Japonsko

Další témata

Image

Reportáž

Barbora Bažantová: Obrazy z „japonské Kliniky“ jménem Jošida

Autorka vypráví o svém setkání s japonskou autonomní univerzitní kolejí Jošida ve městě Kjóto. Nevídaný úkaz v zemi řádu a zákazů či příkazů psaných na všudypřítomných cedulkách.

Image

Zpráva

Japonsko obnoví komerční lov velryb. Sea Shepherd rozhodnutí vítá

Japonsko vypoví mezinárodní dohody o ochraně velryb. Přestane tak pod záminkou „výzkumu“ pořádat každoroční hony na tato zvířata v antarktickém oceánu. Lovit bude ve vlastních vodách. Ochranářská organizace Sea Shepherd krok vítá.

_mg_4850

Komentář

Žaneta Gregorová: Velrybí maso na japonský způsob

Japonsko se minulý týden pokusilo na zasedání Mezinárodní velrybářské komise prolobbovat zrušení dlouholetého moratoria na komerční lov velryb. Pro mořský svět to znamená zatím jen dílčí vítězství.

A1

Dopis ze Slovenska

Marcel Šedo: Obrazová manifestácia zápachu

Partnerský Poleblog.sk vydal krátce před letošním výročím jaderného útoku na Japonsko recenzi nového apokalyptického komiksu Ryby – Útok z hlubin. Text přibližující mimojiné vliv útoků na japonskou popkulturu přetiskujeme.

Cerman

Komentář

Jaroslav Cerman: Návrat japonské pomsty

Jaroslav Cerman komentuje návrat fenoménu Pokémon do světa mobilních aplikací. Většina kritiky dnes již nejúspěšnější aplikace všech dob je mimo mísu. Pokémon Go je především neškodná zábava s příchutí devadesátkové nostalgie.

Komentář

Gerardo Femina: Svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki byl teroristický čin

Světové napětí zvyšuje jadernou hrozbu. Spojené státy se musí omluvit japonskému lidu a Mezinárodní trestní soud musí tento akt odsoudit jako válečný zločin proti lidskosti, jinak si můžeme zavřít cestu k mírové budoucnosti.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Korea, Čína a Japonsko – v ekonomice společně

Mocné asijské státy v současné době jednají o uzavření ekonomického partnerství. Co by nová platforma volného trhu znamenala pro současný obchod, včetně toho evropského?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Indie se hlásí o slovo

Země ze skupiny G4 se chtějí stát novými členy Rady bezpečnosti OSN. Jaké šance má ale ta nejpočetnější z nich, jejíž kompetence se mnohdy podceňují?

Gajduskova

Komentář

Alena Gajdůšková: Pražská výzva v Hirošimě

Na den přesně před sedmdesáti lety svrhl americký válečný bombardér tajemnou bombu s názvem „Little Boy“ na japonské město Hiroshima. Dokáže lidstvo tohoto výročí využít k tomu, aby prohloubilo dílčí snahy o jaderné odzbrojení světa?

Image

Rozhovor

Pracoval jako manažer. Nyní pořádá sbírky pro postižené Fukušimou

Přinášíme rozhovor s Kazuhikem Kobayashim o aktuální situci ve Fukušimě tři a půl roku po jaderné havárii. Kazuhiko Kobayashi pobýval nedávno v České republice, rozhovor s ním pořídil novinář Antonín Pelíšek.

Goodman1075b_cb

Komentář

Amy Goodmanová: Nejvíc v životě mě rmoutí, že mou sestru zabila atomová bomba

Přední americká novinářka provozující pořad Democracy Now, Amy Goodmanová, navštívila Hirošimu. U příležitosti 69. výročí katastrofy města vydala následující článek.

0513_sid_thomas

Rozhovor

Rozhovor s aktivistou Sea Shepherd Sidem Thomasem: V naší DNA je gen soucitu

Sid Thomas vyšel z britského hnutí za práva zvířat, kde se krom jiného podílel na dlouholetém a nakonec úspěšném hnutí za zákaz lovů na lišku. Dnes se působí v organizaci Sea Shepcherd, v níž se zapojuje i do přímých akcích bránících lovu velryb.

Milan_vanko-21

Komentář

Milan Vaňko: Japonský experiment

Nový guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda oznámil cieľ skoncovať s defláciou a dosiahnuť medziročný rast spotrebiteľských cien vo výške dvoch percent v časovom období približne do dvoch rokov.

