Charlie Hebdo
Komentář
Eva Kaličinská: Pro umění jsme ochotni i zemřít. Ale jen přirozenou smrtí
V rámci Centra DOX se uskutečnila výstava na podporu Charlie Hebdo. Návštěvníci a diskutující měli díky vystaveným exponátům možnost prozkoumat hranice svého přístupu ke kontroverznímu humoru.
Sloupek
František Kostlán: U NÁS aneb Mediální střelba v Uherském Brodu
Tragedie, kdy člověk zabije několik dalších lidí, nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Ani v České republice.
Esej
Daniela Lenčéš Chalániová : Být nebo nebýt Charlie? To je otázka
Daniela Lenčéš Chalániová se zamýšlí nad tím, zda je důstojnější zapřít se a snášet svobodu slova a její podoby, anebo se vzepřít moři kritiky a zavést nějakou podobu cenzury.
Sloupek
František Kostlán: Svoboda slova není kráva, ani ta posvátná
František Kostlán polemizuje s textem Václava Bělohradského Normální je cenzura!, který vyšel na začátku února v týdeníku Respekt. Cenzura je podle filozofa Bělohradského běžnou součástí života.
Sloupek
Ivan Štampach: Co s vlnou násilí?
Nemá-li se mezináboženské a protináboženské násilí rozmoct, měl by stát vystupovat jako rázný ochránce svobody a bezpečí všech občanů bez ohledu na příslušnost. Připojit by se měly také náboženské autority, křesťanské, židovské a islámské.
Zpráva
Muslimský svět odsoudil jak útok na Charlie Hebdo, tak i karikatury
Desítky vlád a desetitisíce obyčejných muslimů vyjádřily minulý měsíc účast příbuzným obětí útoku, zároveň se ale mohutně protestovalo proti mohamedovským karikaturám v listu. V Afghánistánu a v Pákistánu se přitom demonstruje doposud.
Sloupek
Ivan Štampach: Liberálně omlouvaný fašismus
Mezi liberalismem a fašismem existuje podivuhodná a paradoxní vazba. Má však svou logiku a tradici. Všechny autoritativní náboženské tendence, když jsou obviněny, že směřují k omezení lidských práv, se dovolávají svého práva se vyjádřit.
Komentář
Igor Pleskot: Je suis Charlie?
Karikatura může být pouhým vtipem, legrací nebo také satirou či zesměšněním. Můžeme ji hodnotit jako špatnou či dobrou, vystihující, vhodnou, nebo nevhodnou. O tom všem můžeme vést spor, ale popírat právo na její existenci nelze.
Sloupek
Petr Bittner: Charlie Hebdo a léčba Žižekem
Liberalismus ve své současné podobě není schopen zachránit tváří v tvář fundamentalistickému náporu ty klíčové hodnoty, kterými sám sebe definuje. Pomoci mu podle Slavoje Žižeka může obnovená radikální levice.
Sloupek
Jakub Patočka: Čekání na kladného hrdinu
Česká politika je zalidněná zápornými hrdiny a málo výraznými údržbáři. Je přitom celkem jasné, že poptávka po kladném hrdinovi vzrůstá. Paradoxně o tom svědčí i trvající popularita Andreje Babiše, který ovšem úlohu hrát nemůže.
Komentář
Adam Votruba: Hleďme Čecha ješitu, nechce v Praze mešitu
Islamofobii můžeme zakazovat stylem „S islamofoby se nemluví“, případně se jí vysmívat. Otázkou podle Adama Votruby je, jestli si tím nezakážeme pojmenovat problém, který reálně existuje.
Komentář
Jan Šícha: Islám patří k Německu
Německo je v integraci muslimů a kvalitě demokracie podstatně dál, než si z České republiky obvykle umíme představit. Přesto dnešní turbulence otevírají více otázek a pochybností, než je leckomu i v levicové části Německa příjemné.
Dopis ze Slovenska
Arpád Soltész: Na mohamedána!
