Rozvojová spolupráce
Komentář
Tomáš Tožička: Opomíjené krize a opomíjená žurnalistika
Násilné konflikty, klimatická změna a ekonomické zájmy se ukazují být hlavními překážkami při řešení humanitárních krizí, které zatím nedokážeme překonat. V médiích hlavního proudu se však o tom téměř nemluví.
Komentář
Pavel Kantner: Libérie volí. Kdo nahradí držitelku Nobelovy ceny míru?
Malá západoafrická země vybírá nástupce proslulé Ellen Johnosonové Sirleafové, která je ovšem dnes oblíbenější v zahraničí, než-li doma. Jaká témata se v Libérii před volbami řeší a proč je důležité, kdo vyhraje?
Komentář
Iva Sojková: Evropský plán vnějších investic jako náplast na problémy Afriky
Evropský plán investic má stimulovat inkluzivní a udržitelný rozvoj, vytvořit pracovní místa a investovat do rozvoje soukromého sektoru. Jak reálné tyto ambice jsou?
Zpráva
Třetina spotřebované vody pochází ze vzdálených zdrojů
Potraviny podraží, varují ekologové. Sucho ohrožuje rýži, kávu, bavlnu i sójové boby, kterými krmíme hospodářská zvířata. Zdražující máslo je jen mediálně atraktivní špičkou ledovce.
Reportáž
Tomáš Tožička: Organická zelenina po moldavsku
Moldavsko není Moldávie a chudá země nerovná se zaostalá země. V Moldavském Balti například někteří místní farmáři pochopili principy, o nichž píše každá příručka o regionálním rozvoji, aniž by nějaké kdy viděli.
Komentář
Iva Sojková: Autoritářské země mají lepší podmínky pro velké projekty. Ty ale nepomáhají
Prezident si nedávno pochvaloval, jak efektivně dokážou autoritářské země, jimž nepřekážejí v cestě demokratické procesy, realizovat velké projekty. Je to však pouhé zdání, upozorňuje ve svém komentáři Iva Sojková.
Zpráva
Členské příspěvky mezinárodním organizacím se vloni snížily
Přestože více mezinárodních organizací vzniká, než zaniká, české příspěvky mezinárodním organizacím vloni poklesly. Nejvíce platíme Organizaci spojených národů. Za vlády ČSSD jsme znovu začali platit Mezinárodní organizaci práce.
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: O chudobe bez chudoby
Tomáš Profant z Ústavu mezinárodních vztahů představuje nový francouzský dokument Makala, který přibližuje realitu života v africkém Kongu dosud nezvyklým způsobem.
Komentář
Jiří Silný: Česká republika lídrem v boji o záchranu planety
Vládní instituce vyhlásily soutěž o nejlepší příspěvky k naplnění Cílů udržitelného rozvoje. Zapojit se mají občané i firmy, svou podporu projektu propůjčují celebrity. Má to nějaký háček? Podle Jiřího Silného hned několik.
Komentář
Tomáš Tožička: OSN povolává oligopoly do boje s chudobou
Od 25. do 27. září proběhne v New Yorku Summit k udržitelnému rozvoji, který ovlivní mezinárodní politiku zásadním způsobem na dalších patnáct let. Garantem důstojného života pro všechny by se měly stát nadnárodní koncerny.
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: Krôčik doľava v mimovládnom sektore?
Analytik ÚMV přibližuje dva názory na řešení uprchlické krize, které zaznívají v současné debatě na Slovensku. Liší se podle něj zejména v tom, co si účastníci debaty představují pod větou „pomáhat tam, odkud uprchlíci pocházejí“.
Sloupek
Jiří Paroubek: Nová rozvojová banka států BRICS
Po nové asijské rozvojové bance zahájila tento týden svou činnost další globální finanční instituce, Národní rozvojová banka. Oba nováčci na globální finančním trhu jsou důkazem, že Západ zvolna ztrácí pozici hegemona světové ekonomiky.
Recenze
Tomáš Profant: Celebrity a charita. Příspěvek k analýze humanitární ideologie
Analytik pražského ÚMV přibližuje obsah provokativní knihy Humanitarismus celebrit Ilana Kapoora, klasika postkoloniálních studií. Kapoor nabízí argumenty nejen ke kritice „angažovanosti“ herců a zpěváků, ale i filantropů a známých NGOs.
