Odzbrojování

A6

Zpráva

KLDR přestane s obohacováním uranu a testy raket. Máme dohodu, říkají USA

První agenturní zprávy naznačují, že bylo dosaženo bilaterální úmluvy: KLDR má pozastavit obohacování a testy raket dlouhého doletu; USA dodat potravinovou pomoc. Trvalé řešení problému mají přinést až šestistranné rozhovory. Ty ale od roku 2009 stagnují.

Image

Zpráva

Zákaz kazetové munice posoudí po vládě ještě poslanci

ČR sice úmluvu o kazetové munici podepsala, ale doposud ji neratifikovala. Úmluvu bojkotují největší výrobci a uživatelé kazetové munice, USA, Rusko, Čína či Izrael, ale také Slovensko.

A5

Zpráva

Američtí politikové se přou, zda škrtat také Pentagonu

Ve Spojených státech, které nyní mají nejvyšší rozpočtový deficit v historii, začíná politická pře o možnosti škrtů v armádních rozpočtech. Mohly by ji rozhodnout hlasy poslanců Tea Party, kteří před volbami slibovali snižování dluhu.

Image

Zpráva

Republikáni chtějí počkat s ratifikací STARTu na nový Senát

Předseda republikánské frakce v Senátu John Kyl v úterý prohlásil, že se letos schválit START asi nepodaří. Příští rok by to vzhledem k posílení republikánů v letošních průběžných volbách bylo ovšem výrazně složitější.

Image

Zpráva

NATO chce v Lisabonu představit nový přístup k Afghánistánu i Rusku

Ve dnech 19. a 20. listopadu by měla být na Lisabonském summitu NATO schválena nová strategická koncepce pro dalších deset let, určen rámcový harmonogram odchodu z Afghánistánu a projednán koncept protiraketové obrany. Změna se očekává především v přístupu k Rusku.

Image

Zpráva

Úmluva o kazetové munici funguje, státy již bomby likvidují

Podle zprávy organizace Cluster Munition Monitor se již sedm signatářů Úmluvy o kazetové munici zbavilo svého arzenálu a i další země začínají plnit své závazky. Stále se ale nepřipojily Spojené státy, které těchto bomb mají údajně nejvíce.

Image

Zpráva

Zbrojařského průmyslu se krize nedotkla

Podle poslední zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru utratily vlády za minulý rok o téměř šest procent více za zbrojení. Celková částka by pokryla výdaje České republiky na šestadvacet let.

Image

Zpráva

Konference OSN zveřejnila návrh nové dohody o nešíření jaderných zbraní

Velká konference o revizi NPT spěje k závěru. V úterý byla dokončena předloha nové dohody, následně byly představeny i plány na další jednání ohledně zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém a Středním východě. Hlasování je plánováno na pátek.

Image

Zpráva

Guardian: Izrael nabízel jaderné zbraně Jihoafrické republice

Americký historik objevil v archivech JAR nejspíše první písemný doklad, že Izrael vlastní jaderné zbraně. Člověk, jenž v roce 1986 odhalil izraelský jaderný programu světu, byl zároveň o víkendu znovu uvězněn.

Image

Zpráva

Výsledek konference OSN o jaderném odzbrojování je ohrožen

Diplomatické úsilí Ruska a USA o vytvoření bezjaderné zóny na Blízkém východě ohrožuje výsledek konference, jejímž primárním cílem je úprava Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Kvůli neshodám Izraele a arabských států by mohla jednání úplně zkrachovat.

Image

Zpráva

Obama žádá o další miliardy dolarů na zbrojení a války

Vláda Baracka Obamy požádala ve čtvrtek kongresmany o osmdesát miliard na modernizaci jaderného arzenálu. Výbor amerického Senátu ve stejný den schválil navýšení letošního válečného rozpočtu o 33,5 miliard.

Image

Zpráva

Rusko a USA chtějí zbavit Blízký východ zbraní hromadného ničení

Jednou z vedlejších, ale o to ambicioznějších iniciativ v rámci konference OSN o jaderném odzbrojování je společné diplomatické úsilí USA a Ruska s cílem přesvědčit Izrael, Egypt a Írán, aby se úplně vzdaly svých nejničivějších zbraní.

4317655660_61a60f6576_b

Zpráva

Nový webový portál pomůže odhalit přepravce zbraní

Humanitární organizace mohou pomocí nového informačního portálu zjistit, kteří letečtí dopravci jsou zapleteni do neetických obchodů se zbraněmi a drogami. Portál se snaží zamezit financování těchto společností z humanitárních fondů.

