Slovinsko

Další témata

Image

Zpráva

Také ve slovinských volbách se řešila migrace

Protiimigrantsky založená strana zvítězila v další členské zemi Evropské unie. Slovinské parlamentní volby ovládl kontroverzní expremiér Janez Janša, který se netají náklonností k Viktoru Orbánovi. Sestavení vlády ale nebude mít lehké.

Image

Zpráva

S autorem lží zveřejněných v Právu policie zahájila kázeňské řízení

S Martinem Herzánem, autorem lživého textu vydaného Právem o poměrech panujících na slovinsko-chorvatské hranici, Policie ČR zahájila kázeňské řízení. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého není možné, aby „takto vystupoval v médiích“.

Image

Analýza

Jakub Patočka: Jak se Právo pokusilo své lhaní o uprchlících zamaskovat dalším lhaním

Analýza: ze všech možností, které deník Právo měl, zvolil tu nejhorší. Zcela pominul kritiku věrohodnosti svého zdroje a za potrhlého vyznavače konspiračních teorií Martina Herzána se postavil. A ještě se obul do svých kritiků.

Image

Zpráva

Autor lží o uprchlicích vydaných v Právu je zaměstnancem Policie ČR

Podle zjištění Deníku Referendum je Martin Herzán, jemuž minulý týden vydal deník Právo a server Novinky.cz článek plný vybájených poplašných zpráv o uprchlících, zaměstnancem Policie ČR. Jeho tvrzení popřela už i slovinská policie.

A1

Komentář

Vojtěch Boháč: Herzánovy sečné zbraně a UFO v redakci Práva

Právo dopřálo prostor Martinu Herzánovi. Autor odborné publikace o výskytu UFO nad Třebíčí a analytik světovládných plánů iluminátů z MMF podobně zasvěceně pojednal o uprchlické krizi. Co nám to říká o kdysi úctyhodném deníku?

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Vzostup neštandardných strán

Tradiční strany čelí problémům při zastupování širokých skupin stále více sociálně polarizovaného obyvatelstva. Mnohé nestandardní strany vznikly z iniciativy velkopodnikatelů nebo se minimálně těší jejich velké podpoře. Jak je to na Slovinsko?

Ales-debeljak2

Komentář

Aleš Debeljak: O dvacet let později

Ve spolupráci s literárním čtrnáctideníkem Tvarem zveřejňujeme esej slavného slovinského básníka Aleše Debeljaka o zklamání z vývoje na Slovinsku.

A1

Zpráva

Slovinská vláda připravila záchranný plán, alternativou je prý už jen europůjčka

Vláda Alenky Bratuškové chce odvrátit default, který Slovinsku předvídají ekonomové již několik měsíců. Připravila tak sérií opatření, jež mají přednostně zachránit banky.

A1

Zpráva

Slovinsko má novou vládu, moc se jí ale nevěří

Nový středolevicový kabinet chce skončit s politikou škrtů a podpořit růst, krize v zemi mu ale nenechává mnoho prostoru. Podle pozorovatelů jej navíc čekají vnitrokoaliční střety i boj s nedůvěrou většiny občanů.

A2_radio_si_eu

Zpráva

Po Bulharsku padla vláda i ve Slovinsku, novou vytváří levice

Zatímco bulharský premiér Borisov podal demisi sám, vládě jeho slovinského protějšku Janši byla vyslovena nedůvěra poslanci. Bulharsko nyní směřuje k předčasným volbám. Ve Slovinsku vzniká díky konstruktivní nedůvěře nová koalice.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Slovinské voľby v tieni sociálnych protestov

Slovinsko nastoupilo pod vedením pravicové vlády neoliberální kurs, který vedl k zesílení ekonomické krize a následným sociálním protestům. V prezidentské volbě zvítězil levicový kandidát zastávající ovšem jen měkčí formu neoliberalismu.

A1

Zpráva

Slovinským prezidentem bude sociální demokrat Pahor

Charismatický, leč nepříliš úspěšný expremiér potvrdil vítězství z prvního listopadového kola. V kampani se mu podařilo zaujmout menšinu, která je stále ochotna volit.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Slovinský předkrm

Pouze dva měsíce před Čechy volí prezidenta i ve Slovinsku. Tamní hlava státu má podobné postavení, přímo je ale volena už řadu let. Bližší pohled na slovinskou kampaň a zkušenosti tak může napovědět, co očekávat a nač se připravit.

Image

Zpráva

Ve Slovinsku a v Chorvatsku se mění vlády, měly by být víc doleva

V obou balkánských zemích se letos volilo ve stejný den. V obou zároveň zvítězila středolevicová uskupení. Chorvatský vývoj zaujal pozorovatele spoluprací opozičních stran. Slovinský zase tím, co zmůže mobilizace levicového voličstva.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Slovinsko příkladem?

Slovinským odborářům se podařilo vyvolat celonárodní referendum o malé důchodové reformě, v němž ji voliči jednoznačně odmítli. V naší části Evropy jde o jeden ze vzácných případů, kdy je k hájení sociálních práv využit institut přímé demokracie.

Image

Zpráva

Slovinci si dobrovolně uklidili města

Přes deset procet slovinské populace se v sobotu zapojilo do celonárodní kampaně Ukliďme Slovinsko za jeden den. Za necelých dvanáct hodin bylo sesbíráno přes dvacet tisíc tun odpadků. Uklízet přišel i premiér a členové vlády.

Image

Zpráva

Slovinci vyrazí na medvědy. Povolila jim to vláda

Zvláštní vyhláška letos opravňuje Slovince k zastřelení pětasemdesáti šelem, které se narodily nad oficiální normu. Ekologové protestují, obyvatelstvo však vládní opatření vítá.

Zobrazeno 17 / 17