Přistěhovalectví

C1

Zpráva

Zátahy, tábory, rasistické tweety. V USA graduje spor o přistěhovalce

Vláda prezidenta Trumpa stupňuje represivní přístup k migraci. Kritizovány jsou jak podmínky v detenčních táborech, tak zátahy proti již integrovaným přistěhovalcům. Sám Trump navíc do debaty vstoupil v neděli s rasistickými poznámkami.

Image

Rozhovor

Uprchlíky se straší i v Belgii. Musíme nalézt minimální shodu

Z produkce Progressive Postu tentokrát přebíráme rozhovor se Jeanem-Michelem Lafleurem, politologem z Lutyšské univerzity a expertem na migraci. Alain Bloëdt s ním mluvil o belgické debatě o přistěhovalectví i vlivu tamní krajní pravice.

Evickacb2

Komentář

Eva Kaličinská: Proč se azylanti v České republice neučí česky

Co to v praxi znamená, když ministerstvo vnitra prohlásí, že „integraci cizinců zvládneme levněji a lépe“?

A1

Zpráva

V Británii sílí hnutí proti deportacím, v týdnu zablokovalo i jedno letadlo

Nové aktivistické skupiny se snaží upozorňovat na nebezpečí, jež hrozí odmítnutým žadatelům o azyl a ilegálním přistěhovalcům po navrácení do země původu. Využívají k tomu i radikálních přímých akcí jako například minulé úterý na Stanstedu.

A1

Zpráva

Letošní volební rok v EU otevře Nizozemsko, všichni sledují zvláště Wilderse

Náskok holandské PVV tři týdny před volbami klesá. Všech deset ostatních parlamentních stran s ní koalici odmítá. Přesto si wildersovci drží stále velkou šanci na vítězství, jež by dle pozorovatelů pomohlo národovcům v celé Evropě.

A1

Zpráva

Black Lives Matter na pařížském předměstí: nepokoje mohou posílit krajní pravici

Kvůli brutálnímu policejnímu zákroku otřásají již několik dní předměstím Aulnay-sous-Bois u Paříže nepokoje, jež o víkendu vyvrcholily divokou demonstrací. Pozorovatelé upozorňují, že pokračování násilností může ovlivnit blížící se volby.

Marie_hermanova

Komentář

Marie Heřmanová: Trump proti globalizaci

Takzvaný „muslim ban“ vydaný prezidentem Trumpem vyvolává divoké diskuse, v českém prostoru se ale ne vždy rozlišují pojmy a dojmy. Marie Heřmanová shrnuje, co vše se v USA ve vztahu k cizincům aktuálně děje a co se může ještě reálně dít.

Praha7

Zpráva

Sobotní demonstrace očima redakce DR: Nenávist a hulákání

Redaktoři a spolupracovníci Deníku Referendum popisují své dojmy a pocity ze sobotních demonstrací týkajících se migrace a uprchlíků na Václavském náměstí v Praze. Výsledkem je docela znepokojivá koláž.

Dopis ze Slovenska

Matej Ivančík: Solidarita s utečencami

Také na Slovensku se vede aktuálně debata o běžencích a o kvótách a i na Slovensku se protestuje proti jejich příjímání. Proč jsou takzvané pochody proti migrantům narušením, nikoliv projevem demokracie vysvětluje Matej Ivančík.

P_aa12

Zpráva

Německá Pegida slábne, z aféry s šéfem převlečeným za Hitlera se stále nevzpamatovala

Účast na demonstracích původně drážďanské iniciativy soustavně klesá, vedení opustily vůdčí postavy. V minulém týdnu se od ní jasně distancovala i euroskeptická Alternativa pro Německo. Zájem o protesty proti Pegidě naopak narůstá.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Zeman, Weigl a Svoboda aneb třikrát o muslimských přistěhovalcích

Miloš Zeman, Jiří Weigl a Pavel Svoboda vstoupili do atmosféry po pařížských útocích s argumenty, které jsou typické pro dnešní podobu xenofobie a islamofobie v Evropě. Vedoucí zahraniční rubriky DR přibližuje, v čem jsou jednotlivá tvrzení problematická.

Aa1

Zpráva

Na světě žije doposud přes 35 milionů lidí ve stavu faktického otroctví

Podle výroční zprávy Walk Free Foundation počet novodobých otroků spíše vzrůstá. Nejvíce jich žije v Indii, na 37 tisíc však také v České republice.