Komentář
Tomáš Tožička: Muzeum pro děti Matky Země
Muzea se vždy prezentovala jako vědecké instituce, mnohdy se však jednalo spíše o nástroj propagandy a utvrzování mytologie. Kosmopolitnější pojetí reflektující globální vazby je patrné v projektu Muzeum světa.
Dopis ze Slovenska
Jakub Šimek: Ktorá krajina je najviac dobrá?
Z partnerského JeToTaku tentokrát o tom, na základě jakých kritérií lze určovat, že je jeden stát „lepší“ než jiný – srovnání žebříčků a metodologií.
Reportáž
Dalibor Mlčák: Na vrcholku kouřící hory
Z třetího čísla Sedmé generace roku 2014 vybíráme reportáž z filipínské Manily. Na takzvané kouřové hoře, bývalé skládce, bydlí lidé se spletitými osudy. Dalibor Mlčák je byl navštívit...
Komentář
Arundhati Royová: NGO-izácia odporu
Proslulá indická aktivistka přibližuje četná, ne vždy úplně známá negativa působení neziskových organizací v rozvojových zemích.
Analýza
Tomáš Tožička: Parazité rozvoje se spojili
Nadnárodní firmy, banky a některé vlády se spojily, aby do soukromých rukou převedly i poslední zbytky veřejné agendy. Banky a nadnárodní firmy by se měly stát největšími bojovníky proti chudobě a garanty lidských práv.
Komentář
Tomáš Profant: Prichádza ďalší cyklus rozvojových sľubov?
Základní systémový problém rozvojové spolupráce přetrvává. Nachází se v představě, že globální komunita vědců a vědkyň, které jde o blaho celého lidstva a ví, co je to „rozvoj,“ přijde s dalším „rozvojovým“ plánem a ten budou vlády prosazovat.
Reportáž
Markéta Nešporová: Jak se šije férově
Nedávné zborcení továrny v Dháce zviditelnilo podmínky, v nichž vzniká šatstvo i pro náš trh. Ne všechny výrobny v Bangladéši ale fungují stejně. Šije se také v tzv. komunitních dílnách. Markéta Nešporová strávila delší čas v jedné z nich.
Komentář
Jan Urban: Pomoc potřebným není pravicová ani levicová
Uveřejňujeme reakci Jana Urbana, jednoho ze zakladatelů Člověka v tísni, na sloupek Jiřího Silného Pomoc nebo solidarita? Člověk v tísni terčem kritiky.
Sloupek
Jiří Silný: Pomoc nebo solidarita? Člověk v tísni terčem kritiky
Člověk v tísni je obrovská a úspěšná nevládní organizace, jejíž činnost odráží pravicové naladění polistopadových elit; a v některých případech se tato nevládní organizace nechává najmout americkou vládou.
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: Slovenská verzia bremena bieleho muža
V pravidelné rubrice Dopis ze Slovenska tentokrát zveřeňujeme recenci knihy Juraja Mesíka, Obor a trpaslík – Slováci, Česi a perspektívy Afriky.
Komentář
Barbora Kraftová: Rozvojová pomoc smrdí
Pokud je cílem rozvojové pomoci „naučit chodit angolskou vesnici na záchod“ a Angolané jsou této dovednosti vyučováni tak trochu jako pavlovovští psi, zavání to rasismem.
Komentář
Roman Bureš: Ohlasy summitu v Riu: fiasko, nebo dílčí úspěchy?
Minulý pátek skončila v Rio de Janeiru historicky největší konference OSN věnovaná problematice udržitelného rozvoje. Mnozí ji označili za další z řady velkých zklamání. Co ale závěrečný dokument „Svět, který chceme“ konkrétně přináší?
Sloupek
Tomáš Tožička: Mikrokredity v krizi
Norská agentura pro rozvoj NORAD se rozhodla nepodporovat nově vznikající organizace zaměřené na mikroúvěry. Skepse vůči tomuto nástroji tak dostává oficiální podporu.
Zpráva
Summit v Abú Dhabí zahájil rok udržitelné energie pro všechny
Zástupci 130 zemí se na setkání v emirátské metropoli vyslovili pro užší koordinaci politik, projektů a iniciativ v oblasti energetického rozvoje. Cílem iniciativy je rozšířit přístup k šetrně vyráběné energii i v nejméně rozvinutých částech světa.
Sloupek
Jiří Silný: Co takhle Zelená levice
Otázka rovnosti není jen otázkou přerozdělování v rámci systému. Sociální stát nebo rozvojová spolupráce, které tento úkol mají plnit, v současném období zostřeného třídního boje shora na Západě rychle vyklízejí pozice. Nemůžeme proto pominout témata veřejných statků, ekonomické demokracie a otázku vlastnictví.
