Památky

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Vyvlastnění nádraží Vyšehrad jako pozitivní precedens

Případné vyvlastnění chátrajícího pražského nádraží Vyšehrad by mohlo představovat pozitivní precedens, spekulující a nezodpovědní majitelé by si napříště už vůči památkám ve svém vlastnictví nemohli dovolit úplně všechno.

Milena_bartlova

Komentář

Milena Bartlová: Mariánský sloup podruhé

Spor o vybudování a vztyčení kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí se táhne již od začátku 90. let, navrací se snad až s pravidelnými intervaly.

_vec

Komentář

Martin Švec: Co bude s Bílým domem

Brněnský Bílý dům památkou? Proč ne. Je příkladem humanistické architektury, která mohla vznikat i v nepříznivých podmínkách normalizace 70. let. Navíc potřebuje ochránit před hrozbou privatizace a likvidace jeho kvalit.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Není to jen katedrála

Francie a její slavná katedrála má štěstí, že je středem pozornosti v bohaté a klidné zemi. Mnohé jiné památky, zničené například během války v Jemenu, takové štěstí nemají.

_vec

Komentář

Martin Švec: Proč nebourat Transgas a další brutalistické stavby

Výprodej města a veřejného majetku do soukromých rukou je pro budoucnost krajně nezodpovědné. Unikátní komplex budov Transgas na lukrativních pozemcích v centru Prahy je toho dokonalým příkladem.

Image

Zpráva

Pražský magistrát památkáře obcházet nebude. Radní odmítli návrh Krnáčové

Zastupitelstvo hlavního města odmítlo projednat návrh primátorky Adriany Krnáčové, který by poslal do Sněmovny úpravu zákona o památkové péči. Jejím smyslem bylo, aby magistrát rozhodoval o památkách bez ohledu na Národní památkový ústav.

153609054297789458

Komentář

Filip Magalhães: Brazilci si za požár svého národního muzea můžou sami

Dvě stě let staré národní muzeum v Riu de Janeiru lehlo před několika dny popelem a s ním i tisíce cenných exponátů. Tato tragédie symbolizuje nedbalý postoj, který brazilské úřady ke svému kulturnímu dědictví chovají.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Pouze přípustné, nebo i žádoucí

Adriana Krnáčová chce před volbami ještě naposledy pomoct developerům, samolibosti architektů a lhostejným stavebníkům: navrhuje okleštit památkový zákon vyřazením odborné složky památkářů z rozhodování a tím urychlit „obnovu památek“.

Image

Zpráva

Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště Klašku. I kvůli nejasným smlouvám

Z představenstva Výstaviště Praha odchází Pavel Klaška. Jeho vedení čelilo kritice kvůli neprůhlednému přidělování zakázek i nevydávání povinných informací. Výstaviště se k situaci nevyjádřilo.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Barbaři na Libeňském mostě

Libeňský most je na krok od zbourání. Rozhodlo o tom v úterý vedení hlavního města hlasy ANO a ČSSD. Pokud postup schválí i zastupitelé, může být místo mostu mezi Holešovicemi a Libní víc než tři roky staveniště bez náhrady.

7

Zpráva

Česká republika má devatenáct nových národních kulturních památek

Vláda ve středu rozhodla o vyhlášení nových národních kulturních památek. Vyšší status ochrany nebude pro rozpočet znamenat žádnou přítěž. Podle historičky umění je však argumentace ministerstva ideologická.

Winged

Zpráva

Bez znalostí a v ohrožení, říkají odborníci o umění ve veřejném prostoru

Okřídlený lev na Klárově nebo pestrobarevný motýl na Ortenově náměstí jsou jen dvěma příklady diskutovaných uměleckých děl. Obě najdete v Praze a obě odborníci považují za důkaz, jak málo se péči o veřejný prostor věnujeme. O nápravu se nově chce snažit pražský magistrát.

Image

Zpráva

Unikátní budova českého velvyslanectví v Berlíně se dočká kompletní rekonstrukce

Vláda Bohuslava Sobotky v pondělí projedná záměr rekonstrukce zastupitelského úřadu České republiky v Berlíně. Předpokládané náklady se odhadují na bezmála 730 milionů korun.

