Demonstrace STOP vládě

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Kdyby tam ta vlajka nebyla, nemuseli bychom ji netolerovat

Spor o vlajku se zaťatou pěstí ukázal, že zatímco levičáci se snaží organizovat proti fašismu a hledají podporu mezi všemi antifašisty, liberálové odmítají tolerovat levicovou politiku. Vítr neshody tedy vane od antikomunistů.

Sulc_cb

Komentář

Jaroslav Šulc: Dilemata Potůčkovy důchodové komise

Druhý důchodový pilíř bude definitivně zrušen. Role a alternativní plány trojice pracovních týmů důchodové komise představuje její člen za ČMKOS.

Vidimsky_filip

Komentář

Filip Vidimský: Za svět, ve kterém bychom chtěli žít

Volby se blíží a vláda Petra Nečase je politicky mrtvá. Již není na místě protestovat jen proti její politice – je třeba dát najevo své představy o budoucnosti a požadavky na příští vládu. Taková akce proběhne v sobotu na Václavském náměstí v Praze.

209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Sloupek

Ondřej Lánský: Otázka „političnosti“ odborů, aneb začal střet o diskurs?

Společné působení iniciativ a odborů uspělo. Skutečnost, že se politicky aktivizují odbory, nevnímá česká veřejnost jako problém, ba naopak. To může znamenat, že konečně padá mýtus o nelegitimitě politické aktivity mimo politické strany.

209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Sloupek

Ondřej Lánský: Co je dnes politika?

Co znamená být aktivní ve veřejném prostoru v situaci opakovaně zklamávající zastupitelské demokracie? Co znamená vznášet politické požadavky v nestranickém poli politiky? To jsou otázky, které je třeba si klást v souvislosti se současnými protesty.

Rektor_fiala

Zpráva

Platforma Stop vládě blokovala ministerstva

Obdoráři a občanští aktivisté uspořádali u ministerstev školství a kultury protivládní happening. Upozornili tak na negativní dopady reforem a škrtů. Iniciativa Za svobodné vysoké školy předala ministrovi školství otevřený dopis.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Aktivisté a odboráři demonstrovali před úřadem vlády. Stávku zatím nechystají

Odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě se v úterý vydali na protestní pochod Prahou. Akci předcházelo jednání, na kterém se jeho účastníci shodli na blokádě pěti ministerstev od 29. května do 7. června. Stávku ale do prázdnin organizovat nebudou.

Proalt

Zpráva

Platforma Stop vládě otevřela v Praze na Andělu permanentní petiční stan

Po celý tento týden bude v Praze na Andělu otevřen permanentní petiční stan platformy Stop vládě. Kromě petice za odstoupení pravicového kabinetu na něm budou k dispozici materiály proti realizovaným i připravovaným reformám Nečasovy vlády.

Vaclavak

Zpráva

Odboráři chystají pochod k úřadu vlády a blokádu některých ministerstev

Odboráři společně s protivládními iniciativami ohlásili na 22. květen další protestní akci. Uspořádají pochod k Úřadu vlády a blokády vybraných ministerstev. Současně doladí podobu celostátních protestů a nevylučují i celonárodní stávku.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Vláda je slabá a bojí se

Způsob, jakým Petr Nečas hodnotí demonstraci občanských iniciativ a odborů, jasně ukazuje, že se bojí důsledků své vlastní politiky. Jeho vláda tak ukazuje svou slabost a čeká na ránu z milosti.

Portret

Komentář

Markéta Hrbková: Překročit limity je někdy prospěšné

Společenství odborů, opozičních stran a občanských iniciativ, které našlo svou tvář v platformě „Stop vládě!“, se podařilo vykouzlit most přes výbušnou munici vzteku v ulicích také zdravým překročením limitů. Tedy tím, že označilo vládu jako nelegitimní.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Stává se z Ondřeje Slačálka Erik Tabery levicové publicistiky?

Ondřej Slačálek vydal včera v DR komentář, v jehož titulku tvrdí, že ze sloupkaře DR Jiřího Pehe se stal Václav Klaus. Klaus ovšem mívá své sloupky v Právu, v DR by je publikovat nemohl. K prekérní situaci se tak musíme vyslovit.

