Lesy ČR

Další témata

4180336359_122ae80b5c_b

Zpráva

Tři ze čtyř jehličnatých stromů v našich lesích jsou nemocné

Ve zprávě o stavu lesa ministerstvo zemědělství zdůrazňuje nárůst lesní plochy, nikoliv špatný zdravotní stav stromů. Projednávání zprávy na vládě se Jurečka nezúčastnil a řešení v podobě certifikace FSC dosud nezavedl.

N1436796374_12882_9170

Zpráva

Zákaz: smrky se smí těžit už jen z kalamit. Podle kritiků přišel pozdě

Na pilách, skladech i v lesích čeká milion kubíků znehodnoceného dřeva. Cena dřeva klesá, kůrovci se mezi polámanými stromy a v suchu množí. Zákaz ministerstva podle ekologů a vlastníků lesů přišel pozdě.

Jan_f

Komentář

Jan Freidinger: Tvrdé PR maskované žurnalistikou

Jan Freidinger z organizace Greenpeace reaguje na článek magazínu Faktor[S], který podle jeho názoru neobjektivně informuje o rozdílech mezi systémy certifikace dřeva FSC a PEFC.

Image

Analýza

Jan Šícha: Možnost lesní reformy, jako by záleželo na lidech a na přírodě

Nepasečné lesní hospodaření by prospívalo lidem i přírodě. O politické vůli k jeho zavedení si ale můžeme nechat zdát. Proto, že český kapitalismus, a jeho hlavní projev v Systému Babiš, se dnes vyvíjí právě opačným směrem.

20130304145601_les

Analýza

Jan Šícha: České lesy v éře Systému Babiš

Hospodaření v lesích má strategický význam. Systém Babiš se ho dosud nezmocnil, ale jen proto, že zatím nechtěl. První část našich rešerší a reportáží o lesích se zabývá lesním podnikáním a lidmi, kteří prací v lese tráví své životy.

34945176976_962173c4f7_b

Zpráva

Polští ochranáři volají o pomoc při blokádě Bělověžského pralesa

Ekologové od minulého týdne na východě Polska blokují kácení jednoho z nejstarších evropských lesů, které ohrožuje celou jeho stabilitu. Současné kácení má navíc kruté dopady pro bělověžské ptactvo.

Datel_20170228_153344_2_

Zpráva

Ptákem roku 2017 je datel černý – lékař stromů

K čemu tak může sloužit mrtvé a odumírající dřevo? Domov v něm nalézá Pták roku datel černý stejně jako mnoho druhů hmyzu či hub. Česká společnost ornitologická proto upozorňuje na potřebu mrtvé stromy v lesích zachovat.

45809_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Sněmovna schválila novelu zvětšující ochranu divoké přírody, ale bez termínů

Dolní komora Parlamentu v pátek poslala do Senátu vládní novelu zákona stanovující nová pravidla pro národní parky. Poslanci odmítli většinu pozměňovacích návrhů, které by ochranu parků ještě dále zpřísnily, ale i ty, které by ji oslabily.

Img_7907

Zpráva

Strany se shodují na vzniku národního parku Křivoklátsko, ekologové to vítají

Hlavní politické strany prosazují ve svých programech ve Středočeském kraji vznik nového národního parku Křivoklátsko. Shodne se na tom ČSSD, hnutí ANO i koalice tvořená SZ, KDU-ČSL a SNK-ED. Podle Hnutí DUHA se jedná o velkou šanci.

Vojtech_kotecky

Komentář

Vojtěch Kotecký: Vlků ráj to na pohled

Vlci v české krajině přestávají být hosty. Stávají se její samozřejmou součástí. Což je důvod k radosti. Ale také k rozpravě, jak se o společný domov podělíme.

Foto3-2013_11_01

Zpráva

Česko-bavorsko-rakouská populace rysů stagnuje, upozorňují odborníci

Počet rysů žijících v národních parcích Šumava a Bavorský les a na přiléhajícím území zůstává dlouhodobě neměnný. Podle odborníků, kteří jejich výskyt mapují, čítá rysí populace na tomto území 60-80 jedinců.

45809_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Petice žádá větší ochranu Národního parku Šumava, Jihočeský kraj opak

V Senátu se konalo slyšení k petici s necelými šedesáti tisíci podpisy požadující dobrý zákon o Národním parku Šumava, který by zamezil další zástavbě krajiny. Zástupkyně Jihočeského kraje by naopak nejraději národní park na čas zrušila.