Známý slovenský komentátor se v kontextu debat okolo Charlie Hebdo vymezuje vůči klasickým argumentům islamofobů, poukazuje na výzvy k násilí v Bibli a připomíná zločiny katolíků.
Zpráva
Islámští teroristé stáli za méně než dvěma procenty útoků v Evropě posledních let
Náboženská motivace byla u terorismu v rámci EU v posledním zpracovaném období velice vzácná. Ve statistikách Europolu pro léta 2009-2013 je připisována pouze dvanácti útokům z celkových 1095. Zcela dominantní byl po celou dobu terorismus separatistických skupin.
Zpráva
Spolu s Francií zatýká islamisty také Německo a Belgie
Razie na sympatizanty Islámského státu a potenciální teroristy pokračují. V Belgii byli dva z nich ve čtvrtek zabiti. Ve Francii mezitím stále probíhá objasňování útoků z minulého týdne.
Zpráva
Francie týden po útocích: pohnutá, svorná, ale zejména ostražitá
Země zažila týden piety, solidarity a mimořádných bezpečnostních opatření. Policisty v ulicích doprovázejí stále vojáci. Zdá se, že duch ostražité svornosti většině Francouzů vyhovuje. Znalci však upozorňují, že prozatímní jednota se již začala drolit.
Komentář
Filip Molnár: Evropský rok rozvoje
Letošní rok je Evropským rokem rozvoje. Evropská unie bere problematiku rozvoje velmi vážně a angažuje se v ní nejenom finančně. Již od počátku je ale jasné, že Evropský rok pro rozvoj má pod nohama více klacků, než by mu vyhovovalo.
Rozhovor
Dienstbier pro DR: politici by měli hájit respekt a důstojnost každého člověka
Jiří Dienstbier v rozhovoru pro Deník Referendum tvrdí, že nejsmysluplnější prevencí před teroristickými útoky je vytvořit podmínky pro sociálně soudržnou společnost, která nikoho nevytlačuje na svůj okraj.
Komentář
Olga Lomová: Agentura Nová Čína k Charlie Hebdo: Svoboda projevu má své meze
Čínská vládní tisková agentura využila případ Charlie Hebdo k volání po dalším omezování svobody slova.
Sloupek
Filip Outrata: Svoboda nebýt Charlie
Hodnotou, která je po pařížských útocích v sázce, není jen svoboda tisku, ale i pluralita postojů a pohledů na svět, která zahrnuje ostrou uštěpačnou satiru stejně jako úctu k druhému a jeho vnímání světa.
Komentář
Milan Fujda: Proč se terorismus nerodí z islámu či jakéhokoliv jiného náboženství?
Tlak na muslimské organizace, aby se distancovaly od teroristických aktů džihádistů, je nemístným uplatňováním principu kolektivní viny. Muslimem se člověk obvykle narodí a vrozená identita má pramálo společného s tím, čemu v životě věří.
Sloupek
Ivana Recmanová: Šéfové českých muslimů
Do médií jsou zváni různí zástupci muslimské komunity u nás, většinou ale pouze jeden z nich. V ČR přitom neexistuje organizace, která by zastupovala všechny muslimy. Jak tedy v médiích dosáhnout jejich reprezentativního zastoupení?
Sloupek
František Kostlán: Romové proti islámu? Facebooková stránka zneužila Romy
Stránka Romové proti islámu, která vznikla na Facebooku, útočí na islám jako náboženství i na samotné Romy. Její autoři se odkazují na romské iniciativy, které se od ní distancují.
Zpráva
Nový Charlie Hebdo vychází v padesátinásobném nákladu, opět s karikaturami Mohameda
Na stánky míří první číslo francouzského satirického týdeníku připravené redaktory, kteří přežili středeční útok. Listu je projevována podpora ze všech stran. O otázce patřičnosti slavných karikatur se dnes ve francouzském hlavním proudu téměř nemluví.
Komentář
Arthur Goldhammer: Prosím, nesvatořečme Charlie Hebdo!
