Plzeň

Radnice_pilsen

Zpráva

Část Plzeňské teplárenské získá Křetínský, kritici se obávají privatizace

Plzeňská teplárenská bude od roku 2019 z pětatřiceti procent pařit holdingu Daniela Křetínského. Zastupitelé se usnesli, že sloučení pomůže teplárně vyhovět emisnímlimitům. Podle expertů se jedná o účelovou privatizaci.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Zmizelá Plzeň

Alena Zemančíková komentuje výstavu o historii města Plzeň. Podstatným tématem expozice je bourání architektonických skvostů. Bezohledné zacházení s organismem města je ale stále aktuálním problémem.

Ka_ny

Zpráva

Plzeňským hejtmanem je Bernard, v Ústeckém kraji pokračuje Bubeníček

Hejtmanem Plzeňského kraje se v úterý stal bývalý generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard (ČSSD). V Ústeckém kraji byl zvolen staronový hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). ANO, které zvítězilo v obou krajích, odchází do opozice.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Spalovna v Chotíkově je opět bez územního rozhodnutí

Krajský soud v Plzni zrušil pravomocné územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově. Spolky tak vyhrály i druhý spor o zákonnosti vydání územního rozhodnutí. Schvalování spalovny se tak právně ocitlo na úrovni roku 2012.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Plzeň 1953 a Masaryk se smyčkou na krku

Plzeň pamatuje spor, ve kterém v roce 1953 figurovali dělníci Škodovky a osobnosti divadla J. K. Tyla ředitel Zdeněk Hofbauer herec Bohumil Vávra. Už tehdy se mávalo šibenicemi.

Azemancikova1

Reportáž

Alena Zemančíková: Mít něco společného s pojmem „člověk“

V maorské osadě Puhoi, která v současnosti čítá na dvě stě obyvatel, je stále živý příběh prvních průkopnických osadníků.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Obsluhoval jsem generála Pattona

Vypráví se legenda o setkání generála Pattona s Edvardem Benešem v Plzni roku 1945. Navštívil ale tehdy Plzeň skutečně sám Patton? Stavět pomníky generálům je podle Aleny Zemančíkové anachronismus.

A1

Zpráva

Osobnosti upozorňují na problematičnost Dnů Jeruzaléma, žádají jejich zrušení

Cílem kritiky je sporný propagační festival, jenž se má proběhnout letos v Plzni. Signatářům výzvy vadí, že prezentuje Jeruzalém jako rozkvétající čistě židovské město, přičemž ve skutečnosti je městem rozděleným a z části anektovaným.

Laco

Komentář

Laco Toušek: V Plzni hledají konečné řešení otázky bezdomovectví

V Plzni se stal primátorem sociální demokrat Martin Zrzavecký. Jedním z jeho cílů je vyřešit problém lidí bez domova. Před volbami navrhoval vyvážet je za město. Nyní říká, že je třeba najít způsob, jak je vytěsnit z veřejné dopravy.

Azemancikova1

Recenze

Alena Zemančíková: V novém divadle

V Plzni byla otevřena budova nového divadla. Zvenku plzeňské divadlo ani jako divadlo nevypadá, jeho interiér působí střídmě. V den komunálních voleb se zde uskutečnila premiéra divadelní dramatizace Ameriky Franze Kafky.

614zamzv

Zpráva

Plzeňské ovzduší vyčerpalo celoroční smogovou kvótu pro prach

Znečištění ovzduší prachem v Plzni už přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Zdraví Plzeňanů neohrožuje pouze jemný prach, nýbrž také rakovinotvorný benzo-a-pyren.

Spole_n_pro_plze_

Zpráva

Koalice Společně za Plzeň se rozrostla o Starosty a nezávislé

Celostátní uskupení komunálních politiků Starostové a nezávislí vstoupilo do koalice Společně za Plzeň, která již zahrnuje Plzeňskou alianci, Českou pirátskou stranu, politické hnutí Změna a Stranu zelených.

Image

Reportáž

Saša Uhlová: Deset let Tady a teď

Tíživé situaci rodin v sociálním vyloučení se věnuje obecně prospěšná společnost Tady a teď v Plzni. Letos slaví desetileté výročí. Drobná práce přináší výsledky.

