Chile

A1_rhc

Zpráva

Protestující v Chile vybojovali referendum o nové ústavě

Chilské politické strany se po měsíci demonstrací dohodly na cestě k eventuální změně systému. Začít se má ale až v dubnu, respektive během příštího podzimu. Mohutné protesty v ulicích tak zatím stále pokračují.

Brazil_vs_chile__16401196784_

Zpráva

Chilská fotbalová reprezentace odmítla hrát kvůli násilí na protestujících

Mohutné protesty za reformu chilského systému pokračují už více než měsíc. Vedle národního fotbalového týmu podpořili demonstranty i další sportovci a řada umělců, naposledy zpěvačka Mon Laferte s pomocí vlastní nahoty.

C1

Komentář

Klára Goldstein: Dlouho očekávaná revoluce?

Stále trvající bouře a protesty v Chile nelze vnímat jen skrze jednotlivé požadavky, excesy či dílčí ústupky. Rozhořčení tu má více příčin a hluboké kořeny. Klára Goldstein přibližuje, proč je adekvátní mluvit v daném kontextu o revoluci.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Chile po největších protestech: dopadne to tentokrát jinak?

Letošní protesty v Chile se liší od předchozích svojí radikalitou a zacílením na celý systém. Jiná byla též první reakce režimu. Po smrti více než dvaceti osob se vláda rozhodla pro ústupky. Otázkou zůstává, zda budou rozhořčeným stačit.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Proč v Chile vyhrála znovu pravice a co od ní čekat

Do chilského prezidentského paláce se vrací Sebastián Piñera – exprezident, jemuž během minulého mandátu ukradl Václav Klaus proslule pero. František Kalenda vysvětluje, proč uspěl pravicový politik i přes mobilizaci levice a co chystá.

A1

Komentář

Ronnie Barria Gatica: První svobodné volby v Chile a ty letošní: úplná demokracie stále nepřišla

Chilané si dnes připomínají osmadvacet let od prvních postpinochetovských voleb a zároveň volí nového prezidenta. Aktivista Ronnie Barria srovnává volby v roce 1989 s letošními a vysvětluje, proč se nepodařilo změnu režimu dosud dokončit.

A1

Zpráva

Chile sužují největší lesní požáry v historii, shořelo už i několik obcí

Do nejvíce zasažených oblastí míří tisíce hasičů, plameny se však stále šíří. Příčinou mimořádných rozměrů katastrofy je kombinace faktorů, z nichž část souvisí se špatným lesohospodářstvím a část se změnami klimatu.

A11

Zpráva

Svoje 11. září si připomnělo také Chile. Od Pinochetova puče uplynulo 43 let

Pinochetův režim trval od září 1973 do roku 1990. Z politických důvodů bylo během něj zabito několik tisíc osob. Dodnes se vedou debaty o roli USA při přípravě puče i při převratu samotném. CIA stěžejní dokumenty dosud nezveřejnila.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Kolonie drog a zneužitých dětí

Nacista Paul Schäfer uprchl v šedesátých letech do Chile a založil zde náboženskou komunitu. Neposlušné stoupence trestal, děti sexuálně zneužíval. Během Pinochetovy vlády tu byli mučeni odpůrci režimu.

Ca1

Zpráva

Na severu Chile rozkvetla Atacama, nejsušší poušť na světě

Silné sezónní deště letos způsobily, že poušť zbarvily nejen růžové koberce slézu, ale i modré, žluté či oranžové pásy květů dalších přibližně dvou set rostlin. Nektar a plody navíc lákají do oblasti nové ptáky, hlodavce a hmyz.

13098021245_b2c23bda24_k

Zpráva

V Chile budou soudit vojáky odpovědné za smrt Víctora Jary

Proslulý písničkář byl unesen krátce po Pinochetově puči v roce 1973, několik dní mučen a po zlámání rukou popraven. Chilská justice pokročila v poslední době v posuzování i několika dalších podobně známých případů.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Výzvy a trápení jihoamerických prezidentek

Stálý spolupracovník DR zabývající se Latinskou Amerikou tentokrát souhrnně o třech nejvýznamnějších političkách kontinentu. Co mají společného Dilma Rousseffová, Michelle Bacheletová a Cristina Fernándezová krom toho, že jsou ženy?

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Snění o jiném 11. září

Výročí 11. září je příležitostí ke vzpomínkách na všechny nevinné oběti nesmyslného násilí po celém světě - na nevinné oběti strategie řešení následků namísto příčin.