Image

Zpráva

Sobotka k Hermanovi: V Letech je třeba vybudovat důstojný památník holocaustu

Předseda vlády pokračuje v sérii bilančních rozhovorů se svými ministry. Daniela Hermana po setkání chválil. Ministr kultury podle Sobotky dobře čerpal evropské fondy, zlepšil podporu českého filmu a zasadil se o zvýšení platů v kultuře.

Sicha

Sloupek

Jan Šícha: Návrh památkového zákona nebyl dobrý. Příště ale bude asi horší

Návrh památkového zákon byl smeten se zaslouženými posměšky ministru Hermanovi. Nebyla by to škoda, kdyby nás čekalo něco lepšího. Patrně nečeká. Pokud se pera chopí pravice, uvolní regulaci, aby se na památkách snáze vydělávalo.

Image

Zpráva

Týden ve Sněmovně: Pařížská klimatická dohoda i kontroverzní CETA

Parlamentní zpravodaj Jan Gruber ve svém pravidelném úterníku shrnuje nejdůležitější body druhého týdne předposlední schůze Sněmovny v tomto volebním období. Poslanci se mimo mezinárodních smluv budou věnovat památkovému zákonu.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Funkcionalistická vila na Petřinách by měla být prohlášena kulturní památkou

Zveřejňujeme otevřený dopis členů petičního výboru Petice za zachování funkcionalistické vily Pavla Simonova na Petřinách, určený ministru kultury Danielu Hermanovi.

Image

Zpráva

Historickým městem roku je Jičín, město Rumcajse, Manky a Cipíska

Město Jičín se stalo historickým městem roku 2016, obdrželo ocenění za příkladnou péči o památky. Druhým oceněným městem je Štramberk.

Pavel_karous_foto_ond_ej_tyl_er_mal_fotka

Komentář

Pavel Karous: Bourání Transgasu: když unikátní architektura ustupuje developerům

Aktuální kauza plánovaného bourání komplexu budov Transgas poukazuje jak na naprostou dysfunkčnost památkové péče, tak na opakované selhání státu jako veřejné instituce, upozorňuje Pavel Karous.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: V německých městech

Alena Zemančíková reaguje na kritiku německých měst z pera Václava Klause. Pokud zde něco omezuje životy obyvatel, není to multikulturalismus, ale rezignace na kultivování sdíleného prostoru.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Fejeton

Lukáš Senft: Prorocký kostel na kraji Posázaví

Kostel ve Stříbrné Skalici je spojen s podivnými zkazkami. Pozemky v jeho okolí zase s podnikatelskými švindly. Malby na stropě zvonice prorokují budoucnost a privatizování nedalekých pastvin devastuje přítomnost.

Luke_

Komentář

Michal Lukeš: Dialog o Národním muzeu

Ředitel Národního muzea reaguje na text Jana Randáka „S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Případ Národní muzeum“, který před časem vyšel v DR. Vedení muzea si prý svou odpovědnost uvědomuje.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Květinový dům a brutalita kapitálu

Rohový dům na Václavském náměstí se stává zástupnou obětí brutality kapitálu, která demoliční silou rozkládá společnost a rozkrádá veřejný prostor, jehož hodnotu spíš cítíme či prožíváme.

Randak_ii

Komentář

Jan Randák: S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Případ Národní muzeum

Národní muzeum vytvářelo, vytváří a bude vytvářet konkrétní obrazy a příběhy o minulosti, jejichž prostřednictvím bude formulovat pozitivní či negativní hodnoty a normy. A ty mohou v určitých souvislostech představovat specifické politikum.

Jb_portr_t2

Komentář

Jakub Bachtík: Dům na Václaváku, aneb urbanismus jako ve středověku

Případ domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice ukázal, že Praha odmítá chápat městský prostor jako něco, co se má podřizovat veřejnému zájmu a co má být předmětem široké a kontinuální diskuse.