Image

Zpráva

Podle Rasmussena je třeba zapojit do protiraketového štítu i Rusko

Generální tajemník NATO se domnívá, že začlenění Ruska do plánů na vybudování evropského štítu protiraketové obrany zmírní přežívající obavy a posílí stabilitu na kontinentu. Ve čtvrtek o tom chce přesvědčit zástupce celé aliance.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Co přinese nový START?

Nová rusko-americká dohoda je děravá a málo ambiciózní ve všech rovinách, kromě symbolické. Ta se však může ukázat pro cestu k bezpečnějšímu světu jako nejdůležitější.

Image

Zpráva

Obama a Medveděv podepsali smlouvu o omezení jaderného arzenálu

Krátce po poledni podepsali ve Španělském sále Pražského hradu prezidenti USA a Ruské federace dlouho očekávanou odzbrojovací smlouvu. Hnutí Ne základnám upozornilo na nedostatky dokumentu protestním happeningem.

Image

Zpráva

Ahmadínežád odsoudil Obamovu jadernou doktrínu

V reakci na nové vymezení úlohy jaderných zbraní v bezpečnostní politice USA varoval íránský prezident amerického protějška, aby se nevydával cestou George W. Bushe.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Poloplný START

Nová dohoda o strategickém odzbrojení žádnou revoluci nepřinese a dnes je výhodnější pro Rusko. Kdo to nedokáže skousnout, nemůže její skutečný význam nikdy úplně docenit.

Image

Zpráva

Obama představil novou jadernou doktrínu

V dlouho očekávaném dokumentu se americký prezident zavázal k redukci nukleárního arzenálu a zastavení vývoje atomových zbraní. Vyloučil rovněž jaderný útok na nejaderný stát. Jediným překvapením je nicméně kritika Číny.

Image

Zpráva

Obama volal Medveděvovi. Dohoda o odzbrojení je hotová

Po roce jednání a týdnech odkladů je nástupkyně Úmluvy o redukci strategického arzenálu mezi Ruskem a Spojenými státy konečně připravena k podpisu.

Image

Zpráva

Obama chce podepsat odzbrojovací smlouvu s Ruskem v Praze

Prvním výsledkem vize amerického prezidenta o světě bez jaderných zbraní má být americko-ruská odzbrojovací smlouva, jež naváže na historickou dohodu START z roku 1991. Podepsána má být v Praze.

Image

Zpráva

Clintonová je v Moskvě. Uzavře rozhovory o odzbrojení?

Americká ministryně zahraničí zahájila dvoudenní návštěvu Ruské federace. Podle komentářů v zahraničním tisku by mohla být průlomová.

Image

Zpráva

Evropský parlament podpořil snahy o jaderné odzbrojení

Po pěti evropských vládách a administrativě Baracka Obamy se pro snížení počtu nukleárních zbraní ve státech NATO vyslovila i štrasburská sněmovna. Vadí jí zejména taktické střely rozmístěné v Evropě.

Arctic

Zpráva

Arktida by se mohla stát sedmou bezjadernou oblastí

Zdroje ukryté pod arktickými ledovci by se v budoucnu podle odborníků mohly stát předmětem mezinárodního konfliktu. Kanadské úsilí směřuje k prohlášení Arktidy zónou bez jaderných zbraní.

Image

Zpráva

Dohoda Ruska a USA o odzbrojení vázne

Včerejší rusko-americké rozhovory o snížení počtu strategických zbraní dohodu nepřinesly. Washington na jednání podle agentury Reuters prý zase tolik nespěchá.

Image

Zpráva

Rusko a USA uzavřou dohodu o odzbrojení. Možná už dnes

Rusko-americká jednání o redukci strategického arzenálu dnes pokračují v Ženevě. Podle obou stran je úmluva téměř hotová, Rusku však stále vadí protiraketový štít.

Image

Zpráva

Jaderné odzbrojení chystá před summitem NATO i Obama

Nejen Nizozemci, ale i Hillary Clintonová dle listu New York Times pojede na estonský summit ministrů zahraničí NATO s plánem jaderného odzbrojení. Zbrojní reformu, která zmenší jaderný arzenál USA o tisíce hlavic a zpřísní jeho využití, představí za několik týdnů.

Image

Zpráva

Holandsko vyzývá NATO k úsilí o svět bez jaderných zbraní

V době, kdy Severoatlantická aliance jedná o setrvání důležitého holandského kontingentu v Afghánistánu, vyzývá nizozemská vláda NATO, aby „učinilo vše pro odstranění nukleárních zbraní ze světa“.

Zobrazeno 28 / 28