Alexandr Vondra

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Chvála a respekt praktické škole

I protikorupční Respekt se někdy utne, když nekriticky adoruje to, jak CEVRO Institut „bourá tabu“.

Pavel_kopeck_-_fotografie

Glosa

Směšnost, nebo trapnost?

Alexandr Vondra podruhé kandiduje do Senátu za volební obvod, se kterým nemá téměř nic společného, navíc v situaci rostoucí neoblíbenosti vlády, jejímž je členem.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Jeden rok, nebo celá věčnost?

Po roce působení současné vlády se sluší její výkon zhodnotit, i když se to zdá být vzhledem k neuvěřitelným výkonům koalice obtížné. Z mnoha hledisek si vybral autor čtyři: aféry, koaliční vztahy, reformy a ostatní tzv. provozní agendu.

Image

Zpráva

Vondra snad konečně udá bitevníky L-159, zalíbily se v Iráku

Česká delegace vedená premiérem Nečasem se snaží v Iráku prodat proslulé stroje z Vodochod. Jednání údajně probíhají dobře. Ministr Vondra zároveň nabídl zchudlému režimu modernizaci tanků a helikoptér, lidé ze Zetoru zase traktory.

Zpráva

Němcová odložila mimořádnou schůzi poslanců k Promopro

Kvůli onemocnění ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) požádali sociální demokraté ve čtvrtek o přesunutí mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k údajně předražené zakázce firmě Promopro na červen.

Zpráva

ČSSD žádá schůzi Sněmovny kvůli Promopro. Může uspět

V případě hlasování o sněmovní schůzi hodlají menší koaliční strany opustit sál. Tím by sice návrh ČSSD nepodpořily, ale umožnily by opozici samotnou ODS přehlasovat. ČSSD vadí, že se rekonstrukce vlády Alexandra Vondry nedotkla.

235807_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Vondra chce zrušit vojenský újezd v Brdech

Touha po úsporách přivedla ministra obrany k rozhodnutí zrušit vojenský újezd Brdy. Další újezdy mají být zmenšeny. Starosta Trokavce Jan Nevoral se v této souvislosti obává, že brdské lesy zničí turisté a developeři, i když to mluvčí ministerstva odmítá.

Image

Zpráva

Ochránci soukromí šetří kauzy ProMoPro a sledování politiků ABL

Úřad pro ochranu osobních údajů prošetřuje údajné sledování politiků bezpečnostní agenturou ABL. Současně provádí kontrolu na ministerstvu financí v souvislosti s kauzou sporné vládní zakázky pro firmu ProMoPro.

Image

Zpráva

Vondra rozhodne, zda se stát vzdá vojenského prostoru Brdy

Provoz brdského vojenského prostoru stojí ministerstvo obrany ročně přes sto milionů, v rámci úspor tedy ministr rozhodne, zda se újezdu nevzdá. Devadesát procent z něj ale tvoří armádou nevyužívané lesy, které by tím přestaly být chráněny.

465035_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

K9 se k situaci ve zdravotnictví zatím nevyjádřila

Úterní jednání koaliční K9 skončilo bez jasných závěrů. Strany pouze oznámily, že o situaci ve zdravotnictví budou dále jednat. Stejně tak nedošlo ke sblížení postojů v případu Alexandra Vondry.

Image

Zpráva

Armádní zakázky byly v minulosti předražené, přiznal Vondra

Z finančního auditu na ministerstvu obrany vyplývá, že stát přišel kvůli nákupům vojenské techniky přes prostředníky přibližně o 1,5 miliardy korun. Ministr obrany Alexandr Vondra proto ve středu na vládě předloží novelu, která prostředníky z jednání vyloučí.

Image

Zpráva

Koaliční poslanci odmítli debatovat také o platbách firmě Promopro

Vedle předvolání Petra Nečase, který měl promluvit k zásahu Vojenské policie v ČT, znemožnili vládní poslanci v úterý také vyslechnutí Miroslava Kalouska. Od toho žádala opozice vyjádření ke sporným zakázkám při českém předsednictví EU.

Image

Zpráva

Koalice odmítla vysvětlit akci Vojenské policie v ČT i před poslanci

Hlasy zástupců vládní koalice Sněmovna v úterý odmítla požadavek opozice, aby premiér Petr Nečas vysvětlil okolnosti pátečního zásahu Vojenské policie v ČT. Komunisté teď chtějí vyvolat mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry celému kabinetu.

