. A Gülenovu sít právě Cumhuriyet léta rozkrýval.

Jan_motal_1_

Analýza

Jan Motal: Al Džazíra nesmí přestat vysílat

Koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií vyzvala na konci června Katar, aby zastavil vysílání televize Al Džazíra. Jak tomuto požadavku rozumět z globálního hlediska a co znamená pro celosvětový mediální prostor?

Marie_hermanova

Sloupek

Marie Heřmanová: Zeman, clickbaity a propaganda aneb kdo ohrožuje naší svobodu tisku

Organizace Reportéři bez hranic vyhlásila 20. duben mezinárodním dnem svobody tisku. Při této příležitosti neuškodí malý rozbor, jak svobodná a hlavně kvalitní média máme u nás v České republice.

Dsc_0126

Zpráva

Udržme Středoevropskou univerzitu v Budapešti, zaznívalo na sobotní demonstraci

Na demonstraci za Středoevropskou univerzitu se v sobotu v Praze sešlo přes dvě stě lidí. Její zastánci považují novelu zákona ohrožující činnost univerzity za útok na liberální demokracii.

A1

Zpráva

V Británii hrozí zvýšení trestů pro whistleblowery, trestáno má být i držení dat

Parlamentní Law Commission vypracovala návrh na úpravu legislativy, který umožňuje trestat wistleblowery až čtrnácti lety vězení namísto současných dvou. Rozšíření definice špionáže by přitom zkomplikovalo práci i novinářům.

Kulda_cb

Komentář

Jan Kuliš: Novinami proti otrokářství

Zvolení Donalda Trumpa znamená mimo jiné i rozchod s některými tradicemi, jež byly dlouhá desetiletí spojovány s Amerikou. Třeba s tou, kterou založily noviny Horace Greeleyho před více než dvěma sty lety.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: Turecký výjimečný stav a my

Turecko musí být demokratickým právním státem. Požaduje to i skupina významných evropských a tureckých občanských spolků, jejichž společné prohlášení zde zveřejňujeme spolu s výpravným komentářem Petra Uhla.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Kalousek se snaží zachránit svobodu, nikoli však TOP 09

Seznam nesvobody, který zveřejnila TOP 09, nepoukazuje jen na zoufalou snahu Kalouskovy strany najít téma, na kterém by se mohla vymezit vůči vládě, ale rovněž na její personální bídu. Ta vede k tomu, že strana nepůsobí důvěryhodně.

A1

Zpráva

Assangovo kotě baví Twitter, glosuje život na ambasádě i politické otázky

Nový společník šéfa WikiLeaks žijícího už čtyři roky na ekvádorské ambasádě v Londýně se stal malou hvězdou sítě. V prvním týdnu zkusil navázat dialog i s kocourem Palmerstonem, který pobývá na britském ministerstvu zahraničí.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Míra české xenofobie v roce 2015 stoupla

Dvacet pět let po sametové revoluci jsme se nedokázali zbavit nedůvěry vůči cizincům. Cestou ke kultivaci je solidnější vzdělávání a setkávání s odlišnostmi.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Je suis Tolo

Sedm afghánských novinářů zemřelo při útoku teroristů. Byla to odplata ze kritiku Tálibánu. Na rozdíl od pařížských útoků v Charlie Hedbo jejich úmrtí ale světovou veřejnost příliš nezajímá.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Sloupek

Radovan Bartošek: Jak pískat fauly

Martinu Konvičkovi nevyšlo odvolání a dál mu hrozí až tři roky. Udělat ze sebe mučedníka se však člověku jeho ražení sotva podaří.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí

Jak se daří naší zemi? V některých ohledech snad i dobře. V těch zásadních, hodnotových, však ztrácíme půdu pod nohama. Přicházíme o svou lidskost i o schopnost empatie.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Svět ve frankfurtském knižním zrcadle

Filip Outrata se vrací k právě skončenému frankfurtskému knižnímu veletrhu. Je to svět v malém – ukazuje jako v zrcadle konflikty světa velkého, jako je boj o svobodu slova a její výklad.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: O svobodě urážet

Podle některých nemá žádný člověk právo nebýt uražen. Jak by to ale v praxi vypadalo, kdyby se podobná maxima právně ukotvila? Taková norma by nedopadla na všechny stejně, v praktickém životě si totiž nejsme rovni.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Hurá-liberalismus vede k despocii

Dánský novinář Flemming Rose považuje rasismus, xenofobii či antisemitismus za legitimní názory, protože „nikdo nemá právo nebýt urážen“. Podle Františka Kostlána jde o liberalismus, který napomáhá vzniku totalitních režimů.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Svoboda slova a řev nenávisti

Veřejný prostor bez cenzury není samozřejmostí. Většina českých občanů za něj ale nemusela bojovat. Možná proto jej někdy zneužívají jako možnost plivat druhým do tváře.

