Důchody

Image

Zpráva

Vyšší důchody nebo snižování státního dluhu? Vláda rozhodne o přebytku rozpočtu

Státní rozpočet loni skončil s přebytkem dvaašedesát miliard korun. Vládní koalice rozhodne, jak s penězi naloží. ANO a KDU-ČSL prosazují umořování státního dluhu. ČSSD by raději finanční prostředky použila na zvyšování důchodů.

Sklenak-hp

Zpráva

Vládní koalice podpoří návrh ČSSD na růst důchodů, zvýší se o 500 korun měsíčně

Roman Sklenák předložil dva pozměňovací návrhy k zákonu o důchodovém pojištění. První navrhuje změnit valorizační mechanismus a zvýšit důchody o pět set korun. Druhý pak umožňuje použít přebytek státního rozpočtu na další růst důchodů.

Image

Zpráva

Čím více dětí, tím nižší odvody, navrhuje MPSV. Vláda návrh odložila

Ministerstvo práce a sociálních věcí na jedné straně říká, že podpora rodin s dětmi je v České republice koncentrovaná do oblasti daňových slev, což je nevhodné. Přesto však chce v tomto trendu pokračovat. Vláda projednání návrhu ve středu odložila.

P_cl

Komentář

Michal Pícl: Stáří si nás najde všechny

Kam s jednašedesáti miliardami přebytku státního rozpočtu? Michal Pícl by jednoznačně volil možnost investovat ho do důchodového systému.

404647_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Novinky roku 2017: vyšší minimální mzda, otcovská poporodní péče i veřejná služba

V roce 2017 se minimální mzda zvýší z 9 900 na 11 000 korun. Penzisté dostanou přidáno v průměru o 308 korun a platit začne nová dávka tzv. otcovské poporodní péče. Znovu se také zavádí veřejná služba či flexibilnější rodičovský příspěvek.

Sipka

Sloupek

Magdaléna Šipka: Nad smrt těžší je umírání

Většina lidí by si přála umírat ve známém prostředí a mezi blízkými. K tomu může člověka přiblížit takzvaná paliativní péče. Jejím účelem není zbavit člověka nemoci, ale ulehčit mu od jejího ostnu a v konečném důsledku důstojně odejít.

Cssz

Zpráva

Seniorům hrozí zadlužení: nájmy rostou rychleji než důchody

Průměrné náklady na bydlení v České republice činí 27,3 % příjmů domácností, u nájemních bytů ve městech nad padesát tisíc obyvatel jsou nad 40 % z příjmu. Situace je kritická především pro seniory. Informuje o tom společnost Senior Safe.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Měli by bezdětní platit víc než rodiče?

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce na návrh Potůčkovy komise prosadit rozdílnou výši odvodů na sociálním pojištění, kdy by bezdětní platili víc než pracující rodiče. Jiří Dolejš podrobuje tento návrh kritice.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Když je důchod zbytečný luxus

Koaliční strany se dohodly na zavedení stropu pro prodlužování odchodu do penze. Podle Andreje Babiše ale hrozí, že čím nižší strop bude, tím menší budou i důchody. Opravdu jsme zemí, která si nemůže dovolit strop i důstojné důchody?

Jd_l_to_2009_3

Komentář

Jiří Dolejš: Důstojnost lidí musí být tématem politiky

Léto přišlo se záplavou mediálních kauz, které znovu odklonily pozornost od skutečných politických témat. Do středu pozornosti se musí dostat výše mezd a také zajištění důstojného stáří.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Na pivu s paní Boženkou

Petr Bittner se shodou okolností zúčastnil sídlištního volebního mítinku Úsvitu národní koalice. S místními nakonec strávil celý den. Co všechno se dověděl?

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Je jen na nás, zda bude stáří štěstím, či břemenem

Průměrný věk dožití roste všude po světě, každý z regionů přitom v tomto ohledu řeší specifické otázky. V nejvyspělejších zemích se stále významnějším stává problém sociálního zajištění důchodcovských domácností.

