Ruský boj proti teroristům radikalizuje severokavkazský odboj

Ruské protiteroristické akce, které mají oběti mezi civilisty, jsou podle Guardianu zdrojem narůstajících protiruských nálad v oblasti severního Kavkazu. Jejich důsledkem mohou být nové útoky separatistů, jako nedávno v moskevském metru.

(rbs)

08.04.2010 14:00

4493820513_97e31236d9_o

Sebevražedné atentáty v moskevském metru měly být odplatou za zabití čtyř civilistů na čečensko-ingušské hranici. Ruské jednotky při protiteroristické akci údajně popravily čtyři neozbrojené čečenské mladíky. Foto Mikhail Evstafiev , Flickr.com

Incidenty na severním Kavkazu, při kterých přicházejí o život civilisté, živí nenávist místních vůči Rusku. Bezohledné taktiky, které ruští vojáci používají, nevedou k potlačení separatistického hnutí, ale spíše k jeho radikalizaci. Podle mínění lidskoprávních organizací, které citoval list Guardian, byly příkladem tohoto trendu i nedávné sebevražedné útoky v Moskvě.

Bombové útoky v moskevském metru byly dle jednoho z vůdců povstaleckých skupin Doku Umarova odplatou za incident, při kterém ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) bezdůvodně zabila několik čečenských civilistů. Skupina čečenských mladíků byla v lesích na pomezí Čečenska a Ingušska na sběru česneku, když se nešťastnou náhodou připletli k protiteroristické operaci FSB. I když měli potřebná povolení pro vstup do oblasti, byli vojáky zadrženi a zabiti.

Britský list Guardian připomíná, že mezi útoky v moskevském metru, při kterých zemřelo čtyřicet lidí a dalších sedmdesát bylo zraněno, a incidentem v čečenských lesích, který stál život čtyři čečenské mladíky, nelze prokázat jasnou spojitost. Organizace pro lidská práva Memorial ale upozorňuje, že existuje.

„Lidé jsou unášeni. Lidé jsou zabíjeni. Neexistují zde žádné záruky bezpečnosti,“ řekl Guardianu ingušský obhájce lidských práv Magomed Mutsolgov. Protiteroristické akce Kremlu jsou podle Mutsolgova naprosto kontraproduktivní. „Násilí plodí další násilí. Lidé mají tendence přidávat se k militantním skupinám.“

Kreml reagoval na útoky v moskevském metru zintenzivněním vojenských operací na severním Kavkazu. Prezident Dimitrij Medveděv nařídil ve středu zřízení nové protiteroristické jednotky, jejímž úkolem má být předcházet podobným útokům za každou cenu.

Medveděv dále při návštěvě Dagestánu před několika dny uvedl, že bezpečnostní složky „by měly postupovat razantněji“. „V poslední době jsme dosáhli mnoha úspěchů v boji s terorismem,“ dodal při projevu ve městě Kyzliar, kde během v pondělí došlo ke dvěma dalším sebevražedným útokům.

Kreml ale dle Guardianu bojuje s jiným nepřítelem. Nová generace separatistů již nemá pouze politický cíl v osvobození Čečenska a dalších republik severního Kavkazu. Nyní je radikálnější a usiluje spíše o kvazináboženské cíle, zejména o vytvoření muslimského emirátu, ve kterém by platilo právo šaríja a jenž by se rozprostíral od severního Kavkazu až ke Kaspickému moři.

Aktivisté za lidská práva jsou kritičtí k oběma stranám konfliktu. Obviňují je z nerespektování základního práva na život severokavkazských civilistů. Timur Akijev, vedoucí lidskoprávní organizace Memorial v Ingušsku, přímo uvedl: „Praktiky vlády vedly k radikalizaci celého povstaleckého hnutí. Rebelové mají nyní jediný cíl: porazit Rusko za každou cenu. Civilní obyvatelstvo je tak chyceno v pasti mezi bezpečnostními složkami a povstalci.“

Další informace:
The Guardian Massacre in woods that brought war to Moscow's metro
The Moscow Times New Caucasus Unit Will Fight Terrorism


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.