Pád Nečasovy vlády

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Africké poměry

Debata o policejním zásahu v kauze Nečas má několik zvláštností. Nikdo se třeba nezamýšlí nad tím, že poslední volby do Poslanecké sněmovny, které proběhly bez silného zásahu z vnějšku, proběhly v roce 2002.

Vladim_ra_lesensk_

Komentář

Vladimíra Lesenská: Pohár trpělivosti už přetekl

Řešením současné situace je rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Sociální demokracie v součinnosti s dalšími demokratickými levicovými stranami bude mít v případě svého vítězství v nových volbách co napravovat.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Moderní čarodějnice Jana N.

I když je její chování jistě zavrženíhodné, v mediálním obrazu Jany Nagyové se až nečekaně často projevuje stereotypní vnímání vztahu ženy a moci.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Rozumí tu ještě někdo Kalouskovi?

Počínání Miroslava Kalouska na první pohled působí jako iracionální poškozování zájmů vlastní strany. TOP 09 sice zřejmě opravdu poškozuje, ale pokud jde o něj osobně, je pravděpodobné, že se řídí důslednou, byť zvrhlou racionalitou.

248-4880_img

Komentář

Jiří Šteg: Malý víceméně makroekonomický pohled na krajinu po bitvě

Výsledky hospodářské politiky pravicových vlád jsou tristní. Došlo k frontálnímu útoku na vybrané veřejné systémy. Největší škody ale byly napáchány na zásadních atributech státu, jako je demokratický systém či veřejná kontrola státních institucí.

Zuzana_valkova_cb

Sloupek

Zuzana Válková: O kabelkách paní Jany N.

Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové poměrně rychle odsouvají z ohniska veřejné pozornosti další zkrušující děje. To je škoda. V podání New York Times je to námět na podřadný hollywoodský film. A třeba se ho dočkáme.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Druhý příchod – nebo třetí?

Větší legitimitu než Miroslava Němcová se sto jedna hlasy ve Sněmovně má prezidentská vláda bez důvěry. Snaha prezidenta Zemana o předčasné volby má novější mandát. Navíc ho má on sám, ne subjekty, které se ve sněmovně narodily po volbách.

Pavlorek

Komentář

David Pavlorek: Tři argumenty pro Zemanův postup

Existuje několik důvodů, proč prezidentův krok jmenovat úřednickou vládu nelze jednoznačně vnímat jako nelegitimní. Za situace, kdy ČSSD odmítala sestavovat kabinet, jej jeho slib zastavit Nečasovu vládu k tomuto jmenování spíše donutil.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Mamí, kdy už tam budem?

Tlak na policii, aby už konečně postoupila v kauze „Nagygate“, sílí. Za netrpělivostí ale může stát i šok z toho, že úspěšné vyřešení kauzy možná povede k zásadní proměně české politiky.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Myslet to dobře nestačí

Vox populi praví: Hlavně aby se měli lidé dobře, aby se nevrátila pravicová vláda, aby se dělala rozumná sociální politika. „Mít se trochu líp“ ale nejde nutně ruku v ruce s demokratickým uspořádáním.

V_ez

Sloupek

Roman Sikora: Kalousek vypustil „Ducha Ústavy“

Je pochopitelné, když Miroslav Kalousek plísní prezidenta Zemana z pozice Ducha Ústavy. On sám se jím po celou dobu své politické kariéry přece vždy striktně řídil.

Foto_znoj

Komentář

Milan Znoj: Rusnokova prezidentská vláda. Kam s ní?

Prezident ústavu zatím nijak neporušil. Co by bylo legitimního na případné vládě M. Němcové, která by stála jen na strachu z předčasných voleb? Rusnokova vláda ovšem malou zkouškou případného prezidentského systému a jeho úspěchu u lidí bude.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Prezident krizi úmyslně prohlubuje

Cesta z krize musí být politická a vymyšlena musí být na parlamentní půdě. Chování svých volených zástupců pak zhodnotí voliči – ať už u voleb řádných, či předčasných. Jak se ale volič může vyjádřit k vládě odborníků?

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Kůň premiérem

Pokud bychom chtěli trvat na tom, že Miloš Zeman může udělat cokoli, co mu Ústava explicitně nezapovídá, proč by třeba nemohl jmenovat premiérem koně.

Sobotka

Zpráva

Sobotka: Rusnok sestavuje vládu SPOZ

Podle předsedy sociálních demokratů první kroky v úterý jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka naznačují, že jeho vláda bude vládu Strany práv občanů – Zemanovci. SPOZ je přitom mimoparlamentním subjektem.

Rusnok

Zpráva

Zemanovým premiérem je Rusnok. Vládu chce sestavit do dvou týdnů

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády Jiřího Rusnoka. Učinil tak přesto, že se Miroslavě Němcové podařilo sehnat 101 poslanců, kteří by podpořili stávající koalici. Podle Zemana bude hlavním úkolem vlády sestavení státního rozpočtu.