A2

Zpráva

V chilském parlamentu zasedne i Camila Vallejová

Známá tvář chilského studentského hnutí kandidovala za komunistickou větev středolevicové koalice Nueva Majoría. Ve svém obvodě získala přes 43 procent odevzdaných hlasů.

A1

Analýza

František Kalenda: Volby v Chile vyhrála levice, změnit však může jen málo

Chilská levice sice o víkendu zvítězila v parlamentních i v prvním kole prezidentských voleb, vinou systému vytvořenému ještě za diktatury ale zásadní reformy neprosadí.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Británie a Chile - tak trochu jiný výjimečný vztah

Vedle USA si Británie udržuje tzv. special relationship i s latinskoamerickou Chile. Vznikl v 70. letech a za Pinochetovy diktatury ještě zesílil. Aktuálně se o tématu mluví zvláště v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Květiny za oběti Pinocheta a mosty mezi lidmi

Tento týden bylo čtyřicetileté výročí událostí v Chile, které zemi nadlouho poznamenaly. Pinochetova vojska tehdy zaútočila, došlo puči a začala tvrdá diktatura, která si vyžádala tisíce mrtvých či zmizelých a desetitisíce vězněných a mučených.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Chile 40 let po převratu: Na cestě k národnímu konsenzu?

Právě před čtyřiceti lety svrhla skupina generálů levicový režim prezidenta Allendeho a započala období šestnáctileté diktatury. Postoj k převratu i Pinochetově vládě společnost dlouho rozděloval. V poslední letech se ale situace značně mění.

Image

Dokument

Salvador Allende: Poslední projev

Chilský prezident Allende si vzal v den převratu život, krátce před tím však naposledy promluvil k národu. Jeho poslední slova zaznivší na vlnách rádia Magallanes 11. září 1973 krátce po deváté hodině ráno přeložil pro DR Michal Špína.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Chile, ženy, symboly

Stálý spolupracovník DR zabývající se latinskoamerickými zeměmi se tentokrát zaměřil na volební souboj v Chile a na fenomén rostoucího počtu žen v jihoamerické politice obecně.

Hru_ka

Komentář

Matouš Hruška: Rebelka, kterou bychom potřebovali

Vůdkyně chilských studentských protestů Camila Vallejo se pokouší kombinovat důraz na přímou demokracii s principy demokracie zastupitelské. Může se to stát inspirací i pro naši zemi?

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Pinochet byl ničím neomluvitelný vrah

Andrea Cerqueirová reaguje na článek spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky „Řecký soumrak“, publikovaný v MF DNES, otevřeným dopisem, který zveřejňujeme.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Dva příběhy o Chile

O vládě Pinocheta existují dva příběhy. Zabránil generál Allendemu zavést v zemi diktaturu a přivedl zemi na cestu ekonomické prosperity? Nebo svrhl demokraticky zvoleného prezidenta, zemi přivedl do krize a zavedl brutální policejní režim?

Image

Zpráva

Chilští demonstranti uctili památku zabitého chlapce, bojovat chtějí dál

Vzbouření studenti drželi v pondělí smutek za šestnáctiletého Manuela Gutiérreze zabitého při čtvrteční stávce. Jejich zástupci zároveň přistoupili na dialog s prezidentem Piñerou. Na požadavku zásadních změn v systému vzdělávání však hodlají setrvat.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Pozornost pro Chile

Ve známé jihoamerické zemi probíhají již třetí měsíc protesty, které jak v síle, tak v požadavcích nemají od Pinochetova pádu obdoby. O co v nich jde, jak mohou dopadnout a proč jsou tak výjimečné?

Image

Zpráva

Allende se opravdu zastřelil dávkou z Kalašnikova, potvrdila pitva

Mezinárodnímu týmu expertů se podařilo vyvrátit teorie, dle kterých měl být proslulý chilský prezident zavražděn. Proces objasňování smrti a „zmizení“ 725 disidentů za Pinochetova režimu ovšem pokračuje dále.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Castro odchází, ať žije Castro!

V čem je vlastně rozdíl mezi systémem na Kubě a těmi, které se rozpadají v arabském světě? Copak v obou případech nejsou u moci jedni a ti samí po několik desetiletí, vládnoucí pevnou rukou? Není snad v obou případech cenzura a potlačování opozice?

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Václav Klaus je zloděj a lhář. Nemůže být českým prezidentem

Ke Klausovu odstranění může přispět skoro každý: školáci po jeho vzoru mohou krást jeho podobizny, veřejnost mu místo propisek může raději posílat žádosti o rezignace a ČSSD se může chovat tak, aby ho na Hradě vystřídal jeho pravý opak.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Klaus di Tutti Capi

Otec zakladatel mafiánského kapitalismu si na Hrad pozval vládní politická kápa. Smyslem schůzky je zabránit válce gangů, která už neohrožuje jen prosté občany, ale může poškodit i vládnoucí ekonomické struktury.