Spole_n_pro_plze_

Zpráva

Zelení, Piráti, hnutí Změna a Plzeňská aliance budou v Plzni kandidovat společně

Zatímco v Praze budou zelení v komunálních volbách kandidovat společně například s lidovci, v Plzni vnikla předvolební koalice složená ze čtyř subjektů. Kromě zelených ji tvoří Piráti, hnutí Změna a Plzeňská aliance.

250027_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

TOP 09 chce v Plzni referendum o hazardu spolu s komunálními volbami

Plzeňská TOP 09 zahájila sběr podpisů pod petici za konání referenda proti hazardu společně s komunálními volbami. TOP 09 je kromě Změny pro Plzeň jediným subjektem, který požaduje omezeni hazardu dlouhodobě.

Plzen_bez_korupce

Zpráva

Plzeňští zastupitelé odmítli regulaci hazardu, schválili jen kosmetické úpravy

Plzeňské zastupitelstvo nepřineslo ve věci hazardu přelomový krok, politici na regulaci výherních automatů shodu nenašli. Výsledkem je kosmetické snížení počtu heren ze stávajících 130 na 117 a návrat dvou kasin.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Plzeňští zastupitelé budou jednat o úplném zákazu heren

Plzeňští zastupitelé budou ve čtvrtek projednávat návrh vyhlášky o úplném zákazu heren a hracích automatů na území celého města. Rada města zároveň navrhuje snížení počtu heren, a to ze stávajících 130 na 122.

Plzen

Zpráva

Změna pro Plzeň začne sbírat podpisy proti hazardu

Politické hnutí Změna pro Plzeň zahájí tento týden sběr podpisů pro projednání vyhlášky o zákazu hazardu. Pokud se podaří pod návrh vyhlášky získat aspoň 670 podpisů, budou muset plzeňští zastupitelé vyhlášku projednat již na dubnovém zasedání.

72937_mediafax_roman_hruby

Zpráva

Spalovna v Chotíkové dotaci nezíská, Plzeňany tak bude stát o 450 milionů více

Plzeň definitivně nezíská dotaci 450 miliónů na stavbu spalovny v Chotíkově. Zastupitelé v loňském roce přitom odhlasovali projekt, který s částkou počítal, nést odpovědnost by mělo vedení Plzeňské teplárenské.

Plze_

Zpráva

V Plzni vznikla iniciativa Změna pro Plzeň, chce usilovat o změnu komunální politiky

V pondělí bylo na tiskové konferenci představeno nové uskupení Změna pro Plzeň. Hnutí chce kandidovat v komunálních volbách příští rok na podzim, jeho cílem je uspět způsobem, který znemožní pokračování spolupráce ODS a ČSSD na místní úrovni.

Plzen_bez_korupce

Zpráva

Zastupitelé ODS a ČSSD v Plzni odmítli jednat o hazardu

Jedním z bodů pondělního jednání zastupitelstva Městského obvodu Plzeň 1 bylo na návrh opozice omezení hazardu ve druhém největším plzeňském obvodu. Zástupci občanských a sociálních demokratů ale odmítli program schůze schválit.

Automaty_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Zelení v Plzni chtějí město bez tvrdého hazardu. Zahájili proto petiční akci

Plzeňští zelení zahájili sběr podpisů pod petici, ve které požadují přijetí vyhlášky s nulovou tolerancí hazardu. Plzeň jako jedno z mála měst nezareagovalo na rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil, že má každá obec právo hazard zakázat.

27505_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

V Plzni se kampaně Do práce na kole účastní přes šedesát týmů

V Plzni se kampaně Do práce na kole zúčastní takřka dvě stovky lidí z více než šedesáti firemních týmů. Kromě Plzně kampaň proběhne v dalších deseti městech. Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku.

Ka_ny

Zpráva

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Plzeňský kraj

Přízemní ozón ohrožuje hlavně zdraví dětí a chronicky nemocných. Fotochemický smog tvoří směs ozónu, oxidů dusíku a dalších reaktivních složek a patří spolu s prachem k nejzávažnějším problémům znečištění ovzduší v Evropě.

Cykloj_zda

Zpráva

Plzeňská jarní cyklojízda překonala historický rekord

Velká plzeňská jarní cyklojízda 2013 překonala rekord v účasti, když její trasu absolvovalo ve čtvrtek více než tři sta cyklistů a koloběžkařů. Překonala tak účast loňské podzimní cyklojízdy, které se zúčastnilo 102 lidí.

