Belgie oslavila rekord v bezvládí hranolkovou revolucí

Belgičtí politikové ve čtvrtek překonali 249denní rekord Iráku v délce povolebního jednání o podobě nové vlády. Zejména mladší Belgičané se v této souvislosti rozhodli vyjádřit nespokojenost různými kuriózními protesty.

(čtk)

18.02.2011 17:00


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Tradiční hranolky jsou jednou z mála věcí, které vnímají Valoni i Vlámové jako nedělitelně belgické. Podobný význam má například královská rodina či národní fotbalové mužstvo. Foto Justjennrants.blogspot.com

Několik tisíc Belgičanů vyzývalo ve čtvrtek na recesistických manifestacích politiky, aby ukončili osm měsíců trvající handrkování a konečně vytvořili novou vládu. Podnětem k manifestacím bylo to, že Belgie v tento den vyrovnala světový rekord v délce povolebního bezvládí, který až doposud držel Irák – 249 dní.

Belgickým politikům se nedaří sestavit vládu od voleb ze 13. června. Příčinou jsou trvající rozpory mezi Vlámy a Valony a pravicovými, resp. levicovými stranami, jež mají obě národnostní skupiny své. Vleklá krize oživila a vyhrotila úvahy o rozpadu federativního belgického státu, který tvoří Vlámsko, frankofonní Valonsko a dvojjazyčný Brusel.

V Bruselu ve čtvrtek kolem osmi set mladých Belgičanů požadovalo ukončení krize a zachování jednotné Belgie. Zvolili formu humorné akce nazvané hranolková revoluce. Účastníci pochodovali k justičnímu paláci v centru metropole, kde byly projevy, lidem se zdarma rozdávaly kornouty s hranolky a majonézou, tak typické pro Belgii, a prodávala se vlámská i valonská piva.

„Chceme ukázat našim valonským kamarádům, že jsme proti separatismu. Vlámové a frankofonní obyvatelé mají stejné sociální a ekonomické problémy," prohlásil třiadvacetiletý vlámský student biologie Günter Kathagen. S ostatními provolával, že v jednotě je síla a že Belgie je nedělitelná.

Formu „hranolkové revoluce“ zvolili i demonstranti v Lovani, kde se rovněž rozdávaly přihlížejícím smažené hranolky.

V Gentu se kolem padesáti lidí, většinou studentů, svléklo do spodního prádla a svými těly vytvořilo slovo „jednota“. „Nemám co skrývat. Politici musejí ukázat stejnou odvahu,“ řekla Frea Van Craynestová, která se v pouhých šesti stupních nad nulou svlékla jako první.

Agentury ale píší, že ani manifestanti ani lidé, kteří jejich akcím přihlíželi, si o brzkém řešení krize nedělají iluze.

Král Albert II. právě ve středu prodloužil o další dva týdny lhůtu, kterou dal prozatímnímu ministru financí Didieru Reyndersovi k prozkoumání možností dospět k nějaké dohodě. Reynders je už šestý politik, který se o to pokouší. Teprve v případě, že by tento předběžný průzkum dospěl ke kladnému výsledku, by začaly vlastní pokusy o sestavení vlády.

Jádrem sporu jsou finance - bohatší a lidnatější Flandry odmítají dle slov svých představitelů dotovat chudší Valonsko. To se zase obává, že změna pravomocí regionů, která by Vlámy uspokojila, by znamenala další krok k rozpadu země, na němž by Valoni údajně nejvíc prodělali.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Pozor! Sobota, 19.Února 2011, 10:10:45

Aby nakonec veřejnost neakceptovala, že bez politické vlády to také jde.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.