Parlament-11

Zpráva

Sněmovna schválila, aby vláda mohla zvyšovat důchody nad legislativní rámec

Poslanci a poslankyně vyjádřili souhlas s pravomocí vlády zvyšovat důchody nad současný zákonný rámec. Kabinet tak může valorizovat penze až o tři sta korun. Sněmovna také odsouhlasila dřívější odchody horníků do starobního důchodu.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Spoluúčast seniorů na věcech veřejných

Nový návrh zákona by měl posunout možnosti seniorské participace v českých zemích k přímočařejší verzi rakouského modelu. Jde o nový typ sociálního partnerství podobný spolurozhodování organizací zastupujících zájmy zaměstnanců.

St_edula

Zpráva

Vláda nerozhodla o zastropování odchodu do penze. Středula: trváme na 65 letech

Kabinet odložil rozhodnutí o zastropování věku odchodu do důchodu na konec června. Ve hře je varianta 65 a 67 let. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly jsou odbory jednoznačně pro odchod do důchodu v 65 letech věku.

6627309357_800ffca283_b

Zpráva

Vláda bude penze zvyšovat nařízením. Opozice varuje před populismem

Vláda schválila změnu systému valorizace penzí, které od ledna příštího roku porostou rychleji, než nyní. O valorizaci penzí bude přitom rozhodovat vláda bez předchozího projednání ve sněmovně. Opozice opatření kritizuje, prý je populistické.

A2

Zpráva

Vláda předčasný odchod horníků do důchodu zatím nepodpořila

Vláda neschválila předčasný odchod horníků do penze. Proti návrhu je především ministr financí Andrej Babiš, odůvodňuje to navýšením výdajů státu. Odboráři ale namítají, že předčasné penze horníků jsou v okolních zemích běžnou praxí.

Bican

Zpráva

Sněmovna pracuje na zrušení druhého důchodového pilíře

Zákon, který ruší druhý pilíř důchodového systému, v úterý projednala Poslanecká sněmovna. O zákonu se vedla několikahodinová debata. Návrh nyní míří do rozpočtového výboru. Důchodové fondy by podle něho měly být zrušeny k 1. červenci 2016.

Sulc_cb

Komentář

Jaroslav Šulc: Dilemata Potůčkovy důchodové komise

Druhý důchodový pilíř bude definitivně zrušen. Role a alternativní plány trojice pracovních týmů důchodové komise představuje její člen za ČMKOS.

3089657243_34424b5df5_o

Zpráva

Počet mužů, kteří čerpají mateřskou, mírně přibývá, častěji čerpají i ošetřovné

Podle České správy sociálního zabezpečení mírně stoupá počet mužů, kteří čerpají peněžitou pomoc v mateřství, tzv. mateřskou. V prvním čtvrtletí roku 2014 ji nově čerpalo 143 mužů, ve stejném období roku 2015 jich bylo 179, tedy o 36 více.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: České penze mají nízkou kupní sílu

Jiří Dolejš rekapituluje valorizace českých důchodů. Zatím jde o to vyléčit šrámy způsobené Nečasovou vládou. Časem však bude potřeba zohlednit i další limity českého důchodového systému.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Narozeniny veřejného pojištění

Předposlední říjnový den byl letos dnem devadesátých narozenin veřejného pojištění v českých zemích. Existence tohoto systému je historickou zásluhou zdejší sociální demokracie.

A4

Zpráva

Poslanci schválili navýšení penzí

Poslanecká sněmovna v pátek schválila vládní návrh valorizace starobních důchodů. Podle novely budou důchody valorizovány o třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu spotřebitelských cen.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Spor o penzijní fondy, konec Babišova populismu?

Přestože vláda deklarovala společnou koaliční vůli ukončit kritizovaný soukromý 2. pilíř penzijního systému k 1. 1. 2016, předseda ANO 2011 Andrej Babiš najednou začal vypouštět signály, že je to možná špatně.