A12

Zpráva

Google zve na procházku postfukušimským městem duchů

Provozovatel známého vyhledávače vyslyšel výzvu japonského starosty a svými foto-auty nasnímal ulice Namie. S pomocí Street View se tak lze projít dnes městem, z něhož vyhnala předloňská katastrofa všechny obyvatele.

Image

Analýza

Jan Beránek: Lekce z Fukušimy

Od pacientů zapomenutých při evakuaci v nemocnicích po tvrzení advokátů majitele elektrárny, že radiace patří tomu, čí pozemek kontaminovala, fukušimská tragédie trvající právě jeden rok skýtá poučení, která bychom neměli přehlédnout.

A1

Zpráva

Japonská vláda se po Fukušimě bála i zkázy Tokia

Panel expertů dokončil vyšetřování, jež má objasnit postup japonských úřadů po loňské jaderné havárii. Světové listy a agentury začínají informovat o jeho zjištěních.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Fukušima a prodaná temelínská nevěsta

Po čase se zase objevily nějaké zprávy o Fukušimě. Jedna z nich říká, že už se podařilo všechno ochladit a žádné nebezpečí nehrozí. Jiná oznamuje, že likvidace trosek bude trvat čtyřicet let.

Image

Zpráva

Japonská levice zvolila nový směr, premiér slibuje kompromisy

Zákonodárci vládnoucí středolevicové strany vybrali do čela kabinetu nového člověka – Jošihika Nodu. Znalci očekávají, že změní nejen politický styl, ale i obsah vlastní politiky. Otázkou zůstává, zda právě úkrok do středu přesvědčí voliče.

Image

Zpráva

Japonsko bude mít nového premiéra, od roku 2006 už šestého

Dosavadní předseda japonské vlády Naoto Kan splnil červnový slib a po schválení tří důležitějších zákonů rezignoval. V jeho straně teď naplno propuká boj o nástupnictví.

Image

Zpráva

Jaderné elektrárny v Japonsku opět vyrábějí, lidé je ale už nechtějí

V prvním z reaktorů odstavených po fukušimské havárii byl ve středu obnoven komerční provoz. Další by měly následovat. Japonci samotní ovšem už jaderné energetice nevěří. Většina z nich by nejraději viděla její postupné utlumování.

Image

Zpráva

Radiace z Fukušimy uniklo dvakrát více, než se původně tvrdilo

Nová zjištění japonské agentury pro jadernou bezpečnost ukázala, že po havárii uniklo do vzduchu záření o intenzitě 770 tisíc terabequerelů. Původně se přitom mluvilo o 370 tisících. Vláda zároveň přiznala vlastní selhání a slíbila dohledovému orgánu větší nezávislost.

Image

Zpráva

Japonci představili nový typ solárního panelu, vyrobí dvojnásobek

Nový panel společnosti SSI je vybaven zrcadly, které se během dne otáčejí za sluncem. Může tak vyrobit dvojnásobné množství elektřiny než nyní běžné modely a je zároveň lacinější. Přednostně má být instalován na domy opravené po úderu tsunami.

Image

Zpráva

Japonský průmysl se po tsunami vzpamatovává, ale pomalu

Japonská průmyslová výroba začala po březnovém propadu opět růst, děje se tak ale pomaleji, než se předpokládalo. V zemi navíc začala mírně stoupat i nezaměstnanost.

Image

Zpráva

Japonský premiér ohlásil odklon země od jádra

Podle středečního vyjádření premiéra Naoty Kana Japonsko od základů přehodnotí svoji energetickou politiku - přestane budovat nové reaktory a více investuje do obnovitelných zdrojů. Nyní fungující jaderné elektrárny se však dle všeho zavírat nebudou.

Image

Zpráva

Japonsko dá na sanaci škod 800 miliard, problémy jsou ale hlubší

Japonští poslanci schválili mimořádný výdaj na úklid sutin, opravu infrastruktury a výstavbu domů zničených po březnovém zemětřesení. Naděje na obnovu hospodářského růstu je však dle expertů i ve střednědobém výhledu malá. Problémy trvají také ve Fukušimě.

Image

Zpráva

Japonská průmyslová výroba po zemětřesení rekordně klesla

Vláda Naota Kana publikovala první vyčíslení důsledků, jimiž se podepsala březnová katastrofa na japonském hospodářství. Dřívější odhady analytiků byly dle něho nemístně optimistické.