Ka_ny

Zpráva

Do kampaně Do práce na kole se poprvé zapojí také Plzeň

Do letošní kampaně Do práce na kole se poprvé zapojí také Plzeň. Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Plzeňské ovzduší je nyní srovnatelné se situací na Ostravsku či Ústecku

Znečištění ovzduší prachem je v Plzni aktuálně srovnatelně špatné nebo dokonce horší než Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, ve kterých už byla vyhlášena oficiální smogová výstraha.

348287_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Zastavte výstavbu spalovny, vyzvali občané Chotíkova zastupitele

Občané Chotíkova vyzvali zastupitele, aby zastavili výstavbu spalovny v jejich obci. Zdůraznili přitom, že využijí všech právních prostředků, které výstabě zabrání. Nic jiného nám ani nezbývá, chceme-li žít a přežít v Chotíkově, tvrdí.

Profilovka_2

Komentář

Tomáš Schejbal: Krátkodobé vítězství občanské společnosti v Plzni

Po vítězství v plzeňském referendu by se protagonisté tamější občanské společnosti měli zamyslet nad možnostmi dalších koalic v boji proti neoliberální pravici.

Plzen_2

Zpráva

Voličům pomůže najít svoji hlasovací místnost plzeňského referenda infolinka

Přípravný výbor spustil informační linku, na které se může veřejnost informovat o tom, kde mají svoji hlasovací místnost plzeňského referenda. Lidé v něm rozhodnou o stavbě obřího obchodního zařízení OC Aréna / Corso Americká.

Mikulasferjencik01

Sloupek

Mikuláš Ferjenčík: Dvě přelomová referenda jsou zajímavým doplňkem prezidentských voleb

Referenda o nových stavbách, která se konají zároveň s prvním kolem prezidentské volby v Plzni a na Praze 7, jsou významným krokem vpřed na cestě větší participace občanů na komunální politice.

Plzen_2

Zpráva

Plzeňané se skládají na kampaň před referendem

Letáčky, placky, plakáty do obchodů i do oken, veřejná debata i koncert. To vše organizují Plzeňané na podporu historicky prvního referenda v Plzni, ve kterém se bude hlasovat o stavbě obřího nákupního centra.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Referendum v Plzni

Obchodní dům v centru Plzně, o jehož stavbě se má konat referendum, není vlastně špatný nápad – musela by to ale být progresivně koncipovaná víceúčelová budova, která by architektonicky doplnila komplex budov na nábřeží.

A2

Zpráva

Přípravný výbor chce referendum v Plzni spojit s prezidentskými volbami

Členové přípravného výboru referenda proti stavbě obchodního centra Aréna v Plzni podali k soudu návrh na vyhlášení místního referenda. Přípravný výbor požaduje spojení referenda s prezidentskými volbami, které proběhnou v polovině ledna příštího roku.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: Strana spojovaná s nadějemi

Pokud Martin Marek vyzývá k bojkotu České strany sociálně demokratické občanskou společností, tak chce, aby na tom byla hůře. A aby společně se sociální demokracií na tom byla hůře i česká politika. I on sám.

Plzen_hlasovani

Zpráva

Místní referendum o stavbě obchodního centra v Plzni nebude. Aspoň zatím

Zastupitelé Plzně neschválili referendum o stavbě obchodního centra Aréna. Pro jeho vypsání bylo sedmnáct z jednačtyřiceti přítomných zastupitelů, především z TOP 09, Občanů.cz. Zastupitelé ČSSD hlasovali nejednotně. Referendum podpořili pouze čtyři.

Martin_marek

Komentář

Martin Marek: Referendum v Plzni nebude kvůli ČSSD

Autor popisuje okolnosti neschválení návrhu na konání referenda o stavbě obchodního centra v Plzni. Z jednání zastupitelů ČSSD vyvozuje závěr,že tuto stranu nezajímají občané ani její program. Je ovládána lobbisty a zájmy místních politiků.

Ka_ny

Zpráva

Přípravný výbor doplnil svůj návrh na vyhlášení referenda v Plzni

Přípravný výbor referenda proti stavbě obchodního centra Aréna v Plzni doplnil návrh na vyhlášení místního referenda o nový odhad nákladů spojených s realizací rozhodnutí. Využil k tomu výpočet magistrátu, který minulý týden předložil primátor Plzně.