Sloupek
Jiří Silný: Jezte děti aneb Vraždící spekulanti
Úřad OSN pro humanitární otázky (OCHA) varuje, že je k dispozici pouze 44 procent prostředků nutných ke stabilizaci situace oblasti Afrického rohu. Zhruba 1,4 miliardy amerických dolarů stále chybí. Na záchranu bank uvolnily vlády bezodkladně biliony dolarů, ale tady jde přece pouze o nějaké Afričany.
Sloupek
Tomáš Tožička: Energie jen pro někoho
Zapnout rádio, uchovávat potraviny v lednici, svítit, vařit. To jsou věci, které jsou pro nás tak běžné, že už o nich ani neuvažujeme. A přitom to na většině planety není žádná samozřejmost.
Analýza
Petr Jedlička: Summit nejchudších odhalil měnící se povahu světa
Istanbulská konference OSN o nejméně rozvinutých zemích byla mnohem zajímavější událostí, než by se mohlo zdát.
Zpráva
Na summitu OSN se sešli nejchudší s nejbohatšími
V tureckém Istanbulu skončila minulý pátek Čtvrtá konference OSN o nejméně rozvinutých zemích. Několik postřehů z jejího průběhu zaslal Deníku Referendum Tomáš Tožička.
Zpráva
Francouzské úřady napadli hackeři, šli po plánech předsednictví G20
Francouzské ministerstvo financí přiznalo, že bylo od prosince cílem koordinovaných kyberútoků, jež byly zaměřené na získání plánů pro předsednictví skupiny G20. Část dokumentů byla údajně přesměrována do Číny.
Zpráva
Němečtí poslanci žádají plnit rozvojové závazky i v době krize
Zástupci všech pěti frakcí v německém Bundestagu vytvořili skupinu, jež chce garantovat, že se národní příspěvek na rozvojovou spolupráci nesníží ani v hospodářsky nejistém čase. V české politice zatím podobná angažovanost chybí.
Zpráva
V Egyptě se scházejí arabští státníci, založí novou rozvojovou banku
Ve středu zahájený summit Ligy arabských států probíhá ve stínu sociálních nepokojů, které v Tunisku přerostly v pád režimu. Arabští státníci proto přicházejí s řadou iniciativ, jež mají zvýšit zaměstnanost a zlevnit základní potraviny.
Zpráva
Čína již půjčuje rozvojovým zemím víc než Světová banka
Analytikové z Financial Times spočítali, že čínským režimem kontrolované banky poskytly rozvojovým zemím za poslední dvě léta větší úvěry než známá globální instituce. Pozorovatelé připomínají, že Peking úvěry využívá k obhajobě strategických zájmů.
Sloupek
Jiří Silný: Náš člověk v Managui a jak to je s rozvojem
„Rozvojová spolupráce“ spojená ze strany rozvinutých zemí s politickými podmínkami a provázená obchodními politikami, které chudé země zbídačují, se ukazuje stále zřetelněji jako nástroj nadvlády, a nikoli pomoci, a už to ani neskrývá.
Zpráva
Banky můj systém znetvořily, říká průkopník mikrokreditů Junús
Průkopník mikrokreditního financování Muhammad Junús se vymezil vůči kritice, která v poslední době stíhá naplňování jeho konceptů. Podle Junúse stojí za problémy „bankéřská mentalita“ správců mikrofinančních institucí, zejména v Indii.
Sloupek
Tomáš Tožička: Státníci jednají, Klaus se toulá
Ve středu skončil summit OSN věnovaný otázkám globální chudoby. Zatímco světoví státníci jednali a hledali řešení, Václav Klaus si udělal výlet do USA.
Komentář
Ondřej Kopečný: Splnění slibů je otázkou politické vůle
Zasedání OSN věnované Rozvojovým cílům tisíciletí je dobrou příležitostí k bilancování. K naplnění těchto cílů není totiž zapotřebí nových slibů, úplně postačí, když bohaté země splní ty, co už daly.
Zpráva
ČR má pomáhat v rozvoji Afghánistánu či Moldavsku
Vláda schválila novou koncepci rozvojové politiky České republiky. Důraz klade na pět zemí: Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko a Mongolsko. Podle experta Tomáše Tožičky je zařazení Etiopie nerozumná volba.
Zobrazeno 41 / 41