Bělorusko

Aa1

Zpráva

Rusko, Bělorusko a Kazachstán pokročily ve sbližování, budou mít vlastní Unii

Dosavadní celní dohodu nahradí těsnější hospodářský svazek s volným pohybem pracovních sil. Ještě v létě má přistoupit Arménie, později Kyrgyzstán a Tádžikistán.

A5

Zpráva

V Bělorusku proběhly další nesvobodné volby

Dolní komora běloruského parlamentu zůstane opět bez opozice. Většina Bělorusů nevyslyšela ani výzvu k bojkotu. Přesto se letošní volby od předešlých poněkud lišily.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Běloruský sen

Situace v Bělorusku není srovnatelná s tou před rokem 1989 u nás a strašně těžko se pro ní hledají srozumitelná přirovnání. Nejlepší srovnání možná je, že je to Sovětský svaz light.

A3_m_ris_rieksti_

Zpráva

Státy EU se rozhodly stáhnout velvyslance z Běloruska

Vývoj poslední diplomatické rozepře mezi Evropskou unií a zemí Alexandra Lukašenka nabral neobvyklý spád. Takzvaně na konzultace by měli odcestovat ambasadoři všech zemí Unie, jež mají v Minsku svá velvyslanectví.

Image

Zpráva

V Bělorusku se množí nový typ protestů - potlesk beze slov

Po zimní sérii represí zmizela z Běloruska někdejší tisícová shromáždění. Konají se však protesty jiného typu. Obzvlášť oblíbené jsou v posledním měsíci demonstrace, na nichž se neřeční ani neskanduje, ale jen tleská.

Image

Zpráva

Lukašenko zakázal vývoz a protesty, krize pokračuje

Běloruský prezident varoval silnými slovy před snahou využít současných hospodářských problémů k podněcování demonstrací či stávek. Delegace jeho vlády současně jednají o různých formách pomoci s MMF, Ruskem i Čínou.

Image

Zpráva

Krize v Bělorusku propukla naplno, vláda se obrací na MMF

Rázná devalvace běloruského rublu podnítila růst cen základního zboží. Vláda tak ceny zmrazila a nyní žádá o pomoc Mezinárodní měnový fond. Dle některých znalců nastala vhodná doba k tlaku na demokratizaci. Podle jiných však Fond nic takového nechystá.

Image

Zpráva

Bělorusko vyhostí zahraniční novináře, zvláště pak ruské

Alexandr Lukašenko chce vypovědět pracovníky zahraničních médií, kteří prý vyvolávají paniku v souvislosti se současnou krizí. Dle agentury ITAR-TASS se prezidentovo rozhodnutí dotkne nejvíce novinářů z Ruska.

Image

Zpráva

Krize běloruské ekonomiky pokračuje, psát o ní se však nesmí

Vedoucím pracovníkům státních médií bylo údajně doporučeno, aby do zpravodajství nezařazovali příspěvky o padajícím kurzu rublu, nezaměstnanosti a růstu cen. Krize přitom již připravila o místo na 600 tisíc Bělorusů.

Image

Zpráva

Represe v Minsku po výbuchu pokračují, režim uzavřel dvoje noviny

Lukašenkův režim nechal uzavřít redakce deníků Naša Niva a Narodnaja Volja. Oficiálně se tak stalo kvůli očerňování úřadů a poškozování veřejných zájmů. Podle opozice jde ale o další ze série represí, jež byly zahájeny po nedávném výbuchu v minském metru.

Image

Zpráva

Běloruská policie zatkla po výbuchu v metru i opoziční aktivisty

Navzdory údajnému přiznání pachatelů nedávného teroristického útoku pokračují běloruské úřady v hledání dalších viníků. Podle komentátorů může jít i o odvádění pozornosti od jiných problémů, zvláště pak od blížící se devalvace místního rublu.

Image

Zpráva

Bělorusko hledá důvody pondělního atentátu

Dva dny po bombovém útoku v minském metru se policii sice podařilo zadržet nějaké podezřelé, avšak ne zjistit motivy. Nad důvody dosud nejhoršího teroristického činu v dějinách země se tak v Bělorusku rozběhla čilá debata.

Image

Zpráva

Lukašenko už nechce poslouchat Pet Shop Boys

Běloruský diktátor zřejmě vydal doporučení médiím ve své zemi, které umělce mají ignorovat. Jedná se o nejen o běloruské hudebníky a spisovatele, ale také o umělce zahraniční, kteří podle Lukašenka podpořili opozici proti němu.

Zpráva

Schwarzenberg je pro uvalení sankcí na Bělorusko

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se v přednášce o prioritách české diplomacie v tomto roce obsáhle vyslovil pro zavedení sankcí na představitele Běloruska, styky se zemí ale přerušit nechce.