Sobotka

Zpráva

Vláda rozhodla o navýšení důchodů

Vláda Bohuslava Sobotky schválila vyšší valorizaci důchodů. Jejím cílem je posílení sociální ochrany seniorů. Ministři zároveň odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce jako kompenzaci výpadku regulačních poplatků za hospitalizaci.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: V chudobě žijí prakticky dvě třetiny obyvatel

Velkou publicitu v těchto dnech získává problematika chudoby a míry chudoby v české společnosti.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: O odvádění pozornosti…

V médiích je mnohem větší důraz kladen na to, co se přímo nebo vůbec nedotýká života většiny lidí. Dokola se tak omílá někdejší indispozice Miloše Zemana u korunovačních klenotů, než aby se řešilo, že v ČR žije až milion lidí pod hranicí chudoby.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Nečasova vláda důsledně přiškrtila seniory

Donedávna vládnoucí kabinet schválil celou řadu opatření postihujících současné i budoucí seniory – od zvýšení DPH zmrazení penzí až po zavedení druhého důchodového pilíře. Za příslušnými změnami a jejich důsledky se ohlíží Andrea Cerqueirová.

Drahokoupil_

Komentář

Jan Drahokoupil: Načo si vymýšľať nový dlh?

Často opakovaný argument při zavádění druhého důchodového pilíře je, že tlak na veřejné finance související se vznikem druhého pilíře není nic jiného než tzv. zexplicitnění implicitního dluhu průběžného systému. Skutečnost je však složitější.

Aaafiala

Komentář

Tomáš Fiala: Penzijní systém v budoucnosti: žádná katastrofa

Nejnovější demografická projekce obyvatelstva České republiky potvrzuje, že při zohlednění zvyšování důchodového věku bude index ekonomického zatížení poměrně stabilní.

Novak

Analýza

Pavel Novák: Druhý důchodový pilíř: ukousni si ze státního

Druhý pilíř důchodového systému oslabuje mezigenerační solidaritu, protože snižuje výši prostředků odváděných do prvního, průběžného pilíře. Jeho zavádění doprovází řada lží. Komentář analyzuje pět z nich.

Simek

Komentář

Miroslav Šimek: S dětmi nezatopíš…

Současný nedostatek mateřských škol není nijak překvapivý a dalo se mu předejít. Prorodinná politika státu je nedostatečná stejně jako plánování počtu potřebných míst ve školách a školkách.

V_ez

Sloupek

Roman Sikora: Vláda cyniků

Nečasova vláda cynických zlodějů dosud namísto řešení příčin problémů pouze potlačovala jejich projevy. Jejímu poslednímu rozhodnutí zmírnit dopady jejího vládnutí na důchodce nelze proto příliš důvěřovat.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Přeplácení důchodci

Potřebuje-li Nečasova vláda zvýšit příjmy státního rozpočtu, obrací se především na ty sociálně slabší, nyní na důchodce. Vedle sociální nerovnosti se zvětšují i mezigenerační přehrady.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Pilíře?

Sociální pilíř je podťat a zjevně to narušuje i principy demokratické a liberální. Konzervativní revoluce, o které mluví Vladimír Špidla, musí být všemi demokratickými prostředky zastavena.

V_ez

Sloupek

Roman Sikora: Nezapomenout na euthanasii

„Důchody se nebudou snižovat, budou se jen pomaleji zvyšovat.“ Věta vypuštěná Jaromírem Drábkem může spolu s dalšími podobnými výplody ministrů současné vlády směle soupeřit s Orwelovými vizemi.

393057_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Sněmovnou prošla nižší valorizace penzí

Vládní většina ve Sněmovně prosadila přes odpor opoziční ČSSD a KSČM nižší valorizaci důchodů pro roky 2013 až 2015. Penze by se tak měly navyšovat o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, tedy jen asi o stokorunu měsíčně.

345111_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Rada seniorů bude demonstrovat proti nižšímu růstu penzí

Rada seniorů svolala demonstraci proti pomalejšímu růstu penzí. Akce se uskuteční 30. května od 13:00 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze. Důchodci žádají také zrušení stropů na odvody důchodového pojištění a odklad důchodové reformy do roku 2016.

