Rozvojová spolupráce

Dscn3792_2_

Komentář

Iva Sojková: Čína v Africe: nová dohoda s Ghanou

Iva Sojková přibližuje kontext a důsledky nového kontraktu „bauxit za infrastrukturu“ mezi Čínou a Ghanou. I když dohoda vykazuje klasická negativa čínského podnikání v Africe, Ghana nemá dle autorky v současném systému moc alternativ.

Dscn3792_2_

Komentář

Iva Sojková: Získá Čína od zadlužené Keni přístav v Mombase?

Keňa má potíž splácet půjčky na železnici SGR poskytnuté Čínou v rámci Nové hedvábné stezky. Přijít tak může i o kontrolu nad přístavem, jímž za peníze ručí – podobně jako nedávno Srí Lanka. Iva Sojková přibližuje celkový kontext situace.

Image

Rozhovor

Rozhovor s L. Houdkem: Jak jsme naučili albíny v Africe vyrábět opalovací krémy

Z vrozené potřeby pomáhat potřebným se Lukáš Houdek nejprve ocitl v situaci, kdy vezl do Afriky dva kufry opalovacích krémů pro tamní albíny. Nedlouho poté začal s dvěma dalšími nadšenci krémy sám vyrábět. A teď učí albíny, jak na to sami.

Pato_kaj

Sloupek

Josef Patočka: Plasty v mořích, vata v uších a kotliny v českých hlavách

Nemusíme zakazovat plasty, protože nemáme oceán. Nemusíme pomáhat uprchlíkům, protože jsme neměli kolonie. Vynalézavě hloupé výmluvy hloubí „kotlinu českého myšlení“, zbavující nás odpovědnosti za okolní svět. Ten ale sám od sebe nezmizí.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Opomíjené krize a opomíjená žurnalistika

Násilné konflikty, klimatická změna a ekonomické zájmy se ukazují být hlavními překážkami při řešení humanitárních krizí, které zatím nedokážeme překonat. V médiích hlavního proudu se však o tom téměř nemluví.

Komentář

Pavel Kantner: Libérie volí. Kdo nahradí držitelku Nobelovy ceny míru?

Malá západoafrická země vybírá nástupce proslulé Ellen Johnosonové Sirleafové, která je ovšem dnes oblíbenější v zahraničí, než-li doma. Jaká témata se v Libérii před volbami řeší a proč je důležité, kdo vyhraje?

Dscn3792_2_

Komentář

Iva Sojková: Evropský plán vnějších investic jako náplast na problémy Afriky

Evropský plán investic má stimulovat inkluzivní a udržitelný rozvoj, vytvořit pracovní místa a investovat do rozvoje soukromého sektoru. Jak reálné tyto ambice jsou?

Soya

Zpráva

Třetina spotřebované vody pochází ze vzdálených zdrojů

Potraviny podraží, varují ekologové. Sucho ohrožuje rýži, kávu, bavlnu i sójové boby, kterými krmíme hospodářská zvířata. Zdražující máslo je jen mediálně atraktivní špičkou ledovce.

Image

Reportáž

Tomáš Tožička: Organická zelenina po moldavsku

Moldavsko není Moldávie a chudá země nerovná se zaostalá země. V Moldavském Balti například někteří místní farmáři pochopili principy, o nichž píše každá příručka o regionálním rozvoji, aniž by nějaké kdy viděli.

Dscn3792_2_

Komentář

Iva Sojková: Autoritářské země mají lepší podmínky pro velké projekty. Ty ale nepomáhají

Prezident si nedávno pochvaloval, jak efektivně dokážou autoritářské země, jimž nepřekážejí v cestě demokratické procesy, realizovat velké projekty. Je to však pouhé zdání, upozorňuje ve svém komentáři Iva Sojková.

727011

Zpráva

Členské příspěvky mezinárodním organizacím se vloni snížily

Přestože více mezinárodních organizací vzniká, než zaniká, české příspěvky mezinárodním organizacím vloni poklesly. Nejvíce platíme Organizaci spojených národů. Za vlády ČSSD jsme znovu začali platit Mezinárodní organizaci práce.

Aa1

Dopis ze Slovenska

Tomáš Profant: O chudobe bez chudoby

Tomáš Profant z Ústavu mezinárodních vztahů představuje nový francouzský dokument Makala, který přibližuje realitu života v africkém Kongu dosud nezvyklým způsobem.

Jirka

Komentář

Jiří Silný: Česká republika lídrem v boji o záchranu planety

Vládní instituce vyhlásily soutěž o nejlepší příspěvky k naplnění Cílů udržitelného rozvoje. Zapojit se mají občané i firmy, svou podporu projektu propůjčují celebrity. Má to nějaký háček? Podle Jiřího Silného hned několik.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: OSN povolává oligopoly do boje s chudobou

Od 25. do 27. září proběhne v New Yorku Summit k udržitelnému rozvoji, který ovlivní mezinárodní politiku zásadním způsobem na dalších patnáct let. Garantem důstojného života pro všechny by se měly stát nadnárodní koncerny.

