Rathova kauza

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: David Rath a soud nad politikou

Soud s Davidem Rathem byl nestandardní nejen obsazením, ale i svým průběhem. Do velké míry to byl i soud s politikou.

A2

Komentář

Jiří Paroubek: Rozhodnutí Ústavního soudu o Davidu Rathovi

Kauza Buštěhrad, ve které figuruje David Rath, je velmi podobná kauze Budišov z roku 2006, do které byla zahrnutá také Věra Jourová. Nyní Ústavní soud zrušil všechna soudní rozhodnutí o vazbě Davida Ratha.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Škoda, že vazba bránila Rathovi v poslanecké práci

David Rath byl po roce a půl propuštěn z vazby. Je značně podivné a nehumánní nechat jakéhokoli člověka tak dlouho „na samotce“. Odloučit ho od rodiny, trestat ho předem a vytvořit z něj vinného, aniž by případná vina byla definitivně prokázána.

Sapakaktual

Komentář

Jan Sapák: Veřejná justice: cena zámku v Buštěhradu

Vše, co je možné zjistit z ověřených zdrojů o ceně rekonstrukce zámku v Buštěhradu, nenasvědčuje tomu, že by zakázka byla účelově předražená.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Pohádky o legitimitě

Miloš Melčák nesměl být podle Ústavního soudu zkrácen na svém právu býti volen na standardně dlouhé volební období ani ústavní většinou. U Davida Ratha k tomu stačí jeden soudce okresního soudu. Moc soudní zásadně zasáhla do moci zákonodárné.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Mamí, kdy už tam budem?

Tlak na policii, aby už konečně postoupila v kauze „Nagygate“, sílí. Za netrpělivostí ale může stát i šok z toho, že úspěšné vyřešení kauzy možná povede k zásadní proměně české politiky.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Vězeň jako každý jiný?

Česká justice by měla jasně vysvětlit, proč je David Rath už rok vazebně vězněný – jinak se budou stále častěji objevovat alternativní vysvětlení, jako například to, že soud se chystá záměrně až na předvolební období.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Kdo s čím zachází, s tím také schází

Poslední vystoupení Davida Ratha ve Sněmovně ukázalo zarputilého politika pokoušejícího se hájit nehajitelné. Jeho projev by nás měl vést spíše k zamyšlení nad hlubokou krizí vnitrostranické demokracie.

Fotkab

Komentář

Přemysl Houda: Političtí náčelníci a dary

Systematické obdarovávání spolustraníků stranickými vůdci dává vzniknout systémové korupci. Lidový vztek nad takovou situací je třeba nasměrovat proti samotnému korupčnímu systému, nikoliv ovšem proti demokracii.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Jak může padnout vláda

Stejně jako v roce 2009 by vládu mohlo nechat padnout několik neloajálních koaličních poslanců. Prezident Klaus má v ODS opět svoji pátou kolonu, záleží na tom, jak se mu pád vlády bude hodit.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Plukovníci, podplukovníci, politici

Je zajímavé, že Rathova obvinění na adresu Kubiceho vládní politici odmítli. Když ale policie požádala o vydání významné představitelky vládního tábora, zabředli naopak do konspiračních teorií o policejní zvůli sami.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Ekonomická Bílá Hora a jiné události

Ačkoliv má sociální demokracie stále nakročeno k vítězství v krajských volbách, řeší se, nakolik její zisk ovlivní kauza Davida Ratha. V regionech, kde je zastoupen levicový volič silněji, patrně převáží obtížnější sociální situace.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Policejní stát na obzoru?

Evropské křesťanství dospělo ve shodě s Evangeliem k tomu, že lidstvo se neskládá z nás spravedlivých a jich viníků. To se ale v současnosti mění a moralistické pojetí rozpoutává jednu válku za druhou ve velkém boji našeho Dobra s jejich Zlem.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Demokracie podřízená ministru vnitra

Jednání Sněmovny o přípustnosti trestního stíhání Davida Ratha hned na několika místech volalo po obstrukci. Daný bod mohl trvat ještě teď. Místo toho se opozice několikrát nechala bez odporu svést tam, kde ji chtěla mít vláda.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Pochybnosti versus konspirace

Moc soudní, výkonná a zákonodárná by od sebe měly být odděleny a média by měla být psem hlídacím, ne utrženým ze řetězu a lačnícím po krvi. Toto úsilí by bylo prospěšné pro fungování celé společnosti.

Ja

Komentář

Robert Bartoš: Dějí se věci…

Současné korupční aféry připomínají film Zločin v šantánu, kde se slídí, každý šmíruje každého, policie kamarádí s mocí, kují se pikle, strojí se léčky, napilovává se zábradlí, obhájce má techtle mechtle se šantánovou zpěvačkou.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: TOP 09 a morální očista

Média Rathův případ využívají k tomu, aby ukázala, že s financováním sociální demokracie není vše v pořádku. To je nepochybně pravda, ale to přece víme i bez této kauzy. ČSSD se chová stejně jako ostatní politické strany za posledních dvacet let.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Česká zbraň hromadného ničení soudnosti: David Rath

Manipulativní zveličování Rathova případu a konspirační teoretizování líčící ho jako oběť systému jsou dva související a navzájem se podporující postoje.

P1000437

Komentář

Filip Šimeček: Proč považuji ČR za banánovou republiku

Můžeme se přirovnat k západním zemím a vyspělým demokraciím? Agentury, které sledují stav demokracie, se zaměřují primárně na ukazatele, které v důsledku o reálné situaci nevypovídají.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Tanečky kolem politické mrtvoly aneb O čem se nemluví

Je řada důležitých témat, o kterých média nepřinášejí téměř žádné informace. A tak se skoro zdá, že kauza Rath je pro novináře vítanou spásou. Mohou se soustředit na ni a zapomenout na vše ostatní.

