Havárie plošiny BP

4543315980_6d46bd4559

Zpráva

Havárie plošiny BP po pěti letech: USA a korporace se dohodly na konečném vyrovnání

Britská korporace zaplatí za následky zhroucení plošiny Deepwater Horizon a následný únik ropy Washingtonu, jižanským státům a správě zasažených lokalit rekordní sumu – 18,7 miliardy dolarů. Dohoda má ovšem i řadu kritiků.

Image

Zpráva

BP a její dodavatelé se na výročí nehody vzájemně zažalovali

Přesně rok od výbuchu na plošině Deepwater Horizon podal těžařský koncern BP žalobu na majitele plošiny a dodavatele bezpečnostního zařízení. Od obou žádá plnou náhradu škod a nákladů na sanační práce. Obviněné firmy odpověděly protižalobami.

Image

Zpráva

Záliv rok po nehodě: kompenzace od BP váznou, ropa nemizí

Správce fondu BP přiznal od potopení těžební plošiny kompenzaci třetině žadatelů. Sto tisíc žádostí úplně zamítl. Viníci nehody se mezitím stále přou o odpovědnost. Zbylá ropa se usadila na ploše pěti New Yorků.

Image

Zpráva

BP chce opět těžit ve vodách, které minulý rok zdevastovala

Společnost BP chce zažádat o nová těžební povolení pro Mexický záliv. Američtí regulátoři koncernu obnovili činnost pozastavenou po nehodě těžební plošiny Deepwater Horizon, při které do vod zálivu vyteklo na pět milionů barelů ropy.

Image

Zpráva

V Mexickém zálivu se začíná opět těžit

Americké regulační orgány vydaly první povolenku k hlubokomořské těžbě od loňské havárie na plošině BP. Výplata kompenzací obětem katastrofy přitom stále vázne.

Image

Zpráva

Mexický záliv se zotaví do roku 2012, tvrdí soudce i přes skepsi vědců

Americký soudce, dohlížející na vyplácení kompenzací obyvatelům Mexického zálivu, prohlásil, že oblast se kompletně vzpamatuje z ropného úniku společnosti BP do dvou let. Podle vědců ale budou následky dlouhodobé a nemusí být nyní vidět.

Image

Zpráva

Výbuch plošiny způsobil BP ztrátu, přesto má na vyplácení dividend

Známý energetický koncern vykázal po loňské nehodě poprvé od roku 1992 ztrátu, přesto plánuje obnovit vyplácení dividend investorům. Potíže teď BP čekají nejspíše také v Rusku, kde se dostala do sporu se skupinou oligarchů.

Image

Zpráva

Havárii na plošině BP způsobila neodpovědnost korporací

K nehodě v Mexickém zálivu a úniku ropy vedlo systémové selhání BP a jejích partnerů v řadě klíčových rozhodnutí i všudypřítomná snaha ušetřit čas a peníze. V předběžném souhrnu závěrů z vyšetřování to konstatuje americká prezidentská komise.

Image

Zpráva

Britové schválili hlubokomořskou těžbu i přes všechna rizika

Britští poslanci povolili hlubokomořskou těžbu u souostroví Shetlandy, přestože by mohla vést k většímu úniku než vloni v Mexickém zálivu. Těžba bude pokračovat také u Grónska, kde ale oproti očekáváním zatím nedošlo k významnějším nálezům.

Image

Zpráva

Vláda USA oficiálně zažalovala BP kvůli nehodě v Mexickém zálivu

Americká vláda podala žalobu na BP a další společnosti za ropný únik v Mexickém zálivu. Pokud bude úspěšná, zaplatí BP na pokutách další miliardy dolarů. Podle nově zveřejněných depeší WikiLeaks měla navíc společnost podobnou nehodu i v Ázerbajdžánu.

Image

Zpráva

USA se prý z havárie plošiny BP poučily, vláda schválila další zákazy

Vláda Baracka Obamy se rozhodla nahradit moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu částečným, avšak definitivním zákazem. Ministr vnitra zároveň představil nové regulační mechanismy, jež mají zabránit dalším ekologickým katastrofám.

Image

Zpráva

Komise: BP v Zálivu na bezpečnosti nešetřila, chyby se staly jinde

Zvláštní Obamova komise pro vyšetřování nehody na plošině Deepwater Horizon naznala, že BP neobcházela bezpečnostní předpisy kvůli úsporám. Hlavní vyšetřovatel ovšem poukázal na omezenost svých kompetencí a připomněl, že v případu zůstávají nejasnosti.