Lukas_kraus

Glosa

Jak je to s norskými pasy pro imigranty

Český politolog žijící v Norsku uvádí na pravou míru informaci z Novinek.cz, že Norsko zavádí barevně odlišené pasy pro přistěhovalce, a glosuje diskuzi, jíž zpráva vyvolala.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Migranti kladou odborům otázku, čím chtějí být

Velkým tématem, před kterým dnes stojí odborové hnutí, je pracovní migrace. To, jak se k němu postaví, nakonec rozhodne o tom, zda jsou odbory ještě stále hnutí a nebo jen organizace hájící zájmy jisté části pracujících.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Nečekaná pomoc syrským uprchlíkům přichází z Latinské Ameriky

Země jako Argentina, Brazílie či Uruguay věnují obětem největší z humanitárních krizí současnosti více pozornosti než leckterý stát Evropské unie, včetně České republiky.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Americká (ne)zodpovědnost

Stálý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku tentokrát o odpovědnosti Spojených států za největší problémy Mexika a zemí takzvaného trojúhelníku smrti.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Spravodlivý hnev

Slovenský odborník na Evropskou unii tentokrát o přístupu západoevropských vlád k přistěhovalcům z chudších zemí EU: Proč je tak omezují, když je příslušná forma migrace dle všeho výhodná?

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Ti, kteří mění Ameriku

O Hispáncích v USA se mluví i píše hojně, často však s předsudky a pouze malým ohledem na realitu. Jak je to s porodností, religiozitou, voličskou silou nebo i pověstnou tloušťkou amerických Latinos přibližuje František Kalenda.

Image

Esej

Adrian Portmann: Už vás nechceme aneb Helvetská noční můra

Historik švýcarského původu představuje komplexně pozadí, v němž se odehrálo nedávné referendum o omezení přistěhovalectví. Vedle témat jako důležitost cizinců pro ekonomiku a jejich postavení v zemi přitom pojednává i o zvláštnostech systému přímé demokracie.

A6_wiki_migra

Zpráva

Svět si připomněl Mezinárodní den migrantů, je jich 214 milionů

Mezinárodní organizace pro migraci, Eurostat a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky upozornily na aktuální migrační trendy.

A2

Zpráva

Krize mění i postoj Řeků k migrantům; útoků přibývá, Zlatý úsvit sílí

Zprávy o konfliktech Řeků s přistěhovalci se množí každým týdnem. Současně vzrůstá podpora fašizujících národovců. Vláda se snaží situaci čelit zostřenou policejní kampaní.

A2

Zpráva

Norové se znovu přou o prostituci, kriminalizace prý pomohla pasákům

Norsko začalo před třemi lety trestat poptávku po placeném sexu. Opatření ale přineslo nezamyšlené důsledky.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Multikulti před soudnou stolicí

Zvítězí-li vykonstruované pohodlí nad vzrušující a trochu nebezpečnou rozmanitostí přirozeného světa, myšlenková pohodlnost nad zvídavostí, tvořivostí, uzavřenost nad otevřeností, budeme tu mít šedou nudu a kulturní stagnaci.

Image

Zpráva

Londýn se vzpamatovává z nepokojů, v jejich popisu převládají dohady

S výjimkou počtu zraněných policistů a založených požárů není víkendové dění v Londýně prozatím důsledně objasněno. Britská média však přinesla řadu informací, z nichž lze sérii střetů, násilností a rabování zrekonstruovat alespoň obecně.

Image

Zpráva

Arizona spustila on-line sbírku na pohraniční bariéru

Dnes nejpočetnější křídlo amerických republikánů prosadilo zákon, na jehož základě se od středy v Arizoně vybírá na zadrátování hranice s Mexikem. S výstavbou bariér se má začít, až bude shromážděno alespoň 50 milionů dolarů.

Image

Zpráva

Evropská unie zvažuje obnovu hraničních kontrol

Unijní ministři vnitra se na poslední schůzce vyslovili pro zásadní revizi schengenských pravidel, možná i znovuzavedení pasových kontrol. Oficiálně jde o reakci na uprchlické vlny ze severu Afriky. Podle komentátorů však svou roli sehrává i posilování krajní pravice.

474807_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Obavy Čechů z etnických a sociálních odlišností přetrvávají

Ze studie o extremismu v České republice, vypracované pro vládní kabinet, vyplývá, že většina společnosti odmítá soužití s Romy. Naopak stoupá tolerance vůči Vietnamcům a Číňanům. Proti projevům nenávisti se čím dál více ohrazují občanské iniciativy i zástupci církví.

Image

Zpráva

Západní země potřebují libyjské partnerství, tvrdí Kaddáfí

Libyjský vůdce se stále hlásí ke strategickému spojenectví se Západem a tvrdí, že jeho jednotky žádné významnější boje nevedou. O důležitosti své země pro Evropu a překrucování současného dění přesvědčoval i v pondělí reportéry France 24.

Zpráva

Kurdové v Praze demonstrovali za lepší podmínky pro uprchlíky

V rámci Mezinárodního dne lidských práv dnes demonstrovalo před úřadem vlády asi čtyřicet uprchlíků, především Kurdů, proti podmínkám v kosteleckém uprchlickém táboře. Kritizovali také zdlouhavé azylové řízení.

A2

Zpráva

Britská vláda už nechce, aby jí v zemi zůstávali cizí studenti

Po oznámení záměru snížit obecnou kvótu pro legální imigraci se vláda Davida Camerona rozhodla specificky zpřísnit podmínky pobytu zahraničním studentům. Nový režim počítá s přezkoumáváním víz, což podle pozorovatelů přinutí mnoho studentů odjet.