Image

Zpráva

Běloruské úřady stupňují tlak na média

Běloruské ministerstvo spojů nechalo zastavit vysílání známé rozhlasové stanice Avtaradyjo. V zemi též pokračují razie v bytech novinářů a připravují tematické procesy.

Image

Zpráva

Běloruská tajná služba prohledává byty kritických novinářů

V Bělorusku se na sklonku roku vystupňovaly perzekuce namířené proti kritickým novinářům.

Zpráva

Česká republika a další země vyzvaly EU k zastavení sbližování s Běloruskem

Po běloruských volbách, ve kterých minulý víkend zvítězil Lukašenko, vyzvali dnes ministři zahraničí několika států Evropskou unii, aby zastavila své sbližování s Běloruskem.

Image

Zpráva

Západ běloruské volby odsoudil, Rusko je hodlá respektovat

Evropští pozorovatelé v pondělí označili běloruské prezidentské volby za fiasko. Násilí a podvody pravděpodobně způsobí stažení nabídky EU na téměř čtyři miliardy eur pomoci a úvěrů. Dle četných analytiků se tak země znovu obrací na východ.

Image

Zpráva

Lukašenko zvítězil v dalších volbách, lídři opozice byli zatčeni

Běloruský prezident Lukašenko získal v nedělních volbách oficiálně 79,7 procenta hlasů. Opozice označila výsledek za frašku a svolala protesty. Ty byly náslně rozehnány. Dva z devíti opozičních vůdců policie zbila do krve a čtyři internovala.

Ice_minsk

Zpráva

Bělorusové volí prezidenta, očekává se Lukašenkova obhajoba

Běloruští voliči jdou v neděli k prezidentským volbám. Všeobecně se očekává, že svůj post obhájí Alexandr Lukašenko, který zemi prakticky neomezeně vládne již šestnáct let. Opozice již prohlásila volby za falešné a na nedělní večer svolala protesty.

Image

Zpráva

Běloruský éter zaplavila prorežimní odrhovačka, prý bez příkazu

Deset dní před prezidentskými volbami začaly běloruské rozhlasové stanice masově přehrávat lidově písničkářský hit Saňa, jenž podle agentur oslavuje Alexandra Lukašenka. Celá kauza má však i rysy novinářské konstrukce.

Image

Zpráva

Běloruský novinář Bebenin se skutečně oběsil, potvrdila OBSE

Vyšetřování specialistů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vyvrátilo podezření, že byl proslulý novinář-aktivista zavražděn za svou protirežimní angažovanost.

Image

Zpráva

Lukašenko bude mít v prezidentských volbách devět soupeřů

Běloruská opozice se nedokázala shodnout na společném protirežimním kandidátovi. Šance současného prezidenta na znovuzvolení tak rostou. Bez jasné odpovědi dosud zůstává otázka, zda, respektive jak moc, může letošní volby ovlivnit Rusko.

Image

Zpráva

Verze o sebevraždě běloruského novináře vyvolává pochyby

Známí a spolupracovníci běloruského opozičního novináře Olega Bebenina přinesli nová svědectví o jeho životě a smrti. Podle většiny neměl k sebevraždě důvod.

Image

Zpráva

Ruská média kritizují Lukašenka, běloruská Putina

Červnová roztržka Ruska a Běloruska nad platbami za plyn byla fakticky urovnána, provládní média však stále Minsk, respektive Moskvu, napadají. Sílící nevraživost dost možná poznamená i blížící se běloruské volby.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Blíží se konec Alexandra Lukašenka?

Současný spor o cenu, respektive poplatky za tranzit ruského plynu přes Bělorusko bude nejspíše vbrzku urovnán. V kontextu, v němž se odehrává, lze ovšem pozorovat přesahy, které se mohou stát současnému režimu v Minsku osudnými.

Image

Zpráva

Gazprom hrozí Bělorusku ukrajinským scénářem

Ředitel Gazpromu Alexej Miller a ruský prezident Dmitrij Medveděv dali Bělorusku pětidenní ultimátum na splacení dluhu za plyn. Pokud Bělorusko dvě stě milionů dolarů neuhradí, omezí mu Gazprom dodávky plynu o pětaosmdesát procent.

Image

Zpráva

Běloruské volby se blíží, Lukašenko stupňuje represi

Dubnové regionální volby by mohly zlepšit postavení běloruských opozičních stran. Režim Alexandra Lukašenka se je tak snaží dopředu oslabit. Jednou nejnebezpečnějších skupin jsou pro něj menšiny Poláků, které mají podporu varšavské vlády.

Zobrazeno 28 / 28