Image

Zpráva

BP v Zálivu stále používá toxické disperzanty, stěžují si místní

Rybáři, obchodníci s mořskými plody a další obyvatelé pobřežních států o víkendu protestovali proti postupu společnosti BP, která v Mexickém zálivu stále využívá toxické látky na rozklad ropy. Ty místním způsobují značné zdravotní problémy.

Image

Zpráva

Ke katastrofě v Zálivu přispěl i špatný beton firmy Halliburton

Podle Obamovy komise prošetřující nehodu v Mexickém zálivu stálo za katastrofou několik faktorů, zvláště však použití vadné betonové směsi. V Zálivu se mezitím rozeběhla rybářská sezóna, ačkoliv zbytky ropy jsou na hladině pořád vidět.

Image

Zpráva

USA i EU zpřísňují bezpečnostní pravidla pro hlubokomořskou těžbu

Spojené státy i Evropská unie chtějí kvůli nehodě společnosti BP v Mexickém zálivu zpřísnit podmínky pro udělování povolenek pro hlubokomořskou těžbu. V USA již nová pravidla vstoupila v platnost, Evropa si na ně počká do příštího roku.

Image

Zpráva

V Mexickém zálivu zůstává více než polovina uniklé ropy

Více než polovina ropy uniklé z poškozeného vrtu BP zůstává stále ve vodách Mexického zálivu. Podle zjištění výzkumného týmu předního amerického oceánografa Iana McDonalda se nachází převážně v podvodních sedimentech.

Sean_gardner

Zpráva

Americká vláda chce dohlížet na nezávislý výzkum ropné skvrny

Američtí vládní úředníci plánují spojit vládní a nezávislé vědecké výzkumy následků ropného úniku společnosti BP v Mexickém zálivu pod dohledem vládních agentur. Podle úřadů by se zlepšila koordinace, vědci se ale obávají ztráty nestrannosti.

Apollonia_libya

Zpráva

Nový vrt koncernu BP může ohrozit starověké libyjské památky

Plánovaný vrt společnosti BP u pobřeží Libye by podle archeologů v případě nehody ohrozil starověké památky na pobřeží. Uniklá ropa by mohla znehodnotit některá pobřežní města a tisíce lodních vraků, které se nacházejí v libyjských vodách.

Image

Fotogalerie

Jaklovo zamaštěné všecko

Fotogalerie Greenpeace z havárie BP. Přesvědčte se sami, jak obrovský rozsah tato katastrofa měla a má. A to i přesto, že někteří tvrdí, že se vlastně nic nestalo...

Image

Zpráva

BP zveřejnila závěry vyšetřování nehody v Mexickém zálivu

V čerstvě vydané zprávě z interního vyšetřování nehody v Mexickém zálivu přiznává BP četná selhání, vinny jsou ale dle ní také korporace, které dodaly příslušné technologie. Obyvatelé Louisiany zároveň upozorňují, že za klidného počasí je skvrna stále vidět.

Image

Zpráva

BP se vzpouzí. Pokud jí Kongres zakáže těžbu, nebude prý mít na škody

Společnost BP varovala, že pokud americký Kongres schválí zákon, který jí zakáže těžit v amerických vodách, nebude mít na zaplacení sanačních prací a kompenzací v Mexickém zálivu. Ropná společnost by tak mohla přijít až o čtvrtinu zisků.

Mariner_platform

Zpráva

U pobřeží Louisiany vybuchla další těžební plošina

V Mexickém zálivu došlo k výbuchu a požáru další těžební plošiny. Podle americké pobřežní stráže byli všichni na palubě zachráněni a únik ropy nehrozí. Vlastník plošiny den před nehodou spoluorganizoval demonstraci proti vládnímu zákazu těžby v zálivu.

Image

Zpráva

Obama opět neuspěl s moratoriem na těžbu ropy v zálivu

Louisianský soudce Martin Feldman znovu rozhodl v neprospěch Obamova kabinetu ve sporu o moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. Tentokrát zamítl požadavek vlády na zrušení žalob ropného průmyslu.

Image

Zpráva

BP u Grónska těžit nebude, skvrna jí zhoršila reputaci

Společnost BP ve středu oznámila, že se nebude ucházet o povolení k průzkumným vrtům v grónských vodách, i když o tyto lokality měla v minulosti zájem. Pravděpodobným důvodem je poškozená reputace společnosti po havárii v Mexickém zálivu.

Image

Zpráva

Mississippi vyplavila tisíce mrtvých ryb, příčina se hledá

Při ústí řeky Mississippi do Mexického zálivu byly nalezeny tisíce uhynulých ryb a dalších živočichů. Vědci nyní zkoumají, zda jsou za úhynem chemické látky, používané společností BP k rozptýlení ropy, nebo umělá hnojiva.

