Profil čtenáře:
Tomáš Eichler

TE
Profese:
ale to přeci neznamená, že není třeba dávat pozor. Tak jsme pochopil i Patrikův článek: Když bude velký průšvih, tak až cca za dvě volební období, do té doby udělejme všechno proto, aby k němu nakonec nedošlo.

Pět "shod" naší sitiuace s Výmarskou republikou byla jistá nadsázka, ale stále jsme nenalezl zdroj toho optimismu, se kterým Milan Znoj tvrdí, že se nás rozhodně žádný podobný průšvih nečeká. Jenom proto, že je zadlužení USA horší než naše?

Ještě jednou opakuji. Nečekám návrat faš/nac -ismu, ale pokud udrží současná vláda reformní tempo a globální ekonomická situace se nezlepší, budou variace na toto téma přitažlivější pro stále větší část populace.
●země je zatížena dluhem, které velká část společnosti neuznává nebo považuje za nespravedlivý
●sociální zabezpečení stojí na "osobní odpovědnosti", svépomoci rodin a charitě, dochází k drastickým škrtům státních výdajů včetně sociální oblasti
●ekonomická moc je kumulována v rukách úzké vrstvy
●chybí stabilní a respektovaná vláda s dlouhodobým programem
●volání po rázných a rychlých řešeních sílí

Tohle máme s Výmarskou republikou společné, teď jste na tahu vy a nějdětě pět rozdílů.

Osobně jsem v tomhle ohledu mnohem radikálnější než Patrik. Samozřejmě nečekám, že tady zavládne faš/nac ismus německého střihu. Kloním se spíš k Ulrichu Beckovi, který vidí předbraz budoucnosti Evropy v jihoamerických státech.

Každopádně je dobré mít napaměti, co všechno se stát může a dělat vše proto, aby se tak nestalo. Jestliže budeme čekat, až se v čele státu objeví divnej chlápek s knírkem, bude už rozhodně pozdě. Mimochodem ten divnej chlápek s knírkem byl mimo jiné grafoman, jehož knihy nedávaly smysl. Koho mi to jen připomíná:-))
Bylo to trochu naivní, i když ne tak naivní, jako věřit současné podobě penzijní reformy.
Podobně fungujících zařízení je po republice celá řada, netřeba čekat na nové nápady, zapojit se můžete už těď. Jestli se však vámi vybrané zařízení nebo organizace dožije vašeho důchodu, už vám nikdo nezaručí. Velkým problémem je právě financování.
Stát a kraje elegantně přenesli významnou část financování sociálních služeb na futro Evropské unie a okamžitě zapomněli na to, že tyhle zdroje jednou vyschnou. Téměř nikdo si tak nedělá hlavu s tím, co se bude dít po roce 2015, kdy utratíme už i ty nejposlednější evropské peníze. Nebo na to radši nechce myslet.
Budoucnost zřejmě patří lokálně uplatňované praktické sociální politice obcí, které budou muset na svá bedra převzít další část toho, co zatím ještě zajišťuje stát, sehnat na sociální služby peníze.
Obavy z převzetí moci komunisty jsou výsledkem uplynulých 20 let intenzivní indoktrinace. Zatím nebyli schopni se ani resuscitovat. Strana která si dokáže ideologicky zdůvodnit volbu Václava Klause na hrad rozhodně nepředstavuje reálnou hrozbu a jen potvrzuje svou úlohu skanzenu. Když zajdete do jakékoliv hospůdky páté cenové skupiny uvidíte, kde je skutečná hrozba. Bezradnost intelektuálů a demokratů tváří v tvář plíživému nástupu faš/nac ismu velmi názorně popsal třeba Klaus Mann.