Vondra rozhodne, zda se stát vzdá vojenského prostoru Brdy

Provoz brdského vojenského prostoru stojí ministerstvo obrany ročně přes sto milionů, v rámci úspor tedy ministr rozhodne, zda se újezdu nevzdá. Devadesát procent z něj ale tvoří armádou nevyužívané lesy, které by tím přestaly být chráněny.

(čtk)

06.04.2011 10:15

235807_mediafax_jakub_polacek

Zrušením vojenského pásma skončí i ochrana místní přírody. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Ministerstvo obrany chystá zrušit třetí největší vojenský újezd Jince neboli Brdy, rozkládající se mezi Středočeským a Plzeňským krajem. Informuje o tom středeční deník E15. Podle dokumentů, které má list k dispozici, doporučil cvičiště u jinecké dělostřelecké posádky zrušit generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Návrh nyní musí schválit ministr obrany Alexandr Vondra. Kvůli novelizaci příslušného zákona bude nutný souhlas vlády a parlamentu, s převodem území budou muset rovněž souhlasit krajské a místní samosprávy, poznamenal list.

Zdroje blízké ministerstvu se shodují, že rozhodování bylo obtížné, protože generální štáb dlouhá léta úporně trval na zachování všech pěti vojenských výcvikových prostorů - Boletic, Brd, Březiny, Hradiště a Libavé. Nakonec Vylita po posouzení ekonomických, ale především vojenských kritérií upřednostnil Jince. Jejich roční provoz vyjde zhruba na sto až sto padesát milionů korun, po případném uzavření tamní posádky by úspora mohla být ještě vyšší, píše E15.

Rozloha prostoru Brdy je 260 kilometrů čtverečních. Z toho devadesát procent tvoří lesní porosty, zbytek využívá armáda. Na území se nachází specializovaná dělostřelecká, tanková, protitanková a letecká střelnice. Už několik let ji využívají rovněž vojáci členských zemí NATO v rámci cvičení Létající nosorožec.

Po zániku cvičiště by se musela přemístit 13. dělostřelecká brigáda a její 132. dělostřelecký oddíl, které sídlí v Jincích. České dělostřelce by tak potkal podobný osud jako jejich slovenské kolegy z vojenského újezdu Javorina. Po vleklých diskusích Slovensko tento prostor zrušilo začátkem roku, uzavírá E15.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.