Lisabonská smlouva

455715_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Klaus: Na výjimce z Listiny základních práv EU trvám

Václav Klaus využil úterního setkání s chorvatským prezidentem Ivem Josipovičem k opětovnému zdůraznění vlastní představy o podobě Lisabonské smlouvy. Na výjimce pro Českou republiku prý trvá, neboť se stále bojí žádostí sudetských Němců o majetek.

436111_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Změnu Lisabonské smlouvy chce Nečas domluvit s Klausem i ČSSD

Úprava Lisabonské smlouvy, jež má umožnit pomoc státům EU při hospodářských potížích, vyžaduje podle sociální demokracie ústavní většinu. Podle premiéra Nečase ji také bude muset podepsat prezident Klaus.

Zpráva

Nečas z Bruselu: Změnu Lisabonské smlouvy musí podepsat i Klaus

Summit EU se blíží ke schválení novelizace Lisabonské smlouvy, kterou budou následně členské státy muset ratifikovat. Premiér Nečas oznámil, že v případě ČR ji musí znovu podepsat i prezident. Podle ČTK ale vláda zjišťuje, zda je to opravdu nutné.

4343430376_e5a9f6735d_o

Zpráva

Zastavte geneticky modifikované plodiny, žádá milion Evropanů

Historicky první evropskou občanskou iniciativu, pod kterou se podepsalo více než milion občanů EU, předali aktivisté evropskému komisaři pro zdraví. Požadují moratorium na povolování geneticky modifikovaných potravin. Komise má na odpověď tři měsíce.

Image

Zpráva

Případné úpravy „Lisabonu" by Češi mohli schvalovat v referendu

Dnes začal summit EU v Bruselu. V případě, že se na něm dohodne úprava Lisabonské smlouvy, mohli by Češi podle Petra Nečase o případných změnách hlasovat v referendu.

Image

Zpráva

Klaus pochybuje o Schwarzenbergovi. Prosadí výjimku z Lisabonu?

Ve středečním rozhovoru pro Lidové noviny prezident hlasitě zapochyboval nad tím, zda ministr zahraničí prosazuje Klausovu výjimku z Lisabonské smlouvy. Než podepsal, strašil tehdy Benešovými dekrety, chtěl ale ČR vyjmout z působnosti listiny práv EU.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Českem už zase obchází strašidlo lisabonské výjimky

Lisabonská smlouva vstoupila v platnost bez jakýchkoliv výjimek. Čeští občané tak nabyli všech práv podle Listiny základních práv Evropské unie. Je jen těžko představitelné, že by je měli ztratit kvůli „Klausově“ výjimce.

Image

Zpráva

Klausovu výjimku ze sociálních práv EU uhájíme, říká Vondra

Výjimkou z Lisabonské smlouvy týkající se sociálních práv na podzim podmínil prezident Václav Klaus svůj podpis pod dokumentem. Bude ji prosazovat i ustavující se koalice. „Jsem za tu výjimku rád, může se hodit," uvedl Vondra pro Respekt.

Image

Zpráva

Obama nepřijede na summit s EU, neví, kdo ji vede

Ve vedení Evropské unie je zmatek. Tři politici usilují o její vedení. Americký prezident Barack Obama kvůli tomu odřekl účast na euroamerickém summitu v Madridu.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Mezinárodní horor 2009: Jak to Češi osladili Evropě

Evropská unie si bude v souvislosti s rokem 2009 nejspíš připomínat dvě kalamity: globální hospodářskou krizi a české účinkování v rámci EU.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: V těchto listopadových dnech jsem tak trochu euroskeptikem

Zatím největším pochybením Evropské unie byl její, a tedy i náš, ústupek Václavu Klausovi.

Zpráva

Významné osobnosti vyzývají Klause k odstoupení

Řada význačných osobností z uměleckého a vědeckého světa se podepsala pod dopis, který vyzývá Václava Klause k podepsání Lisabonské smlouvy, nebo k odstoupení z funkce prezidenta republiky.

Img_4184

Zpráva

Ústavní soud dnes jedná o Lisabonské smlouvě. Maďaři hrozili už včera

Boj o Lisabonskou smlouvu se přiostřuje. Zatímco dnes bude Ústavní soud posuzovat soulad Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, včera Maďarsko pohrozilo, že bude blokovat udělení případné výjimky.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Vnitropolitická dimenze Lisabonu

Ať už se rozhodne Václav Klaus Lisabonskou smlouvu ratifikovat, či nikoliv, nevyřeší se tím problém různých výkladů Ústavy a pravomocí prezidenta České republiky.

Zobrazeno 14 / 14