Smyslem časopisu bylo ukazovat, že nic není svaté. Tak z něj prosím nedělejme svátost. Zkusme mu ale rozumět.
Rozhovor
Rozhovor s M. C. Putnou: Svatý smích
Zeptali jsme se Martina C. Putny, zda souhlasí s Tomášem Halíkem: Estetika Charlie Hebdo nás může uvádět do rozpaků. Její autoři ale navzdory tomu představují hrdiny a symboly naší kultury…
Sloupek
Daniel Soukup: Střet hodnot a přízraky evropské minulosti
Pařížské vraždy vyvolávají otázky po smyslu evropských dějin i vzájemných vztazích fundamentálních evropských hodnot.
Komentář
Alena Wagnerová: Krátká zpráva z lotrinských Met
Napřažené samopaly teroristů nám kladou otázku, co pro nás tolikrát zapřísahané evropské hodnoty skutečně znamenají, a jak s nimi v každodenní praxi zacházíme. Opravdu je ohrožují jen teroristé nebo i my sami?
Sloupek
Ivan Štampach: Smetou karikatury Boha z trůnu?
Po prvním zděšení z útoku v Charlie Hebdo se ozývá, že karikovat islámská a jiná náboženská témata je nepřípustné. Náboženství s autoritářským, vševládným Bohem a slepě poslušným člověkem si ale zaslouží kritiku, včetně satiry a karikatur.
Komentář
Lukáš Senft: Okamura a autorita šoku
Tomio Okamura na útok v Charlie Hebdo rychle zareagoval výzvou k legislativním změnám. Pokud nás Okamura varuje před radikalismem, měli bychom poslechnout a varovat se před Okamurou samotným.
Rozhovor
Doufám, že Češi nejsou příliš vyděšení kvůli všem těm svým „expertům“
Ačkoli islámští teroristé zabili novináře a policisty ve Francii a přestože tam žije nepoměrně více muslimů než v České republice, reakce zde jsou mnohem vypjatější. Hovořili jsme s redaktorem Radio Prague Pierrem Meignanem.
Sloupek
Petr Jedlička: Zeman, Weigl a Svoboda aneb třikrát o muslimských přistěhovalcích
Miloš Zeman, Jiří Weigl a Pavel Svoboda vstoupili do atmosféry po pařížských útocích s argumenty, které jsou typické pro dnešní podobu xenofobie a islamofobie v Evropě. Vedoucí zahraniční rubriky DR přibližuje, v čem jsou jednotlivá tvrzení problematická.
Reportáž
Filip Outrata: Hrstka proti strachu. Pražská demonstrace Ne naším jménem
V Praze se za nezájmu médií konala manifestace muslimů proti extremistickému vraždění ve Francii pod heslem Ne naším jménem.
Komentář
Eva Kaličinská: Uprchlíci? Děkujeme, chceme
Neštěstí v redakci Charlie Hebdo se nesmí stát záminkou k odepření pomoci syrským uprchlíkům. Jedná se o nejvážnější uprchlickou krizi od druhé světové války a v zasněžených uprchlických táborech na Blízkém východě umírají lidé.
Rozhovor
Mladá fronta Dnes nevydala rozhovor se Samirem Hauserem
Babišův deník požádal o rozhovor Samira Hausera, frontmana kapely Vanessa, který pochází z Iráku. Když dostala odpovědi, které jsou psány přesně v duchu satiry Charlie Hebdu, rozhovor nevydala. Se souhlasem zpovídaného je vydáváme v DR.
Dopis ze Slovenska
Peter Weisenbacher: Charlie Hebdo je memento i pre Slovensko
Ředitel Inštitútu ľudských práv a stálý přispěvatel JeToTaku přibližuje, jak blízko má myšlenkové zázemí, z něhož vycházeli pařížští útočníci, ke xenofobii, homofobii a krajním názorům, které se objevují v současnosti na Slovensku.