Image

Zpráva

Vlastník fukušimské elektrárny sníží všem zaměstnancům platy

Japonský koncern TEPCO se po havárii ve Fukušimě rozhodl výrazně snížit odměny vedení i všem manažerům. Klesnout mají též mzdy řadových zaměstnanců. Na výplatu odškodnění lidem z evakuační oblasti však ani tato úspora stačit nebude.

Gp02c32_layout

Zpráva

Z Fukušimy nadále přicházejí převážně špatné zprávy

Z elektrárny uniklo i stroncium, což indikuje vážné poškození reaktorů. Zejména stav prvního reaktoru zůstává kritický. Evakuováno má být přes sto tisíc dalších lidí mimo dosavadní evakuační zónu. Kontaminace narůstá.

Image

Zpráva

Japonsko zpřesnilo odhady škod po tsunami, analyzuje důsledky

Dopad březnových katastrof na japonskou ekonomiku bude nejspíše dlouhodobý. Již teď se do problémů dostávají velcí exportéři, jejich závody trpí výpadky elektřiny a nedostatkem součástek. Japonsko také muselo snížit odhad růstu pro letošní rok.

Fukshima

Zpráva

Fukušima už je stejně vážná jako Černobyl i podle Japonců

Fukušimskou elektrárnu dnes znovu zasáhlo zemětřesení, které na hodinu vyřadilo chlazení. Už předtím vzbouzel čím dál vážnější obavy stav prvního reaktoru. Proti jádru v Tokiu demonstrovalo pětadvacet tisíc lidí.

Gp02c3g_layout

Zpráva

Třicátý den fukušimské havárie: konec stále v nedohlednu

Ačkoli havarovaná jaderná elektrárna zmizela z každodenního zpravodajství, situace v ní se prakticky nemění a zůstává kritická. Největší obavy nyní vzbuzuje stav prvního reaktoru, opakovaně v něm propuká neřízená štěpná reakce.

Image

Zpráva

Ve Fukušimě se nedaří utěsnit puklinu. Radioaktivita stále uniká

Pracovníci ve Fukušimě si zatím neporadili s puklinou, kterou uniká radioaktivní voda z druhého reaktoru. Podle odhadů Evropského výboru pro rizika radiace kontaminace z Fukušimy vyvolá v příštích padesáti letech 400 tisíc případů rakoviny.

Image

Zpráva

Fukušima: radioaktivita zřejmě dále uniká, ale zejména do moře

Vývoj v elektrárně lze po třech dramatických týdnech pokládat za mírně příznivý. Kontaminace v ovzduší soustavně klesá, zato se soustavně zvyšuje v moři. To naznačuje, že někudy zřejmě stále uniká.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Fukušima Nefukušima, my Češi máme zkrátka za ušima

Česká debata o jaderné energetice po fukušimské katastrofě už snad ani nemůže být tišší. Média přinášejí špatně přeložené útržky dílčích rádoby senzací, politici mlčí a ekologické organizace přemítají, zda se už mohou odvážit něco říct.

Image

Zpráva

Kontaminace se šíří, zvýšená radioaktivita už i v Pensylvánii

K fukušimské krizi stále přicházejí bohužel převážně nepříznivé zprávy: kontaminace moře v okolí stále roste, nebezpečný nárůst radiace zaznamenali už i v USA, záchranné práce přešlapují na místě. Japonsko přehodnotí svůj jaderný program.

Image

Zpráva

Japonské úřady mylným údajem prohloubily pochyby o své věrohodnosti

Provozovatel elektrárny Tepco publikoval v neděli nepřesný údaj. Následná oprava ale vyvolala další zmatky. Platí, že voda v technickém přízemí druhého reaktoru je extrémně radioaktivní. V evakuační zóně dosud pobývají desetitisíce lidí.

Image

Fotogalerie

Evakuovaní z Fukušimy

Snímky z okolí elektrárny a evakuačních táborů jsou civilním dokumentem banality neštěstí. Radioaktivitu smysly nevnímají, vše vypadá skoro stejně jako dřív, ale lidé z okolí elektrárny se domů už možná nikdy nevrátí.

Gp0q71_layout

Zpráva

Fukušima už je jako Černobyl. Německo urychlí výstup z jádra

Nová studie německého experta Helmuta Hirsche ukazuje, proč jen administrativní důvody dovolují nadále hodnotit fukušimskou havárii nižšími stupni závažnosti než Černobyl. Konec nehody je v nedohlednu. Německo se bouří proti jádru.