Sipka

Komentář

Magdaléna Šipka: Nejen hatefree ale také lovefull Pride

Festival Prague Pride, který vypukne 10. srpna, nese letos podtitul „Všichni jsme stejně teplí…“. Hrdost na identitu LGBTI je v principu hrdostí na obecně lidskou identitu.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Náboženství v Angole: Mezi obrozením a státní kontrolou

Sobotní sloupkař DR tentokrát o přehlíženém rozmachu evangelikálních církví a apokalyptických sekt na jihu Afriky. Nová religiozita má i svůj politický rozměr.

Esej

Daniela Lenčéš Chalániová : Být nebo nebýt Charlie? To je otázka

Daniela Lenčéš Chalániová se zamýšlí nad tím, zda je důstojnější zapřít se a snášet svobodu slova a její podoby, anebo se vzepřít moři kritiky a zavést nějakou podobu cenzury.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Svoboda slova není kráva, ani ta posvátná

František Kostlán polemizuje s textem Václava Bělohradského Normální je cenzura!, který vyšel na začátku února v týdeníku Respekt. Cenzura je podle filozofa Bělohradského běžnou součástí života.

A1

Zpráva

Muslimský svět odsoudil jak útok na Charlie Hebdo, tak i karikatury

Desítky vlád a desetitisíce obyčejných muslimů vyjádřily minulý měsíc účast příbuzným obětí útoku, zároveň se ale mohutně protestovalo proti mohamedovským karikaturám v listu. V Afghánistánu a v Pákistánu se přitom demonstruje doposud.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: Je suis Charlie?

Karikatura může být pouhým vtipem, legrací nebo také satirou či zesměšněním. Můžeme ji hodnotit jako špatnou či dobrou, vystihující, vhodnou, nebo nevhodnou. O tom všem můžeme vést spor, ale popírat právo na její existenci nelze.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Charlie Hebdo a léčba Žižekem

Liberalismus ve své současné podobě není schopen zachránit tváří v tvář fundamentalistickému náporu ty klíčové hodnoty, kterými sám sebe definuje. Pomoci mu podle Slavoje Žižeka může obnovená radikální levice.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: O svobodě slova

Největší svoboda slova tkví v tom, že nikdo nikoho nenutí, aby vyjadřoval to, co nechce, a každý má svobodu odmítat slovo, které nám svobodu slova bere.

Image

Zpráva

Nový Charlie Hebdo vychází v padesátinásobném nákladu, opět s karikaturami Mohameda

Na stánky míří první číslo francouzského satirického týdeníku připravené redaktory, kteří přežili středeční útok. Listu je projevována podpora ze všech stran. O otázce patřičnosti slavných karikatur se dnes ve francouzském hlavním proudu téměř nemluví.

Zuzanavlasat_1_

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Očkování je dobro. Ale nelze jej vynucovat represí

Známe srdceryvné příběhy rodičů, u jejichž dětí se projevily nežádoucí účinky očkování, příběhy obětí hrozných chorob nikoli. Žádné totiž nejsou: díky očkování. Blahodárnost moderní medicíny ale nelze prosazovat represí.

Svoboda_informaci

Zpráva

Soud potvrdil pokutu za figurku v politickém videu Pirátů

Městský soud v Praze potvrdil pokutu třicet tisíc korun za volební spot Pirátské strany Tady je váš hlas v pořádku, který parodoval politický marketing. Piráti paradoxně právě v tomto klipu upozorňovali na problém cenzury informací.

A1

Zpráva

Ruský web sestavil žebříček nejopozičnějších médií v zemi

Server Politonline.ru analyzoval způsob, jakým informovala jednotlivá ruská média o připojení Krymu. Z výsledků sestavil top 20 titulů, jež to dle komentátorů nebudou mít letos lehké.