370745_mediafax_jiri_novacek

Zpráva

Ombudsman k demolici budov v centru Prahy: Magistrát zásadně chyboval

Magistrát hlavního města Prahy se podle ombudsmana dopustil závažných procesních pochybení v případě vydání kladného stanoviska k povolení demolice tři objektů na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

230791_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Pražští zelení o památkové rezervaci: potřebujeme regulační plán

Pražští zelení vyzývají primátora Tomáše Hudečka, aby pro území městské památkové rezervace byl souběžně s přípravou Metropolitního plánu zpracován regulační plán, který stanoví jasnou vizi jejího dalšího rozvoje.

Lukas_kraus_fotka_3

Komentář

Lukáš Kraus: Kyselka už není...?

Lázně Kyselka kdysi byly velmi vyhledávaným výletním místem s jedinečnou atmosférou. Společnost Karlovarské minerální vody by měla dostát své odpovědnosti a Kyselku opravit.

Image

Zpráva

Ústecká univerzita prosazuje demolici vzácné budovy

Ministerstvo kultury zvažuje, zda uzná budovu bývalé porodnice v Ústí nad Labem za kulturní památku. Objekt umístěný v areálu kampusu chce přitom zbourat vedení ústecké univerzity a místo ní postavit novou moderní.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Historický dům možná zachránily veřejné protesty

O domu na Václavském náměstí se ještě bude jednat. Do jaké míry zabraly protesty veřejnosti, se teprve uvidí. To, že se ministerstvo začne domem znovu zabývat, je ale už teď nadějí, že občansky se angažovat má smysl.

Image

Zpráva

Besser vyšel vstříc investorovi, za památku prohlásil jen část sklepů

Ministr kultury prohlásil za kulturní památku pouze část gotických sklepů u pražské Národní třídy. Zachována bude jejich část u obchodního domu. Prohlášení v takovém rozsahu požadoval investor, který chce v místě postavit multifunkční Copa centrum.

Image

Zpráva

Předsednictvo TOP 09 Bessera podpořilo

Společné zasedání TOP 09 a STAN podpořilo ministra kultury, který před spolustraníky obhajoval svůj postup ohledně zrušení památkové ochrany gotických sklepů v Praze. Besser prý postupoval na základě platných právních předpisů.

Image

Zpráva

Ministr kultury čelí kritice už i uvnitř své strany

Někteří politici TOP 09 kritizují Jiřího Bessera. Jeho straničtí kolegové odmítají ministrovy zásahy v centru Prahy, kde zrušil památkovou ochranu gotických sklepů. Nad kroky Bessera se pozastavuje i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Image

Zpráva

Besser: Gotické sklepy v centru Prahy nejsou památkou

Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou. Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení. Ministerstvo je přitom za památku označilo na přelomu roku.

Image

Zpráva

Ministr kultury je nekompetentní, odvolejte ho, vyzývají občané premiéra

Klub za starou Prahu vyzval premiéra Petra Nečase, aby odvolal z funkce ministra kultury Jiřího Bessera, a to kvůli plánovanému bourání domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Klub svolal na příští úterý protest.

Image

Zpráva

Ministr kultury rozhodl o demolici památky UNESCO v centru Prahy

Ministr kultury Jiří Besser rozhodl o demolici domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace.

N1z4bxce

Zpráva

Zdevastované lázně Kyselka má místo vlastníka zachránit kraj

Lázně Kyselka, stojící na pozemcích bývalé Mattoniho továrny, jsou v havarijním stavu. Jejich statika ale podle památkářů porušena není a vlastník připustil, že lze jednat o odprodeji areálu Karlovarskému kraji.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Poznámka k šumavskému národnímu parku z Pražského hradu

Ve sporu o nepřístupné přírodní rezervace stojí za to si připomenout, že máme i nepřístupné archeologické rezervace. Dokonce na nejexponovanějším místě českých dějin – na Pražském hradě. Otázka, zda zpřístupnit či ne, je věčnou otázkou konzumu, před níž stojíme neustále.