Image

Zpráva

Británie se uzavře mimoevropským přistěhovalcům

Vláda Davida Camerona schválila balíček kvót a opatření, jimiž chce razantně omezit přistěhovalectví. Aplikace nejobecnějšího z nich by měla snížit roční přírůstek migrantů ze států mimo EU na bezmála desetinu.

363693_mediafax_bohumil_cervenka

Analýza

Dušan Radovanovič: D.O.S.T.: svoboda jen pro bílé heterosexuální konzervativce

Svoboda, tradice, normalita jsou hesla, jimiž se zaštiťují představitelé iniciativy D.O.S.T. Údajné tradice jsou však především jejich výtvorem a svoboda, kterou nabízejí, není rozhodně pro každého.

Image

Zpráva

Německá vláda už nechce multi-kulti, jenom pracovní sílu

Vláda Angely Merkelové představila novelu imigrační politiky, která by do země měla přilákat tři sta tisíc kvalifikovaných odborníků. Zveřejnění koncepce přichází pouze několik dní poté, co kancléřka prohlásila, že multikulturalismus v Německu selhal.

Zpráva

Začaly zostřené kontroly nelegálního zaměstnávání

Úřady práce zahájily intenzivní kontroly, které jsou zaměřeny na nelegální zaměstnávání zahraničních i českých občanů, u kterých je podezření, že pracují na černo.

Image

Zpráva

Americká vláda nasazuje drony i na hranici s Mexikem

První bezpilotní letoun typu Predator začal ve středu hlídat americkou hranici s Mexikem. Zvýšení ostrahy na hranicích je součástí širšího plánu Obamovy vlády na zlepšení bezpečnosti hraničních států a celkovou reformu imigrační politiky.

Zpráva

Nečas se ohradil proti setkání o repatriacích Romů bez Čechů

Začátkem září se v Paříži uskuteční setkání členských zemí EU, jejímž tématem bude aktuální situace Romů v Evropě. Česká republika mezi pozvanými chybí.

Vietnamec-preview-124345457508882

Zpráva

OPU kritizuje novelu zákona o pobytu cizinců

Organizace pro pomoc uprchlíkům kritizuje některá ustanovení novely, kterou včera schválila vláda Petra Nečase, jako nepřijatelně represivní. To zastiňuje klady zákonného opatření, které do českého práva integruje evropskou legislativu.

Image

Zpráva

Florida připravuje vlastní imigrační zákon, tvrdší než Arizona

Známý floridský republikán chce předložit legislativní návrh, který se může stát nejtvrdším protipřistěhovaleckým zákonem v celých Spojených státech. Dává například soudcům možnost udělit tvrdší tresty viníkům bez imigračních dokladů.

Image

Zpráva

Americký soud dočasně zablokoval část arizonského imigračního zákona

Federální soudkyně Susan Boltová ve středu rozhodla o zablokování nejkontroverznějších částí arizonského imigračního zákona. Opatření bude v platnosti do té doby, než americký soud rozhodne spor Obamova kabinetu se státem Arizona o osudu celého zákona.

Image

Zpráva

Arizonu kvůli imigračnímu zákonu opouštějí tisíce Hispánců

Kontroverzní imigrační zákon amerického státu Arizona ještě nevešel v platnost, ale podle odhadů již vyhnal tisíce hispánských rodin z domovů. Dle zastánců je nutný k boji s ilegální imigrací, odpůrci namítají, že jen staví místní proti sobě.

Image

Zpráva

Americká vláda žaluje stát Arizona kvůli imigračnímu zákonu

Podle žaloby má federální vláda ústavní právo na regulaci imigrace a její zákony stojí nad zákony států. Republikáni žalobu označili za nepotřebnou a předčasnou.

Image

Zpráva

Holandské volby vyhráli liberálové, koaliční jednání budou složitá

Parlamentní volby v Nizozemsku vyhrála liberální strana VVD, která získala o jedno křeslo více než labouristická Strana práce. Na třetím místě se umístila antiislamistická Strana pro svobodu, která bude dle analytiků hrát významnou roli při sestavování vládní koalice.

Image

Zpráva

Zemanovci chtějí vést džihád proti muslimské imigraci

Zemanovci straší muslimskými přistěhovalci. Miloš Zeman očekává střet civilizací lásky a nenávisti v průběhu 21. století, místopředseda strany Hönig to chce řešit okamžitě. Zatím je ovšem svoboda vyznání zakotvená v Listině základních práv a svobod.

Image

Zpráva

Rakousko se pře o azylové centrum. Z rozporů těží extremisté

Rakouská ministryně vnitra Fekterová plánuje výstavbu centra pro žadatele o azyl. Proti jsou obyvatelé spolkové země Burgenland i fašizující strany FPÖ a BZÖ, které získávají stále šiřší podporu.

Zobrazeno 44 / 44