Island

_mg_4850

Komentář

Žaneta Gregorová: Velrybí maso na japonský způsob

Japonsko se minulý týden pokusilo na zasedání Mezinárodní velrybářské komise prolobbovat zrušení dlouholetého moratoria na komerční lov velryb. Pro mořský svět to znamená zatím jen dílčí vítězství.

A1

Zpráva

Island začal postihovat nerovnost v odměňování mužů a žen, firmám hrozí pokuty

Island je první zemí na světě, ve které firmám hrozí pokuty za nerovné odměňování mužů a žen. Do roku 2022 chce tamní vláda vymýtit rozdíly v platech úplně. Experti mluví o pozitivním trendu, který však většina států nenásleduje.

A2

Zpráva

Na Islandu nastupuje premiérka z Levicově-zeleného hnutí, povede velkou koalici

Katrín Jakobsdóttir je první zelenou premiérkou na Islandu a aktuálně též jedinou zelenou političkou v čele národní vlády na světě. Do koaliční dohody prosadila vyšší daně z kapitálových příjmů či vstřícnější úpravu otcovské a mateřské.

Tomas

Komentář

Tomáš Bakoš: Island hledá nové způsoby, jak zdanit turisty

Tomáš Bakoš žijící na Islandu přibližuje, jak mění tamější život současný enormní nárůst turismu a jaká opatření zvažuje vláda zavést, aby zmírnila související problémy.

A1

Zpráva

Volby na Islandu by nyní vyhráli drtivě Piráti

Island čekají v souvislosti se skandálem Panama Papers dost možná předčasné volby. Tamní Pirátská strana si přitom udržuje už celý rok podporu nad pětatřiceti procenty.

A2

Zpráva

Na Islandu už třesou Panama Papers s vládou, lidé vyrazili do ulic

Odhalení, že premiér vlastnil firmu v daňovém ráji, přivedlo na hlavní náměstí v Reykjavíku rekordní počet lidí. Možnost pádu vlády však komplikuje fakt, že jméno předsedy koaliční strany figuruje v Panama Papers také.

A1

Zpráva

Islandská pravice se ujala vlády, rušit chce daně i rozhovory s EU

Nový kabinet chce také zrušit regulaci kapitálových toků – opatření, které si vymohla minulá vláda na Mezinárodním měnovém fondu. O tom, zda země přistoupí k EU, má být vypsáno referendum.

Axy11

Zpráva

Volby na Islandu vyhrála pravice, uspěly ale i pirátské strany

Vládu sociálních demokratů a levicových zelených vystřídá opět koalice, jež vládla na ostrově před krizí. Na otázku proč dávají pozorovatelé v zásadě čtyři odpovědi.

B1

Zpráva

Island obhájil svůj postup v kauze Icesave

Soudní dvůr ESVO rozhodl letitou při ve prospěch ostrovní země. Island za dluhy zkrachovalé banky sice zaplatí, díky rozsudku – a odmítnutí předchozích dohod v referendech – to ale nebude i s úroky.

A2

Zpráva

Islanďané schválili principy nové "revoluční" ústavy

Islandští voliči se vyslovili k obecným změnám, které má zavést ústava vzešlá z tzv. občanské revoluce. Konečnou podobu ústavy budou schvalovat poslanci. Sobotní referendum je však dle znalců přiměje, aby se více drželi původních „občanských“ návrhů.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Amatérská ekonomika

Čeští římskokatoličtí biskupové v čele s předsedou České biskupské konference a ve shodě s reprezentanty dalších církví podporují protagonisty neoliberální ekonomické a morální zkázy.

Image

Zpráva

Na Islandu soudí expremiéra za zanedbání krize, hrozí mu dva roky vězení

Geir Haarde je prvním předsedou vlády, který se musí zodpovídat z reakce na finanční otřesy před soudci. Dle jeho stoupenců je proces politicky motivovaný. Pro zastánce přímé demokracie jde ale o mimořádně důležitý precedens.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Hloupost a řecký bankrot

Média i ekonomové opět straší bankrotem Řecka. Pokud je nedovzdělanost omluva, pak jim můžeme tyto nesmysly odpustit, přesto se jedná o smutnou ukázku hlouposti a nekorektnosti.

Image

Zpráva

Islanďané znovu odmítli platit za dluhy padlé banky, věc jde k soudu

Obyvatelé Islandu se opět v referendu vyslovili proti dohodě o poskytnutí mnohamiliardové kompenzace britské a nizozemské vládě. Islandský kabinet i přesto slibuje peníze vyplatit, nyní však musí počkat na rozhodnutí mezinárodního soudu.

Image

Zpráva

Islanďané budou po roce znovu hlasovat o dluzích zkrachovalé banky

Islandský prezident znovu vetoval zákon o vyrovnání dluhů s Británií a Nizozemskem za kompenzace zákazníků zkrachovalé banky Icesave a poslal návrh ke schválení do referenda. Islanďané při prvním hlasování minulý rok zákon jasně odmítli.

Image

Zpráva

Islanďanky v pondělí masově přerušily práci, byl Den rovnoprávnosti

Ženy na Islandu si 25. října odpracovaly pouze dvě třetiny obvyklé směny a mnohé z nich vyrazily na demonstrace. U příležitosti tradičního Dne rovnoprávnosti chtěly připomenout, že muži stále pobírají v průměru o třetinu vyšší plat než ony.

Image

Zpráva

EU začala jednat s Islandem o jeho přistoupení

Zmocněnci EU a Islandu musejí projednat celkem pětatřicet tematických kapitol. Největší obtíže se očekávají u otázek spojených s lovem velryb a kompenzací za vklady britských a nizozemských klinetů zkrachovalé banky Icesave.

Image

Zpráva

Islandští bankovní tuneláři už jsou ve vězení, budou procesy

Islandské úřady v posledních dnech zatkly několik bývalých vrcholných bankéřů, kteří svým jednáním zapříčinili krach třech největších islandských bank a následnou krizi islandské ekonomiky. Je mezi nimi Jón Jóhannesson, který je považován za hlavní postavu podvodů.

Image

Zpráva

Islandský vulkán bere práci i keňským farmářům

V Keni se kazí tuny květin a zeleniny, které kvůli mračnu islandského sopečného popela nelze letecky vyvážet. Pěstitelé denně přicházejí o 1,3 milionu dolarů.

C54534564564

Zpráva

Islandské mračno: čím méně se létá, tím víc se přemýšlí

Islandský sopečný popel vznášející se nad Evropou způsobuje ekonomické škody, ale poskytuje i čas se zamyslet.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Jak číst islandské referendum?

Islanďané odmítli vládní plán na výplatu dluhů zkrachovalé banky Icesave. Dle některých komentářů se ostrov dostává do mezinárodní izolace, dle jiných se nic závažného neděje. Který z pohledů má ke skutečnosti blíže?

Image

Zpráva

Islanďané rozhodnou o dluzích padlé banky i o své budoucnosti

Návrh islandské vlády na vyplacení věřitelů banky Icesave nepodepsal prezident, musí jej tedy schválit občané. To je ale velmi nepravděpodobné, i když to bude znamenat komplikaci pro přistoupení země k EU a zpomalení oživovacích procesů v ekonomice.

Zobrazeno 22 / 22