GMOs

Roman

Komentář

Roman Bureš: GM potraviny a emocionální boj za naše zdraví

Produkci geneticky modifikovaných potravin provází dlouhá diskuze o jejich škodlivosti, která je často podávána jako boj racionálních vědců proti emociálním aktivistům. Na co je ale důležité se zaměřit a proč bychom v této debatě měli pokračovat?

A1

Zpráva

Britský bulvár ohlásil vítězství ekologů nad Monsantem, šlo však o kachnu

Dodnes se šířící zpráva deníku Daily Mail o odchodu Monsanta z Británie je stará a nepravdivá: firma působí v zemi stále. Podle ekologických zpravodajů však platí, že se propagátorům GMOs v současné Evropě nedaří.

Image

Zpráva

Výrobce Agent Orange se chystá vrátit do Vietnamu, láká jej trh s GMOs

Vietnamská vláda plánuje zvýšit zemědělské výnosy výsadbou geneticky upravených rostlin. Licenci ke zkušebnímu pěstění přitom udělila i firmě, která vyráběla nechvalně známou směs herbicidů používanou za 2. vietnamské války.

Image

Zpráva

V Číně se nekontrolovaně šíří geneticky upravená rýže

Záchyt modifikovaných výpěstků potvrdily už čtyři provincie. Oficiálně se upravená rýže pěstuje zatím jen experimentálně. Důsledky volného rozšíření je obtížné předvídat.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: O včelách a lidech

Lidé žijí v iluzi, že v jednadvacátém století disponují takovými technologickými schopnostmi, že mohou být nezávislí na přírodě. Budeme vše řešit technicky? Dokážeme udělat umělé včely? A umělé ryby?

Image

Zpráva

Geneticky modifikovaným plodinám se v České republice nedaří

Plocha osázená geneticky modifikovanými plodinami meziročně poklesla v celé Evropské unii o třináct procent. V ČR to bylo o víc než dvojnásobek, v Rumunsku dokonce o tři čtvrtiny.

4343430376_e5a9f6735d_o

Zpráva

Zastavte geneticky modifikované plodiny, žádá milion Evropanů

Historicky první evropskou občanskou iniciativu, pod kterou se podepsalo více než milion občanů EU, předali aktivisté evropskému komisaři pro zdraví. Požadují moratorium na povolování geneticky modifikovaných potravin. Komise má na odpověď tři měsíce.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Český technologický optimismus

Češi z nového průzkumu Eurobarometru vyšli jako národ s mimořádně pevnou vírou v technologie, ochotou delegovat rozhodování na odborníky a důvěrou ve zodpovědnost průmyslu. To vše při pouze průměrných znalostech daných technologií a podprůměrné ochotě riskovat vlastní kůži a přijmout osobní zodpovědnost.

Image

Zpráva

Petici proti genetickým modifikacím podepsalo přes milion Evropanů

První formální občanská iniciativa Evropské unie už má více než 1 100 000 podpisů ze všech členských států EU. Požaduje moratorium na povolování geneticky modifikovaných plodin v Evropské unii a zlepšení systému povolování. Jak zareaguje Brusel?

Image

Zpráva

Evropská komise chce státům dovolit rozhodovat o GMO

Ústřední orgán Evropské unie se rozhodl nahlodat dvanáct let trvající blokádu, jež brání pěstování nových geneticky upravených plodin v Evropě. Zástupci biotechnologického průmyslu a zelených stran se přou, komu návrh prospěje více.

Image

Zpráva

USA zřejmě povolí prodej a chov geneticky upravených lososů

Massachusettská společnost AquaBounty se chystá završit mnohaletou kampaň za legalizaci chovu a prodeje prvního geneticky modifikovaného živočicha – vylepšeného lososa atlantského.

Image

Zpráva

Modifikovaná kukuřice pro nezájem ustupuje na polích přírodní

Výměra geneticky modifikované kukuřice v rámci České republiky i v Evropě klesá. Zemědělci z ní mají sice vyšší výnosy, ale nižší výkupní ceny. A hlavně: spotřebitelé nemají zájem.

Image

Zpráva

Indičtí ekologové uspěli: geneticky modifikovaný lilek zatím nebude

Indický ministr životního prostředí vyšel vstříc tlaku ekologických organizací. Rozhodnutí zdůvodnil i stanovisky vlád některých indických států a nedostatečnou shodou vědců.

Gmo

Zpráva

Britové žádají jasné označení geneticky modifikovaných potravin

Dostupné údaje o geneticky modifikovaných potravinách obyvatele Velké Británie matou. V obchodech chtějí jasnější informace.

Zobrazeno 14 / 14