Belgie je další ohroženou zemí eurozóny, škodí jí politické vakuum
Roman BurešPodle středečních statistik dosáhla cena za pojištění belgického dluhu historického maxima. Mnozí analytikové tak zemi začínají symbolicky řadit na seznam rizikových ekonomik eurozóny, vedle Španělska a Portugalska. Irsko mezitím zveřejnilo plán rozpočtových škrtů.
Stále více analytiků mluví o Belgii jako o zemi, kterou je třeba připočíst na seznam ohrožených ekonomik eurozóny. Tam se dnes nachází vedle Řecka a Irska i Španělsko, Itálie a Portugalsko. Podle statistik zveřejněných ve středu se zvedla cena za pojištění belgických státních dluhopisů před bankrotem o pět procent. Dosáhla tak svého historického maxima.
Podobně jako nedávno v Irsku, které se nyní snaží i přes kritiku svých občanů prosadit rozsáhlá úsporná opatření potřebná pro získání sanačního úvěru Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie, se nyní v Belgii objevují znamení, že investoři začínají vidět tuto ekonomiku jako stát, který žije už jen z půjčených peněz a času.
Nejenže státní dluh země letos dosáhl sta procent celkových ročních státních příjmů, Belgie má navíc zhoršenou pozici tím, že již od dubna nemá funkční vládu. Zatím si nepůjčuje peníze s takovými úroky jako Španělsko nebo Portugalsko, ale podle analytiků se rozdíly rychleji snižují.
„Belgie musí platit navíc za politický risk, protože stále nemá vládu, která by udělala rozhodnutí, jak omezit státní výdaje a dluhy, což je přesně to, co chce trh vidět,“ řekl nejmenovaný analytik citovaný deníkem Guardian.
Zatímco většina ostatních evropských států a jejich vlád se snaží řešit, kde škrtat a jaké investice omezit, Belgičané stále nemohou vyřešit spor ohledně formy vládnutí v jednom smíšeném okresu poblíž Bruselu, kde společně žijí Valoni a Vlámové. Kvůli němu v dubnu podala demisi vláda premiéra Yvese Letermeho.
Jinak s neuznáním dluhu vůči soukromým organizacím, pane Hošku, nepočítejte. Je pouze pravděpodobné, že u některých zemí dojde k řízenému bankrotu (u Řecka téměř jistě), v rámci něhož budou soukromým koncernům vyplaceny menší částky, než jaké byly dohodnuty.
U "zevropštění bank" však můžete mít trochu pravdu. Nepravděpodobnější podobou rozpadu eurozóny je totiž imploze jejího jádra (tedy fiskálně stabilizovaných zemí) a přerod eura v tzv. Deutsche euro, které bude mnohem silnější. V nové deutsche-euro-zóně budou mít státy nejen společnou centrální banku, ale i společná rozpočtová omezení, například zákaz se příliš zadlužovat. I když to ale asi není to, po čem voláte, že ...
Saddáma nechme v tomto případě raději stranou ...