Sl_a_0435

Komentář

Ondřej Slačálek: Z Peheho se stal Klaus konce devadesátých let

Ondřej Slačálek polemizuje s tezí Jiřího Pehe, že odbory by neměly v demokratickém zřízení vyzývat jménem odborových organizací vládu k rezignaci a pořádat za tímto účelem masové protesty.

Zaor_lek

Komentář

Lubomír Zaorálek: Ne víc než bzukot mouchy

Proč vláda nediskutuje se svými oponenty ve Sněmovně ani na veřejnosti? O co nižší schopnosti ministrů, o to menší ochota cokoli vysvětlovat.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Jak dál?

Platforma STOP VLÁDĚ dnes sdružuje přes sedmdesát organizací a další se hlásí o zařazení. Jsou to často aktivity, které se rodí spontánně, zdola. Nabízí se otázka, co bude dál?

Vaclavak

Zpráva

Připravované protesty budou vládu bolet, varují odboráři

Odboráři plánují po sobotní demonstraci ještě radikálnější protesty. Po jejich středečním jednání to uvedl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil s tím, že už nebudou dál chodit na jednání tripartity.

Tomas-samek

Komentář

Tomáš Samek: Sto tisíc proti Hospodářským novinám

V roce 1989 se jako nejloajálnější deník projevovalo Rudé právo. Mimo jiné i tím, jak nezvládalo svou roli solidního zpravodajství. Opakují současné Hospodářské noviny žurnalistické postupy, které se přinejmenším v něčem tehdejšímu Rudému právu podobají?

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Karolína Peake splnila zadání. Pravicová vláda bude pokračovat

Přestože se vicepremiérce nejspíš nepodaří založit nový sněmovní klub, jak po ní požadovala ODS, sehnala dostatečný počet poslanců, který zajistí bezpečnou podporu vládě. Podle expertů je ale rozuzlení vládní krize podvodem na voličích.

Zpráva

Zavadil: Kalouskovi jsem zdůraznil, že nelze ignorovat mínění veřejnosti

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil v pondělí reagoval na rozhořčené reakce týkající se jeho sobotního setkání s ministrem financí Miroslavem Kalousek v době protivládní demonstrace. Záběry televize Nova podle něj setkání zneužila.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Až přijdou vládu vypálit

Scénář je jednoduchý. Vláda svou neústupností vyvolá bezmoc, která dušena vyústí v násilný konflikt. Násilí se státní moc bude bránit silou. Omezení práv odborů a občanského sdružování je pravděpodobné stejně jako noci osvětlované plameny hořících limuzín.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Past předčasných voleb v červnu

Skutečnou změnu a posun k lepšímu může přinést jen občanská společnost, která vstoupí do politiky. Stávající strany by se pak musely pod tlakem nových lidí v politice a hlasu společnosti transformovat. Narychlo uspořádané volby by to však neumožnily.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Obraz Hieronyma Bosche

Mezi lidmi na Václavském náměstí bylo hodně vozíčkářů, lidí s berlemi a holemi a mezi nimi také hodně starých lidí. Slova řečníků byla tlumočena do znakové řeči. Současná politika naší země zradila ty, kteří ji dlouho podporovali a vkládali do ní naděje.

Kostl_n

Komentář

František Kostlán: Demonstrace naštvaných lidí se vyvedla

Demonstrace naštvaných lidí učinila nejspíše nejdůležitější krok posledních let. Namísto shora nastrčeného „nepřítele“ v podobě Romů, dalších lidí z ghett a bezdomovců, namířili demonstranti ukazováčkem na skutečné škůdce.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Pane kardinále, nejsme lůza!

Protestující, kteří přišli v sobotu na Václavské náměstí, se probudili z letargie a chopili se odpovědnosti. Neumělé transparenty, přítomnost několika pochybných osob nebo hysterie, které propadal příliš stísněný dav, nemohou na této skutečnosti nic změnit.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Sporné panství odborových starších

Původně pestrý společný protest odborů a občanských iniciativ odborářští vůdcové přečíslili k vlastní škodě svým siláctvím, ostatní pak najednou působili odvozeně. I bez ohledu na nudu na tribuně, pod ní mělo společnou radost sto tisíc lidí, a to je podstatné.

392179_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Koaliční krize stále nemá řešení. Padne Nečasova vláda?