Lesy_a_priroda_mj

Zpráva

Území divoké přírody je možné dále rozšiřovat, tvrdí nová studie Hnutí DUHA

Studii upozorňující na pět lokalit, které by se mohly stát divokou přírodou, zveřejnilo Hnutí DUHA. Ekologická organizace také vydala průvodce pro ty, kteří tato území chtějí navštívit. DUHA tak chce rozpoutat diskuzi o rozšíření divočiny.

Phpthumb_generated_thumbnail

Zpráva

Sokol stěhovavý se po padesáti letech vrátil na jižní Moravu

V Moravském krasu byl pozorován pár sokola stěhovavého, který se zde zahnízdil po padesáti letech. Sokol stěhovavý byl přitom u nás na počátku 70. let prohlášen za vyhynulého. Na jižní Moravu se vrátil až nyní.

Image

Reportáž

Vojtěch Boháč: Tváře současného Polska: boj o Bělověžský prales

Reportér Vojtěch Boháč se vypravil do oblasti Bělověže, aby pochopil důvody současného sporu o kácení v tamním pralese. Dozvěděl se přitom, jak mocným podnikem jsou v Polsku Státní lesy i jak smýšlejí místní o ochráncích přírody.

Dsc09077_marketajedlicka

Zpráva

Poslanec KDU-ČSL brání prodeji pozemků v národních parcích, zástupci ODS naopak

Sněmovna ve středu poslala do třetího čtení novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Pozměňovací návrhy poslanců ODS a KSČM směřují ke snížení ochrany národních parků. Naopak poslanec Junek (KDU-ČSL) navrhuje opatření na její zvýšení.

Lesy_a_priroda_mj

Zpráva

Poslanci ODS navrhují snížit ochranu divočiny, zástupce KDU-ČSL ji chce posílit

Sněmovně projednává novelu zákona o národních parcích. Bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, platforma Vědci pro Šumavu či Hnutí DUHA podpořili pozměňující návrhy poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL) pro větší ochranu divočiny.

Rys

Zpráva

V České republice žije už osm desítek rysů

Česká divočina podle nejnovějších odhadů hostí osm desítek rysů. Jejich přežití a další šíření podle Hnutí DUHA záleží na postoji člověka. Fotopasti, které DUHA provozuje, také v uplynulých dnech přinesly unikátní záběry rysí říje.

190051_mediafax_richard_benes

Zpráva

Hnutí DUHA podalo žalobu na Lesy ČR kvůli zatajování informací

Lesy ČR zatajují informace, kterým těžařským firmám udělily pokuty za šíření kůrovce. Hnutí DUHA se jich nyní domáhá soudně. Těžebním firmám se podle organizace vyplatí napadené stromy nezpracovávat a zaplatit pokutu za nedodržení termínu.

11041753_783977111672524_6425039407590832726_n

Zpráva

Upravte novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, vyzývá poslance Hnutí DUHA

Poslanecká sněmovna ve středu v prvním čtení schválila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ekologické organizace chtějí požádat poslance a poslankyně, aby přijali pozměňovací návrhy, které by vedly k naplnění poslání národních parků.

190051_mediafax_richard_benes

Zpráva

Novela o ochraně přírody a krajiny má nedostatky, tvrdí ekologické organizace

Poslanecká sněmovna ve středu projednává novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ekologické organizace oceňují, že úprava jde správným směrem, zároveň ale upozorňují na řadu nedostatků, které lze však napravit.

Rys

Zpráva

Česká divočina má blahodárné účinky, poukazuje expozice Hnutí DUHA

Na mezinárodním veletrhu turistických možností v regionech v centru Brna je od 14. do 17. ledna k vidění expozice Hnutí DUHA o české divočině. Občanská organizace zde poukazuje na pozitivní vliv, který divoká příroda má.

4093013725_c84c08c7ba

Zpráva

Na Alej roku 2015 aspiruje už třicet devět adeptek

V letošním ročníku ankety Alej roku je přihlášeno už třicet devět stromořadí, které se ucházejí o tento titul. Nominace se uzavírají za týden.

Image

Esej

Leona Machalová: Vlci a my: Jak jsem se v české krajině setkala s vlky

Fotopast umístěná na Šumavě tento týden přinesla doklad o zdejším pobytu vlků. Leona Machalová popisuje svoje setkání s touto šelmou na Kokořínsku. Dokážeme návrat vlků přijmout bez předsudků?

