V Británii sílí hnutí proti deportacím, v týdnu zablokovalo i jedno letadlo

Nové aktivistické skupiny se snaží upozorňovat na nebezpečí, jež hrozí odmítnutým žadatelům o azyl a ilegálním přistěhovalcům po navrácení do země původu. Využívají k tomu i radikálních přímých akcí jako například minulé úterý na Stanstedu.

(rk)

31.03.2017 16:40

A1

Aktivistky z iniciativ Plane Stupid a End Deportations na stanstedské runwayi, momentka z úterní blokády. Foto archiv Huck Mag

Bránit deportacím sociálních uprchlíků a ilegálních přistěhovalců, kteří pocházejí ze země s tabulkově standardními, ale ve skutečnosti problematickými poměry, má za cíl aktivistické hnutí, jež aktuálně sílí ve Velké Británii. Z hlediska protestní taktiky se přitom vyznačuje i razantními přímými akcemi.

Nyní v úterý 28. března se například přivázalo sedmnáct účastníků společné akce iniciativ Plane Stupid, End Deportations a Lesbians and Gays Support the Migrants ke křídlu letadla s deportovanými na londýnském letišti Stansted. Aktivisté krom toho postavili barikádu na runwayi, která se využívá jen k charterovým, tedy nepravidelným a soukromým, letům.

Přestože policie všechny protestující zadržela a spěšně obnovila bezproblémový chod letiště, svého dílčího cíle aktivisté dosáhli – o průběhu a významu jejich akce pojednala většina významných médií a cizinci usazení v letadle mířícího do Nigérie a Ghany byli vráceni do detenčních středisek.

„Je to nečekané vítězství, nicméně zatím jen první z mnoha potřebných. Budeme bojovat, dokud vláda nezastaví všechny podobné vyhosťovací lety,“ řekla Guardianu Emma Hughesová z iniciativy End Deportations.

A Susan Jamesová z Plane Stupid dodala: „Po hlasování o Brexitu chce vláda ukázat, jak dokáže být tvrdá vůči přistěhovalcům. Vyhosťování v dané podobě však ničí lidské životy. Musíme to zastavit.“

Ohrožení života
Znalci otázek zacházení s uprchlíky připomínají, že většina států střední a západní Evropy se v rozhodování o udělení azylu orientuje velice právě dle země původu dotyčného. Pokud jde o válečnou oblast či známou diktaturu, je šance na udělení azylu větší, pokud o zemi s tabulkově standardním režimem, menší.

I velké části uprchlíků z rodinných či sociálních důvodů pocházejících ze států jako Ghana, Keňa či Zambie, které platí za tabulkově standardní, přitom hrozí v případě vypovězení vážné ohrožení života. U ilegálních přistěhovalců, kteří v Británii už delší dobu žijí a pracují, se zase zpochybňuje smysl deportací.

„Žiji v téhle zemi již osmnáct let. Moje rodina a celý můj život je zde. Jestli mne vrátí do Ghany, tak to ukončím,“ řekl Guardianu jeden z ilegálů, který byl na palubě aktuálně blokovaného letadla.

„Můj bývalý muž mi vzkázal, že ví o mé deportaci a po návratu mě zabije,“ uvedla další migrantka, která dle vlastních slov utekla do Británie z vynuceného manželství.

Argumenty úřadů
Odbor britského ministerstva vnitra zabývající se migrací neuvádí počty příslušně vyhoštěných, avšak dle zjištění webu The Express vrátila britská vláda před dvěma lety charterovými spoji do země původu více než 1800 lidí.

Podle mluvčího odboru je vyhošťování základní součástí efektivní migrační politiky. „Nejlepší by přirozeně bylo, kdy lidé pobývající zde nelegálně odešli sami dobrovolně, a to nejpozději po zamítnutí případné žádosti o azyl. V praxi se tak ale neděje. Musíme proto jejich odchod vynutit,“ uvedl mluvčí.

Člen iniciativy Lesbians and Gays Support the Migrants Sam Jones ovšem upozorňuje, že vláda provádí podobné vracení nezřídka na hranici legality a de facto v utajení. „Policie v noci vytahuje lidi z postelí, nasazuje jim pouta a beze svědků je strčí do letadla. V takové společnosti žít nechceme,“ uvedl Jones pro list Guardian.


Další informace:
The Guardian Arrests as Stansted anti-deportation protesters lock themselves to plane
The Guardian Stansted runway closed after anti-deportation protesters block flight
The Mirror Stansted airport protest: Demonstrators 'block charter flight from deporting asylum seekers'
The Express Protesters 'BLOCK flight deporting asylum seekers' from leaving Stansted Airport


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.