Severní Kavkaz, Čečensko

Rusk_konzul_t

Zpráva

Čeští aktivisté podporují šikanovanou čečenskou LGBT komunitu

Stovky příslušníků sexuálních menšin jsou v Čečensku zatýkány a mučeny, tři lidé dokonce na následky mučení zemřeli. Před ruským konzulátem čečenskou LGBT komunitu podpořili brněnští aktivisté.

Image

Reportáž

Vojtěch Boháč: Zápisky z Abcházie, zápisky z Čečenska

Stálý dopisovatel DR Vojtěch Boháč procestoval v dubnu separatistickou enklávu u Černého moře, s počátkem května pak přejel do severokavkazských oblastí. Jeho postřehy přinášíme ve formě reportážních pohlednic.

Image

Zpráva

Strůjce útoku na Jyllands-Posten půjde do vězení na 12 let

Dánský soud usvědčil invalidního Čečence Lorse Dukajeva z pokusu o bombový útok na redakci listu, jenž proslul zveřejněním karikatur proroka Mohameda. De jure půjde do vězení za terorismus a nedovolené vyzbrojování.

Image

Zpráva

Ruské komando možná zabilo Doku Umarova. Už po osmé

Ruským speciálním jednotkám se podařilo zničit tábor severokavkazských wahábistů a podle několika zdrojů při tom zabily i nejhledanějšího teroristu v zemi. Velké agentury jsou ale k tomuto skeptické. K „zabití Umarova“ totiž dochází poměrně často.

Image

Zpráva

WikiLeaks: Češi chtěli do Gruzie vyslat jednotky NATO

Podle uniklé depeše z americké ambasády v Praze se česká diplomacie snažila v srpnu 2008 iniciovat přímý zásah Severoatlantické aliance do rusko-gruzínského konfliktu. Využití jednotek OSN se lidé ze Schwarzenbergova ministerstva údajně chtěli vyhnout.

Image

Zpráva

Ruská policie má už prý ohledně Domodědova jasno, začala se zatýkáním

Navzdory pondělnímu přiznání Doku Umarova se ruští vyšetřovatelé drží předchozí stopy. Útok podle ní provedl dvacetiletý Magomed Jevlojev, který si s přáteli vytvořil autonomní wahhábistickou buňku. Ve středu byli též zadrženi Jevlojevovi mladší sourozenci.

Image

Zpráva

Medveděv: Rusko potřebuje podobný režim ostrahy, jako má Izrael

Během posledních čtyřiadvaceti hodin zpřesnily ruské úřady okolnosti pondělního výbuchu na moskevském letišti Domodědovo. Pachatelé byli nakonec nejspíš dva, obětí pětatřicet. Prezident Medveděv zároveň vystoupil s dalším projevem ve snaze uklidnit situaci.

Zpráva

Skupina jihoosetských poslanců zbila opozičního novináře

Důvodem netypického útoku byl zřejmě novinářův aktivismus a politické ambice. Situace v nedávno osamostatněné zemi zůstává napjatá.

4493820513_97e31236d9_o

Zpráva

Ruský boj proti teroristům radikalizuje severokavkazský odboj

Ruské protiteroristické akce, které mají oběti mezi civilisty, jsou podle Guardianu zdrojem narůstajících protiruských nálad v oblasti severního Kavkazu. Jejich důsledkem mohou být nové útoky separatistů, jako nedávno v moskevském metru.

Zobrazeno 9 / 9