238281_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Rudolf Blažek se bude starat o miliardové armádní zakázky

Někdejší náměstek na pražském magistrátě Rudolof Blažek, kterého chtěl spolu s dalšími z radnice vymést sociálnědemokratický kandidát na primátora Jiří Dienstbier, se zřejmě v úterý stane náměstkem na ministerstvu obrany.

435847_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Vondra obvinil Kalouska z kriminalizace úředníků ministerstva obrany

Alexandr Vondra hájí své spolupracovníky v případu ProMoPro. Miroslavu Kalouskovi vytýká způsob, jakým o kauze informoval veřejnost. Celou událost vnímá jako snahu kriminalizovat úředníky vyšetřující korupci na ministerstvu obrany. Transparency International Vondru upozorňuje, že se má zabývat tím, zda se stal trestný čin, a nikoli způsobem Kalouskova zveřejnění.

443387_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Bohuslav Sobotka: Nečas je slabý a nemá odvahu

Bohuslav Sobotka se domnívá, že by premiér Nečas měl odvolat z vlády ministry Dobeše, Vondru a Johna. Jsou spojeni se skandály a nejsou kompetentní. Kalousek podle Sobotky tají okolnosti zakázky vlády s firmou ProMoPro.

Iveco

Zpráva

Barták nakoupil obrněnce Iveco nejdráž, zjistil Vondrův audit

Slováci nakoupili transportéry Iveco o třetinu levněji, Španělsko za pětinu a Norové za čtrnáctinu ceny oproti ministerstvu obrany pod vedením bývalého ministra Martina Bartáka (ODS). Zprostředkovateli, Omnipolu, šlo devatenáct procent z ceny zakázky.

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Soupeř s formátem

Alexandr Vondra s velkou pravděpodobností nekrade. Vondrovi ideoví protivníci by v něm měli vidět především soupeře s formátem. Jeho likvidace je přáním slabší části české pravice.

Image

Esej

Petr Pospíchal: Jak ulovit Sašu Vondru

Případ Saši Vondry na první pohled působí jako ničím už nepřekvapující selhání dalšího z elity ODS. Petr Pospíchal nabízí odlišný pohled. Ve svém eseji bere Sašu Vondru v ochranu před tím, co označuje za nebezpečnou mediální manipulaci.

429849_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Vondra hájí zakázku firmě Promopro, expremiér ho vyzval k odchodu

Někdejší premiér Mirek Topolánek se přidal na stranu kritiků ministra Alexandra Vondry. Ministr obrany by měl podle jeho názoru odstoupit. Vondra však žádnou kauzu nevidí a trvá na tom, že se jedná o diskreditační kampaň.

292803_mediafax_milan_kammermayer

Zpráva

KSČM žádá rezignaci ministra obrany, předkládá argumenty

Předseda KSČM představil v pondělí novinářům důvody, proč by měl Alexandr Vondra po své poslední kauze odstoupit. Ten to sám v rozhovoru pro iDNES.cz nevyloučil, ale uvedl, že tak učiní, pokud se prokáže zpronevěra velkého množství peněz.

431007_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Vondra tvrdí, že o předražené zakázce firmě Promopro nevěděl

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odmítl odpovědnost za zakázku pro firmu Promopro od jím tehdy vedeného úřadu pro evropské záležitosti bez soutěže. Místo 85 naúčtovala firma státu 766 milionů. Bývalý vedoucí úřadu vlády tvrdí, že o ní Vondra věděl.

344515_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Kalouskův úřad podal trestní oznámení na Vondrův tým

Ministerstvo financí má podezření, že v době českého předsednictví EU pod vedením Alexandra Vondry docházelo k velkým únikům státních prostředků. Útvar ministerstva zabývající se praním špinavých peněz proto podal trestní oznámení. Kalousek ani Vondra se k věci zatím nevyjádřili.

Zpráva

Vondra rozprodává letouny, budovy i inventář, aby úřad ušetřil

Ministerstvo obrany vlastní inventární majetek v pořizovací hodnotě 190 miliard korun. Většina z něho je ale dávno odepsána. Část zbytku chce ministr Alexandr Vondra (ODS) rozprodat pod cenou.

Image

Zpráva

Vondra tvrdí, že policii ovlivňuje ABL, John zase, že Langer

Ať už měl nebo má vliv na chod policie kdokoliv, a podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) je to firma Víta Bárty (VV) ABL, kdežto podle ministra vnitra Radka Johna (VV) jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), policejní prezident sám to zřejmě nebyl a nebude.