Lídrům koaličních stran zbývají tři dny na to, aby přesvědčili dostatečný počet poslanců k podpoře vlády. Premiér přitom vylučuje spolupráci s VV a současně požaduje, aby platforma Karolíny Peake disponovala deseti poslanci. ČSSD chce nové volby.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Nestačí demonstrovat, je třeba vytvářet vizi

Současné vládě se podařilo spojit všechny složky společnosti a donutila je přemýšlet a tvořit. To je hlavním výdobytkem nynější neutěšené situace. Nestačí pouze demonstrovat, ale spolu s tím také spolupracovat na vizi jiné společnosti.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Marasmus české politiky a jeho výzvy

Českou politiku ovládají neformální sítě a penězovody, cynismus a pragmatismus. Nespokojenost dokazuje vznik hned několika iniciativ, které si daly do programu tak radikální požadavky jako destrukci systému politických stran.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Trhací kalendář

Během občanských protestů nepostačí volat po změnách. I pád vlády je řešení nedostatečné. Česká republika potřebuje zásadní legislativní změny jdoucí do hloubky ústavního systému.

B_rta_mediafax_david_polivka

Zpráva

Bárta poslanecký mandát nesloží. A plánuje kandidovat v krajských volbách

Podle expředsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty není funkce řadového poslance vrcholnou politikou, proto se mandátu nevzdá. O víkendu to uvedl pro ČT24 s tím, že plánuje kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji. Chce tak očistit své jméno.

339567

Zpráva

Nečas očekává Bártův odchod z politiky. ČSSD chce nové volby

Zatímco premiér Petr Nečas očekává odchod Víta Bárty z politiky, opoziční sociální demokraté vyzývají ODS a TOP 09, aby ukončily koaliční spolupráci se stranou, jejíž vrcholný politik byl odsouzen za uplácení.

Image

Esej

Jakub Patočka: Příští vláda bude taková, jaká bude sociální demokracie

Občanským iniciativám a sociálním hnutím proti Nečasově vládě musí záležet na tom, co přijde po ní. Je vysoce pravděpodobné, že hlavní slovo v tom bude mít ČSSD. Jakým hlasem ale ČSSD promluví, to záleží i na občanské veřejnosti.

534909_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Nečas: Bez dohody na úsporách vláda pokračovat nebude

Nezbytným předpokladem pokračování vlády na pozadí stávajícího půdorysu je dohoda ODS, TOP 09 a VV na o úsporných státních rozpočtech na roky 2013 a 2014. Na čtvrteční schůzce se na tom shodli premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.

531653_mediafax_macciani

Analýza

Vratislav Dostál: Tři východiska z krize: předčasné volby jsou nejméně pravděpodobné

Současná vládní krize se velmi rychle obrátila proti Věcem veřejným, které ji vyvolaly. Je takřka jisté, že právě ony na ni doplatí nejvíc. Předčasné volby ale zůstávají velmi vzdálené.

Vv

Zpráva

VV vyzvaly své ministry k odchodu z vlády. Kalousek chce předčasné volby

Grémium Věcí veřejných vyzvalo své ministry, aby neprodleně předali Petru Nečasovi své demise. Současně premiéra nejmenší vládní strana vyzvala, aby do 26. dubna předložil návrh opatření a kroků, které pomohou vládě nabýt ochabenou akceschopnost.

A3_demonstrace_21_4

Zpráva

Odbory a občanské iniciativy zahájily kampaň Stop vládě

Odbory, občanské iniciativy, pacienti, důchodci či nezaměstnaní v úterý zahajili kampaň Stop vládě. Požadují zastavení vládních reforem, demisi vlády a předčasné sněmovní volby. Protesty vyvrcholí dubnovou demonstrací na pražském Václavském náměstí.

Image

Zpráva

VV zveřejnily další tajnou nahrávku. Kalousek je označil za "fízlovskou partaj"

Nejmenší koaliční strana zveřejnila nahrávku, ze které plyne, že někdejší poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí měla jednat se zástupci ODS a TOP 09 o rozklížení poslaneckého klubu VV. TOP 09 i ODS jakékoli podobné spekulace razantně odmítají.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Jaro je tady, pryč s Nečasem!

Legitimita vlády Petra Nečase klesá a čím dál více lidí, včetně významných osobností veřejného života, kritizuje její kroky a volá po demisi. Nebo rovnou po vězení pro současný kabinet.

Zobrazeno 38 / 38