Image

Zpráva

Fukušima: evakuovaní lidé se hned tak domů nevrátí

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost oznámil, že lidé z evakuované zóny se nebudou moci brzy vrátit domů a doporučil dobrovolnou evakuaci lidem v pásmu 20–30 km od elektrárny. Kontejnment, ani nádoba třetího reaktoru už zřejmě netěsní.

Image

Zpráva

Fukušimská havárie: další požár a sloupy páry. Trpí už i Tokio

Situace v elektrárně, ačkoli z ní přišlo i několik dobrých zpráv, zůstává kritická. Pára stoupá ze všech čtyř reaktorů. Přesto se hlavní pozornost přesouvá k zdravotním důsledkům neštěstí. Japonsko podle kritiků nechrání dost své občany.

Milansmr_

Komentář

Milan Smrž: Už žádné sushi…

Japonští pracovníci se pohybovali během záchranných prací v radiačním zatížení 400 milisievert za hodinu. Z obdobné situace známé z Černobylu lze odvodit, že se jedná o takovou dávku, jež u nich z poloviny zapříčiní smrt a druhá polovina bude silně oslabena a vystavena masivnímu riziku rakoviny.

Image

Zpráva

Fukušimská elektrárna je na tom stále hůř, kontaminace narůstá

K narůstajícím komplikací v reaktorech tři a čtyři se nově přidaly i potíže reaktoru 2. Kontaminace mimo evakuační zónu narůstá. První rozbory vzorků z moře naznačují možný dlouhodobý dopad na pobřežní ekosystém.

Image

Zpráva

Japonsko a Světová banka aktualizovaly odhad dopadů katastrofy

Podle odhadů japonské policie zemřelo při nedávném zemětřesení a následné vlně tsunami až osmnáct tisíc lidí. Katastrofa vyjde dle Světové banky Japonsko na 235 miliard dolarů a zvýší dluhy i dalších zemí v regionu.

Fuskusima

Zpráva

Fukušima už ohrožuje zdraví obyvatel i mimo evakuační pásmo

Ve Fukušimě akutně hrozí rozsáhlý únik radioaktivity ze třetího reaktoru, vítr vane do vnitrozemí. Rozměr neštěstí zvolna začíná vycházet najevo: potraviny, mléko i voda jsou kontaminovány v míře ohrožující zdraví i mimo evakuační zónu.

Zpráva

Důsledky fukušimské havárie jsou už nyní otřesné

Podle odhadů francouzských expertů už nyní unikla z Fukušimy jedna desetina radioaktivních látek ve srovnání s Černobylem. Výrazně nadnormativní míry radioaktivity se začínají objevovat ve vodě i jídle. To nejhorší ale stále teprve hrozí.

Fukushima3

Zpráva

Odborník na jaderné nehody Michael Allen: Havárie sotva začala

Otázka, co by se ještě mohlo stát, pronásleduje každého, kdo o tragédii ve Fukušimě přemýšlí. Kvalifikovanou odpověď jsme pro čtenáře DR objevili v zahraničních médiích.

Image

Zpráva

Krize v Japonsku vyvolává paniku na světových trzích

Následky zemětřesení vyvolaly paniku mezi investory a akcionáři všech kategorií nejen v Japonsku. Jen kvůli spekulacím posílila na historické maximum, EU chce testovat japonské potraviny a Američané ve velkém skupují jodové tablety.

Zpráva

Záchranáři v elektrárně Fukušima platí vysokou cenu

Mezinárodní agentura pro jadernou bezpečnost zveřejnila na svém webu podrobnější informace o dani, kterou pracovníci v areálu elektrárny platí za své hrdinství.

5532444811_d7ce558a74_b

Zpráva

Japonsko ve Fukušimě zatím prohrává boj s časem, svět se připravuje na nejhorší

Pracovníci ve Fukušimě prohrávají boj s časem, k obnovení účinného chlazení kritických provozů už ho mnoho nezbývá. Západní země doporučují svým občanům opustit Japonsko. Německo ukončí jaderný program.

Image

Zpráva

Situace ve fukušimské elektrárně se nadále zhoršuje

Ve fukušimské elektrárně se prohlubuje krize, narůstají hodnoty naměřené radioaktivity. V kritickém stavu se vedle reaktoru 2 a nádrže s vyhořelým palivem u reaktoru 4 opět ocitl i reaktor 3. Japonský císař vystoupil s projevem k národu.

Zobrazeno 50 / 77