Aa1

Dopis ze Slovenska

Tomáš Profant: Krôčik doľava v mimovládnom sektore?

Analytik ÚMV přibližuje dva názory na řešení uprchlické krize, které zaznívají v současné debatě na Slovensku. Liší se podle něj zejména v tom, co si účastníci debaty představují pod větou „pomáhat tam, odkud uprchlíci pocházejí“.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Nová rozvojová banka států BRICS

Po nové asijské rozvojové bance zahájila tento týden svou činnost další globální finanční instituce, Národní rozvojová banka. Oba nováčci na globální finančním trhu jsou důkazem, že Západ zvolna ztrácí pozici hegemona světové ekonomiky.

Image

Recenze

Tomáš Profant: Celebrity a charita. Příspěvek k analýze humanitární ideologie

Analytik pražského ÚMV přibližuje obsah provokativní knihy Humanitarismus celebrit Ilana Kapoora, klasika postkoloniálních studií. Kapoor nabízí argumenty nejen ke kritice „angažovanosti“ herců a zpěváků, ale i filantropů a známých NGOs.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Muzeum pro děti Matky Země

Muzea se vždy prezentovala jako vědecké instituce, mnohdy se však jednalo spíše o nástroj propagandy a utvrzování mytologie. Kosmopolitnější pojetí reflektující globální vazby je patrné v projektu Muzeum světa.

A1

Dopis ze Slovenska

Jakub Šimek: Ktorá krajina je najviac dobrá?

Z partnerského JeToTaku tentokrát o tom, na základě jakých kritérií lze určovat, že je jeden stát „lepší“ než jiný – srovnání žebříčků a metodologií.

Image

Reportáž

Dalibor Mlčák: Na vrcholku kouřící hory

Z třetího čísla Sedmé generace roku 2014 vybíráme reportáž z filipínské Manily. Na takzvané kouřové hoře, bývalé skládce, bydlí lidé se spletitými osudy. Dalibor Mlčák je byl navštívit...

A1

Komentář

Arundhati Royová: NGO-izácia odporu

Proslulá indická aktivistka přibližuje četná, ne vždy úplně známá negativa působení neziskových organizací v rozvojových zemích.

Image

Analýza

Tomáš Tožička: Parazité rozvoje se spojili

Nadnárodní firmy, banky a některé vlády se spojily, aby do soukromých rukou převedly i poslední zbytky veřejné agendy. Banky a nadnárodní firmy by se měly stát největšími bojovníky proti chudobě a garanty lidských práv.

Aa1

Komentář

Tomáš Profant: Prichádza ďalší cyklus rozvojových sľubov?

Základní systémový problém rozvojové spolupráce přetrvává. Nachází se v představě, že globální komunita vědců a vědkyň, které jde o blaho celého lidstva a ví, co je to „rozvoj,“ přijde s dalším „rozvojovým“ plánem a ten budou vlády prosazovat.

Dsc_1522

Reportáž

Markéta Nešporová: Jak se šije férově

Nedávné zborcení továrny v Dháce zviditelnilo podmínky, v nichž vzniká šatstvo i pro náš trh. Ne všechny výrobny v Bangladéši ale fungují stejně. Šije se také v tzv. komunitních dílnách. Markéta Nešporová strávila delší čas v jedné z nich.

Urban_-_orez

Komentář

Jan Urban: Pomoc potřebným není pravicová ani levicová

Uveřejňujeme reakci Jana Urbana, jednoho ze zakladatelů Člověka v tísni, na sloupek Jiřího Silného Pomoc nebo solidarita? Člověk v tísni terčem kritiky.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Pomoc nebo solidarita? Člověk v tísni terčem kritiky

Člověk v tísni je obrovská a úspěšná nevládní organizace, jejíž činnost odráží pravicové naladění polistopadových elit; a v některých případech se tato nevládní organizace nechává najmout americkou vládou.

Aa1

Dopis ze Slovenska

Tomáš Profant: Slovenská verzia bremena bieleho muža

V pravidelné rubrice Dopis ze Slovenska tentokrát zveřeňujeme recenci knihy Juraja Mesíka, Obor a trpaslík – Slováci, Česi a perspektívy Afriky.

Barbora_kraftova_orez

Komentář

Barbora Kraftová: Rozvojová pomoc smrdí

Pokud je cílem rozvojové pomoci „naučit chodit angolskou vesnici na záchod“ a Angolané jsou této dovednosti vyučováni tak trochu jako pavlovovští psi, zavání to rasismem.

Roman

Komentář

Roman Bureš: Ohlasy summitu v Riu: fiasko, nebo dílčí úspěchy?

Minulý pátek skončila v Rio de Janeiru historicky největší konference OSN věnovaná problematice udržitelného rozvoje. Mnozí ji označili za další z řady velkých zklamání. Co ale závěrečný dokument „Svět, který chceme“ konkrétně přináší?

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Mikrokredity v krizi

Norská agentura pro rozvoj NORAD se rozhodla nepodporovat nově vznikající organizace zaměřené na mikroúvěry. Skepse vůči tomuto nástroji tak dostává oficiální podporu.