396437_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Úřednický kabinet je legitimní. Avšak jen krátkodobě, vzkázal Filip

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil jednání tripartity. Mimo jiné potvrdil, že bude jmenovat vládu odborníků. V případě předčasných voleb podle něj bude vládnout tři měsíce. Podle KSČM nemůže úřednická vláda dlouhodobě nahradit vládu vzešlou z voleb.

Top_09

Zpráva

Zeman v obnovených Hovorech z Lán: upřednostňuji úřednický kabinet

Prezident Miloš Zeman se chystá nejspíš jmenovat úřadnický kabinet. Prezident to v neděli naznačil v obnovených Hovorech z Lán, které odvysílal Český rozhlas. Úřednickou vládu přitom odmítají všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně.

Sl_a_0435

Komentář

Ondřej Slačálek: Mýtus o dobrém Petrovi

Současné vyzdvihování Petra Nečase jakožto oběti vlastní slušnosti je povedeným vtipem. Má-li být ovšem bráno vážně, prokazuje ztrátu soudnosti i paměti.

Image

Analýza

Jakub Patočka: Případ Nečasovy korupce a česká média: Díl 1. Definice problému

Úpadek české politické kultury dosáhl opět dalšího stupně. V zemi, kde beztrestnost určitého typu korupce hájí většina novinářské elity, je ohrožena sama podstata demokracie.

Zeman

Zpráva

Sobotka před schůzkou se Zemanem: trváme na předčasných volbách

Sociální demokraté požadují, aby o příští vládě rozhodli co nejdříve sami občané v nových sněmovních volbách. Podle jejich předsedy může pouze z nových voleb vzejít důvěryhodná vláda s nezpochybnitelným mandátem.

Top_09

Zpráva

TOP 09 s Němcovou problém nemá. Požaduje ale volbu předsedy Sněmovny

TOP 09 v pátek podpořila nominaci Miroslavy Němcové na post předsedkyně vlády. Zároveň své koaliční partnery vyzvala k jednání, a to nejpozději v neděli. Požadují dohodu na jméně budoucího předsedy Poslanecké sněmovny.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Soumrak trafikantů?

Aktuální politická aféra otevírá jednu velkou příležitost: Po dvaceti třech letech rozvíjení demokracie se rozloučit s tradicí rozdávání trafik.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Dojička premiérkou?

Miroslava Němcová má stejný podíl viny na katastrofálním vládnutí Nečasovy vlády jako každá jiná koaliční poslankyně. Pokud chce být Miloš Zeman konzistentní, nemůže ji premiérkou jmenovat.

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Populárně-vědecky o politice

Slovo „politika“ může označovat více věcí – nezaškodí podívat se na to, jak je tomu v jiných jazycích a jak v našem. V každém případě ale platí, že redukce politiky na špinavou hru vypovídá vše o těch, kteří nám toto pojetí vnucují.

Bb

Glosa

Padá vláda, něco si přejme. Ale co si přát?

Je otázkou, zda se máme skutečně radovat, že tato nenáviděná vláda padla – nebude odteď českou politiku řídit policie a boj proti korupci?

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Ke krizovému vývoji v politice a společnosti

Současná krize české politiky představuje možná až příliš drsné vyústění vývoje posledních nejen třiadvaceti let. Na místě ale není plakat nad rozlitým mlékem jako spíše uvažovat nad příčinami a možnými následky dalších kroků.

440163_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

ODS nominovala na premiérský post Němcovou

Občanští demokraté ve středu zveřejnili jméno kandidátky na předsedkyni vlády. Jednomyslně schválili nominaci předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Podle Miroslava Kalouska ODS jeden problém vyřešila, druhý vyrobila.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Deal náš vezdejší

Politická dohoda, směňování programových cílů za osobní ambice, neoddělitelně patří k systému zastupitelské demokracie. Obchod ale musí zůstat prostředkem, nesmí se stát cílem a podstatou politiky.

Petrak

Komentář

Milan Petrák: Němcová premiérkou? Volba racionální, tudíž vyloučená

Miroslava Němcová by byla možná přijatelnou kandidátkou na premiérku. Nestane se jí z jediného důvodu – je ženou. ODS se jako maskulinní a ideologicky zaťatá strana připravuje o velký potenciál žen ve vrcholné politice.

Zeman

Zpráva

Možnosti se zužují: buď pravicová vláda, anebo předčasné volby

Ještě o víkendu jsme v Deníku Referendum psali, že politická krize po pádu vlády má tři varianty řešení. Nyní se ale zdá takřka jisté, že můžeme vyloučit vznik úřednického kabinetu, který by vládl do termínu řádných voleb.