398209_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Obviněný Rath ve Sněmovně: Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal

Obviněný poslanec David Rath v úterý vystoupil na jednání Poslanecké sněmovně. Zákonodárcům, kteří následně rozhodli o jeho vydání policii, přednesl svoji verzi událostí, které předcházely jeho vazebnímu stíhání. Podle něj jde o politickou pomstou.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Dva případy olomouckého soudu

Ač je jistě zajímavé, zda bude mít David Rath ve sněmovně na rukou pouta, pozornosti médií by neměly unikat ani události, které nejsou tak poutavé. Jako například přebíhání Milady Emmerové, nebo důvěra občanů v právní stát.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Případ Rath: už jen kontext a systémové souvislosti

S tím, jak v případu poslance a hejtmana Ratha postupně zaniká prostor pro pochybnosti o věci samé, je třeba nadále věnovat pozornost jeho kontextu a systémovým souvislostem.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Dojde i na žraloky?

V souvislosti s Rathovou kauzou se nabízejí otázky: Co udělat proto, aby zatýkání korupčníků u nás nebylo výjimkou, ale pravidlem? Jak oddělit politiky a politické strany od světa byznysu? A je možné narušit falešnou solidaritu spolustraníku?

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Vyznavači falešné státotvornosti kryjí korupční systém

V kauze Rath jde v nejlepším případě o to, že se několik lidí ze státního zastupitelství a policie začalo chovat tak, jak stání zástupci a policisté mají. Dokud nebudou následovat další případy, nejedná se o nastartování vítané systémové změny.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Sněmovnu si rozvracet nenecháme

Lidé, kteří žijí ve skleníku poctivosti a dobré nálady na Malé straně, nedokážou pochopit, že může lidský tvor spáchat takovou nehoráznost. Nedivme se, že nemají dost síly, aby přijali muže, který svým činem chtěl spáchat puč na jejich dobré pověsti.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Případ Rath a spravedlnost

Pokud se podezření proti Davidu Rathovi potvrdí, lze chycení „velké ryby“ obecně uvítat. Zároveň je bohužel zřejmé, že se v české justici i politice měří různými metry. Rathovu kauzu tak komentují i lidé, kteří by měli být za mřížemi.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Plíživý nástup diktatury?

Rathovu kauzu lze těžko označit za politický proces. Ale vypadá to na politické využití případu, podle některých právníků možná dokonce možná s porušením ústavy.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Narcis, zářivý květ

David Rath je na první pohled narcistní osobností, závislou na úspěchu. Po celou dobu ho pronásledují problémy se souběhem funkcí, nic nechce pustit, všechno zvládne. Nerozešel se ani s žádnou ze svých žen a nějak to zvládl na veřejnosti i v soukromí.

Miessler_foto3

Glosa

Záchrana Čunkovou metodou

Odolá vládní koalice pokušení zachránit Dvida Ratha podobným způsobem, jakým kdysi „zachránila“ předsedu lidovců Jiřího Čunka?

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Nevolnost a tlaky

Je česká politická kultura v takovém rozkladu, že je prakticky nemožné řídit se určitým druhem idealismu? A jak je to s dodržováním právních norem? Toto je možná klíčová otázka, která by ve stínu Rathovy aféry zapadnout neměla.

Sobotka

Zpráva

Sociální demokraté vyzvali Ratha k rezignaci na poslanecký mandát

Vedení sociálních demokratů vyzvalo Davida Ratha, aby rezignoval na mandát poslance. Grémium ČSSD současně navrhne předsednictvu pozastavit členství ve straně dalším aktérům kauzy, Kateřině Pancové a Petru Kottovi.

4911053

Sloupek

Oto Novotný: Kauza Rath jako výzva pro ČSSD

ČSSD by neměla případ Davida Ratha vyhodnotit tak, že jde o nahodilé morální selhání jednoho jejího politika. Není tomu tak. Strana by měla připustit, že jde především o systémový problém a ČSSD nestojí mimo něj, ale je jeho součástí.

David_rath

Komentář

David Rath: Dopis z vězení

David Rath prostřednictvím svého advokáta Adama Černého poskytl médiím vyjádření ke své kauze. Jeho dopis z vězení zveřejňujeme v plném znění.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Proč Dienstbier? Protože Rath!

Rathova kauza vrhla na Lidový dům stín. ČSSD by měla nyní zahájit ofenzivu. Je třeba nastolovat témata, předvádět poctivé politiky a usilovat o upevnění podlomené voličské důvěry. K tomu je Jiří Dienstbier jako stvořený.

Kostl_n

Komentář

František Kostlán: Zatčení Davida Ratha je projevem systémového selhání

Pokud se Rath skutečně dopustil toho, z čeho je nařčen, pak jednal zcela v duchu, který je v naší politice obvyklý. I proto zní kritika jeho počínání z úst jiných politických představitelů spíš jako drzost.

Rath

Zpráva

Rath byl vzat do vazby. Poté rezignoval na post hejtmana i členství v ČSSD

David Rath se ve středu odpoledne vzdal mandátu krajského zastupitele, rezignoval na post hejtmana Středočeského kraje a vzdal se i členství v ČSSD. Novinářům to řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Vrtěti Rathem?

V případu údajné korupce středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha je toho příliš podivného, než abychom byli ochotni bez dalšího uvěřit policejní verzi.

296665_mediafax_jiri_schott

Živě

Sledujeme živě: David Rath byl zadržen protikorupční policií

Protikorupční policie zadržela v pondělí večer poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Spolu s ním policisté zadrželi další čtyři muže a tři ženy. V době zatčení měl u sebe Rath několik milionů korun. Vývoj sledujeme v on-line reportáži.

Zobrazeno 39 / 39