A1

Zpráva

Summit v Abú Dhabí zahájil rok udržitelné energie pro všechny

Zástupci 130 zemí se na setkání v emirátské metropoli vyslovili pro užší koordinaci politik, projektů a iniciativ v oblasti energetického rozvoje. Cílem iniciativy je rozšířit přístup k šetrně vyráběné energii i v nejméně rozvinutých částech světa.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Co takhle Zelená levice

Otázka rovnosti není jen otázkou přerozdělování v rámci systému. Sociální stát nebo rozvojová spolupráce, které tento úkol mají plnit, v současném období zostřeného třídního boje shora na Západě rychle vyklízejí pozice. Nemůžeme proto pominout témata veřejných statků, ekonomické demokracie a otázku vlastnictví.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Jezte děti aneb Vraždící spekulanti

Úřad OSN pro humanitární otázky (OCHA) varuje, že je k dispozici pouze 44 procent prostředků nutných ke stabilizaci situace oblasti Afrického rohu. Zhruba 1,4 miliardy amerických dolarů stále chybí. Na záchranu bank uvolnily vlády bezodkladně biliony dolarů, ale tady jde přece pouze o nějaké Afričany.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Energie jen pro někoho

Zapnout rádio, uchovávat potraviny v lednici, svítit, vařit. To jsou věci, které jsou pro nás tak běžné, že už o nich ani neuvažujeme. A přitom to na většině planety není žádná samozřejmost.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Summit nejchudších odhalil měnící se povahu světa

Istanbulská konference OSN o nejméně rozvinutých zemích byla mnohem zajímavější událostí, než by se mohlo zdát.

Image

Zpráva

Na summitu OSN se sešli nejchudší s nejbohatšími

V tureckém Istanbulu skončila minulý pátek Čtvrtá konference OSN o nejméně rozvinutých zemích. Několik postřehů z jejího průběhu zaslal Deníku Referendum Tomáš Tožička.

Image

Zpráva

Francouzské úřady napadli hackeři, šli po plánech předsednictví G20

Francouzské ministerstvo financí přiznalo, že bylo od prosince cílem koordinovaných kyberútoků, jež byly zaměřené na získání plánů pro předsednictví skupiny G20. Část dokumentů byla údajně přesměrována do Číny.

Image

Zpráva

Němečtí poslanci žádají plnit rozvojové závazky i v době krize

Zástupci všech pěti frakcí v německém Bundestagu vytvořili skupinu, jež chce garantovat, že se národní příspěvek na rozvojovou spolupráci nesníží ani v hospodářsky nejistém čase. V české politice zatím podobná angažovanost chybí.

Image

Zpráva

V Egyptě se scházejí arabští státníci, založí novou rozvojovou banku

Ve středu zahájený summit Ligy arabských států probíhá ve stínu sociálních nepokojů, které v Tunisku přerostly v pád režimu. Arabští státníci proto přicházejí s řadou iniciativ, jež mají zvýšit zaměstnanost a zlevnit základní potraviny.

Image

Zpráva

Čína již půjčuje rozvojovým zemím víc než Světová banka

Analytikové z Financial Times spočítali, že čínským režimem kontrolované banky poskytly rozvojovým zemím za poslední dvě léta větší úvěry než známá globální instituce. Pozorovatelé připomínají, že Peking úvěry využívá k obhajobě strategických zájmů.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Náš člověk v Managui a jak to je s rozvojem

„Rozvojová spolupráce“ spojená ze strany rozvinutých zemí s politickými podmínkami a provázená obchodními politikami, které chudé země zbídačují, se ukazuje stále zřetelněji jako nástroj nadvlády, a nikoli pomoci, a už to ani neskrývá.

Image

Zpráva

Banky můj systém znetvořily, říká průkopník mikrokreditů Junús

Průkopník mikrokreditního financování Muhammad Junús se vymezil vůči kritice, která v poslední době stíhá naplňování jeho konceptů. Podle Junúse stojí za problémy „bankéřská mentalita“ správců mikrofinančních institucí, zejména v Indii.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Státníci jednají, Klaus se toulá

Ve středu skončil summit OSN věnovaný otázkám globální chudoby. Zatímco světoví státníci jednali a hledali řešení, Václav Klaus si udělal výlet do USA.

Dsc00463

Komentář

Ondřej Kopečný: Splnění slibů je otázkou politické vůle

Zasedání OSN věnované Rozvojovým cílům tisíciletí je dobrou příležitostí k bilancování. K naplnění těchto cílů není totiž zapotřebí nových slibů, úplně postačí, když bohaté země splní ty, co už daly.

Etioptishvalva

Zpráva

ČR má pomáhat v rozvoji Afghánistánu či Moldavsku

Vláda schválila novou koncepci rozvojové politiky České republiky. Důraz klade na pět zemí: Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko a Mongolsko. Podle experta Tomáše Tožičky je zařazení Etiopie nerozumná volba.

Zobrazeno 45 / 45