Plzen

Zpráva

Plzeňský primátor Baxa chce vlastní návrh referenda o obchodním centru

Martin Baxa z ODS chce zastupitelstvu předložit vlastní návrh na vyhlášení místního referenda o obchodním centru Aréna. Podle aktivistů bojujících proti stavbě tak plzeňský primátor svévolně pomocí zákulisních dohod zasahuje do demokratického procesu.

Ka_ny

Zpráva

Plzeňští úředníci referendum oddalují. Jejich postup kritizuje Transparency

Přípravný výbor neobdržel od plzeňského magistrátu ani dva dny po uplynutí lhůty stanovené zákonem návrh na vyhlášení místního referenda proti obchodnímu centru Aréna. Na nezákonný postup úředníků poukázala i Transparency International.

Plze_

Zpráva

Na kontrolu podpisů k vyhlášení referenda v Plzni zbývají čtyři dny

Plzeňskému magistrátu zbývají pouhé čtyři dny na kontrolu návrhu místního referenda proti obchodnímu centru Aréna. Bude-li návrh shledán bezvadným, bude postoupen Radě města Plzně a následně zastupitelstvu, které referendum vyhlásí na své schůzi v září.

Plze_

Zpráva

Referendum o stavbě obchodního centra chce takřka patnáct tisíc Plzeňanů

Zástupci přípravného výboru referenda proti stavbě obchodního centra Aréna předali v pondělí plzeňskému magistrátu návrh na vyhlášení místního referenda, který svým podpisem k dnešnímu dni podpořilo takřka patnáct tisíc občanů Plzně.

Ka_ny

Zpráva

V západočeské metropoli se uskuteční první seminář projektu Plzeň bez sazí

Na konec května připravují ekologové seminář Co můžeme v Plzni udělat pro čistější ovzduší a bezpečnější dopravu? Jeho cílem bude představit zkušenosti se zaváděním nízkoemisních zón či s možnostmi uplatnění čistějších paliv v dopravě.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Dobešovo rozhodnutí o plzeňských právech je třeba proměnit v dar

Pokud hnutí za svobodu vysokých škol nyní vyhlásí okupační stávku s požadavky okamžité Dobešovy rezignace, potvrzení verdiktu akreditační komise o plzeňských právech a ukončení tak zvané reformy, veřejnost bude na jeho straně.

Image

Analýza

Martin Marek: Podvody na plzeňských právech pokračují. Je třeba je zavřít

Analýza Martina Marka, který jako první upozornil veřejnost na podvodné jednání na plzeňských právech, ukazuje řadou nových zjištění, jak zde podnes pokračují podvody. Ve zrušení fakulty autor vidí dnes už jediné východisko.

Image

Zpráva

Starostové demonstrovali za podporu určení daní

Asi šest set starostů se ve středu sešlo před úřadem vlády. Po Nečasově kabinetu požadují, aby podpořil novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Ta má zvýšit podíl z daní pro menší města a obce o 13,5 miliardy korun na úkor čtyř největších měst.

287229_mediafax_richard_benes_2_

Zpráva

Plzeňské sdružení bojuje o záchranu kulturního domu

Plzeň – město kultury 2015 – ruší kulturní dům. Na jeho místě má vzniknout nákupní galerie. Původní architektonickou soutěž zastupitelé zrušili. Pod petici sdružení Kultura(k) vítězí proti bourání se podepsalo už osm tisíc lidí.

Image

Zpráva

Plzeň chce navnadit kavárníky k otevírání předzahrádek

Vedení západočeského města by rádo oživilo historický střed nabídkou příjemného venkovního posezení před restauracemi, cukrárnami či bary. Jejich majitelům tak plánuje snížit poplatek za pronájem příslušné plochy výměnou za splnění určitých estetických kritérií.

287229_mediafax_richard_benes

Zpráva

Plzeň chystá kulturu i řadu staveb, některé zbytečné

Plzeň se připravuje na rok, kdy bude hlavním kulturním městem Evropy. Začít chce ovšem tím, že zbourá kulturní dům a nahradí jej nákupním centrem. Místo podpory recyklace také stále trvá na spalovně v Chotíkově.

Image

Zpráva

Primátorem Plzně je Martin Baxa z ODS

Novým primátorem Plzně se ve čtvrtek stal pětatřicetiletý Martin Baxa z ODS. Koaliční smlouvu v Plzni podepsali občanští a sociální demokraté, kteří disponují většinou 28 ze 47 hlasů zastupitelů. Pro Baxu se v tajném hlasování vyslovilo 30 zastupitelů.

Zobrazeno 50 / 51