Drahokoupil_

Komentář

Jan Drahokoupil: Nie je dlh ako dlh

V diskuzích o důchodové reformě dochází k mnoha nedorozuměním. Řada zastánců druhého pilíře zlehčuje například otázku nákladů, které by změna systému vyžadovala.

A3

Komentář

Štefan Domonkos: Nedomyslená privatizácia dochodkov

Nástupem krize v roce 2008 se více států střední a východní Evropy ocitlo během několika měsíců v nezáviděníhodné pozici. Proto se rozhodli snížit příspěvky do druhého důchodového pilíře. Tato strategie však nenaplňuje očekávání.

A1

Zpráva

Středeční sebevražda řeckého důchodce je jednou z mnoha, obětí krize přibývá

Čin Dimitrise Christoulase, jenž se zastřelil na nejrušnějším athénském náměstí, není zdaleka ojedinělý. Dle řecké policie si jen od začátku tohoto roku sáhlo na život 149 lidí. Počet sebevražd v souvislosti s krizí vzrůstá už druhý rok.

Image

Zpráva

Sociální demokraté odmítají vládou navrhovaný růst penzí

Podle ČSSD je upravená valorizace důchodů zcela nedostatečná a povede k dalšímu rozevírání sociálních nůžek a k chudnutí široké skupiny starobních důchodců. Vláda Petra Nečase navrhuje zvýšit důchody o necelých sto korun.

Kudrna-foto-tisk

Komentář

Jan Kudrna: Důchodci kradou jídlo. Zpráva o neutěšeném stavu společnosti

Začínat v sedmdesáti letech kariéru zloděje rohlíků v samoobsluze je posledním krokem v zoufalství, když jiné varianty selhaly. Dokážeme důchodcům pomoci? Nebo se budeme nečinně dívat, jak se propadají na sociální dno?

Aaafiala

Komentář

Tomáš Fiala: Negativní demografický scénář neznamená penzijní opt-out

Součástí návrhů penzijní reformy předložených na tiskové konferenci think-tanku byla i velmi pesimistická prognóza vývoje porodnosti. I pokud by to tak dopadlo, mohl by důchodový systém fungovat.

Image

Zpráva

Wales a Anglie protestují proti reformě penzí, stávkuje 12 tisíc škol

Do protestního přerušení práce se zapojilo přes 750 tisíc lidí. Jedná se o největší stávku podobného typu od časů Margaret Thatcherové.

Image

Zpráva

Sněmovna bude kvůli důchodové reformě zasedat o týden déle

Sněmovna bude zasedat i příští týden, aby mohla schválit tak zvanou malou důchodovou reformu, která zvyšuje důchody dvaceti procentům nejbohatších důchodců a relativně je snižuje všem ostatním.

331137_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

VV změnily názor na důchodové fondy, i ten zajištěný má být soukromý

Věci veřejné ještě v pátek trvaly na existenci jednoho důchodového fondu ve správě státu. Po úterním jednání koaliční šestky postoj změnily a předloží vlastní návrh na vznik soukromého fondu, hlídaného státem.

Glosa

Kam se poděly miliardy z rostoucího HDP?

Zatímco HDP roste, vládní ekonomové mluví o oživení a plácají se po ramenou, mzdy zaměstnanců klesají. Obyčejní lidé ve svých peněženkách žádný růst nezaznamenali.

197617_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Koalice začne vysvětlovat výhody důchodové reformy

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek připouští, že vláda jím předloženou důchodovou reformu nedostatečně vysvětluje občanům. Lidé prý reagují negativně, protože její podstatu neznají.

455285_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Rath: Bude-li spoření u soukromníků povinné, ČSSD fondy znárodní

Sociálnědemokratický poslanec a středočeský hejtman připustil znárodnění soukromých penzijních fondů, jestliže vláda nařídí spořit právě v nich. Dle dalších představitelů ČSSD je ale na podobné úvahy ještě brzy.

Zobrazeno 50 / 79