Fotogalerie
Istanbul mezi vločkami a atentáty
Jan Beránek dnes působí jako programový ředitel Greenpeace Blízký východ. V den, kdy se pozornost celého světa upřela k Paříži, fotil v Istanbulu sníh. Ke svým fotografiím napsal pro DR krátkou poznámku.
Zpráva
Média o Charlie Hebdo: skoro jako bychom už byli ve válce
Až příliš mnohá česká média vesměs reagují na pařížské události komentáři, které se vezou na vlně strachu a nenávisti. Důsledně střízlivý tón si udržely jen Hospodářské noviny a internetový deník Echo24.
Zpráva
Francouzská policie zlikvidovala útočníky z Charlie Hebdo, zásah hlášen i z Paříže
Oba podezřelí z útoku na redakci Charlie Hebdo byli zabiti, jejich rukojmí osvobozeno. Mrtvý je také Amedy Coulibaly, jenž držel v posledních hodinách rukojmí v košer lahůdkářství v pařížském supermarketu. Coulibaly však stihl čtyři ze svých šestnácti rukojmí usmrtit.
Zpráva
Francouzská policie dopadla podezřelé z útoku v Charlie Hebdo, drží je v obklíčení
Bratři Kuáčíovi byli po asi 36hodinovém útěku obleženi v městečku Dammartin-en-Goële 35 kilometrů na sever od Paříže. Nyní se skrývají v budově malé tiskárny. Podle agenturních zpráv drží nejméně jedno rukojmí.
Komentář
Saša Uhlová: Největším nepřítelem je náš strach
Příběh alžírské dívky, která měla s islámskými fundamentalisty strašlivou osobní zkušenost, ukazuje, že nejdůležitější je nenechat se zlomit strachem.
Sloupek
Zuzana Válková: Neomlouvejte se, ale mluvte, prosím
Světové elity i představitelé islámu se spojují v odsudcích středečního útoku na Charlie Hebdo. Kdo ale může skutečně ovlivnit kvalitu hovoru, jaký o něm vede veřejnost, a v němž klíčí obrovská nebezpečí?
Komentář
Adam Borzič: Jaký Bůh zavraždil Charlieho?
V Paříži vraždil Bůh, který žárlí na lidskou svobodu a krásu. Bůh, který nenávidí život. Takového Boha nevyznávají jen fundamentalističtí muslimové, ale všichni fundamentalisté napříč náboženstvími.
Zpráva
České reakce na pařížskou tragédii: účast, ale bohužel i nenávist
Všichni političtí představitelé České republiky odsoudili neštěstí v Paříži a projevili soustrast s oběťmi. K varování před vlnou islamofobie však nikdo z vrcholných představitelů státu nenašel odvahu.
Fotogalerie
Fotogalerie: svíčky, květiny a tužky před francouzskou ambasádou
Stovky lidí přišly k francouzské ambasádě v Praze uctít památku obětí teroristického útoku v pařížské redakci týdeníku Charlie Hebdo.
Zpráva
Francouzská policie odhalila tváře útočníků z Charlie Hebdo, prý jde o džihádisty
Útočit měli ve středu bratři Kuáčíovi. Jeden z nich byl již dříve trestán za verbování bojovníků pro džihádistické skupiny v Iráku. Francouzská policie pokračuje v rozsáhlé pátrací akci. Pachatelé jsou údajně stále ozbrojení a neváhají střílet.
Komentář
Jakub Patočka: Vzkaz z Charlie Hebdo: láska přemůže nenávist
Co se stalo v redakci pařížského satirického časopisu Charlie Hebdo, je strašné. Má-li tragická smrt našich kolegů nějak změnit Evropu, snažme se, nechť je to k lepšímu.
Zpráva
Neznámí útočníci stříleli v redakci francouzského satirického magazínu, 12 mrtvých
Muži v kuklách pronikli do sídla týdeníku Charlie Hebdo a spustili palbu. Dle svědků vykřikovali, že mstí proroka Mohameda. Charlie tradičně zesměšňuje francouzské papalášství a krajní pravici, v posledních letech se však zaměřoval i na islámské prvky.
Zobrazeno 48 / 48