Zpráva

Na Šumavu se vrátil vlk

Fotopast pořídila dva snímky vlka. Jedná se o první doklad jeho přítomnosti na Šumavě od poloviny 19. století, kdy zde tato šelma byla vyhubena.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Škola neúcty k právu

Zhoubnější, protože mnohem nakažlivější jsou zdánlivě banální formy pohrdání právem. Například porušení lesního zákona, kterým se stanovuje zákaz vjezdu motorových vozidel do lesů či nedovolené kácení stromů na svém pozemku.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Záplavy a sucho, paradox dávno předvídaný

Současné vysychání studní po celých Čechách se dopředu předvídalo, na varování ale nikdo nedbal. Příčinou jsou zábory zemědělské půdy ve prospěch různých stavebních projektů a masivní kácení lesů v posledních letech.

Blaha

Komentář

Jaromír Bláha: Absurdní Šumava jako zrcadlo kmotrodemokracie

Krajský soud v Plzni minulý týden odsoudil Policii ČR za protizákonný postup proti lidem, kteří v roce 2011 bránili kácení v šumavkém národním parku. Vzhledem k tomu, že těžba dřeva byla nezákonná, policie měla účastníky blokády chránit.

Klus_k

Glosa

Šedesátiletý dub

Hrozba pokácení šedesátiletého dubu přiměla sousedy k tomu, aby se spojili a usilovali o jeho záchranu. Zdrojem problémů je vyhláška z pera ministerstva životního prostředí, podle které si každý na své zahradě může kácet, co chce.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Jako nepřátelské vojsko

Krize a sociálních problémů se viditelně zneužívá k zásahům, které by ještě před deseti lety nebyly možné – vidíme to na sporu o Národní park Šumava, v Krušných horách i v běžném lese za vsí.

375973_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Lesy ČR si podle Klasnové zaslouží razantní změnu v celém širším vedení

Ministr zemědělství ukončil výběrové řízení na pozici generálního ředitele Lesů ČR. Řízením podniku zůstává pověřen ekonomický náměstek Michal Gaube. Klasnová očekává urychlené vypsání nového výběrového řízení a dodržení stanovených termínů.

Sykora

Zpráva

Hnutí DUHA: Sýkorova rezignace k nápravě situace v Lesích ČR nestačí

Ekologové přivítali oznámení o rezignaci Svatopluka Sýkory z pozice generálního ředitele Lesů ČR. Podle nich jde o první krok k nápravě vážné situace. Nový ředitel dle jejich mínění musí zlepšit především ekologický stav lesů.

Silar

Zpráva

Senátor Šilar podal trestní oznámení na vedení Lesů ČR

Lidovecký senátor podal trestní oznámení na vedení Lesů ČR. Vedly ho k tomu čtyři důvody: řešení insolvence společnosti CE WOOD, zadávací řízení na provádění lesnických prací, předražené IT zakázky a směna pozemků v lukrativní oboře Radějov.

Image

Zpráva

Antimonoplní úřad pozastavil obří tendr Lesů ČR

Úřad na ochranu hospodářské soutěže pozastavil tendr státního podniku Lesy ČR na práce v lesích po roce 2012. Lesy tak nyní nesmějí s vítězi tendru, v němž jde celkem o 7,6 miliard korun, uzavřít smlouvy. A ČSSD opět vyzvala vládu k auditu Lesů ČR.

547189_mediafax_dobrin_stojcev

Zpráva

Na Šumavě bude i nadále živo

V následujících dnech proběhnou v lokalitě Národního parku Šumava dvě akce. Happening místních obcí, protestujících proti aktivitám ekologů a společná výprava pracovníků parku a ekologů s cílem vyhodnotit stávající postup boje s kůrovcem.

Image

Zpráva

Lesy ČR versus VV - další přestřelka trestních oznámení

Vedení Lesů ČR se brání nařčení Josefa Novotného z Věcí veřejných, že se v nich děly „krádeže za bílého dne", o čemž věděl i současný ministr zemědělství. Podalo na VV také trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.

Image

Zpráva

Odpor proti ničení Šumavy nabírá na síle

Platforma ŠumavaPro sdružuje vědce i aktivisty usilující o zastavení záměru ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského likvidovat kůrovce těžbou dřeva. Ve čtvrtek bude demonstrovat před MŽP. Organizace BirdLife se obrátila přímo na premiéra.

342799_mediafax_richard_benes

Zpráva

Exministři píší Chalupovi: Kácení na Šumavě raději zvažte

Ve snaze zabránit kácení v chráněných zónách šumavského parku se spojilo sedm exministrů životního prostředí. Ve společném dopise vyzývají toho současného, aby se před nevratným krokem poradil s odborníky. Varují také před úzce politickým pohledem na věc.

