Červencové útoky v Norsku

Další témata

A1

Zpráva

V Mnichově útočil osamocený střelec, devět obětí

Ne tříčlenná skupina, ale jen jeden střelec má na svědomí páteční krveprolití u mnichovského obchodního centra. Podle aktuálních informací šlo o mladíka s německým a íránským občanstvím cílícího na přistěhovalce. Po útoku se sám zastřelil.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: U NÁS aneb Mediální střelba v Uherském Brodu

Tragedie, kdy člověk zabije několik dalších lidí, nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Ani v České republice.

Image

Rozhovor

Lukáš Kraus: Norové jsou vlastně extrémisté

S českým, leč v Norsku žijícím politologem Lukášem Krausem o důvodech porážky levice v posledních volbách, programech norských stran, rozdílech mezi nimi a specifikách norské politické kultury.

A2

Zpráva

Případ Breivik je u konce, Norsko vydechuje

Nevyužití práva na odvolání a uplynutí příslušné lhůty formálně ukončily půlroční soudní proces. Bilance důsledků Breivikových činů přitom ukazují, že už částečně doznívají i dozvuky útoků v norské společnosti.

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Tvrdá ctnost a zranitelná síla humanismu

Breivikovo vězení možná vypadá až příliš luxusně. Jenomže humanistické jednání a myšlení znamená odvážné a tvrdé ukřižování vlastních pomstychtivých reakcí a zjednodušujícího vidění světa.

Image

Esej

Marek Řezanka: Hřmí zcela jinde

Václav Vlk shrnuje na serveru Česká pozice pod titulem „Nad Evropou hřmí muslimská bouřka – Anders Breivik je začátek odporu“ své stanovisko k procesu s norským fašistou a vrahem. Jeho článek vyznívá jako protimuslimská a protilevicová propaganda.

Image

Zpráva

Breivik má za sebou první den procesu, provokovat chce i dále

Norský terorista se uvedl v duchu své ideologie. Obhajobou chce dokázat, že jednal v kontextu reálně probíhajícího civilizačního střetu. To má doložit i řada výpovědí extrémistů všeho druhu, včetně islamistických.

A1

Zpráva

Norští psychiatři zpochybnili Breivikovu nepříčetnost, soud to zohlední

Pravděpodobnost, že střelec z ostrůvku Utøja skončí v léčebně místo ve vězení, po úterku klesla. Dle nové lékařské zprávy totiž příčetný byl. Konečně rozhodnout mají až soudci ve vlastním Breivikově procesu. Ten začíná už za šest dní.

Heller_josef

Komentář

Josef Heller: Budeme mít své Breiviky a Merahy?

Individuální frustrace, kterou není kapitalistická společnost s její rostoucí nezaměstnaností s to odvrátit, se stává významným a masovým kořenem terorismu, bez ohledu na náboženská dogmata či ideologické poučky.

A4

Zpráva

Breivik požádal o propuštění z vazby, řeší se ale spíš jeho příčetnost

Norský pravicový terorista stanul v pondělí opět před soudem. Hlavní slovo v jeho případu však mají teď psychiatři.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Zdravý nemocný Breivik aneb Ať žijí odborníci

Podle odborného posudku není Anders Breivik krajně pravicový terorista, ale šílenec. Podle jiného známého odborníka v oblasti psychiatrie pro diagnózu paranoidní schizofrenie nesvědčí v Breivikově případě prakticky nic.

Image

Zpráva

Breivika čeká nejspíše doživotní léčba, má prý schizofrenii

Podle zjištění psychiatrů zabíjel už všeobecně známý Nor pod vlivem duševní nemoci. Zprávu s nálezem má nyní přezkoumat širší komise. Jestliže její závěry potvrdí, pošle soud na jaře Breivika s velkou pravděpodobností do ústavu.

Image

Zpráva

Breivik jednal dle všeho sám, naznali norští vyšetřovatelé

Po 40 hodinách výsledů, analýze dat z počítače a prověření záznamů z mobilního telefonu dospěly odpovědné orgány k závěru, že oba útoky z 22. července připravil i spáchal dvaatřicetiletý Nor bez cizí pomoci. Existenci „dalších buňek“ si prý vymyslel.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Attersee

Nebezpečí, že privilegované třídy budou chtít rostoucí frustraci a hněv lidí bez perspektivy nasměrovat na osvědčenou kolej etnické a nacionální nenávisti, je dnes velmi akutní, už se to děje. V České republice i jinde v Evropě.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Terorismus v Norsku vyklíčil z fanatismu, nikoli ze šílenství

Když člověk ztratí možnost pluralitního vidění, tedy když je náhle přesvědčen, že existuje jen ta „jeho pravda“ a ostatní jsou proto lháři, kterým je nutno čelit, dostává se na cestu vedoucí k fanatismu a jeho praktickému vyjádření v podobě násilného řešení věcí.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Komu vadí politická korektnost?