Image

Zpráva

Auditoři na ministerstvu obrany odhalili předražené zakázky

Auditoři, kteří prověřovali hospodaření ministerstva obrany, upozornili na celkem 54 různých pochybení. Pět zakázek ministerstva auditoři pokládají za nadhodnocené, celkem přibližně o sto milionů korun. Doposud je prověřena asi polovina zakázek.

Zpráva

Prezident, premiér a ministr obrany jednali s vojenskými veliteli o budoucnosti armády

Armádě kazí podle prezidenta Klause i premiéra Nečase pověst ministerstvo obrany. Ministr Vondra je pověřen své ministerstvo pročistit. Vojáci se musejí od ledna smířit se změnou v hodnostech, kterou mnozí vnímají jako degradaci.

310105_mediafax_dobrin_stojcev

Zpráva

HN: cena letounů CASA stále není konečná

Nákup transportních letadel CASA je provázen mnoha nejasnostmi a výsledná cena neustále roste. Oproti původnímu předpokladu zaplatí stát další dvě sta milionů. Armáda potřebuje náhradu za bitevníky, vložené do směny v rámci obchodu.

344515_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

HN: Kalousek a Vondra si navzájem prošetřují minulost v úřadech

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) od prvního září prošetřuje zadávání armádních zakázek pod vlivem Martina Bartáka a Miroslava Kalouska, ti naopak z ministerstva financí poslali týž den auditory na evropskou agendu Úřadu vlády, kterou vedl Vondra.

262349_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Casa v Afgánistánu: piloti nemají čas na výcvik

Transportní letoun Casa má od ledna sloužit vojákům mise v Afghánistánu. Letečtí odborníci se obávají, že piloti neprojdou odpovídajícím výcvikem.

382187_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Eurokomisař: ČR by měla navýšit peníze na rozvojovou pomoc

Česká republika vydává podle eurokomisaře Piebalgse příliš málo peněz na zahraniční rozvojovou pomoc. Vláda tvrdí, že více peněz nemá a musí šetřit, přitom v Afghánistánu hodlá zvýšit počet vojáků.

Image

Zpráva

Vondra vyzval zbrojaře k ukončení protekcionismu

Podle Alexandra Vondry si vojáci za své seškrtané rozpočty potřebují koupit co nejvíce výzbroje a protekcionismus tomu brání. Jan Májíček má za to, že v prohlášení ministra Vondry ukazuje neoliberalismus svou plnou krásu.

Image

Zpráva

Kosovo opustí česká armáda podle Vondry za rok v létě

Při své pondělní návštěvě v Kosovu uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že zbylých devadesát českých vojáků zemi opustí příští rok. Navýšit chce Vondra naopak podíl ČR na válce v Afghánistánu.

370455_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Vláda šetří, pro Afghánistán chce ale Vondra další vojáky

Podle ministra obrany Alexandra Vondry by se příští rok mělo angažovat v Afghánistánu o dvě stě českých vojáků více. Podle kritiků však budou podporovat zkorumpovaný režim a v době šetření přijde akce ČR na 1,5 miliardy korun.

Image

Zpráva

Vondra vyšle do Afghánistánu padesát nových vojáků

Po páteční návštěvě předsedy vojenského výboru NATO Gianpaola Di Paola u ministra obrany Alexandra Vondry padlo rozhodnutí vyslat do Afghánistánu padesátičlenný výcvikový tým českých vojáků. Působit mají od září v afghánské provincii Vardak.

Image

Zpráva

Vondra řekl očekávané: v Afghánistánu zůstaneme

Vondra nechce v příštích dvou letech omezovat misi v Afghánistánu, o jejím případném rozšíření chce nejprve mluvit s americkými generály. Podle Jana Majíčka se ve Vondrově postoji odráží zpozdilost a servilita české politiky.

Image

Zpráva

Klausovu výjimku ze sociálních práv EU uhájíme, říká Vondra

Výjimkou z Lisabonské smlouvy týkající se sociálních práv na podzim podmínil prezident Václav Klaus svůj podpis pod dokumentem. Bude ji prosazovat i ustavující se koalice. „Jsem za tu výjimku rád, může se hodit," uvedl Vondra pro Respekt.

Zbarta

Sloupek

Zdeněk Bárta: Manipulace s informacemi

Způsob, jakým Lidové noviny zacházejí s politiky, není hoden seriozního média. Neinformují, vedou propagandu.

Zobrazeno 38 / 38