Necas

Zpráva

Policie nejspíš obviní také Nečase

Podle informací ČT24 a serveru Lidovky.cz připravuje státní zastupitelství obžalobu na Petra Nečase. Poslanci ODS již avizovali, že premiéra v demisi k vyšetřování nevydají. Nečas považuje případné obvinění za bizarní právní konstrukci.

Image

Rozhovor

Jiří Dienstbier: Situaci v republice i v Praze by projasnily volby

Jiří Dienstbier v rozhovoru pro DR upozorňuje, že vláda nedisponuje většinou a většinovou podporu by tedy musela získávat způsobem podobným tomu, pro nějž jsou nyní stíháni tři bývalí poslanci ODS.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Zábrany a fólie

Lidé se brání následkům asociální politiky nejhorší polistopadové vlády po svém. Z politického hlediska je ovšem nyní důležité zabránit další resuscitaci už tolikrát klinicky mrtvé koalice.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: V očekávání Kongresu ODS

Nový předseda strany nebude mít jiný úkol, než jaký před třemi lety vytyčil Petr Nečas, a jaký loňský kongres znovu zopakoval. A nový předseda vlády nebude mít jiný úkol, pokud jde o život politického stranictví, na úrovni České republiky.

Guth

Komentář

Jiří Guth: Republika není léno

Demokratická politika není založena na rozdílení trafik. To hlásají jen fanouškové monarchie a feudalismu, respektive obhájci zpolitizované státní správy.

516291_mediafax_david_polivka

Zpráva

Odbory: Řešením jsou předčasné volby

Českomorovaksá konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů vnímá demisi premiéra Petra Nečase jako správný krok. Jediným řešením současné situace jsou podle odborů předčasné sněmovní volby.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Po nás potopa

Pád nejnepopulárnější vlády v dějinách České republiky nás nesmí ukolébat. Zdroj našich problémů, neoliberální politiky, nás ohrožovat nepřestal. Příští vláda musí začít alespoň s revizí nejhorších výstřelků vlády právě odstoupivší.

Ne_as

Zpráva

Nečas padl. Začíná kampaň za novou sněmovnu

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v pondělí rezignuje na post předsedy vlády i ODS. Odchod ohlásil v neděli večer kvůli kauze své spolupracovnice Jany Nagyové. Zatímco ODS chce vládnout do řádných voleb, začíná kampaň za novou sněmovnu.

Mvfotocb

Komentář

Martin Vrba: Nečasové úvahy II

Jak by jen mohl vypadat Nečasův politický epitaf? Zde leží ten, který se nezasloužil vůbec o nic.

Vel_ovsk_

Komentář

Václav Velčovský: Jana Nagyová jako profesionální úřednice

Případ Jany Nagyové ukázal hloubku politizace státních úředníků v České republice. Nový zákon o státních úřednících, který má brzy jít k projednávání do Sněmovny, ale právě takovou politizaci petrifikuje, ba ještě dále prohlubuje.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Nečasův konec: Jaké možnosti? Čí prospěch? Co s médii?

Komentář šéfredaktora Deníku Referendum rozebírá možné varianty vývoje a pozastavuje se nad dalším fatálním selháním českých médií.

Foto_znoj

Komentář

Milan Znoj: Destrukce práva a politiky v podání ODS

Páteční usnesení výkonné rady ODS, která vyjádřila podporu Petra Nečasovi, je skandální. Občanští demokraté ohrožují demokracii.

Zeman_ne_as

Zpráva

Nečas ve Sněmovně kritizoval policii. Odstoupit nehodlá

Zatímco opozice požaduje demisi vlády, podle premiéra zemi fatálně poškodilo čtvrteční zatčení dvou generálů Vojenské zpravodajské služby, kteří za sebou mají zahraniční mise. Rezignovat se Nečas nechystá.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Probíhá realizace

Policie podle všeho začala zatýkat struktury organizovaného zločinu propletené s ODS, anebo alespoň s jednou její částí. To samo o sobě je důvod k malé oslavě. Zatím ale známe víc otázek než odpovědí.

Mikulasferjencik01

Sloupek

Mikuláš Ferjenčík: Korupce v České republice požírá sama sebe

Korupce ve státní správě dosáhla takových rozměrů, že už se ji nedaří krýt a kupříkladu členové vlády na její krytí už nemají dost času ani schopností. Současné zatýkání nelze proto připisovat vládě jako její úspěch a proti korupci je třeba dále bojovat.

Necas

Zpráva

Protikorupční policie zasahovala na úřadu vlády. Zatkla kmotry i politiky ODS

V noci ze středy na čtvrtek zahájila protikorupční policie razii na úřadu vlády. Zadržela mimo jiné blízkou spolupracovnici premiéra Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondřeje Páleníka, politiky ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu.

Zobrazeno 47 / 47