Vojtech_kotecky

Komentář

Vojtěch Kotecký: Lesy krásné, lesy mé

Ministr zemědělství uvažuje o částečné privatizaci státních Lesů ČR. Kromě toho, že by se tento záměr silně dotkl jedné šestiny české krajiny, otevírá se tím rovněž principiální spor o smysl veřejného majetku.

461365_mediafax_tomas_nalevka

Zpráva

DUHA s podporou Moldana rozjíždí kampaň proti tunelování lesů

Ministr Fuksa chce udělat z Lesů ČR další ČEZ, jehož jedinou hodnotou bude zisk. Tomu chce zabránit Hnutí DUHA, které pro svou kampaň získalo i několik osobností včetně exministra Bedřicha Moldana, který je členem TOP 09.

453003_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Systém pětiletých lesních pronájmů se bude týkat pětiny území

Těžba dřeva navrhovaná tzv. dřevěnou knihou doznala jen kosmetických úprav. Zakázky budou „jen“ pětileté. Pětinu dřeva budou muset firmy prodat v aukcích, aby se alespoň něco dostalo na menší dřevozpracovatele. Pochybný prodej dřeva „při pni“ zůstal zachován.

Zpráva

Věci veřejné vyzvaly ministra Fuksu k odvolání ředitele Lesů

Dřívější senátor a nyní poslanec Josef Novotný (VV) připravil kritickou výzvu adresovanou ministru zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS) ve věci lesních pronájmů. Hlavním požadavkem výzvy Věcí veřejných je odvolání ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory.

Image

Zpráva

Dřevěná kniha vyšla ze schůze vlády jako chytrá horákyně

Široce kritizovanou koncepci hospodaření Lesů ČR vláda ve středu ani neschválila, ani neodmítla, pouze ji vzala na vědomí. Pozorovatelé teď očekávají další spory. Dle četných z nich by naplnění tzv. Dřevěné knihy přineslo ztráty pro české lesy i státní pokladnu.

Image

Zpráva

ČSSD: Dřevěná kniha je cestou k nekontrolovanému drancování lesů

Takzvaná Dřevěná kniha o hospodaření ve státních lesích je podle ČSSD cestou k nekontrolovanému drancování veřejných lesů. O tom, čím záměrům má kniha sloužit, svědčí údajně fakt, že autorský tým knihy byl tvořen téměř výhradně ministrovi podřízenými lidmi.

P1010229

Zpráva

Přestaňte tunelovat naše lesy, znělo před vládou

Co jsem zažil v Lesích vedle Pavla..., to byly krádeže za bílýho dne, chlubil se na památné nahrávce poradce ministra Drobila Martin Knetig. Právě tento stav chce dnes legalizovat vláda svou Dřevěnou knihou. Protest proti ní svolalo Hnutí DUHA.

Image

Zpráva

Vláda projedná Dřevěnou knihu, Věci veřejné ji ale stále kritizují

Takzvanou Dřevěnou knihu čili koncepci hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012 by měla ve středu projednat vláda. Věci veřejné se zatím zdráhají ji podpořit. Odkazují přitom na argumenty lesníků a ekologů, dle kterých vychází návrh vstříc velkým firmám.

358743_mediafax_ales_behounek

Analýza

Dušan Radovanovič: Lesy na rozprodej

Dřevěnou knihou se vláda bude zabývat již příští týden. Místo, aby stát v lesích jako dosud těžil a pak dřevo prodával, mají obojí zajišťovat tytéž soukromé firmy v nájmu. I Karel Schwarzenberg namítá, že si „vždy všechno vytěžil sám a teprve následně prodal firmám".

Image

Zpráva

Lesy ČR má hlídat Zámečník, spoluautor rizikové Dřevěné knihy

Ekonom Miroslav Zámečník míří do funkce předsedy dozorčí rady státního podniku Lesy České republiky. Pokud bude prosazovat zásady hospodaření podle tzv. Dřevěné knihy, může poškodit lesy, stát i český venkov.

Image

Zpráva

Dřevaři vyzvali vládu k prošetření aktivit ministra Drobila v lesích

Vlastníci, drobné dřevotěžební firmy a ekologické organizace vyzývají ministra Johna, aby prošetřil „krádeže za bílého dne“ v lesích. Ministerstvo zemědělství označilo jejich počínání za demagogii.

Image

Zpráva

I řezané vánoční stromky mohou být ekologické

Ochránci přírody nabádají milovníky řezaných vánočních stromků, aby upřednostnili dřeviny s certifikací FSC. Pražané budou mít tuto možnost 7. a 8. prosince.

Zobrazeno 50 / 76