V Bruselu protestovaly odbory všech barev, došlo i na potyčky

Belgickým odborářům se podařilo zorganizovat pěkný, mohutný protest, jehož si díky skupince třiceti bouřliváků všimly i velké agentury. Akce skončila těsně před začátkem eurosummitu, jejž ovšem zcela ovládá otázka aktuálního vývoje v Portugalsku.

(pjed)

24.03.2011 18:30

A1

Demonstranti se v Bruselu shromáždili na několika různých místech, z nichž potom vyrazili na protestní průvod do centra. Foto archiv Deredactie.be

Sedm až osm tisíc dle police, patnáct až dvacet tisíc podle odborových centrál. Přibližně tolik lidí se nakonec zúčastnilo čtvrtečního protestu belgických odborářů, kteří chtěli před začínajícím summitem EU v Bruselu varovat před přijímáním neoliberálních opatření.

Odboráři se ráno shromáždili na několika místech. Křesťanské odbory ACV svolaly demonstraci k Atomiu, liberální centrály zase před sídla velkých firem. Nejvíce pozornosti však poutal mohutný protest socialistických odborů z centrály ABVV. Jejich členové a sympatizanti se sešli na celkem čtyřech místech, z nichž se pak vydali do centra města.

Dopolední protesty probíhaly celkem klidně. Krátce po poledni se ovšem skupinka třiceti radikálů pokusila prorazit policejní kordon u úřadu premiéra, a pořádkové síly rozehnaly čelo průvodu vodními děly.

Dle přítomných svědků prolétlo vzduchem i několik dlažebních kostek a kamenů. K žádným vážnějším poraněním nedošlo.

Odboráři si načasovali svůj protest schválně na 24. březen, jelikož právě v tento den začíná v Bruselu dvoudenní summit EU. Zde mají evropští státníci až do pátku diskutovat o takzvaném Euro paktu – koordinované úpravě mzdové politiky, která má podle neoliberálních ekonomů učinit evropský pracovní trh konkurenceschopnějším.

Konkrétně belgičtí zaměstnanci se v této souvislosti obávají, že některá z navrhovaných opatření – a zvláště provázání růstu hospodářství s výší mezd – ohrozí nynější mechanismus pravidelné úpravy platů. Poukazují přitom na stále ohromné zisky velkých firem a bank, které by měly dle jejich názoru nést větší zátěž ozdravných opatření.

Podle posledních zpráv není nicméně vůbec jasné, zda se státníci budou příslušným tématem vůbec zabývat. K budově Justus Lipsius, kde se eurosummit koná, sice policisté odbory nepustili; krátce před setkáním ovšem zamítl parlament v Portugalsku novou sérii úsporných opatření a tamní premiér Sócrates podal v návaznosti na to demisi. Další ze členů eurozóny se tak propadl do politické krize, která dle analytiků londýnské City povede téměř jistě k žádosti Portugalska o sanační úvěr.

Portugalsko by se tak po Řecku a Irsku stalo již třetí zemí se společnou měnou, jež není schopna splácet své závazky.

Další inforamce:
Flanders News Protesters clash with police in Brussels
AFP Protesters clash with police ahead of EU summit
EUBusiness Thousands in austerity protest outside EU summit


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.