Image

Zpráva

Za zával chilských horníků nesou odpovědnost majitelé dolu

Podle zjištění vládní komise zanedbali majitelé dolu San José zásady bezpečnosti práce, zabezpečení šachet i údržbu únikových cest. Nyní se budou zodpovídat před soudem. Systémové příčiny neštěstí se ovšem stále odstranit nepodařilo.

Image

Zpráva

Chile začíná vyšetřovat Allendeho smrt, možná byl zabit na příkaz

Zvláštní soud bude v latinskoamerické zemi vyšetřovat 726 neobjasněných úmrtí, k nimž došlo za vlády generála Pinocheta. Je mezi nimi i smrt slavného prezidenta, dosud považována za sebevraždu. Případ má četné společenské i mezinárodněpolitické přesahy.

Image

Zpráva

Chilanky skončily s okupací dolu, vláda se rozhodla jim pomoci

Třiatřicet žen opustilo důl, v němž se zabarikádovaly minulý týden. Chilanky požadovaly, aby vláda pomohla jejich domovskému regionu po zemětřesení se stejnou vervou jako nedávno třiatřiceti zavaleným horníkům.

Image

Zpráva

V chilském dole se zabarikádovalo 33 žen, chtějí od vlády pomoc

K nezvyklému protestu se odhodlaly ženy z regionu, který v únoru poničilo zemětřesení. Domáhají se stejné podpory, jaké se dostalo třiatřiceti horníkům zavaleným v létě.

Image

Zpráva

Chilští havíři chtějí své drama zpeněžit

Masmédia se v uplynulých dnech zaměřila na podrobné líčení zážitků, které si z chilského dolu San José odnesli zachránění horníci. Jejich ekvádorští kolegové, zavalení jen o dva dny později, byli ve čtvrtek nalezeni mrtví.

369349_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Václav Moravec už zase ví předem, kdo vyhraje volby

Pořad Otázky Václava Moravce ohlásil, že hostem nedělního pořadu budou i dva kandidáti na primátora v Praze, Zdeněk Tůma a Bohuslav Svoboda. Jaromír Volek: je to prohřešek, ale daleko závažnější je ignorování francouzských protestů proti důchodové reformě.

Image

Zpráva

Chile oslavuje záchranu horníků, problémy s těžbou ale zůstávají

Radost nad vyproštěním posledního z horníků zavalených v dole San José od 5. srpna poněkud zastiňuje podstatu problémů, ze kterých celé drama vzešlo: otázky bezpečnosti práce, profitu a charakteru důlního průmyslu obecně.

Image

Zpráva

Jak média informovala o záchraně horníků z chilského dolu

V rámci série textů o vyprošťování horníků z chilského dolu San José srovnala ČTK titulky, dikci a styl, jakým o události informovala přední světová média.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Náš lupič mědi

Krátké zamyšlení nad bezděčnou solidaritou českých bezdomovců s chilskými horníky - a o tom, jak jim všem vlastně i pražský radní Janeček pomáhá.

Image

Zpráva

Komunitní rádia pomohla zvládnout zemětřesení v Chile i na Haiti

Chilský státní aparát komunitním rádiím nepřeje, někteří jejich provozovatelé se možná dostanou do vězení. Přesto lokální rádia sehrála významnou úlohu při zvládání nedávného zemětřesení. Poskytovala občanům informace, k nimž by se jinak dostat nemohly.

Image

Zpráva

Aktivisté z chilských komunitních rádií mohou být uvězněni

Za to, že bez licencí provozovali rádia pro vlastní komunity, jim kromě pokut a zabavení zařízení hrozí i vězení. Za jejich pronásledováním stojí provozovatelé komerčních stanic.

Image

Zpráva

Chilané těsně zvolili prezidentem miliardáře Piñeru

Konzervativní podnikatel a miliardář Sebastian Piñera vyhrál v neděli chilské prezidentské volby a střídá tak levicovou prezidentku Bacheletovou. V kampani mu pomáhali i bývalí Pinochetovi spolupracovníci.

Image

Zpráva

Chile: Podezřelí z vraždy prezidenta Montalvy byli uvězněni

Bývalý chilský prezident Eduard Frei Montalva byl v roce 1982 otráven v nemocnici, když se uzdravoval z operace kýly. Po semi letech vyšetřování byli podezřelí včera uvězněni.

Zobrazeno 42 / 42