Kolman2010

Komentář

Petr Kolman: Cikáni do práce aneb měl jsem se učit lépe?

Ochrana svobody projevu se týká i reklamy, ale má to své meze. Vždy je třeba poměřovat a vyvažovat jednotlivé zájmy, kupříkladu zájem na zachování svobody projevu a zájem na ochraně určité skupiny či jednotlivce před tímto projevem.

Image

Tip

Pozvánka na debatu o svobodě veřejného projevu

Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou debatu s názvem: Kde končí hranice svobody projevu? Debata se koná v pondělí 14. října 2013 od 19:00 hod. v Kavárně Mlýnská.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Vržou bez hudebního sluchu

V moderní době trávíme většinu pracovního i soukromého času v tzv. veřejném prostoru. Životní styl zaměřený nikoli na vlastní materiální zajištění, ale na zkvalitňování tohoto prostoru je tak praktickou potřebou při hledání smyslu vlastního života.

Gajduskova

Glosa

Turecké „hospodaření“ se svobodou slova

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková: Bez svobodných, nejlépe veřejnoprávních, médií není demokracie skutečně funkční – a příklady současného Řecka a Turecka ukazují, že stát může svobodu médií snadno omezovat.

100_3944

Komentář

Zdeněk Vyšohlíd: Nestoudnost jako konec demokracie

Ztráta respektu k jasné řeči argumentů, útěk k falešným obrazům a módám, prázdnost politických programů a hesel, to vše vytváří karikaturu politické scény naší dnešní republiky.

Vovsik

Komentář

Tomáš Vovsík: Svoboda slova, komunismus a nacismus

Obhajovat svobodu slova znamená umožnit zveřejňovat i takové názory, které pokládáme za nebezpečné.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Vlaštovky odlétají na jih

Spor, který se rozhořel o svobodu slova v redakci čínského týdeníku Jižní víkend, může být předzvěstí hlubších změn.

Mikulasferjencik01

Sloupek

Mikuláš Ferjenčík: USA bojují za svůj monopol na Internet, lepší varianta ale není

V dubajské konferenci OSN o Internetu se odehrává mocenský, nikoliv etický spor. Abychom mu lépe porozuměli, je třeba oddělit otázky podoby Internetu od otázky, kdo má Internet kontrolovat.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: V Tretej ríši divov

Hrozba dvojročného väzenia pre Zuzanu Piussi, autorku dokumentu Nemoc tretej moci o stave justície, je najzrozumiteľnejším potvrdením toho, čo Zuzana vo filme ukázala a čo všetci vieme. Že nežijeme vo funkčnom štáte, ale v jeho imitácii.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Symboly, limity a lidská práva

Jaké limity a normy smí člověk v boji za svobodu překročit a kde se již dostává za přípustnou hranu? Kdy má člověk právo na neloajalitu ke svým vládnoucím elitám a kam až smí v této neloajalitě dojít?

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Nebesky klidná budoucnost

Ze svobodného internetového oceánu se postupně vynořují útesy státně-korporátní regulace a všude čím dál víc zaclánějí policajti. A nejenom ti v čínské uniformě.

A2

Zpráva

Vojín Manning byl navržen na Nobelovu cenu míru, v USA ho čeká soud

Skupina islandských poslanců prosadila nejspíše hlavního informátora WikiLeaks mezi nominanty prestižní ceny. Sám Manning se nyní připravuje na vojenský soud, který ho může potrestat i doživotním vězením.

Image

Zpráva

Londýnský soud zamítl Assangeho odvolání, ještě má ale šanci

Britští soudci zamítli námitky spoluzakladatele a faktického šéfredaktora WikiLeaks proti vydání do Švédska. Assange se může odvolat ještě k Nejvyššímu soudu. Musí však prokázat přesah své kauzy do sféry veřejného zájmu.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Memento Anny Politkovské jsme oslyšeli

Z novinářky Anny Politkovské se pod tíhou okolností stala lidsko-právní aktivistka. Před pěti lety byla zavražděna. Její vražda nebyla vyšetřena a nebyla jedinou obětí.

Zobrazeno 50 / 115