Skupina jihoosetských poslanců zbila opozičního novináře

Důvodem netypického útoku byl zřejmě novinářův aktivismus a politické ambice. Situace v nedávno osamostatněné zemi zůstává napjatá.

(čtk)

26.07.2010 11:18

Skupina jihoosetských poslanců brutálně zbila opozičního novináře a politika Timura Cchovrebova, který v dřívějších bojích s Gruzií býval vlivným polním velitelem a nyní řídí jediné nezávislé noviny v této separatistické republice. O incidentu, který se odehrál v sobotu, informoval v pondělí ruský list Kommersant. Důvodem bitky údajně bylo Cchovrebovovo navazování styků s gruzínskými organizacemi, ale experti za pravděpodobnější motiv považují založení vlastní politické strany.

Jižní Osetie, spolu s dalším separatistickým regionem Abcházií, vyhlásila nezávislost po krátké válce v srpnu 2008 mezi Gruzií a Ruskem. Obě republiky zatím uznalo jenom Rusko, Nikaragua, Venezuela a tichomořský stát Nauru.

Cchovrebov v telefonátu z nemocnice vylíčil, že se na něj za bílého dne v centru jihoosetské metropole Cchinvali vrhla tlupa deseti lidí, včetně tří poslanců republikového parlamentu, kteří se jej snažili vtlačit do automobilu. Kladl odpor, a tak jej útočníci začali bít, zatímco policejní hlídka jen nečinně přihlížela. Jeden z poslanců Kazimir Plijev, který vede proprezidentskou Lidovou stranu, dokonce prý tasil pistoli a vyhrožoval mu zastřelením, ale podařilo se mu utéci do kanceláře Červeného kříže, odkud jej sanitka převezla do nemocnice se zlomeným prstem, řeznou ranou na krku a roztrženým rtem.

„Útočníci křičeli, že jsem zrádce, protože jsem s Gruzíny podepsal nějaký dokument,“ řekl. Sám před lety a i v předloňském konfliktu s Gruzíny bojoval.

Žurnalista se před deseti dny zúčastnil diskusního fóra gruzínské a jihoosetské občanské společnosti, z něhož vzešla výzva vpustit do Jižní Osetie mezinárodní organizace, usnadnit překračování hranic a vrátit si rukojmí. Vzápětí v jihoosetské televizi prezidentův zmocněnec pro urovnání konfliktu s Gruzií Boris Čočijev označil účastníky fóra za zrádce a samu diskusi „fackou každému Osetovi“.

Experti jsou podle Kommersantu přesvědčeni, že Cchovrebov pykal za to, že koncem loňského roku spolu s dalšími veterány osetsko-gruzínských válek založil stranu Iron (Osetie). Ta se sice k opozici nehlásí, ale požaduje udělat pořádek při rekonstrukci republiky. Navzdory masivní ruské pomoci se dosud nepodařilo opravit domy zničené za předloňské války.

„Úřady vzhledem ke krajně napjaté situaci v republice přistupují ke každé nové straně jako ke hrozbě, a to tím spíše, pokud ji vedou lidé s autoritou,“ míní ochránkyně lidských práv Varvara Pachomenková.

Podle zdroje z jihoosetské tajné služby incident nebude mít žádné důsledky pro útočníky, protože se prý těší naprosté podpoře veřejnosti. O beztrestnosti rváčů je přesvědčen i bývalý jihoosetský premiér Oleg Tezijev, protože prezident si nebude chtít pokazit vztahy s šéfy parlamentních frakcí. A úřady se podle Kommersantu rozhodly incident ignorovat.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.