Chci přispět X

Island

A1

Zpráva

Island začal postihovat nerovnost v odměňování mužů a žen, firmám hrozí pokuty

Island je první zemí na světě, ve které firmám hrozí pokuty za nerovné odměňování mužů a žen. Do roku 2022 chce tamní vláda vymýtit rozdíly v platech úplně. Experti mluví o pozitivním trendu, který však většina států nenásleduje.

A2

Zpráva

Na Islandu nastupuje premiérka z Levicově-zeleného hnutí, povede velkou koalici

Katrín Jakobsdóttir je první zelenou premiérkou na Islandu a aktuálně též jedinou zelenou političkou v čele národní vlády na světě. Do koaliční dohody prosadila vyšší daně z kapitálových příjmů či vstřícnější úpravu otcovské a mateřské.

Tomas

Komentář

Tomáš Bakoš: Island hledá nové způsoby, jak zdanit turisty

Tomáš Bakoš žijící na Islandu přibližuje, jak mění tamější život současný enormní nárůst turismu a jaká opatření zvažuje vláda zavést, aby zmírnila související problémy.

A1

Zpráva

Volby na Islandu by nyní vyhráli drtivě Piráti

Island čekají v souvislosti se skandálem Panama Papers dost možná předčasné volby. Tamní Pirátská strana si přitom udržuje už celý rok podporu nad pětatřiceti procenty.

A2

Zpráva

Na Islandu už třesou Panama Papers s vládou, lidé vyrazili do ulic

Odhalení, že premiér vlastnil firmu v daňovém ráji, přivedlo na hlavní náměstí v Reykjavíku rekordní počet lidí. Možnost pádu vlády však komplikuje fakt, že jméno předsedy koaliční strany figuruje v Panama Papers také.

A1

Zpráva

Islandská pravice se ujala vlády, rušit chce daně i rozhovory s EU

Nový kabinet chce také zrušit regulaci kapitálových toků – opatření, které si vymohla minulá vláda na Mezinárodním měnovém fondu. O tom, zda země přistoupí k EU, má být vypsáno referendum.

Axy11

Zpráva

Volby na Islandu vyhrála pravice, uspěly ale i pirátské strany

Vládu sociálních demokratů a levicových zelených vystřídá opět koalice, jež vládla na ostrově před krizí. Na otázku proč dávají pozorovatelé v zásadě čtyři odpovědi.

B1

Zpráva

Island obhájil svůj postup v kauze Icesave

Soudní dvůr ESVO rozhodl letitou při ve prospěch ostrovní země. Island za dluhy zkrachovalé banky sice zaplatí, díky rozsudku – a odmítnutí předchozích dohod v referendech – to ale nebude i s úroky.

A2

Zpráva

Islanďané schválili principy nové "revoluční" ústavy

Islandští voliči se vyslovili k obecným změnám, které má zavést ústava vzešlá z tzv. občanské revoluce. Konečnou podobu ústavy budou schvalovat poslanci. Sobotní referendum je však dle znalců přiměje, aby se více drželi původních „občanských“ návrhů.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Amatérská ekonomika

Čeští římskokatoličtí biskupové v čele s předsedou České biskupské konference a ve shodě s reprezentanty dalších církví podporují protagonisty neoliberální ekonomické a morální zkázy.

Image

Zpráva

Na Islandu soudí expremiéra za zanedbání krize, hrozí mu dva roky vězení

Geir Haarde je prvním předsedou vlády, který se musí zodpovídat z reakce na finanční otřesy před soudci. Dle jeho stoupenců je proces politicky motivovaný. Pro zastánce přímé demokracie jde ale o mimořádně důležitý precedens.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Hloupost a řecký bankrot

Média i ekonomové opět straší bankrotem Řecka. Pokud je nedovzdělanost omluva, pak jim můžeme tyto nesmysly odpustit, přesto se jedná o smutnou ukázku hlouposti a nekorektnosti.

Image

Zpráva

Islanďané znovu odmítli platit za dluhy padlé banky, věc jde k soudu

Obyvatelé Islandu se opět v referendu vyslovili proti dohodě o poskytnutí mnohamiliardové kompenzace britské a nizozemské vládě. Islandský kabinet i přesto slibuje peníze vyplatit, nyní však musí počkat na rozhodnutí mezinárodního soudu.

Image

Zpráva

Islanďané budou po roce znovu hlasovat o dluzích zkrachovalé banky

Islandský prezident znovu vetoval zákon o vyrovnání dluhů s Británií a Nizozemskem za kompenzace zákazníků zkrachovalé banky Icesave a poslal návrh ke schválení do referenda. Islanďané při prvním hlasování minulý rok zákon jasně odmítli.

Image

Zpráva

Islanďanky v pondělí masově přerušily práci, byl Den rovnoprávnosti

Ženy na Islandu si 25. října odpracovaly pouze dvě třetiny obvyklé směny a mnohé z nich vyrazily na demonstrace. U příležitosti tradičního Dne rovnoprávnosti chtěly připomenout, že muži stále pobírají v průměru o třetinu vyšší plat než ony.

Image

Zpráva

EU začala jednat s Islandem o jeho přistoupení

Zmocněnci EU a Islandu musejí projednat celkem pětatřicet tematických kapitol. Největší obtíže se očekávají u otázek spojených s lovem velryb a kompenzací za vklady britských a nizozemských klinetů zkrachovalé banky Icesave.

Image

Zpráva

Islandští bankovní tuneláři už jsou ve vězení, budou procesy

Islandské úřady v posledních dnech zatkly několik bývalých vrcholných bankéřů, kteří svým jednáním zapříčinili krach třech největších islandských bank a následnou krizi islandské ekonomiky. Je mezi nimi Jón Jóhannesson, který je považován za hlavní postavu podvodů.

Image

Zpráva

Islandský vulkán bere práci i keňským farmářům

V Keni se kazí tuny květin a zeleniny, které kvůli mračnu islandského sopečného popela nelze letecky vyvážet. Pěstitelé denně přicházejí o 1,3 milionu dolarů.

C54534564564

Zpráva

Islandské mračno: čím méně se létá, tím víc se přemýšlí

Islandský sopečný popel vznášející se nad Evropou způsobuje ekonomické škody, ale poskytuje i čas se zamyslet.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Jak číst islandské referendum?

Islanďané odmítli vládní plán na výplatu dluhů zkrachovalé banky Icesave. Dle některých komentářů se ostrov dostává do mezinárodní izolace, dle jiných se nic závažného neděje. Který z pohledů má ke skutečnosti blíže?

Image

Zpráva

Islanďané rozhodnou o dluzích padlé banky i o své budoucnosti

Návrh islandské vlády na vyplacení věřitelů banky Icesave nepodepsal prezident, musí jej tedy schválit občané. To je ale velmi nepravděpodobné, i když to bude znamenat komplikaci pro přistoupení země k EU a zpomalení oživovacích procesů v ekonomice.

Zobrazeno 21 / 21