Jaroslav Šabata

Image

Esej

Jakub Patočka: Zrazené dědictví české heretické geopolitiky

Cyklus tří esejů, příspěvků do sborníku o Čtvrtstoletí české a slovenské zahraniční politiky dnes zakončujeme textem šéfredaktora DR.

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Jaroslav Šabata a německý kulturní národ

Konference o Jaroslavu Šabatovi se konala po volební katastrofě sociální demokracie. Přemýšlet o Šabatovi znamená přemýšlet o základech nerevoluční levice, takže časování je na místě.

Image

Esej

Jan Šícha: Býka chytáme za rohy

Vystoupení Jana Šíchy na konferenci Evropan Jaroslav Šabata k výročí Pražské výzvy z roku 1985 a nad vztahem Jaroslava Šabaty k Německu.

Image

Zpráva

Konference Evropan Jaroslav Šabata připomněla pronikavého politického myslitele

Pod patronátem bývalé europoslankyně Zuzany Brzobohaté – a jako poslední akce vyplývající z jejího mandátu – a města Brna se konala v prosinci v Brně konference Evropan Jaroslav Šabata.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Mazej do kouta, levice jedna!

Projekty sociálního státu či evropské integrace nepochází z čistě sociálně demokratické kuchyně. Jsou společným dílem křesťanských, sociálních a liberálních demokratů a představují reakci na nejbytostnější zájmy obyvatel starého kontinentu.

Image

Vzpomínka

Lubomír Zaorálek: Kdo není odhodlaný, nemá žádný osud

V Městském divadle v Brně se v sobotu s Jaroslavem Šabatou rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Zveřejňujeme řeč Lubomíra Zaorálka.

Image

Zpráva

Veřejnost se rozloučila s Jaroslavem Šabatou. Dostal státní vyznamenání. Polské

V Městském divadle v Brně se přátelé a blízcí rozloučili s Jaroslavem Šabatou. Slavnostní ráz obřadu podtrhl polský velvyslanec Jan Pastwa, který v krátkém vstupu oznámil, že Šabata dostal vysoké státní polské vyznamenání.

Image

Volný text

Desatero vzpomínek Šabatových studentek z padesátých let

V roce 1987 dostal Jaroslav Šabata od svých studentek k narozeninám zvláštní dárek: vzpomínky na to, jaký byl v padesátých letech učitelem.

Image

Vzpomínka

Petr Zeman: Jaroslav Šabata se zasloužil o demokracii

V Městském divadle v Brně se v sobotu s Jaroslavem Šabatou rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Zveřejňujeme řeč Petra Zemana.

Image

Vzpomínka

Jakub Patočka: Loučíme se s velkým Evropanem

V Městském divadle v Brně se v sobotu s Jaroslavem Šabatou rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Zveřejňujeme řeč Jakuba Patočky.

Image

Vzpomínka

Miloš Rejchrt: Rozloučení s Jaroslavem

V Městském divadle v Brně se v sobotu s Jaroslavem Šabatou rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Zveřejňujeme řeč Miloše Rejchrta, který se zamýšlí nad tím posledním, co zesnulý potřebuje: Je to čestná pověst, která by po něm zbyla.

Image

Vzpomínka

Ivanka Lefeuvre: Jaroslav Šabata v mých vzpomínkách

Bývalá snacha Jaroslava Šabaty vzpomíná na události, které souvisely s jejím zatčením, zatčením Šabatových dětí i jeho samého.

Image

Dokument

Poslední slovo Jaroslava Šabaty před soudem v roce 1979

Dne 11. ledna 1979 se konalo před samosoudcem v Trutnově hlavní líčení proti Jaroslavu Šabatovi, obžalovanému z údajného útoku na veřejného činitele. Znáznam jeho posledního slova před vynesením rozsudku zveřejňujeme.