Image

Zpráva

Americký vládní odborník tvrdí, že ropa ze Zálivu nezmizela

Přední vládní odborník na ropnou skvrnu ve čtvrtek vyvracel před sněmovní komisí závěry Bílého domu a státních agentur, že většina uniklé ropy z vod Mexického zálivu je již pryč. Vědecká obec navíc obviňuje vládu ze zatajování důležitých dat.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Jaklův zamaštěný pták

Specifická ideologie, v níž hlavními přísadami jsou ekonomický neoliberalismus a hodnotový neokonzervativismus, má prvky sektářského myšlení. Je úkolem progresivních demokratických politických proudů obhájit otevřenou a dynamickou alternativu těmto tendencím.

Image

Zpráva

Obamova vláda odsoudila výjimky pro těžaře, budou kontroly

Vláda Spojených států chce nechat překontrolovat všechny projekty hlubokomořské těžby v amerických vodách a zrevidovat systém ekologických výjimek. Podle poradců Baracka Obamy šlo o jeden z faktorů, které ovlivnily rozsah katastrofy v Mexickém zálivu.

Image

Zpráva

Uzavření vrtu BP je nejspíše definitivní. Nyní se bude platit

Zmocněnec americké vlády uznal, že inženýři BP nejspíše definitivně zabránili úniku ropy do Mexického zálivu. První část příběhu Skvrna tím končí. V dalších půjde o odstraňování zbylých škod, výplatu kompenzací a analýzu důsledků.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Unaveni skvrnou

Katastrofické zprávy z Mexického zálivu zmizely z médií podobně rychle jako tři čtvrtiny uniklé ropy z mořské hladiny. Co to způsobilo? Jak to, že se podařilo kalamitu náhle zvládnout? A jaký je vlastně rozsah celé tragédie?

Image

Zpráva

BP zapečeťuje vrt, vědci však varují před přílišným optimismem

Společnost BP v pátek začala do poškozeného vrtu v Mexickém zálivu pumpovat cement, který by jej měl definitivně zapečetit. Podle vědců ale nesmí být americká vláda optimistická a nekritická. Většina ropy totiž nezmizela, ale je pouze rozptýlená ve vodě.

Image

Zpráva

Únik z vrtu BP není ojedinělý, menších nehod jsou stovky

Podle zjištění americké ekologické organizace NWF se na území USA za posledních deset let stalo na patnáct set nehod při těžbě a přepravě ropy. Seznam byl zveřejněn krátce před plánovaným projednáním nového zákona na regulaci mořské těžby ve Sněmovně.

4835625273_3b76db3d08_b

Zpráva

U Louisiany byl poškozen další vrt, tryská z něj plyn a ropa

Do ropného vrtu nedaleko pobřeží Louisiany narazila v úterý v noci loď a poškodila ho. Podle místních úřadů je ale únik malý a měl by být v průběhu středy zastaven. Ropná skvrna ovšem již zasáhla okolní mokřady.

Image

Zpráva

BP si chce zlepšit reputaci, zvažuje odvolání generálního ředitele

Správní rada společnosti se chystá projednat odvolání výkonného ředitele BP Tonyho Haywarda, jenž se stal v USA ztělesněním korporátní arogance. Vědci mezitím objevili přímé důkazy o tom, že velká část uniklé ropy zůstává pod hladinou moře.

Image

Zpráva

Tropická bouře přeruší práce v Mexickém zálivu až na dva týdny

Společnost BP i americké vládní agentury musely zastavit práce u poškozeného vrtu v Mexickém zálivu kvůli přicházející tropické bouři Bonnie. Na deset až čtrnáct dní musí být přerušeno také hloubení dvou podpůrných vrtů.

Image

Zpráva

BP přiznala, že manipulovala s fotografiemi krizového centra

Týden po tom, co se BP podařilo uzavřít poškozený vrt v Mexickém zálivu speciálním krytem, se musel mluvčí společnosti omluvit za to, že její fotograf odstranil v krizovém centru prázdné obrazovky a nahradil je obrázky z podmořských kamer.

Image

Zpráva

BP uzavřela vrt, ropa však může dál prosakovat mořským dnem

Společnosti BP se po třech měsících podařilo zastavit unikající ropu z poškozeného vrtu, průzkumy ale odhalily, že spolu s metanem může dál unikat mořským dnem. Pokud by se výskyt průsaků potvrdil, musela by BP vrt znovu otevřít.

