Somálsko

A1

Zpráva

Nejkrvavější útok za poslední dekádu? Minulý víkend v Mogadišu

Počet obětí teroristického útoku spáchaného v sobotu v somálském hlavním městě je i dle konzervativních odhadů přinejmenším srovnatelný s dosud nejkrvavějšími. Pachatel použil auto naložené výbušninami.

A6

Zpráva

Sucho a hlad ve východní Africe se zhoršují, zvlášť vážně je na tom Jižní Súdán

Situace v okolí Keni se dále problematizuje. Sousední Jižní Súdán vyhlásil už ve dvou okresech hladomor. Výjimečný stav platí od aktuálního týdne také v Somálsku. Podmínky zhoršují místní války, kterých se v oblasti vede hned několik.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Žít v Evropě, zemřít v Africe

V Brně byl v pondělí zahájen dokumentární festival Jeden svět 2015. Jeho letošním tématem je praskání bublin. Na úvod se zde promítal snímek „Bojovníci ze severu“.

Image

Zpráva

Pirátských útoků na moři stále přibývá, úspěšných je ale už méně

Za uplynulých devět měsíců bylo dle statistik Mezinárodního námořního úřadu přepadeno 352 lodí. To je v průměru na měsíc o dvě více než loni. Výrazně ovšem klesl počet případů, kdy se pirátům podařilo kořist prodat anebo získat výkupné.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Jezte děti aneb Vraždící spekulanti

Úřad OSN pro humanitární otázky (OCHA) varuje, že je k dispozici pouze 44 procent prostředků nutných ke stabilizaci situace oblasti Afrického rohu. Zhruba 1,4 miliardy amerických dolarů stále chybí. Na záchranu bank uvolnily vlády bezodkladně biliony dolarů, ale tady jde přece pouze o nějaké Afričany.

Image

Zpráva

Americký novinář objevil v Somálsku tajnou základnu CIA

Jeremymu Scahillovi se během reportážní cesty do Mogadiša podařilo získat důkazy, že si zde americká rozvědka zřídila tajné protiteroristické centrum a nejspíš i věznici. Zdroje AFP v americké vládě existenci věznice popírají. O základně však nemluví.

Image

Zpráva

V Somalilandu bylo otevřeno zvláštní vězení pro piráty

Čelní představitelé de facto nezávislého území na severu Somálska v úterý slavnostně otevřeli zvláštní vězení pro piráty. Místní správa však odmítla přijímat lupiče ze zahraničí. Letitý problém s pirátskou repatriací tak trvá dál.

Alshababsomalia

Zpráva

Milice Šabáb přinesla do části Somálska větší stabilitu

Podle zprávy Human Rights Watch jsou islamisté z Šabábu zdrojem určitého bezpečí. Obyvatelé těchto oblastí se ale musí podřídit islámskému právu šaría, které je v podání Šabábu velice striktní a kruté.

Hassan_yusuf_monitors_a_computer_in_the_control_room_during_a_live_broadcast_of_the_somali_government_run_radio_mogadishu_monday_march_1_2010

Zpráva

Somálští islamisté zakázali rádiím pouštět hudbu

Všechny rozhlasové stanice v somálském Mogadišu se rozhodly podřídit ultimátu, které před deseti dny vyhlásila organizace Hizb Islam. Některé plánují nahradit hudbu poezií.

Image

Zpráva

Somálské milice Šabáb obsadily základnu OSN

Islamistické milice Šabáb dobyly bez boje základnu OSN, z níž byla koordinována distribuce potravin. Podle wahábistů mají brát Somálci jídlo zase jen od Somálců.

Image

Zpráva

Keňa dle OSN hraje v Somálsku na obě strany

Zpráva OSN označuje Keňu za náborové centrum islamistických milic Šabáb, které bojují proti somálské vládě. Zároveň má ale trénovat a vyzbrojovat i somálské vládní jednotky.

Image

Zpráva

Obyvatelé Mogadiša demonstrovali proti islamistům z milice Šabáb

Stovky obyvatel hlavního města Somálska se vydaly do ulic, aby hlasitě protestovaly proti aktivitám milice Šabáb. Od mocenského nástupu islamistů se tak stalo teprve podruhé.

Image

Zpráva

Somálská vláda se spojila s dervišskými řády

Bojovníci sufijské skupiny Alú Sunna Wal Džamá mají jednotkám koaliční vlády pomoci konečně porazit islamistické milice Šabáb. Dostanou za to pět ministerstev.

Image

Zpráva

Somálsko: válka znovu eskaluje, bezohledně k civilistům

V hlavním městě Somálska se opět rozpoutaly prudké boje, zahynuly stovky lidí a zničeno bylo mnoho budov. Lékaři bez hranic ošetřili jen za posledních pět dní na devětaosmdesát zraněných civilistů.

Zobrazeno 14 / 14