Image

Vzpomínka

Redakce DR: Vzpomínky na Jaroslava Šabatu

Zveřejňujeme vzpomínky na Jaroslava Šabatu, které zaslali čtenáři redakci Deníku Referendum.

4911053

Sloupek

Oto Novotný: Sociální demokrat Jaroslav

Jaroslav Šabata byl sociální demokrat, který se vymezoval proti partajním aparátčíkům uzavírajícím stranu před veřejností a pěstujícím kult vlastní výjimečnosti. Stranickou politiku pojímal jako veskrze věc veřejnou.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Od Jakuba k Solitérce

S odchodem Jaroslava Šabaty pocítili jeho přátelé a žáci značnou ztrátu. Je tu však odkaz v podobě jeho textů, statí a esejů, který je třeba zpracovat, a jenž jim zároveň pomůže hledat cestu dál.

Sabata

Zpráva

Poslední rozloučení s Jaroslavem Šabatou se uskuteční v sobotu v Brně

V sobotu se v brněnském Městském divadle uskuteční vzpomínkový pietní akt k uctění památky Jaroslava Šabaty, který zemřel po těžké nemoci ve čtvrtek minulý týden v Brně.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Komentář

Jan Černý: Politický myslitel dějinnosti

Další ze vzpomínek na Jaroslava Šabatu připomíná základní rys jeho myšlení - důraz na dějinnost politické skutečnosti, i jedinečný způsob jeho přátelsko-pedagogického působení.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Za dědem Vševědem

Na zesnulého Jaroslava Šabatu v osobně laděném vyprávění vzpomíná jeho vnučka a redaktorka rubriky názory Deníku Referendum.

Image

Vzpomínka

Jakub Patočka: Rád bych si pamatoval každou vteřinu

Roku 1998 jsme se s Jaroslavem Šabatou stali navzdory rozdílu šestačtyřiceti let blízkými přáteli a každý měsíc až do jeho včerejšího skonu jsme spolu trávili mnoho hodin rozhovory o politice, o dějinách, o filosofii, o světě, o životě.

Image

Zpráva

Zemřel Jaroslav Šabata

V Jaroslavu Šabatovi ztrácíme jednoho z největších českých politických myslitelů.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Šabata

Kousek od studia brněnské televize bydlí politický filozof Jaroslav Šabata. Kromě toho, že o něm Vít Janeček natočil zajímavý dokument, je možné ho osobně potkat a vyslechnout si zajímavou teorii o kyvadle dějin.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Generační zlom a vize mírové demokracie v Evropě

Ještě jeden pokus ukázat, v čem dnes můžeme na Václava Havla společně navazovat.

Jaroslav_sabata

Komentář

Jaroslav Šabata: Sociální demokracie se musí přihlásit ke své původnosti

Autor se vyjadřuje k textům dvou kandidátů na předsedu ČSSD. Sobotkův text je podle něj z perspektivy jasného vymezení se vůči kapitalismu zjevně politicky kompetentnější, neboť se nevyhýbá klíčové evropské dimenzi sociálnědemokratické politiky, což o Haškově textu říci nelze.

274219_mediafax_mikulas_krepelka

Rozhovor

Dienstbier, Jelínek a Šabata o Manifestu radikálního liberalismu

Redakce DR oslovila tři sociální demokraty, Jiřího Dientsbiera, Lukáše Jelínka a Jaroslava Šabatu, kteří se rovněž hlásí k liberalismu v Peheho a Šternově pojetí, aby odpověděli na dvě otázky k jeho obsahu a dopadu.

Image

Esej

Jaroslav Šabata: Proč se hlásím k levici

Minulý týden v rubrice Víkend Deníku Referendum započala anketa Proč se hlásím k levici. Jedním z dnešních příspěvků je text Jaroslava Šabaty.

Image

Zpráva

Šabata: O charakteru epochy je třeba myslet novým způsobem

Jaké bylo Brněnské sociální fórum: dílem ekonomické, dílem zelené - a málo radikální?

Zobrazeno 27 / 27