Proč kritikům korektnosti tolik vadí absence stereotypů, odsudků a urážek? Bylo by jim „demokratičtěji“, kdyby i v oficiální veřejné debatě zaznívaly rasistické invektivy či trapné etnické i náboženské zkratky, které známe i internetu?

Mhauser

Sloupek

Michael Hauser: Na smrt norských soudruhů

Jak je vidět z Breivikova teroristického útoku, ultrakonzervativní pravice v sobě skrývá síly, které mohou vybuchnout kdykoli a kdekoli. Ještě před pár dny to bylo za hranicí politické představivosti. Čin by měl především probudit levici.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Norský pohled na norského ultrakonzervativního vraha

V Evropě existuje jedna sdílená, ústavami garantovaná kultura, tedy kultura tolerance a respektu k odlišnostem. Na tom je postavena Evropa. Kdo naopak říká, že společnost mnohosti a košatosti je nelegitimní a závadná, evropské hodnoty popírá.

100_3944

Komentář

Zdeněk Vyšohlíd: Norsko 2011 a instituce „zlého“

Institucializované zlo a počítání se zlem vydává zlo za nedokonalost, nešvar, nepříjemnost. Tím zastírá skutečnost dobra. Bezprecedentní není norský zločin, ale soudobá liknavost vůči dobru a tradici evropského myšlení jako myšlení dobra.

Photo_filipoutrata

Komentář

Filip Outrata: Tvář zkázy, tvář naděje

Anders Behring Breivik a Rais Bhuiyan - terorista a oběť vražedného útoku. Jeden je mediální ikonou a druhý stojí mimo hlavní zájem médií. Oba příběhy však mají cosi společného a je třeba nad nimi přemýšlet.

Image

Zpráva

Norsko uctilo památku Breivikových obětí, policie zveřejnila jména

Pondělního shromáždění v centru Osla se zúčastnilo na 200 tisíc lidí. Další dle dopisovatelů přišli na místo piety dnes. Police mezitím pokračuje v prošetřování útočníkových kontaktů. Pozornost médií upoutalo také vystoupení Breivikova právníka.

Portret

Komentář

Markéta Hrbková: Pokrytectví nebo naděje?

Zavražděným dětem už životy nevrátíme, ale jejich smrt by se měla stát připomínkou toho, že to, co se stalo, nevyrostlo jen náhodou a bez našeho přičinění, ale má své kořeny ve ztrátě víry, že člověk je schopen sám sebe vychovávat.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Demokracii pro všechny

Vyvolávání strachu z islámu, Evropy, Němců a sudetských Němců. Odpor k lidské rovnoprávnosti. Sociální a etnický rasismus. To jsou české pilíře politiky extrémní pravice. Téže politiky, která v pátek v Norsku zmařila stovku mladých životů.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Glosa

Uvažování nad norskou tragedií

Dnes si teroristé berou za cíl nejen - a ne především – symboly a představitele moci, ale hlavně obyvatelstvo, běžné občany. Tím dostává stále nelidštější charakter. Terorismus ale nikdy nebyl řešením.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Jeden aktivní zmůže víc než desetitisíce

V telefonickém rozhovoru s Markétou Hrbkovou se k pátečním útokům pro DR vyjádřil i Lukáš Kraus, v Norsku žijící sociální demokrat a znalec tamní situace. Jeho slova přetiskujeme jako samostatný komentář.

Image

Zpráva

Střelec z Norska půjde na měsíc do izolace, měl prý komplice

Norský soud v pondělí rozhodl, že Anders Breivik, jenž nese odpovědnost za smrt nejméně 68 sociálnědemokratických mládežníků, bude internován na samotce. Větší pozornost médií si ale získalo nové Breivikovo prohlášení, že na útocích spolupracoval se „dvěma buňkami“.

Zobrazeno 26 / 26