Image

Zpráva

USA zavedly nové moratorium na hlubokomořskou těžbu

Pár týdnů po zrušení vládního zákazu hlubokomořské těžby soudem zakázal Obamův kabinet těžit znovu. Společnost BP zároveň pokročila ve snaze utěsnit poškozený vrt a zvýšit množství odčerpávané ropy.

Image

Zpráva

Americký odvolací soud potvrdil zrušení těžebního moratoria

Odvolací soud v New Orleans ve čtvrtek odmítl obnovit moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu a vydávání nových těžebních povolenek. Dle soudu vláda nedokázala, že uvolnění zákazu způsobí nějaké hmatatelné škody.

Image

Zpráva

Špatné počasí znovu ochromilo sanační práce v Mexickém zálivu

Vysoké vlny způsobené novými bouřkovými systémy opět znemožňují sběr uniklé ropy z hladiny moře i nasazení nových technologií na její odčerpávání a filtraci. Ropná skvrna již zasáhla pobřeží Texasu a dostala se do jezera u New Orleans.

Image

Zpráva

Vědci našli u poškozeného vrtu důkazy o mrtvých zónách

Američtí vědci zjistili, že se v hluboké vodě kolem poškozeného vrtu v Mexickém zálivu tvoří zóny s enormní koncetrací metanu a zemního plynu. To vede k odstranění kyslíku z vody a následné neobyvatelnosti těchto zón pro veškerý mořský život.

Image

Zpráva

Z bouře v Mexickém zálivu je hurikán, odstraňování ropy vázne

Tropická bouře Alex v úterý přerostla v hurikán a dále komplikuje boj s ropnou skvrnou. Spojené státy zároveň poprvé od potopení těžební plošiny přijaly mezinárodní pomoc.

Image

Zpráva

Mexický záliv zasáhla první bouře, boj s ropou se komplikuje

Vysoké vlny a silný vítr způsobené tropickou bouří Alex by mohly způsobit přerušení očisty ropou zasažených pláží i odčerpávání ropy z poškozeného vrtu. Ropné společnosti mezitím nadále lobbují za hlubokomořskou těžbu.

Image

Zpráva

Soudce, jenž zrušil těžební moratorium, má vazby na ropné společnosti

Soudce Martin Feldman, který v úterý zrušil půlroční Obamův zákaz hlubokomořské těžby v Mexickém zálivu, vlastní akcie velkých ropných společností - mimo jiných i firmy, od níž si BP pronajala plošinu Deepwater Horizon.

182872565_25ce22e319_b

Zpráva

Americký soudce zrušil moratorium na těžbu ropy po havárii

Americký soudce dal za pravdu ropným společnostem a zrušil půlroční Obamův zákaz těžby v Mexickém zálivu v reakci na únik ropy z plošiny společnosti BP. Ministr vnitra Ken Salazar ale prohlásil, že vyhlásí nové, hůře napadnutelné moratorium.

Image

Zpráva

Ropná katastrofa má i pozitiva, alespoň podle časopisu BP...

Reportérům amerického Wall Street Journalu se podařilo odhalit, že redakce firemního magazínu společnosti BP vnímá důsledky ekologické katastrofy dosti svérázně.

Image

Zpráva

Ropný průmysl žádá zrušení moratoria na hlubokomořskou těžbu

Několik desítek ropných společností podalo protest proti šestiměsíčnímu moratoriu, které uvalil Barack Obama na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu po katastrofálním úniku ropy. Společnost BP se mezitím musí bránit dalším obviněním z nedbalosti.

Image

Analýza

Roman Bureš: Obama: Čas pro čistou energii je po ropné havárii BP teď

Téměř dva měsíce od potopení těžební plošiny Deepwater Horizon pronesl Barack Obama k Američanům mimořádný projev, ve kterém shrnul situaci a formuloval poučení do budoucna. Co bylo ve věci dosud učiněno a co má dle prezidenta následovat?

Image

Zpráva

BP nevyplatí dividendy, dá stranou 20 miliard na kompenzace

Po čtyřhodinovém jednání v Bílém domě se vedení BP zavázalo nevyplácet tento rok dividendy a zřídit kompenzační fond s dotací dvacet miliard dolarů. Snahu o vytvoření vstřícné image však korporaci zhatil předseda správní rady nemístnou poznámkou.

Image

Zpráva

BP musí vytvořit zvláštní fond na proplácení ušlých zisků

Americký prezident Obama je na návštěvě tří pobřežních států zasažených ropnou skvrnou. Poté přednese mimořádné poselství k Američanům. Experti mezitím zdvojnásobili odhady množství uniklé ropy a vlivná média připomněla černé scénáře.

Zobrazeno 50 / 71