Případ Snowden

A1

Zpráva

V Británii hrozí zvýšení trestů pro whistleblowery, trestáno má být i držení dat

Parlamentní Law Commission vypracovala návrh na úpravu legislativy, který umožňuje trestat wistleblowery až čtrnácti lety vězení namísto současných dvou. Rozšíření definice špionáže by přitom zkomplikovalo práci i novinářům.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Lepší cena pro Snowdena

Vedoucí zahraniční rubriky poukazuje na nepřesnosti, kterých se dopustila média v sledu zpráv o vyznamenání Edwarda Snowdena Cenou za správný život. Jak dokazuje, tzv. alternativní nobelovka není nějakou bezvýznamnou plaketou.

Aa1

Zpráva

Snowden po roce: Nejsem špeh a za vším si stojím, Rusku nepomáhám a místní cenzuru neschvaluji

Uprchlý zaměstnanec americké bezpečnostní služby připomněl ve výročním rozhovoru pro list Guardian důvody svého činu, popsal, jak v azylu žije, a vymezil se vůči podezřením, které se objevují v souvislosti s jeho útěkem do Moskvy.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Spor o svobodu

Stálého spolupracovníka DR zabývajícího se Latinskou Amerikou tentokrát zaujaly protesty proti zákonu o telekomunikacích v Mexiku.

A1

Zpráva

WP a Guardian získaly Pulitzerovu cenu za práci se Snowdenovými materiály

Novináři z Washington Postu a Guardianu byli oceněni za rozkrytí enormního rozsahu odposlechů a sledování prováděného americkými tajnými službami. Podkladem pro to se jim staly dokumenty, jež loni vynesl proslulý administrátor systému v NSA.

A1

Zpráva

Soukromí na internetu: NSA umí prolomit většinu používaných šifer

Deník Guardian zveřejnil další z odhalení vzešlých z analýzy Snowdenových materiálů. NSA podle něj lámala systémy zabezpečující osobní údaje či on-line transakce i za pomoci známých korporací. Britské služby v nich mají mít dokonce celou síť agentů.

A1

Zpráva

NSA zrušila soukromí na internetu. Britské úřady šikanují Guardian

Guardian zveřejnil šokující informace o programu XKeyscore, který umožňuje NSA shromažďovat prakticky vše, co libovolný uživatel na internetu dělá. Krátce poté se vystupňovala šikana jeho redaktorů britskými úřady.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Cesta západní demokracie od 21. srpna 1968 k Chelsea Manningové

Světová politika hrubne. Solidarita s perzekuovanými hrdiny, kteří nasadili vlastní svobodu za uchování té naší, a snaha o překonání nerovností uvnitř zemí i mezi nimi mohou dát nový smysluplný program evropské integraci.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Pravda, která osvobozuje

Zásluhou Edwarda Snowdena máme jistotu o tom, že jednotlivé státy shromažďují elektronická data, která za sebou lidé zanechávají. Despotický bůh byl nahrazen technikou. Člověk ale není bůh a každé lidské impérium se nakonec nějak zvrtlo.

What-do-you-think-of-national-security-leaker-edward-snowden-poll

Zpráva

Bývalý senátor Gordon Humphrey napsal Snowdenovi: přeji vám to nejlepší

Zveřejňujeme překlad korespondence bývalého republikánského senátora Gordona Humphreyho, Glenna Greenwalda a Edwarda Snowdena. Texty publikoval v úterý večer na svm webu deník Guardian.

Fireshot_screen_capture_057_-_latest_news_sport_and_comment_from_the_guardian_i_the_guardian_-_www_guardian_co_uk

Zpráva

Američané špehují také Brazilce a Němce. Pomáhá jim v tom Microsoft

Deník Guardian pokračuje ve zveřejňování informací z přísně tajných dokumentů, které získal Glenn Greenwald od Edwarda Snowdena. Vyšlo najevo, že Američané špehují i obyvatele v dalších zemích a že jim v tom systematicky pomáhá Microsoft.

Snowden_demo__fotomichael_fleshman

Zpráva

Snowden vs. NSA: příběh jak vystřižený z bondovky

Svět sleduje dobrodružný úprk Edwrada Snowdena, který odhalil neakceptovatelné praktiky amerických tajných služeb. Přejme mu, aby štastně nalezl bezpečné útočiště: abychom se mohli vrátit k obsahu jeho informací.

Image

Zpráva

Edward Snowden: USA zkoušejí šikanovat Hong Kong, aby mě vydal

Snowden: „Nejsem zrádce, ani hrdina. Jsem Američan.“ Do Hong Kongu se podle svých slov nepřijel skrývat před spravedlností, ale zveřejnit zločinné počínání vlády Spojených států.

S3k3buhd

Zpráva

Případ Snowden: uniklé dokumenty dokazují skandální rozsah špionáže USA

Spojené státy v dříve těžko představitelné míře sledují své vlastní občany i občany dalších zemí. Technik Edward Snowden, který za jedním z největších úniku tajných informací v dějinách stojí, se skrývá v Hong Kongu.

Zobrazeno 14 / 14