Zbrojařského průmyslu se krize nedotkla

Podle poslední zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru utratily vlády za minulý rok o téměř šest procent více za zbrojení. Celková částka by pokryla výdaje České republiky na šestadvacet let.

(rbs)

03.06.2010 11:12

3262809335_0b0ed6c6be

Nejvíce, respektive nejdráž, zbrojí již mnoho let Spojené státy. Podle obhájců americké politiky jsou ale statistiky vychýlené faktem, že USA investují především do sofistikovaných (tedy nejnákladnějších) systémů. Foto edbrambley, flickr.com

Objem peněz, které vlády po celém světě investují do zbrojení, se navzdory úsporám spojeným s finanční krizí zvýšil. Vyplývá to z tematické zprávy, již v úterý publikoval Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Státy za vojenské vybavení utratily v roce 2009 o 5,9 % více než předchozí rok.

Dle SIPRI bylo v roce 2009 na celém světě investováno do zbrojení přibližně jeden a půl bilionu amerických dolarů (třicet bilionů korun). Největším nákupčím zbraní byly tradičně Spojené státy, které utratily přes šest miliard dolarů, což je šestkrát více než druhá Čína.

V Evropě nakoupila nejvíce zbraní Francie (za více než šedesát miliard dolarů) a Británie (padesát osm miliard dolarů). Řecko, které dle SIPRI tradičně investovalo větší procento rozpočtu do zbrojení než jiné státy NATO, investice do vojenské techniky minulý rok snížilo.

I když vláda Baracka Obamy vyřadila ze svého rozpočtu některé finančně náročné vojenské projekty, jako například nákup stíhaček F-22 Raptor, zvýšila financování jiných odvětví armády. Tučnou finanční injekci dostal například projekt bezpilotních letounů nebo nové velitelství pro kybernetickou válku.

Zpráva SIPRI také sledovala počet a typ vojenských konfliktů v roce 2009. V minulém roce převažovaly konflikty kvůli uspořádání a sestavení vlád států, kterých bylo celkově jedenáct. Pouze šest vojenských konfliktů se odehrálo kvůli územním ziskům.

Potenciálním zdrojem příštích konfliktů a zvýšení investic do zbrojení jsou dle závěrů zprávy přírodní zdroje, zejména ropa. SIPRI výslovně poukazuje na situaci v Nigérii, kde znečištění po těžbě ropy vyvolalo ozbrojený odpor místních komunit, a Brazílii, která kvůli obraně nově objevených podmořských ložisek ropy plánuje nakoupit několik ponorek.

Další informace:
Vlastní zpráva Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.