Image

Zpráva

Most v Brandýse je ohrožen, sdružení bojuje za jeho záchranu

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR vyzývá Krajský úřad Středočeského kraje, aby přehodnotil svůj záměr zdemolovat 133 let starý silniční most. Most má podle asociace velkou historickou hodnotu, navíc jeho rekonstrukce by byla o polovinu levnější.

Image

Zpráva

Praha 2 a občanská sdružení odmítají přestavbu nádraží Vyšehrad

Praha 2 a Klub za starou Prahu nesouhlasí s plánem výstavby dvou skleněných objektů u historické budovy bývalého nádraží Vyšehrad. Stavba podle Jakuba Bachtíka z Klubu za starou Prahu ignoruje své okolí a vstupuje do něj mimořádně arogantním způsobem.

Image

Zpráva

Obyvatelé Žižkova se brání demolici svého nádraží, sepsali petici

Aktivisté z nového občanského sdružení Tady není developerovo, působícího na Praze 3, v úterý objasnili, jak chtějí bojovat za zachování stávající podoby žižkovského nádraží. Zároveň zveřejnili i text tematické petice adresované ministrovi kultury.

Image

Fotogalerie

Co chystá Sekyra, když ministr dovolí nádraží zbourat

Nákladové nádraží Žižkov 1936–2011: původní funkcionalistické stavbě hrozí, že bude následovat nádraží Těšnov a ustoupí výstavbě „západovýchodní" pražské magistrály a novému městu pro třicet tisíc obyvatel.

Image

Analýza

Jiří Guth: Sekyra Group tlačí na zbourání žižkovského nádraží

Nákladové nádraží Žižkov na pozemcích drah a Sekyra Group je největším potenciálně rozvojovým územím v Praze. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v nejbližších dnech rozhodne, jestli se stane památkou, nebo zbourá, jak žádá investor.

303451_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Pražským architektům chybí plán rozvoje města, a tak se spojili

Podle nově vzniklé iniciativy Za novou Prahu nemá město dvacet let urbanistickou koncepci. Architekti Eva Jiřičná a Jan Kasl, historici umění Zdeněk Lukeš či Dan Merta a další proto navrhují vznik odborného poradního sboru.

Zpráva

Ministr kultury vyměnil ředitele památkové inspekce kvůli webu

Ministr Jiří Besser (TOP 09) náhle objevil nedostatky v komunikaci na webové prezentaci Památkové inspekce, pozval jejího dlouholetého ředitele Jiřího Varhaníka během Vánoc na schůzku, ten se ale okamžitě sejít nechtěl. A tak ho ministr odvolal.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: O tom jsme s televizí nenatočili nic

O pohnuté historii hradu Hartenberg a jeho záchraně natočila Česká televize jeden z pořadů cyklu Mizející místa domova 2. Současná situace lidí z okolí hradu a spása, kterou jim rekonstrukce poskytuje, součástí dokumentu však nejsou.

Image

Zpráva

Ministerstvo přezkoumá bourání domu na rohu Václavského náměstí

Inspekce ministerstva kultury z podnětu Klubu Za starou Prahu požádala o přezkum rozhodnutí magistrátních památkářů zbourat dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

43534

Zpráva

ODS a ČSSD se střetly kvůli převodu buštěhradského zámku

Ve Středočeském kraji se dnes rozhodovalo o budoucnosti buštěhradského zámku. Stavba, která původně patřila toskánské velkovévodkyni, je po správě soukromého vlastníka v 90. letech ruinou.

Image

Zpráva

Druhá povodňová vlna v Pákistánu ohrožuje i starobylé památky

Jižní a střední Pákistán zasáhla o víkendu další povodňová vlna, která ohrožuje nejen úrodu a životy lidí, ale například i vykopávky Mohendžodara, jednoho z nejstarších sídlišť na světě. Vláda se mezitím spojila s opozicí ve snaze zlepšit pomoc postiženým oblastem.

Image

Zpráva

Firma ABL dostala do správy sedm pražských památek

Bezpečnostní firma, kterou založil současný ministr dopravy Vít Bárta, hlavní sponzor Věcí veřejných, získala pod svou správu sedm pražských památek. A ne ledajakých.

Zobrazeno 50 / 59